625848
הביטקוין עלה שוב ל- 680 דולר (עלה מ- 470 דולר בערך תוך 3 ימים). קאזינו.
סיני עוקר הרים 625849
מה קרה למגבלות שהטילו הסינים?
סיני עוקר הרים 625852
המיגבלות נזישארו.

מסתבר ש- 25 אחוז מסך כל הביטקוינים הוא בידי כ- 50 גופים משפטיים, עוד 25 אחוז מהסך בידי כ- 1000 גופים נוספים, השאר מפוזר בין גופים רבים. הריכוז של 50 אחוז בידיים מעטות מאפשר אולי לעשות ספקולציות במחירים. אגב, אירן סחרה בביטקוינים בגלל המיגבלות שלה לסחור במטבעות המובילים.
סיני עוקר הרים 625930
גופים משפטיים ? אתה מתכוון לכסף שהוחרם ע"י מדינות ?
סיני עוקר הרים 625933
לא לזה הכוונה. הכונה הייתה לא להשתמש במונח "אנשים " בלבד אלא כל "ישות משפטית" שמותר לה להחזיק ו\או לסחור במטבע ביטקוין (דוגמא של ישויות: חברות בע"מ, עמותות, מוסדות שלטון).

הזכות של החזקה ומסחר לכל גוף כזה ניקבעת על ידי חוקי המדינה. (למשל , בסין היום מותר לכל תושב להחזיק ולסחור בביטקוין, לבנקים מותר להחזיק ביטקוין אבל לא לסחור בו. לפני שבועיים בערך לבנקים בסין היה מותר גם לסחור, לפני שבועיים בערך ממשלת סין אסרה עליהם את המסחר.)
סיני עוקר הרים 625940
איפה קראת את זה? חיפשתי קצת ולא מצאתי את הטענה הזו.
סיני עוקר הרים 625947
לא שמרתי לינקים, אני אומר על פי מיטב זכרוני, כי סיקרן אותי מה בדיוק היה השינוי בעמדת סין לפני שבועיים. הטענה הרי היתה שההחלטה של סין על הגבלת השימוש בביטקוינים היא שהפילה את הביטקוינים. כתוב היה איפה שהוא (יותר ממקור אחד) מה שציינתי, רק שלא שמרתי לינקים.

אם זה מעניין אותך, נסה לחפש לינקים על כך בעצמך. כאמור, לפי זכרוני, סין אסרה על חברת האינטרנט הענקית "באידו" לסחור בביטקוינים , וכן אסרה על הבנקים בסין לסחור בביטקוינים. אבל לא נאסר לפי שעה על אנשים _פרטיים_ בסין להמשיך לסחור ביניהם בביטקוינים. מילות מפתח לחיפוש בגוגל שלי היו לפי זכרוני: bitcoin, chaina, bank, baidu.

באידו זו חברת האינטרנט הסינית הענקית שמהווה מעין חלופה לגוגל ופייסבוק (ועוד כמה שירותי אינטרנט ).
חלק משירותיה של באידו הצריכו תשלום וכנראה שהיה מותר לשלם לה בביטקוינים. באידו ניפתחה לפני מספר שנים קטן מאוד, לאחר שסין אסרה על גוגל לפעול ללא צנזורה סינית. ניתקלתי לראשונה בשם של החברה באידו ופעולותיה לפני מספר שבועות (בהקשר לאנטיוירוס\חומת-אש חינמיים שהיא מפיצה ללא הגבלה למערכת ווינדוס).
סיני עוקר הרים 625949
מצטער על חוסר הבהירות. התייחסתי לטענה "מסתבר ש- 25 אחוז מסך כל הביטקוינים הוא בידי כ- 50 גופים משפטיים, עוד 25 אחוז מהסך בידי כ- 1000 גופים נוספים, השאר מפוזר בין גופים רבים."
סיני עוקר הרים 625956
פורסם במקום אחר, כולל תרגום לעברית שאותו קראתי. המספרים מעוגלים כי לא זוכר בדיוק. מספרים מדוייקים יותר: 50 פלוס מינוס 1 מחזיקים 25 אחוז פלוס מינוס 1, 960 פלוס מינוס 20 מחזיקים עוד 25 אחוז פלוס מינוס 1, הכל לפי זכרוני אבל די מדוייק. במאמר המוזכר הייתה דיאגרמת עוגה עגולה עם נתחים של 25 אחוז ועוד 25 (במקורב). אנסה אולי לעשות חיפוש קצר בימים הקרובים על סמך נתונים אילו.
סיני עוקר הרים 628127
מצאתי את האסמכתא לריכוזיות השליטה בביטקוין

מאפשר שינוי שער הביטקוין בקלות על ידי מכירות פיקטיביות בתוך הקליקה של 927 מחזיקי הביטקוינים .

הביטקוין רעיון יפה אבל בוסר.
סיני עוקר הרים 628128
מעניין. אבל חלק לא מבוטל מאותם "מיליונרים" הם מי שהשקיעו מוקדם בביטקוין ולא טרחו לממש. כלומר: בדיוק ההפך מספקולנטים.

בכל מקרה, השליטה בביטקוין היא לא בכמות המטבעות אלא ביכולת הכרייה. יש כאן כמה אנשים שלהם יש הון שמוערך בכמה מיליונים. לא מעט, אבל די זניח בכלכלה העולמית. הדרך להשפיע על התנהלות ביטקוין אינה על ידי החזקת כמות רבה של מטבעות (כי כיום ערכם עדיין זניח ביחס לשאר ערך הכסף העולמי) אלא על ידי שליטה על הכרייה - מי ששולט על מעל חצי מהכורים (לפי עוצמת החישוב) יכול להשפיע על קבלת ההחלטות.
סיני עוקר הרים 628133
לא צריך לממש בפועל כדי להשפיע על שער הביטקוין. מספיקה קניה ומכירה פיקטיבית , כלומר מכירה שתקוזז בקניה שבאה בעקבותיה, הקניה והמכירה נעשות בהסכמה משותפת של הקונים והמוכרים שמטרתם המשותפת להכתיב לשוק שער המרה כרצונם.

זו קביעת שער על פי היצע וביקוש לביטקויינים שאושרו לשימוש מזמן , לא שייך לטכניקות אחרות של שליטה על ידי כריה.

היום ערך השוק של ביקוינים שאושרו לשימוש היום הוא בערך 6 מיליארד דולר. המיגזר שמשתמש בעיקר הוא לפי השערתי השוק האפור והעולם התחתון, שם יש יתרון לכסף שאינו מפוקח ביעילות על ידי המימסד. לציבור הקונים הרגיל אין שום יתרון בשימוש בביטקוין, שימוש בביטקוין כרוך בעמלות גבוהות לקונה הקטן.

הביטקוין לא נועד לאגירה והשקעות אלא בעיקר נועד כאמצעי סליקה תוך עמלות מיזעריות עבור מוצרי צריכה, בזה הוא ניכשל.
סיני עוקר הרים 628262
אני לא מכיר את המסחר הציבורי בביטקוין. האם הוא מאפשר את הגבלת המכירה לקונה ספציפי? (או לחילופין - האם הוא מאפשר התנית המכירה בקניה מלאה או להיפך?)
סיני עוקר הרים 628280
לא יודע אם יש הגבלה על סכום העברה. נראה לי שהעברה ישירה מיחיד ליחיד אינה מוגבלת כי אין שום מוסד מרכזי שמפקח על מכירות מיחיד ליחיד, זה האופי היחודי של ביטקוין. מאידך, מכירה מיחיד ליחיד אינה נרשמת בגוף מפקח כלשהוא לכן לא משפיעה על השער. נראה לי שקביעת מעין שער יציג היא כאשר המכירה נעשית במעין דרך בורסאית דרך חלפנים גדולים. נראה לי שהשער ה“מעין יציג“ של הביטקוין הוא השער הממוצע של העברות שנעשות דרך החלפנים הגדולים.

השאלה היא איפוא רק האם חלפן גדול יכול להגביל את הסכום המועבר בתיווכו, גם זה לא ידוע לי. אפשרות נוספת היא שהחלפנים הגדולים הם חלק ממערכת קלוקלת ולכן לא יגבילו העברות גדולות בתיווך דרכן, העובדה היא שמטגוקס פעלה בצורה לא תקינה תקופה ארוכה וגם החלפן או הקליינט "דרך המשי" (לא בדקתי מה המעמד של הגוף שנקרא דרך המשי).
סיני עוקר הרים 628284
דרך המשי האמורה היא גוף שפעל לכל היותר מספר חודשים (לאחר הפלתו של גוף אחר בעל אותו שם) ופועל בתחומי מסחר מפוקפקים. אני לא מצפה למצוא שם עודף פיקוח והסדרה.
סיני עוקר הרים 628308
לא הסברתי את עצמי מספיק טוב. השאלה שלי לא היתה בנוגע למגבלות סכום.
בבורסה רגילה, אם מישהו מנסה להשפיע על שער מניה באמצעות פקודות קניה ומכירה בערך חריג (נניח, גבוה הרבה יותר מהשער הנוכחי) הוא מסתכן בקנית המניה במחיר מופרז מאוד מסוחר בר מזל שבמקרה מכר באותו רגע. האם לבורסת הביטקויין יש איזשהו מנגנון שעוקף את הסיכון הזה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים