סליחה? 613928
לרגל יום השנה הכורדי ולרגל הקמת ממשלה ששר החוץ בה אינו ליברמן, החליט שר החוץ נתניהו להתנצל על כך הרג האזרחים הטורקיים בהשתלטות על המרמרה:
סליחה? 613929
לפעמים אני קצת מרחם על ראש ממשלה על שלל הצפרדעים שהוא צריך לבלוע.
סליחה? 613936
אני חושב שזה עמד ברקע מזה זמן ואפשר היה לצפות שזה יקרה. ייתכן שזה קשור בליברמן, לדעתי זה קשור בשינויי המגמות בתת המערכת המזרח תיכונית. רק על פי הרושם של הדברים, כמדומה שטורקיה זנחה בשלב זה, "בתור" הזה, את השאיפות להגדיל את עצמה, מה שמכנים מדיניות ניאו עות'מאנית, על רקע הידוק הברית הישראלית אמריקאית, ממש כשם שהיא פתחה בה על רקע הציפיות להתרופפות הברית הישראלית אמריקאית. ממש סגירת מעגל עם בוא כהונתו השנייה של אובמה, של הדרמה הגדולה אשר נפתחה והתחוללה במשך כל כהונתו הראשונה. ההקשר של הדברים ב- 2013 שונה בתכלית מן ההקשר ב- 2010, העוקץ של המהלך הטורקי התמוסס. אני אינני יודע לזכותו של מי לזקוף את אישוש מעמדה האסטרטגי של ישראל, למרות הכל ובתהפוכות העיתים, אם לא לזכותו של המדינאי הישראלי הדגול.

לדעתי, אם אני קורא את הדברים נכון, בשלב זה כבר עברה תת המערכת המזרח תיכונית לתצורה רב קוטבית, אולי תלת קוטבית, כאשר המדינויות של שלוש הכוחות העולים יעמדו ביסוד האירועים לעתיד לבוא. אנחנו נראה יותר ויותר- מדיניות אזורית, שההתרחשויות שלה משתלבות ומתנהלות על מישור אחד. המדובר הוא בשתי מעצמות אזוריות, טורקיה ואיראן, אשר לדעתי אף אחת מהן איננה שוקעת והן בגדר עובדה גיאופוליטית יסודית, וישראל היא השחקן האזורי השלישי אשר רק הודות למהפכת ההייטק, לדור ההייטק, לאנשי המדע והמחשב הישראלים הצליחה לזנק למעמד כזה. אם נצליח לשמר את המעמד הזה, ישראל תוכל להמשיך ולהתפתח.
סליחה? 613940
אירוע ההתנצלות ואולי שיפור היחסים עם טורכיה לווה בתרועות שמחה לאיד של השמאל הישראלי לממשלתו, שהציגו ככניעת הממשלה (ואיזה כיף זה כשממשלת מדינתך נכנעת).
אבל בין אם מדובר באירוע שבאמת ישפר בצורה משמעותית את היחסים בין המדינות, שהיו, לדעתי, "על הפנים" הרבה לפני המשט וימשיכו להיות כך גם אחרי האירוע האחרון, עד שיחול שינוי פוליטי בטורכיה, ובין אם לא, יש מחלוקת על השאלה מי כאן נכנע. הנה רון בין ישי http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4360055,00.h... מדבר דווקא עלי ירידה טורכית מהעץ עקב המצב בסוריה ולחץ אמריקאי.
סליחה? 613942
איפה ראית את זה? אני כאיש שמאל שאלתי למה זה לא נעשה קרוב לאירוע? השאלה ששאלתי כבר אז הייתה למה הראש של הממשלה לא היה נוכח בדיונים? אינני מתכוון לראש הממשלה אלא הראש שחושב בצורה קרה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים