רווחי הגז 620798
האפשרות שאיציק העלה, שהפעלת הנשק הכימי נעשתה בניגוד לרצון אסד‏1, מעוררת תהייה - האם הסנדול העצמי של ארה"ב לתגובה נגד המשטר במקרה שיפעיל נשק כימי מועילה או מזיקה למלחמה נגד נשק כימי. (התהייה שלי היא כללית, אז אפשר להחליף את ארה"ב ב"מערכת הבינלאומית" ואת משטר אסד בכל משטר סורר באשר הוא). במקרה שבו (כפי שאיציק כותב) השליטה של ראש המשטר על הנשק הכימי לא מלאה, יש כאן בעיה: אם במקרה יש מישהו עם אפשרות להפעיל נשק כימי ולהפליל בכך את המשטר, ועם עניין להזיק למשטר‏2, אז האיום האמריקאי יוצר לו תמריץ חזק מאוד להפעיל את הנשק הכימי, ויוצא שהאיום גרם דווקא להפעלת הנשק.

מצד שני, זה אומר שהדיקטטורים הבאים יחשבו פעמיים‏3, ויעדיפו אולי לחסל את מלאי הנשק הכימי שלהם מבעוד מועד, לפני שגנרלים סוררים וגופי מודיעין של מדינות זרות יקבלו הזדמנות להפליל אותם. אולי משהו מעין זה עשה סדאם לפני הפלישה האמריקאית השניה.

1 וזו נראית לי אפשרות לא מבוטלת, ולו בגלל שאני מתקשה לראות מה יוצא לאסד מזה. הנימוקים שהובאו כאן נראים לי מאוד לא משכנעים.
2 הפעילו את הדמיון הקונספירטיבי: יחידות צבא סוררות, גורמי אופוזיציה חסרי מצפון, גופי מודיעין של מדינות זרות...
3 תחת ההנחה התיאורטית שתהיה כאן תגובה אמריקאית שתכאיב למשטר אסד.
רווחי הגז 620803
המישהו שרוצה להפליל את המשטר יצטרך לפעול בתחכום רב כדי להטעות את המודיעין של המערכת הבינלאומית, ולהסתכן בחשיפה, שתגרור פעולה נגדו לצד המשטר בו הוא נלחם. בנוסף, הצד השני שהעלית נראה לי מאד משמעותי: מדיניות תגובה אגרסיבית על כל שימוש בנשק כימי הופכת את הכדאיות בפיתוח ותחזוקה של ארסנאל כזה מלתחילה למוטלת בספק.

לגבי האפשרות שאכן היה כאן שימוש נגד רצונו של אסד: אמנם גופי מודיעין פישלו בגדול (ובענק) בעבר, וזכור לטובה הביטחון בו כולם דיברו על הנשק הגרעיני של סדאם, אבל: הערכתם - מוטעית בדיעבד או לא - המבוססת על מגוון מקורות מידע אליהם אנחנו לא חשופים - טובה בהרבה מניסויי המחשבה מהסוג שאתה עורך בהערת השוליים הראשונה. בפרט במקרה הנוכחי, בו אני מתאר לעצמי (ובכך חוטא בדיוק בניסוי מחשבה מהסוג אותו כרגע פסלתי) שאובמה היה שמח לנצל כל ספק שהיה מאפשר לו לרדת מהעץ עליו הוא טיפס. ואמנם לא הייתה לו בעיה לשכנע את הציבור שספק כזה קיים (וזו גם עמדתו הרישמית של האו"ם). כך שאני מתאר לעצמי שהעדויות שנמצאות בידי גופי המודיעין השונים בעולם אינם מאפשרים לו לעשות את זה: הוא יכול היה לומר שהוא לא בטוח שאסד עשה את זה, אבל הוא למעשה היה בטוח, וכולם (=פוליטיקאים, דיפלומטים ואנשי צבא - לא הציבור) היו בטוחים שהוא בטוח.
רווחי הגז 620851
הביטחון בו כולם דיברו על הנשק הגרעיני של סדאם...

לא כולם. אמ"ן הישראלי לא השתתף בחגיגה התקשורתית של קולין פאוול באו"ם. ישראל לא נופפה בספקות שלה, מן הסתם כי רצתה בחיסול הצבא הקונבנציונלי הגדול של עירק, אבל הערכת המצב של המודיעין הישראלי לגבי הפיתוח הגרעיני בעירק מאז 91 היתה מאוד מסויגת.
רווחי הגז 620852
"בתחום היכולות - העריכו אגף המודיעין של צה"ל (להלן אמ"ן) והמוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים (להלן המוסד) ערב המלחמה, בסבירות גבוהה שהתקרבה לוודאות, כי בידי עיראק נמצאת "יכולת שיורית" בתחום הנשק הכימי והנשק הביולוגי, כמו גם עשרות טילי קרקע-קרקע המסוגלים להגיע לישראל ושניתן לזוודם בחימוש כימי וביולוגי." (מקור)
מעניין 620806
האם חשבת על השאלות הבאות? -
א. האם ייצור/החזקה של נשק כימי לא נועד להשתמש בו?
ב. מדוע מותר לייצר/להחזיק נשק כימי, אבל אסור להשתמש בו?
ג. האם לא יותר פשוט לאסור על ייצור והחזקה של נשק כימי, אם רוצים באמת למנוע שימוש בו?
מעניין 620808
כן, זה הרעיון. אמנת הנשק הכימי [ויקיפדיה]. סוריה לא חתומה עליה. ארצנו הקטנטונת לא אישררה את חתימתה על האמנה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים