שאלה להמטולוג הבית 611954
האם לקוח יכול, מבחינה טכנית, להגיע עם צידנית או מתקן דומה ולהעביר את הדם שהפקיד למקום אחר? מה רמת הסיכון במעבר הזה? מהם הטמפרטורות הנדרשות לשמירתו?
שאלה להמטולוג הבית 612002
המתחרים מציעים ריביות גבוהות יותר?

___________
אם ההתעניינות שלך אינה נובעת מסקרנות אקדמית גרידא, יתכן שבבנק הדם ימצא מישהו שיאות להדריך אותך.
בהצלחה (וד"ש לקרמר).
שאלה להמטולוג הבית 612070
לפי ידעתי מדובר בדם שנשמר בהקפאה של כ -270 מעלות בחנקן נוזלי. הדרך היחידה להעביר את המנה למקום אחר היא באמצעות מיכל חנקן נוזלי מתאים, ועל ידי בעלי מקצוע שיודעים מה הם עושים. זו לא שקית חלב מהפריזר.
האפשרות הזו אינה מומלצת כיוון שכל פתיחה של המקפיא צריכה להיעשות בפיקוח. בנוסף, צריך למצוא מקום אחר השומר דגימות ביולוגיות בחנקן נוזלי, שיהיה מוכן לקבל את המנות לשמירה, ולדעתי הוא יצטרך בשביל זה מקפיא חנקן נוזלי נפרד כי המנות שיגיעו חשודות כמזוהמות כי אף אחד לא יודע מה עשו איתן.

האמת חייבת להיאמר - שמירת דם טבורי פרטי היא מסוכנת ובזבוז כסף ברוב המכריע של המקרים. אפשר לספור על יד אחת את המקרים בהם נעשה שימוש בדם טבורי מבנק פרטי לטובת הילד או משפחתו - בכל העולם - וזה נעשה בד"כ במסגרת הליכים נסיוניים ולא טיפול מקובל. המקרים שמתפרסמים זה לרוב מקרים בהם בנק פרטי שומר דם טבורי עבור משפחה כשיש כבר ילד אחד חולה - ואז זה לא חלק מהסטטיסטיקה - ששואפת לאפס. בקיצור - הסיכוי שמישהו יצטרך אי פעם את הדם הטבורי מביוקורד שואף לאפס (וזה לפני שאפשר לבדוק בכלל אם הדם שווה משהו).
שאלה להמטולוג הבית 612072
תודה על התגובה הרצינית. בתנאים כאלו, נראה שהלקוחות של בנק הדם הטבורי הם בעצם בני ערובה. שיהיה להם בהצלחה.
שאלה להמטולוג הבית 612082
הייתי מניח שהטמפרטורה היא 196- ולא 270-, לא שזה באמת משנה לדיון.
אולי שמירת דם טבורי היא בסיכוי מאד נמוך לשימוש, ועדיין אחוז ניכר ממכרי שילדו לאחרונה שלמו עבור השירות הנ"ל, ולא מעט - המחירים הם כ-‏7000 ש"ח, מה שהופך את זה להוצאה הכי גבוהה בתהליך הלידה.
שאלה להמטולוג הבית 612083
לעניין הטמפרטורה - יכול להיות. אני עורך דין, לא איש מעבדה.. אבל כמו שכתבת זה לא משנה את התוצאה הסופית - לא ניתן לבוא לקחת ונניח לשים את המנה בפריזר הבייתי.. אפילו לא בדיפ פריז.
שאלה להמטולוג הבית 612279
אני מאמין לך שעד כה נעשה שימוש מועט מאוד בדם טבורי, אבל זה לא אומר שהסיכוי לשימוש עתידי שואף לאפס. טענת הבנקים היא שיש סיכוי טוב שבעתיד יהיו טיפולים רבים שמבוססים עליו. אני לא יודע עד כמה הטענה הזו מבוססת (יש פה ביולוג?), וממילא זה נשמע לי כמו משהו שקשה לכמת ברצינות, שלא לדבר על לתמחר בכסף, אבל זו הטענה.
שאלה להמטולוג הבית 612292
לגמרי לא ביולוגית כידוע, אבל המקורות לתאים עם פוטנציאל ''טיפולי'', ודרכי ההפקה של תאים כאלה, רק מתרבים ומתגלים כל הזמן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים