הפיתרון פוליטי - כמו תמיד 6091
המצב המתואר הוא חמור, כמובן, ואם נמשיך באקטראפולציה של הכותב, פשוט נגוע בצמא.
למעשה, זהו גילגולה המודרני של תורת מאלתוס, האומרת שהיות והאוכלוסיה וצרכיה גדלים בטור גאומטרי, פיצוץ האוכלוסין הוא בלתי נמנע, משום שכמה זמן אפשר לסמוך על הטכנולוגיה שתציל אותנו?
ובכן - מאות שנים אכן הטכנולוגיה הולכת ומצילה אותנו. גם במקרה דנן יש פתרונות. פשוט לא הגיוני שמדינה השוכנת לחוף ים תסבול ממחסור במים. ההתפלה היא יקרה, אך פירושו של דבר שעדיין יותר זול לשאוב ממאגרי מי התהום ומהכנרת, ומדברים אף על יבוא המים מתורכיה. בשלב כלשהו יחריף המחסור עד כדי כך שיהיה זול יותר להתפיל. אנחנו פשוט ממתינים לנקודת הזמן הזו במקום להיערך אליה מבעוד מועד, אך הפרטאצ'יות שלנו אינה מפתיעה כבר אף אחד.
מובן שלחברת מקורות ולממשלה נוח להטיל את האחריות על האזרחים, ומנסים לשכנע אותנו שהמחסור במים נובע משטיפות יתר של האסלה.
הפיתרון פוליטי - כמו תמיד 6093
למיטב הבנתי, הממשלה אינה מטילה את האחריות על האזרחים, והקריאה לחיסכון במים בבית יכולה לחסוך מים רבים, ואפילו בלי אסלה: כשאתה מצחצח שיניים/מתגלח סגור את הברז וזה יחסוך הרבה.
בצעדים כמו איסור רחיצת מכוניות/השקיית גינות נוקטים אפילו במדינות כמו ארה"ב באזורים עם מצוקת מים.
?נקודה למחשבה: מה זאת אומרת "יותר זול לשאוב ממאגרי מי התהום ומהכנרת"
יש דברים שקשה לתמחר אותם בכסף נטו, ומניסיון אישי כתושב עיר שאינה מחוברת למוביל הארצי (עדיין) מי התהום על אקוויפר החוף טעימים הרבה יותר ממי ברז בחיפה או ממים מותפלים באילת - וחבל שבשל ניצול היתר הדורות הבאים לא יוכלו להנות ממים אלו (אלא רק כמים מותפלים, אם שאיבת היתר תגיע לנקודת אל-חזור לפני שיהיו מתקני התפלה).
הנפט היום הוא זול, אבל ההתחממות הכלל-עולמית שנגרמת עקב השימוש בו, הולכת ונעשית דבר מאד יקר.
כך שלטעמי כל הדיבור על " עדיין יותר זול לשאוב ממאגרי מי התהום" לוקה בקוצר-ראות משווע - את המחיר האמיתי אין למדוד לפי עלות כספית נוכחית אלא לטווח ארוך קדימה.
בשורה התחתונה - אם חושבים על כל ההשלכות, נראה שאנו משלמים מחיר יקר מאד על העדר הערכות. לדוגמה (היפותטית): מה יהיה אם עקב תקלה, יושבת מתקן ההתפלה לפרק זמן מסויים, אחרי שמי התהום כבר יומלחו?
לא יהיה ניתן אז לנצל את מי התהום אפילו כמאגר חירום ואנו נהיה בבעיה רצינית מאוד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים