רעיון מטומטם 621209
למה לא פשוט לתקן את הבעיה. אם המערכת לא סומכת על העובדים שלה, משהו פה ממש ממש מסריח מהראש.

אולי מיון לפי פרופילים פסיכולוגיים. אולי ענישה מחמירה על כל עבירה של שוטר.

ובראש ובראשונה משכורות טובות, והכשרה מקצועית טובה, כדי שלובשי המדים הכחולים יהיו אנשים שראויים לעשות את העבודה שלהם.
הבדיחה על שוטר אחד שיודע לקרוא ואחד שיודע לכתוב לא כל כך מופרכת. צריך לגייס רק אנשים מתאימים לתפקיד שדורש כל כך הרבה אמון.

כל שוטר שנתפס משקר לדוגמא (ויש הרבה דוגמאות, אפילו לאחרונה) צריך לעוף מהמערכת, ובמיידי, לפני שיגרום עוד נזק.

זה שלציבור אין אמון במשטרה זו סיבה אחת טובה לעשות שינוי, וזה שהמשטרה עצמה לא סומכת על השוטרים שלה ורוצה לשים עליהם מצלמות מעקב, זה כבר ממש חולי. שאם לא יטפלו בו מן היסוד, טוב יותר לא יהיה.
רעיון מטומטם 621212
אין זה שהמשטרה עצמה לא סומכת על השוטרים שלה ורוצה לשים עליהם מצלמות מעקב, אלא זוהי חברת הכנסת זהבה גלאון שאינה וגו'.. אני איתך בדעה שזה כבר ממש חולי.
רעיון מטומטם 621223
''המשטרה'' היתה שמחה להמשיך בקו הנוכחי אם רק יאפשרו לה. עד עכשיו נראה שזה היה נוח לממונים עליה, ולראיה קידומם של ניסו שחם (''מכות לפלג גוף תחתון'') ושחר איילון (הורה לפקודיו להסיר את תגיהם).
רעיון מטומטם 621324
הרבה פעמים שמעתי סיפורים, מאנשים שאני סומך עליהם, על אלימות משטרתית ללא סיבה, ראיתי גם סרטונים כאלה, נגד שמאלנים, נגד ימנים, נגד ערבים, וסתם נגד אזרחים שנתקלו בשוטר. אם השוטר הוא צדיק, מצלמה על בגדיו רק תועיל לו, היא תמנע תלונות שווא על אלימות, תאשר את שראו עיניו, ותשמש עדות חותכת בבתי המשפט. מצלמה כזאת גם תרגיע כל זירת פשע, הפושעים יידעו שהם מצולמים, וגם השוטרים יידעו שהם מצולמים, אין דבר טוב מזה, כדי למנוע אלימות.
רעיון מטומטם 621329
ההערכה שלי היא שהשוטרים ילמדו מהר יותר מהמפגינים איך להסתיר דברים מהמצלמה.

יש מצלמות בהפגנות כבר זמן רב והן לא תורמות מספיק להרגעת האווירה. גם עם צילומים של שני הצדדים יש מספיק מקרים שבהם יש גרסאות סותרות על מה שהתרחש בכל מיני מקרים.
רעיון מטומטם 621330
המפגינים צריכים להעלות את רמת הצילום שלהם וגם התקשורת צריכה להתחיל לעבוד.
רעיון מטומטם 621332
ברור שצילום אקראי של פלאפון או אפילו של שוטר צלם, כמו שיש היום, לא נותן את התמונה כולה ופותח פתח לטענה שX אמנם נגח בראש של Y אבל חצי דקה קודם חטף ממנו סטירה מצלצלת. בחזוני, אני רואה מצלמה (והמהדרין יגידו, כמה מצלמות) שקשורה בסרט למצחו של השוטר, ומספקת לנו את זווית הראייה שלו למתרחש, המצלמה האופטימלית, תהיה כזאת שלא ניתן לכבות אותה כלל, ונסיון להשתיק אותה או להסתירה ייחשב במשטרה לעבירת משמעת חמורה.

כשיש לכל שוטר מצלמה שמצלמת את רוב (כי זווית הראייה שלה כנראה תהיה נחותה מזו של השוטר) מה שהשוטר רואה (ועושה!), בצורה רציפה, ייקשה על כל הצדדים לטעון לגרסאות סותרות.
רעיון מטומטם 621333
אז שישימו מצלמות. כאילו שאין מספיק מצלמות בכל כיס. אך מה שעולה מן הנרמז הוא, שהשוטר יעמוד והאזרח ישרוק בפניו כשהוא מצלם אותו. וממה הדבר עולה? מהבאת הסיפור של אורטל בר דיין. ואין זה משום שהיא שמאלנית דווקא, או משום שפרצופה דורש סטירה באופן כללי, אלא שרק שבט מסומם ולוקה בהזיות, יכול להציג את המטומטמת הזו כגיבורה וכמודל לחיקוי. אכן אגו גדול יש לה לאורטל בר דיין, כדי כך שצריך שופט בישראל שיתחנן בפניה, כדי שתואיל להוציא מארנקה את תעודת הזהות ולהציג אותה לרשויות. פרחים צריך להציג לה, ותשואות וכתבה חנפנית.

יבוא היום שבו הציבור יפנה אל לבו של השוטר. אל השכל הישר. אלא שאז, אחרי שנשלים לסמן אותו השוטר בתור אוייב הציבור ולא בתור חלק ממנו, יאמר השוטר ובצדק- למה זה תבואו אליי בטענות, והלא ככה אתם רציתם אותי. עם מצלמות.

נדמה לי שמשהו מאד לקוי בפרדיגמה השמאלית המתעקשת לסמן את המדינה או את מוסדותיה כאויב, מה שמעורר אנשים להזות שהם חיים במדינת משטרה. דווקא בעידן החדש כשעולה כוחם ועוד תגבר גם השפעתם של תאגידים בינ"ל ששום דבר אינו מנחה אותם מלבד שורת הרווח, המדינה שבתהליך המיסוד שלה הפנימה ערכים חברתיים ולא רק תועלת כלכלית, היא היא המחסה למי שדורש בטובת האדם.

אני חייב לציין שיש משהו מקסים, באמת שובה לב, בשאיפה להאיר השכלה וחינוך בשוטרים חסרי דעת קרוא וכתוב.
רעיון מטומטם 621337
אתה לא כל כך מחובר למציאות. כשתקלע פעם למקום ולזמן המתאים, גם אתה תחטוף וגם אם תראה לשוטרים את מה שכתבת כאן, זה לא יעזור לך.
רעיון מטומטם 621341
אני לא דואג לכך איציק, מכיוון שברי לי שאתה והחבר'ה תתפסו את העמדות השולטות.
רעיון מטומטם 621344
רוב הסיכויים שלא תתקל בשוטרים אלימים, אבל מי יודע?
רעיון מטומטם 621348
עמדות שולטות לצילום הזירה?
רעיון מטומטם 621350
דידי חושב שהשמאלנים מביאים למשטרה את הסעיף ולכן הוא מבין מדוע השוטרים אלימים.
רעיון מטומטם 621352
וכי המשטרה שייכת או מייצגת את הימין? המשטרה שייכת לכלל האזרחים, ובתוך כך כרותה ברית בינה לבינם. האזרחים ישמרו על החוק, והמשטרה תתן תוקף לחוק ותגן על האזרחים. איפהשהוא בתוך ההסכם הזה לא כלול סעיף של הצקות. אבל מכיוון שאני מכיר את חיבתך להציק, אהיה נוטה להבין ללבו של השוטר שצריך לסבול אותך בזמן שהוא אמור גם להגן עליך.
רעיון מטומטם 621353
הציטוטים מתגובה 621223 הם דווקא מהתקלויות של המשטרה עם אנשי ימין. אבל אולי זהו פלג המשטרה שמייצג את השמאל.
רעיון מטומטם 621560
זהו הפלג השמאלני אוכל הסושי.
רעיון לא מטומטם 621364
אני לא רואה את זה כך. לתקן את הבעיה זה לא פשוט בכלל. ו"המערכת סומכת על העובדים שלה" זה לא בינארי כן/לא. הדחף להפעיל כוח-יתר נראה לי כמעט בלתי-נמנע אצל השוטר הסביר שמפעיל לפעמים כוח סביר. עכשיו כדאי שיהיו כל מיני דברים שירסנו את הדחף הזה. חינוך והכשרה טובה הם קריטיים, כוח אדם איכותי זה נחוץ. אבל אף פעם אין מספיק, והעלאת רף האיכות עולה המון כסף. בכל רמה נתונה של השוטרים והכשרתם, כשהם הגיעו לסיור עדיין רצוי שיהיו אמצעים שירסנו את הדחף הנ"ל. תגי זיהוי הם אמצעי כזה, ומצלמות נראות לי אמצעי שיש לו סיכוי טוב. אם אמצעים כאלה הם יעילים, ויישארו לאורך זמן עד שיהפכו למובנים מאליהם לשוטרים, אז הם יגרמו לשוטר להתנהג טוב יותר מרצונו הוא, לא ככפייה חיצונית.

אפשר להשוות את זה לבקרה תקציבית בארגונים. מה, אנחנו לא סומכים על מנהל החשבונות שלא יגנוב קצת לעצמו? סומכים, אבל עוזרים לו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים