"מסמכים חדשים: חוקר אוסטרי הקדים את איינשטיין בשנה" 611917
"מעריב" מדווח: "שני מדענים אמריקאים טוענים כי כאשר אלברט איינשטיין ניסח את המשוואה המפורסמת ‭E=mc²‬ ב‭,1905-‬ הוא התבסס למעשה על מחקריו של מדען אחר".

מישהו יודע אם זה קישקוש או משהו רציני?
"מסמכים חדשים: חוקר אוסטרי הקדים את איינשטיין בשנה" 611919
אם לשפוט לפי הדיוק שהם מגלים בציטוט אותה "אמרה מפורסמת של סר אייזיק ניוטון" לא הייתי מתיחס אליהם ברצינות רבה מדי.

כידוע, ‭E=mc²‬ הוא תוצאה של היחסות הפרטית, כך שגם אם היה איזה מדען שחשב על קשר אפשרי בין אנרגיה למסה (ולמה שלא יהיה?) קשה להאמין שאיינשטיין "נעזר במחקריו". הייתי גם מצפה שאם היה אפילו שמץ של אמת בטענה, אותו אוסטרי לא היה יושב בשקט ומחכה שהכבוד יפול בחלקו באיחור של 108 שנים.
"מסמכים חדשים: חוקר אוסטרי הקדים את איינשטיין בשנה" 611923
מויקיפדיה מסתבר שנטען כך כבר בשנות העשרים של המאה העשרים. האזנרל (?) עצמו נח בולהלה באותם הימים.
"מסמכים חדשים: חוקר אוסטרי הקדים את איינשטיין בשנה" 611929
אפשר לחסוך עוד קישור לקוראים: Electromagnetic mass [Wikipedia]. נראה שהרעיון הזה כבר צף בחלל האוויר בעשרים השנים שקדמו לכך.
"מסמכים חדשים: חוקר אוסטרי הקדים את איינשטיין בשנה" 611930
הייתי מהמר בדומה לך, שכנראה שאין כאן שום מידע חדש. הרי איינשטיין גם את הטרנספורמציות היחסותיות לא גילה, אבל הוא הצליח לסדר את כל חלקי הנוסחאות המתימטיות שהיו קודם ו(אולי על פי הנטען כאן) רעיונות כאלה או אחרים לגבי מסה/אנרגיה לכדי תורה סדורה ועקבית, ויתירה מכך, הוא לא פחד לקבל את ההשלכות שלה - ולקחת אותן הלאה - למרות שהן נראות מאוד לא אינטואיטיביות.
כך שבעצם תרומתו הגדולה (בתחום הזה) היא שינוי עמוק ושיטתי של תפיסת המציאות הפיזיקלית, יותר מאשר 'גילוי' נוסחה כזו או אחרת. כמובן שנוסחה הרבה יותר קל לשווק לקהל הרחב. כמו גם כותרות בומבסטיות בווינט.
"מסמכים חדשים: חוקר אוסטרי הקדים את איינשטיין בשנה" 611927
מה הבעיה שלהם? הרי ידוע לכל שההסבר של התכווצות הזמן הוצע עוד קודם לכן על ידי מי שלימים יזכה בפרס נובל, וגם לכך שהחלק הזה מתורת היחסות (טרנספורמציות לורנס [ויקיפדיה]) יקרא על שמו. לורנץ האוסטרי אומנם זכה מאוחר יותר בפרס נובל על מחקריו פורצי הדר.
"מסמכים חדשים: חוקר אוסטרי הקדים את איינשטיין בשנה" 611938
כל הידע של הפיזיקה במאה העשרים כבר היה גלום בהמצאת הכתב פרוטו-סינאי‏. כל מה שנעשה זה לשנות במקצת את כמות וצורת האותיות, ולרשום כמה מהן בשורה עם הסימן =.
"מסמכים חדשים: חוקר אוסטרי הקדים את איינשטיין בשנה" 611943
הדוד שמואל אמר את זה קודם.
תגובה 239798

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים