617643
זו דילמה שאני יודעת שתהיה גם לנו, כי גם תמר נולדה על התפר - לו היתה נולדת כ-‏10 ימים קודם היתה משתייכת לשנתון הקודם.
וגם תמר (כבר) גבוהה לגילה.
הואיל והנושא הזה הטריד אותי עוד כשהיתה בת חודשים ספורים, נאמר לי שאני יכולה להיות רגועה - כי אם רוצים להקפיץ - הכי קל כשההבדל הוא של ימים ספורים.

בעיני, יש הבדל בין בת לבן. למשל. בת שגם ככה גבוהה וחזקה‏1, עשויה להיתפס עוד-יותר-גבוהה אם היא גם גדולה מאוד בשנתון.
ספורטיביות זה טוב, זה גם בסיס מצויין למקובלות חברתית - אבל במידה. לא טוב להיות רולה.
ויש את נושא ההתבגרות המינית. לא טוב להיות הראשונה שגדל לה חזה. הראשונה שמקבלת וכיו"ב‏2.

ומנגד, עם הטרנד ההרסני של השארת-הילד-בגן-גם-כשלא-צריך-כדי-שיהיה-יותר-גדול-וחזק-ועם-יותר-בטחון-עצמי מהאחרים, יכול להיות שזה ממש לא רע, שהיא גדולה יותר.

1 אנחנו לא יכולים לקבל בגדים מחברה שלי שיש לה בת שגדולה מתמר ב-‏11 חודשים, כי עד שהבגדים מגיעים אלינו הם טובים לשבוע וחצי הקרוב, לערך.
ויש לה, לגברת, שרירים ניכרים לעין בזרועות. והיא מאוד מפותחת מוטורית (גסה ועדינה כאחד). אם זה ימשך על בסיס הנטיה הנוכחית שלה, תגדל לנו בת ספורטיבית ומוזיקלית.
2 לא סכנה גדולה, אם מתבססים רק על הגנים שלי. אבל לא מתבססים רק על הגנים שלי.
617645
מעניין שהטרנד שאת מתארת (זה עם ההמון מקפים), מניח כהנחת יסוד שבטחון עצמי מתפתח באופן לינארי (או לפחות מונוטוני) עם הזמן. אני בכלל לא משוכנע שזה נכון, נראה לי שזה מסוג הדברים שיכול לחוות עליות וירידות עם השנים, הן כילד והן כמבוגר.

יש אמנם מחקרים (זאת אחת הדוגמאות הזכורות מ'פריקונומיקס') שמראים שהילדים המבוגרים יותר בכל מחזור הם בעלי סיכויים גבוהים יותר להיות ספורטאים מצטיינים וכדומה, והטענה שם היא מהסיבות שהוזכרו כאן, של עליונות פיזית בכיתות הנמוכות, שגורמת להם להצטיין בספורט ולכן להשקיע בו וכך לקבל עם השנים יתרון בלתי הפיך על הצעירים.
איך זה מתורגם לעליונות שכלית (אם בכלל) ולבנות (לא סותר את הסעיף הקודם), אני לא יודע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים