624225
לא זוכר אם כבר תהיתי את זה באייל: האם יש חוקי מדינות ו/או אמנות בינלאומיות שמסדירות את זכויות היוצרים על פורמטים טלוויזיוניים, או שזה עניין של הסכמה וכבוד בין גופי הטלוויזיה?

אני שואל כי זה נראה לי סוג של "יצירה" שיש בו אולי הרבה יצירתיות אבל מעט יצירה - משהו שאפשר לתאר בפסקה אחת. פחות אפילו ממתכונים. בהקצנה קלה בלבד, אפשר להשוות את זה לזכויות יוצרים על שילוב צבעים בבגד, או על צורת החזקה של גיטרה. או שאני לא מבין נכון מה מוכרים כשמוכרים פורמט, ומדובר על יותר מהרעיון שאפשר לתאר בפסקה?
624237
ממה שאני יודעת - בד"כ פורמט מורכב יותר מרעיון שאפשר לתאר בפיסקה (דיני זכויות יוצרים לא מגנים על רעיונות) אלא 2-3 עמודים. נדמה לי ש"תחרות מוזיקלית שמלווים בה את המועמדים ובכל שבוע מנפים מישהו על ידי הצבעה משולבת של שופטים מומחים וסמסים מהצופים" לא מוגדר כפורמט, אבל תיאור השלבים הקונקרטים של התהליך‏1 שלעתים מגיעים לכדי ספר הפקה ממש - כן.
זה לא רק עניין של הסכמת-כבוד‏2 - אם אתה רוצה להתבסס על היוקרה של התוכנית מחו"ל, אתה לא יכול לצלם "סתם" חבורת אנשים שעושים תחרויות מוזרות במקום מנותק מהציביליזציה, אתה רוצה את הטייטל "השרדות" ממש, עם הלוגו והמוניטין וכו'.

1 למשל שלב ראשון אודישנים שמשלבים זמרים מביכים לצד זמרים מעולים, צילומי המועמדים בחוץ ושיחות עם המשפחה שלהם, שלב שני שמורכב מכך וכך אנשים, ניפוי בדרך כזו וכזו.
2 איך אומרים בעברית לא מוטה מגדרית "הסכמה ג'נטלמנית"?
מיחוץ 624238
איזו יוקרה יש להפקה ישראלית (או של כל שפה איזוטרית אחרת) עבור הקהל הבין לאומי?

2 ואיך באנגלית?
מיחוץ 624241
לא אמרתי שזו *רק* עניין של יוקרה. בעקרון פורמט נחשב ליצירה מוגנת, כמו שלא תעתיק תסריט של סדרה, ככה לא תעתיק פורמט. זה לא מתוך הוגנות וטוב לב - אתה חושף את עצמך ככה לתביעות. אתה יכול, כמובן, לקחת את הרעיון ולשנות אותו מספיק כדי שהוא לא יהיה אותו הדבר, אבל אז הוא כבר לא אותו הדבר, ואם התוכנית המקורית הוכיחה את עצמה, למה שתרצה לשנות אותה למשהו אחר?‏1

1 הנימוק "כדי לחסוך בכסף" הוא אמנם נימוק משכנע, אבל צריך לזכור שגם אם הרעיון קיים, לפתח פורמט עדיין דורש השקעת משאבים לא מעטים.

2 אין לי מושג. הייתי מנסה בכיוון של honor
זה בערך מה שעשו בהתחלה ''כוכב נולד'' 624285
זה התחיל מהתוכנית החביבה ''לא נפסיק לשיר'', שעברה מטה-מורפוזה מוזרה לכוכב נולד.

כוכב נולד היא העתק הפורמט של איידול, אבל כדי לא לשלם לבעלי הזכויות ולא להתבע, הם הכניסו כל מיני שינויים וגימיקים ביחס למקור (לדעתי עדיין היו צריכים לתבוע אותם).
זה בערך מה שעשו בהתחלה ''כוכב נולד'' 624303
מה רע בזה שמעתיקים מהצלחה?

אם לצטט את סטיב ג'ובס‏1, "אומנים טובים מעתיקים, אומנים דגולים גונבים".

1 שהעתיק, או גנב את האמרה הזו ממחברים קודמים.
זה בערך מה שעשו בהתחלה ''כוכב נולד'' 624304
אומנים טובים מעתיקים, אומנים דגולים גונבים

אני לא בטוח שזה נופל בקטגוריה של כוכב נולד
זה בערך מה שעשו בהתחלה ''כוכב נולד'' 624305
זה נאמר במקור על מוצר ממוסחר לא פחות (עיצוב של מחשב אישי או תוכנות שבו).
זה בערך מה שעשו בהתחלה ''כוכב נולד'' 624306
זה נאמר במקור על שירה. ואני יודע את זה בזכות המאמר אליו *אתה* קשירת, לפני כמה דקות.
זה בערך מה שעשו בהתחלה ''כוכב נולד'' 624307
לפי אותו מאמר: זה נאמר במקור ע"י ג'ובס כפרפרזה על כל מיני אמירות דומות. אין כאן סתם העתקה. יש כאן גם שינוי.
זה בערך מה שעשו בהתחלה ''כוכב נולד'' 624309
האמירה הדומה שהמקור הוא פרפזה עליה היא "“That great poets imitate and improve, whereas small ones steal and spoil” מ-‏1892. המקור עצמו הוא "Immature poets imitate; mature poets steal" של ט.ס.אליוט מ-‏1920. כל שאר השינויים מאז ועד ג'ובס הם ישום מעשי של תוכן הציטוט. בכל מקרה, לעניין נושא הפתיל הנוכחי - במקור דובר על שירה, לא על מחשבים.
מישהו יודע בכלל כמה מרוויח יוצר? 644126
האם בכלל משתלם ליצור סדרה מצליחה? כמה כסף ראו יוצרי הבורר, עספור, רמזור מיצירתם שנחשבה לאחת הגדולות בישראל?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים