קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624171
עדי שמיר, מבכירי הקריפטולוגים בעולם וחבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב, לא השתתף בשבוע שעבר בכנס אקדמי על ההיסטוריה של הקריפטוגרפיה משום שלא קיבל בזמן ויזה לארה"ב.

תאור הפרשה המלא מפי שמיר: http://blogs.fas.org/secrecy/2013/10/shamir

מתוך פיסקת הסיום:

Clearly, no one in the US is trying to see the big picture, and the heavy handed visa bureaucracy you have created seems to be collapsing under its own weight ... In addition, the number of terrorists among the members of the US National Academy of Science is rather small. As a friend of the US I am deeply worried that if you continue to delay visas in such a way, the only thing you will achieve is to alienate many world-famous foreign scientists, forcing them to increase their cooperation with European or Chinese scientists whose countries roll the red carpet for such visits. Is this really in the US best interest?
קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624181
אולי לא סיפרו לו מה אסור לכתוב‏1 תחת 'משלח יד' במסמך בקשת הויזה?
:)

לפחות על האמריקאים אפשר לסמוך שזה נובע מעודף ביורוקרטיה ולא מביורוקרטיית עדיפויות.

1 על פי האגדות האורבניות, 'מומחה לחומרי נפץ', 'פיזיקאי גרעין', 'האקר מחשבים', 'מומחה להצפנה' ושכאלה אינם מתקבלים בעין יפה במסדרונות הרלבנטיים‏2. רצוי לצמצמם ל-כימאי, פיזיקאי, איש תוכנה ומתמטיקאי. למשל.

2 כשהסעיף הכי משעשע בטופס בקשת הויזה הוא זה שבו אתה צריך לציין אם אתה משתייך לארגון טרור, נושא עליך נשק ביולוגי, ושאר שאלות שההגיון היחיד שיכול לעמוד מאחוריהן הוא שזה נועד לסנן מטומטמים גמורים, שהואילו לסמן V ליד אחד מהסעיפים האלה לפני שהם מראים את פרצופם בשגרירות האמריקאית.
קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624187
קרוב משפחה, אנגלי שנולד בארץ זרה, סיפר על נסיעתו הראשונה לאנגליה אחרי מלחה"ע-‏2. שם הוא נכנס לקפטריה לקנות כוס תה ושילם בשטר של 5 פאונד. הקופאית ביקשה ממנו לחתום על השטר וכששאל מדוע היא ענתה שכך מוודאים שהשטר לא מזויף (הגרמנים הפיצו כמות גדולה של שטרות מזויפים בזמן המלחמה). כשהוא אמר לה שחתימה אפשר לזייף ולשרבט כל דבר על השטר היא ענתה, "אה, על זה לא חשבתי".
קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624189
____

2. הסעיף הזה מאפשר בבחינה חוקית ומוסרית לבטל ויזה/אזרחות/תושבות שניתנו על סמך שקר. זה דוקא מוצא חן בעיני.
קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624215
יש בזה הגיון רק אם על שקר כזה אין התיישנות בניגוד, נניח, לחברות בארגון טרור.
קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624226
אצל האמריקאים (כנראה) שאין התיישנות, או אם יש אז היא אחרי כל כך הרבה זמן, שמעשית היא אינה קיימת.

ראה מקרה דמניוק.
קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624433
האם חוץ מביטול ויזה/אזרחות/תושבות אפשר גם לתבוע פלילית את זה ששיקר בטופס? כי אם כן, זו תשובה יותר חזקה לשכ"ג מעניין ההתיישנות.
קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624994
"כתב אישום בארה"ב: הסתירה את עברה כמחבלת"
קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624190
2 פעם, בבידוק לקראת טיסה לחו"ל, עניתי בחיוב על השאלה האם נתנו לי משהו להעביר למישהו. היה מעניין.
קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624197
Do tell.
קריפטוגרפיה ובירוקרטיה 624204
זה היה אי שם בראשית שנות ה90 של המאה הקודמת, כשהיה קיים שרות שנקרא "טרום טיסה", במסגרתו ניתן היה למסור את המטען בערב שלפני הטיסה בקרבת מקום מגוריך (במקרה שלי זה היה בחיפה), ולקבל את כרטיס העליה למטוס.

במזוודה היה לי מכשיר רדיו טייפ (שנות ה90 או לא שנות ה90?) אשר חבר אשר עבד בבלגיה ושהה שם עם משפחתו, ביקש שאעביר אליו מבית הוריו.
מכיוון שעיתותי היו בידי עניתי בחיוב לשתי השאלות (גם ארזתי לבד, וגם נתנו לי משהו להעביר למישהו). התחילה מהומה. הסלקטורית קראה לאחראי. האחראי שאל אותי מה נתנו לי להעביר למי. עניתי. הם יכלו לעצור כאן, להסתפק בפרופיילינג שלי, ובהסבר שהמקבל הוא אזרח ישראלי, בוגר צבא ובעל משפחה, או לכל היותר לפתוח את המזוודה, להוציא את מכשיר הרדיו טייפ, לחברו לחשמל ולוודא שזה אכן מכשיר רדיו טייפ. במקום זאת הם בחרו להכנס להיסטריה. טלפונים לנתב"ג, בידוד המזוודה, ולא - לא קיבלתי את כרטיס העליה למטוס. קיבלתי הנחיה להתייצב בנתב"ג בדלפק בידוק מס' 100 (או אולי מספר אחר, בכל אופן זה היה בקצה האולם) לפני הטיסה. התייצבתי שם בבוקר לפני הטיסה וסיפרתי את הסיפור לאחראית במקום אשר הפטירה "נו, טוב, מה אפשר לצפות מהמטומטמים האלה מחיפה?"

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים