ממשיכים באותה דרך 617500
התכנית החדשה שמציגים יעלון וגנז‏1 http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.2069385 היא המשך החלום הכחול והעמקתו. את הקו ודרך החשיבה בצה"ל ממשיכים לעצב אנשים שחונכו ביחידות של לוחמה זעירה. את התפקיד הקלאסי של צבא שהוא השתלטות על שטח ע"י עוצבות משורינות שנעזרות בחיל אוויר ואולי גם ביחידות קומנדו מכנים "קרבות בנוסח יום הכיפורים", זונחים אותו לטובת "דיוק", וממציאים שיטה שלא הוכיחה את עצמה מעולם בשום מקום.
כך בדיוק היה במלחמת לבנון השניה. ראינו איך ה"דיוק" והטכנולוגיה לא מצליחים לעצור את אלפי הרקטות שנורות אל העורף שלנו במשך כמעט חודשיים.
את דרך ההרתעה אחת משתי הדרכים שבעזרתן אפשר להפסיק את הסאגה הזאת אין אנו מפיעילים בגלל סיבות שונות, ועל הדרך האחרת כמעט היחידה שנותרה: השתלטות על אותן טריטוריות שמהן נורים הטילים אנו מותרים מראש. ייתכן שטילי הגנה כ"כיפת ברזל" יכולים בתנאים מסויימים להקטין את הנזק, אבל בגזרה שונה מגזרת עזה עם כמויות גדולות עשרות מונים של רקטות שיכולות להיירות בו זמנית, אני מאד מסופק בכך.

1 גנז הוא, כזכור, זה שבישר לנו בעת ההתנתקות שזו תביא ליציבות "גם בגזרות אחרות".
ממשיכים באותה דרך 617503
אתה מפריז באי ההבנה של התכנית. היית אולי צודק אם צה''ל היה מוכר את כל הטנקים שלו-לפחות את חציים. הוא אינו מתכוון לעשות את זה. הוא אולי יסגור חטיבה או שלוש של טנקי מגח. כדי להשתלט על מספר קילומטרים מדרום לבנון, לא צריך להחזיק מסות של טנקים ישנים-גם לא חדשים. מספיק חצי מהטנקים ואולי פחות. אני באופן כללי לא מסכים לתזה של המאמר.
ממשיכים באותה דרך 617504
במלחמת לבנון השנייה צהל לא הצליח להשתלט על ''מספר קילומטרים מדרום לבנון''.
ממשיכים באותה דרך 617505
בין השאר בגלל שעבר זמן רב עד שהחליטו שמשימתו של צהל היא להשתלט על אותם קילומטרים.
ממשיכים באותה דרך 617513
זה מתחיל מהחלטות כמו מזו מעכשיו ש''היום לא צריך'', דבר שמוביל גם לעכוב כשמסתבר שאולי כן צריך וגם לחוסר הכנה מספיקה למקרה שצריך.
ממשיכים באותה דרך 617517
אם הרמטכ"ל אנשלוביץ אמר, מי אני שאתווכח?
ממשיכים באותה דרך 617523
נכון. בניגוד לרמטכ''ל גנז שחשב שההתנתקות תביא ליציבות ''גם'' בגזרות אחרות, חשב 'הרמטכ''ל' אנשלוביץ, ותוכל למצוא זאת באייל של אז, שזו תביא לטילים על תל אביב מעזה.
ממשיכים באותה דרך 617518
צהל לא ניסה וכנראה לא ממש רצה.
אז מה רצה ? האם ידע מה הוא רוצה ? 617524
זו פחות או יותר באיזה שהוא ניסוח אחר הטענה שלי.
אז מה רצה ? האם ידע מה הוא רוצה ? 617537
אבל לא בטוח שלא עמדה מחשבה נכונה מאחורי אי כבוש השטח עד הליטני. אולי חיזבללה היו רוצים שנחזור לדרום לבנון ונכנס שב להקזת דם מתמשכת?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים