611453
ההגדרה שלהם לכאב היא די מינימליסטית. גם נמטודות (תולעים מיקרוסקופיות נעדרות מוח) אפשר ללמד להימנע מגירוי מסויים ע"י התניה, אם מישהו ינסה את זה עם שוק חשמלי, נגיע למסקנה שמוח אינו נדרש לתחושת הכאב. זבובים ויתושים ללא ספק יכולים לעבור את אותה ההתניה כמו הסרטנים, מכאן שצריך לאסור על הריגתם ? או אולי להכשיר את כולנו להמתה הומנית של המעופף המטריד ?
611457
"זבובים ויתושים ללא ספק יכולים לעבור את אותה ההתניה כמו הסרטנים" - אתה אומר את זה על סמך ידיעה?
611582
611461
אני מסכים, ויתרה מכך - לדעתי אנחנו לא רק עדיין בספק, אלא עדיין אפשר לנחש בביטחון רב שהסרטנים לא יכולים לחוות כאב. יכולת למידה היא פשוטה בהרבה מיכולת החוויה. ולראיה - בעיני זו ראיה חזקה, אני מניח שתיתכן מחלוקת עזה על ההסקה הזו - את הראשונה אנחנו מבינים היטב ויודעים לחקות במערכות אלקטרוניות לא מסובכות, את השנייה אנחנו רחוקים מלהבין. לא מבינים, אבל כן יש לנו סיבות מצוינות לחשוב שהיא (יכולת החוויה) נשענת על מורכבות גדולה מאוד של מערכת העצבים.
611479
אין לנו ידיעה טובה גם בקשר ל"חוית הכאב" (פחות או יותר מה שפעם כיניתי "סבל") אצל חיות אחרות, אבל לי נראה שהחיות ראויות להנות מהספק. לצערי אני לא מתמצא בלובסטרים, בגלל אלרגיה, כך שאני לא יודע כמה נגרע מהחויה של הסועד אם השרץ מומת בסמוך לפני זריקתו אל הקלחת המבעבעת‏1. הניחוש שלי: קמצוץ שבקמצוץ, אם בכלל. לכן אם זה היה תלוי בי הייתי נוקט באותה גישה של חסד גם כלפי היצור הזה.

אשר לנסיון האישוש דרך העובדה שאנחנו יודעים לחקות למידה אך לא חויה, אני לא בטוח שזה באמת טיעון חזק. טיעון נגדי יכול להגיד שמאחר ואצל בעלי חיים אחרים - או לפחות אצל בני האדם - הכאב הוא ה"מכשיר" ללמידה, ייתכן שהוא גם המכשיר ללמידה אצל יצורים עם מערכת עצבים מפותחת פחות, וכולנו קיבלנו אותו בתורשה מאיזה אב קדמון מאד. אבל גם זה לא טיעון שאני מסוגל להגן עליו.
_________________
1- חידה: מה נשקף מפניה של ג'וד נוכח אותה קלחת? התשובה במהופך.

ךפוהמב הבושתה.
בזכות הספק 611484
מסכימה. אישית אני מחזיקה בעמדה שבכל הנוגע לסבל של אחר, ספק בקל שבקלים צריך לשמש עילה להמנעות.
בזכות הספק 611604
המנעות? לאו דווקא.
(הסרטון עצמו כאן, למי שיצליח להתגבר על האמצעים הפרסומיים העדינים)
בזכות הספק 611608
:-)
אם להודות על האמת 611486
סבלו של הלובסטר, הסרטן וכל המקקים הטעימים למיניהם לא מעניין אותי במיוחד למרות שאין לי סיבה להוסיף לו שלא לצורך גסטרונומי. הריגה מיד לפני הבישול לא מועילה ולא מוסיפה, מנסיוני.

מה שכן מעניין אותי הוא הבחירה במה שחושבים שהוא חשוב - סבלן של מיליוני תרנגולות זוכה להתייחסות מעטה, עשרות מיליוני דגים שנחנקים מדי יום ברשתות ומלכודות למיניהם, מאות מיליוני פועלים חקלאיים המנוצלים באופן מחפיר לא זוכה להתייחסות כלל, אבל משום מה דווקא סבלם של בעלי חיים שמקושרים עם מאכלי מותרות זוכה לאלפי מילים. (כמובן בתנאי שהם נתפסים כבעלי פנים, אבא ואמא - אף אחד לא מרחם על הצדפות שנאכלות בעודן בחיים)
אם להודות על האמת 611487
לדווקא הרבה מאוד אנשים מאוד אכפת מסבלן של תרנגולות, דגים, פועלים חקלאיים, פרות, ואפילו ערבים. גם באתרי התקשורת הגדולים יש כתבים רבים שבוחרים לכתוב בסוגיות האלה מנקודת מבט פרו-צמחונית*.

* הם גם דוגלים באי-אכילת ערבים.
אם להודות על האמת 611488
מזל טוב!

ערכת אנלוגיה בין מקקים (גם אם מקקי ים) וערבים.

את רפול!

אם להודות על האמת 611491
טוב שנזהרתי בלשוני ולא כתבתי באותו משפט על אהבת זכר את בן מינו, ועל אהבת אדם את כלבו, אהבה יתרה.

עוד הייתי יוצאת...דוד קון!

אם להודות על האמת 611542
באמת מזל ממוזל. בלבול בין מין זואולוגי ומין ומין ומגדר נשמע ממש מוזר.
אם להודות על האמת 611504
מה שמנית אולי לא תקין, אבל לפחות אפשר להבין את המניע הכלכלי.

אבל עכשיו אני מתחיל לחשוב שאולי מוות ע"י שליקה הוא לא כל-כך אכזרי. כמה שניות עוברות עד שהיצור נופח את נשמתו?
אם להודות על האמת 611513
זאת שאלה טובה וגם אם מדובר במוות ארוך ואכזרי, עדיין אני תוהה אילו דרכים יש להרוג לובסטר לפני הבישול (מעיכה, ריסוק טחינה וכד' לא נראות לי רלוונטיות) ומתוכן מה יחשב ללא אכזרי.
במילים אחרות, בהנחה שאכילת סרטנים ראויה, איך ראוי להרוג אותם.
אם להודות על האמת 611521
כריתת ראש?
אם להודות על האמת 611530
לא יודע, ג'וקים חיים בלי ראש פרק זמן לא קצר. אין לי מושג כמה ''סבל'' נגרם להם כתוצאה מכך.
אם להודות על האמת 611531
בסוף יסתבר שהכי הומני זה לזרוק אותם למים רותחים.
אם להודות על האמת 611548
ראית פעם סרטן? זה הכל ראש!
השאר זה גפיים - אבל אז זו התעללות הרי.
אם להודות על האמת 611522
אפשר להרוג לובסטר לפני הבישול בחצית ראשו בסכין.
תשובה לחידה: 611525
דוקא הפעם, כשהפרס היה מליון דולר אף אחד לא ענה? חבל.

התשובה היא: מבע בעת.
תשובה לחידה: 611526
ואני חשבתי שענית לעצמך בהתחכמות, כלומר שהתשובה היא "התשובה במהופך" - היא תראה את הפנים של עצמה, אבל הפוכים (שמאל הופך לימין וכו', אתה יודע).
תשובה לחידה: 611528
האמת היא שבשעה שכתבתי את ה''תשובה במהופך'' זה היה מתוך טעות מטופשת לפיה ''מבע בעת'' הוא ''מבעבעת'' בהיפוך האותיות (אין לי מושג מה עבר לי בראש), כלומר לא לגמרי טעית, אם כי אפשר לתמוה למה דוקא ג'וד, ואפשר לטעון שדוקא בקלחת מבעבעת אין השתקפות סבירה. אי לכך מליון הדולר לא יחולקו הפעם ועם קוראינו הסליחה.
תשובה לחידה: 611549
וואו, הוא מסביר את זה כל כך ארוך, שגם מי שמראש יודע מה התשובה הנכונה יתבלבל.
תשובה לחידה: 611550
ב"הוא" אתה מתכוון לגדי?
תשובה לחידה: 611556
סליחה, בקריאה ראשונה לא זכרתי שזה הבלוג שלו. ודווקא לקראת הסוף (כשלושת רבעי מאמר לא כולל נוסחאות) הוא אומר את מה שנראה לי הכי פשוט להסבר - שהבעייה היא שאנחנו מנסים לסובב את הדמות במראה כדי להתאים אותה אלינו, ואז מתחיל הבלגן. לפני שניסינו בכוח לסובב אותה, הדמות במראה היתה לגמרי בסדר‏1, מזרח במזרח, צפון בצפון‏2 וכן הלאה.

בעצם בהערות שם, ההערה של גדי עצמו על קפטן הוק היא בדיוק מה שהתכוונתי לומר.

בכל מקרה, לא התכוונתי לפגוע בכבודו של גדי, ובמקרים אחרים שביקרתי בבלוגו נתקלתי בהסברים מצויינים ומאירי עיניים לתופעות מסובכות הרבה יותר.

1 במישור xy כמובן, ה-z התהפך, אבל זה לא מטריד אותנו.
2 כמו שפיינמן מסביר שם.
תשובה לחידה: 611561
כן, גם לדעתי הפואנטה היא איך מסתובבים, אבל נהניתי גם מההסברים המקדימים.
שיפודי התקווה 611592
ואני נהניתי מאזכור הכיתוב בפתיל שקישרת‏1. בהפניה מהמאמר של גדי לקומיקס האינטרנטי ענין האותיות אכן בלבל את דעתי למספר שניות בטרם איפסתיה.

1 ומהשיפודים כמובן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים