מה קשור 623394
משודרת בימים אלה תכנית על המלחמה בערוץ 8, צפיתי בפרק השני שלה אתמול. מעבר לכל הדיון של מי היה סרבן יותר - והיא בהחלט מבקרת גם את גולדה בענין - היא משקפת באופן מאד בוטה את השחצנות בצמרת הישראלית טרם המלחמה.

אריק שרון מצולם שם לאיזה כתבה על רקע תעלת סואץ‏1, שבועות לפני המלחמה כנראה, בה הוא מסביר בבטחון שאין בלתו עד כמה הכח הצהלי בקו - שהוא מודה שקטן משל המצרים בהרבה - מסוגל ללא בעיות למנוע צליחה מצרית ולחסל כל פעולה מלחמתית מצרית באופן מהיר ויעיל. כנ"ל התבטאויות של דיין בנושא. לי חלק מהחומר הזה לא היה מוכר, והוא נותן תחושה חזקה של הניתוק מהמציאות של הצבא ומערכת הביטחון, ולו ברמה הטקטית צבאית הישירה, מעבר לדיון המדיני שנתון יותר לפרשנויות בדיעבד.

כן עולה שם הטענה שסאדאת בתחכומו המדיני הביא למצב שלישראל היה קשה מאד לפתוח במתקפת מנע בגלל מערכת השיקולים המדיניים באזור ובעולם, אפילו לו היה לה יותר מודיעין על המלחמה.

1 בנוסף לכתבות על ביקורי משפחות חיילים במוצבי התעלה, כתיירים המסיירים לחוף אגם בשוויץ, והגנרלים המקומיים שמסבירים כמה העולם שקט רגוע ובטוח.
מה קשור 623461
כדי להוסיף עוד תובנות: האם קראת את הספר של אורי דן על אריק שרון במלחמת יום הכיפורים? אם לא היו בולמים אותו, הוא היה גורם לפיאסקו גדול יותר. הוא רצה לחצות את הפירדן ביום השני או השלישי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים