סלט ירקות 627244
אני מרגישה שהדיון בנושא הזה מורכב מהמון שכבות, וזו מתנצחת עם זו, גמבה עם צנונית ולימון עם מלפפון, והייתי רוצה לעשות סדר לעצמי בתיווך איילים טובי שכל.

ובכן - לכל אחד יש דעה, זה אלמנטרי. כשמדובר באדם ציבורי (שקולו נשמע יותר מאשר של אחרים) ובפרט באמן (שאנשים נוטים לקבל ממנו השראה מסוימת לחייהם, גם אם לא במודע), עדיין זכותו של האדם להחזיק בדעה, גם אם היא פרובוקטיבית. ואכן יש התחסדות לא מעטה לגבי מידת הפרובוקטיביות של דעות שמוכנים לקבל כאן משמאל או מימין.

אבל יש מספר שכבות נפרדות לעניין הפומביות של הדעה הזו, ללא קשר לתוכנה, ולדעתי אין גזירה שווה בין השכבות:

1. האם האמן מבטא את דעתו בציבור (כאן יכולה להיות פליטת פה חד פעמית בראיון, או משנה שיטתית שהאמן חוזר עליה).

2. האם הוא פועל אקטיבית כדי לקדם את דעתו (הפגנות, מחאות, עצומות וכולי, וכן מעשים המגלמים את הדעה, כמו השתמטות אידיאולוגית מצה"ל או עקירת עצי זית בשומרון).

3. האם הוא מטמיע את דעתו באמנות שלו באופן חד משמעי. למשל, אני לא ידעתי שזילבר הוציא שיר "כהנא צדק". עד שגיליתי זאת, חשבתי שהחרם על זילבר מטופש ומתחסד. אחרי שגיליתי, אני כבר פחות בטוחה. השיר נכלל באמנותו אחרי הכל.

מצד שני, דוגמאות רבות של תכנים פוליטיים ואחרים שהוטמעו ביצירתם של אמנים שונים, נניח הכרזות של טרטקובר. האם העובדה שביטא עמדה שמאלנית, לפעמים פרובוקטיבית, מספיקה כדי לשלול ממנו פרס כלשהו?

(ולפני שעונים לי שהדעות של טרטקובר הן עדיין לגיטימיות או בתוך הקונצנזוס, אני רק מזכירה ששר החינוך(?) שלנו הכריז לאחרונה שיש לדבר ב"משנה זהירות" על נושאים כמו אמונה דתית, הכחשת השואה ומוסריותו של צה"ל. זה פחות או יותר מוציא מחוץ לקונצנזוס כל כרזה אנטי-מיליטריסטית, כמו גם את יוצרי הסרטים "מסע אלונקות" או "אחד משלנו", וכן כל שיר רוק על חוויה קשה בלבנון, או ספר שיש לו ביקורת על אמונה דתית ומאמינים‏1, וליתר דיוק מחסל אפילו את הדיון בשאלה אם הם בקונצנזוס או לא).

4. האם הדעות/אמונות שהוטמעו באותה אמנות הן אינהרנטיות לה, או בגדר קוריוז? למשל, "כהנא צדק" הוא בגדר קוריוז יחסית ליצירה העשירה של זילבר (עשירה בכמות ובאיכות). גם אמן שכל חייו עשה פופ ופתאום משתתף בשיר מחאה מתאים לאותה משבצת. מנגד, האופרות של ואגנר הן כנראה דוגמא לקורפוס של אמנות שהדעות/אמונות שהוטמעו בו אינהרנטיות לו (עוד מקרה דומה: בילי בראג שהמוזיקה שלו היא זעקת מחאה חברתית וכלכלית). ויש המון מקרים על גבי הקשת שבין שני אלה.

אלה השכבות שאני איתרתי ואולי יש עוד. כאמור, בלי קשר לתוכן הדעה הספציפית.

1 זה אומר, אגב, שגם ספרי שלי כבר לא ייכנס לרשימת הספרים לבגרות בספרות. בעצם כבר אין בגרות בספרות. גאון הפירון הזה.
סלט ירקות 627245
4. "גם אמן שכל חייו עשה פופ ופתאום משתתף בשיר מחאה" - הכוונה לאמנים המשתתפים בשירים "מגויסים" למטרות חברתיות בנוסח We are the world.
סלט ירקות 627247
"האופרות של ואגנר הן כנראה דוגמא לקורפוס של אמנות שהדעות/אמונות שהוטמעו בו אינהרנטיות לו"
אפשר דוגמה? כי דווקא יש לו קירבה אידאולוגית לבילי בראג, וגם כי ההשוואה לזילבר באמת מתבקשת.
סלט ירקות 627248
אתה מבין בנושא פי כמה ממני, ומן הסתם כל מה שאומר יהיה קצת מכשיל. אבל כוונתי היתה שהאופרות של ואגנר עצמן היוו השראה לתפיסת העולם הנאצית. למעשה אף ייתכן שהוא מוחרם פחות בשל הדעות שביטא בפומבי בזמנו (שכמובן היה לפני עידן הנאציזם) ויותר בשל ההשראה האידיאולוגית שנתנו יצירותיו.
סלט ירקות 627271
אני די משוכנע שהדעות של טרטקובר הן לא יותר בקונצנזוס משל אריאל זילבר. הכרזה הזו נראית לך באיזה קונצנזוס, גם היום?
סלט ירקות 627273
אכן כרזה בעייתית: מופיעות שם חיילות בלבוש לא צנוע, דמותו של אדריכל ההרס של ימית וגוש קטיף, ודמותו של ההרצלייני החייכן שבאשמתו התממשו הנסיגות של אוסלו ב'.
סלט ירקות 627283
אכן, היא בוטה מאוד.
אבל אני מושכת ידי מהניסיון לקבוע מה בקונצנזוס ומה לא - כבר זמן רב שאיני מחוברת לצינורות התקשורת הקונצנזואליים אלא באופן אקראי. ומעגל חבריי ברשת אינו משקף את החברה הישראלית.
סלט ירקות 627280
3. חשבתי שזה ברור מאליו, אבל נראה שצריך לציין. יש הבדל משמעותי בין מתחם הלגיטימיות של מעשה אמן, ובין זה של מורה בכיתת בית ספר מול תלמידיו. הסיבה העיקרית היא שאין שוויון ביחסי הכוחות בין המורה והתלמידים, והוא צריך להיזהר פן ינצל זאת לרעה.
סלט ירקות 627282
מה פירוש לרעה? ההבדל בין מעשיו של אדם ורטה לבין המורים האחרים הוא שהוא מעלה ספקות. כשמורה אחר אמר שצה"ל הוא צבא מוסרי, אף אחד לא מחה. גם המורה הזה "ניצל לרעה" את כוחו כדי לייצב "אמת". אדם ורטה למעשה העלה שאלה: האם באמת צה"ל הוא צבא מוסרי? בהזדמנות זו אפשר לשוחח על מוסריות ועל תפקידיו הכלליים של הצבא ומשימות ספציפיות שמטילים עליו.
המחנכת של הבן שלי כשהיה בי"ב ביקשה ממני לבוא ולספר על מלחמת יום הכפורים. ברור שלא הסתפקתי בסיפור חוויות מהמלחמה. איכשהו תמיד כשדיברנו על מלחמות הגענו לעניין המוסרי. נראה לי שאם להתבטא בעדינות, יש מתח בין פעילות צבאית ובין מוסר. צריך גם להיות ערים כשמקבלים משימות שאינן מוסריות בעליל ויש כאלה.
סדרי עדיפויות חינוכיות 633430
אדם ורטה פוטר מרשת החינוך "אורט", זאת שהעבירה מאות אלפי שקלים לעמותת "עוד יוסף חי" ביצהר של הרב יצחק גינזבורג.
סדרי עדיפויות חינוכיות 633432
אני רואה בזה מסר חינוכי (שלילי כמובן).
סדרי עדיפויות חינוכיות 633454
זה שמורה כופה את דעותיו על תלמידיו ומשפיל את מי שחולק עליו, לא פוטר אותו מלהוציא תעודת הוראה ולעמוד בשאר הקריטריונים שמצופים ממורים נורמליים.
סדרי עדיפויות חינוכיות 633455
הקשר לא בב ברור. אתה מתכוון שורטה התגנב בחשאי לכיתה ולימד מבלי שאף אחד ידע? לתומי חשבתי ששכרו אותו במיוחד כי רצו להקים מגמה למחשבה פילוסופית (או משהו כזה).
סדרי עדיפויות חינוכיות 633472
לא, אני מתכוון לכך שהקציבו לו זמן להוציא תעודת הוראה (לא בדיוק קריעת ים סוף), וגם בזה הוא נכשל.
סדרי עדיפויות חינוכיות 633473
אה באמת? אז בגלל זה בכלל סגרו את מגמת מחשבת ישראל? אתמהה על התמימות.
סדרי עדיפויות חינוכיות 633477
בית ספר לא בוחר אילו מגמות לסגור על סמך שיקולי העסקה של מורה זמני. להוציא מקרים יוצאי דופן, המגמות מכתיבות אילו מורים להעסיק. כמובן שאם היה מדובר במורה מוכשר ומבוקש, היו מוצאים לו תעסוקה אחרת.
סדרי עדיפויות חינוכיות 633478
נשמעת תשובה די תטלא"ית, לא?
סדרי עדיפויות חינוכיות 633484
תטלא"ית ?
סדרי עדיפויות חינוכיות 633486
תטל"א = תשובה טובה לשאלה אחרת.
סדרי עדיפויות חינוכיות 633456
הוא לא כפה. ספיר סבי ניסתה לכפות עליו את השקפת עולמה וכשלא הצליחה בכך, הלשינה עליו.
סדרי עדיפויות חינוכיות 633457
האם אין לו תעודת הוראה? והאם העסיקו אותו מתוך ידיעה שאין לו?
סדרי עדיפויות חינוכיות 633463
מה הקשר לתעודת הוראה? לכל אירוע אדם ורטה אין שום קשר לתעודת הוראה. אני אישית לא מייחס חשיבות מיוחדת לתעודת הוראה.
סדרי עדיפויות חינוכיות 633469
אני באמת לא יודע, האלמוני המזוהה העלה את הנושא כאילו שהוא יודע משהו שאני לא, לכן טרחתי לשאול אותו.
גם לדעתי תעודת הוראה לא באמת חשובה ולמעשה אני נכיר אישית מישהו שמלמד בתיכון בלי תעודת הוראה, על סמך שנים רבות של ניסיון כמדריך בחוגים מחוץ לביה''ס ובידיעת כל הגורמים.
סדרי עדיפויות חינוכיות 633471
"גורמים ברשת אורט אמרו עוד כי חלק מהסיבה שדווקא ורטה פוטר היא כי לא השלים את לימודיו לצורך קבלת תעודת הוראה."
" לדבריהם, אף שוורטה ביקש ממשרד החינוך הארכה בתפקיד עד שישלים את לימודי ההוראה, הוא טרם עשה כן, ולימד יותר משנתיים כמורה זמני בתיכון אורט."
למיטב ידיעתי מותר להעסיק באופן זמני מורה בלי תעודת הוראה, והדרישה לתעודה לא חלה על מורים ותיקים. אבל מורה חדש כן צריך תוך זמן קצוב להסדיר את הנושא.
סלט ירקות 633437
'יש מתח בין פעילות צבאית לבין מוסר' זה אכן אנדרטסטייטמנט מאין כמוהו.
מעט תחומים מותחים את הערך הזה עד לקצה כמו כאן.
סלט ירקות 633464
כתבתי את זה באנדרסטייטמנט כדי לא לעורר שדים שמתרוצצים כאן.
סלט ירקות 627284
מורה אינו איש ציבור - הוא מחנך. הדרישות ממנו אכן שונות מעט. אבל כאן אני שואלת שאלה הפוכה משלך, ודווקא חוזרת לעניין הספציפיות של התוכן: מדוע על מורה א' אנחנו אומרים שהוא, נניח, נוסך השראה/ערכים בתלמידיו, ועל מורה ב' אומרים שהוא "מנצל את יחסי הכוחות לרעה"? ההבדל נגזר מרמת הקרבה בין דעות המורה לדעותינו שלנו. במערכת החינוך של היום מותר לקחת את התלמידים לסיור חד צדדי בחברון, ומנסים לומר לנו שפעולה כזו שייכת לקטגוריה הראשונה. אם יקום מורה ורק ישאל מדוע לא מראים לתלמידים את הצד השני, הוא יוכנס מיד לקטגוריה השנייה.

אולי ננסה ליצור מערכת שכבות כזו גם למחנכים, בלי קשר לספציפיות הדעה, ונבהיר מעט את התמונה:

1. מורה ש"כולם יודעים" שהוא אוחז בדעה מסוימת או משתייך למחנה מסוים (אבל לא מבטא זאת בכיתה או במעשיו).

2. מורה שמוכיח אקטיבית במעשיו (גר במאחז ומתפקד לבית היהודי, מפגין בבילעין וכולי) אבל עדיין נצמד לחומר הלימוד ללא כל סטייה.

3. מורה שנצמד לחומר הלימוד אבל מעלה ספק לדיון מפעם לפעם (שואל: האמנם צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם? או לחלופין: האמנם אי אפשר לחיות עם הכיבוש כמו רסיס בישבן?). אני בכוונה מציינת שאדם ורטה נמצא בשכבה הזו.

4. מורה שסוטה מחומר הלימוד, סותר אותו במכוון ומבטא את דעותיו באופן של משנה סדורה. כלומר, אומר: תקשיבו לי, מאכילים אתכם בשטויות, כל אחד יודע שצה"ל צבא כיבוש איום / שארץ ישראל שייכת לנו כולה.

5. מורה שמדרבן את תלמידיו לעשייה אקטיבית בתחום שהוא מצדד בו (היום, ילדים, במקום שיעור אזרחות נצא לפעולת תג מחיר / נפגין במתקן חולות) - כאשר הפעילות היא וולונטרית (זה קרה אגב בביה"ס של ילדיי, בשכבה אחרת משלהם, והאמת היא שלא התלהבתי. אבל לרגע לא חשבתי שצריך לפטר מישהו).

6. מורה שמדרבן את תלמידי לעשייה אקטיבית - והפעילות היא חובה (מי שלא יגיע להפגנה יקבל ציון נמוך יותר).

זה מה שמעלה מוחי כרגע.
סלט ירקות 627287
את ששת הסעיפים שלך אפשר לחלק לשתי קטגוריות:
1. מורה קונפורמי שאינו מעלה דילמות לדיון.
2. מורה שאינו פוחד להעלות ספקות וראיה מורכבת.
סלט ירקות 627288
3. מורה שחושב שערכיו הם הנכונים ווכופה את דעתו על תלמידיו.
סלט ירקות 627291
זה מורה מספר 1 .
סלט ירקות 627289
לדעתי ממש לא. אין דין המורה הספקן מסעיף 3 כדין המורה המטיף מסעיף 6.
סלט ירקות 627290
המורה בסעיף 6 יכול להיות בכל אחת מהקטגוריות שלי, למרות שסוף המשפט המתנה ציון בהשתתפות אקטיבית, מתאים למורה הקונפורמי.
סלט ירקות 627293
(גם לאיציק)

עם 1, 2 אין בעיה. 4-6 פסולים בעיני במערכת הציבורית.

אני חושב ש-‏3 יכול להיות סביר ומקובל. השאלה היא אם אכן ורטה נמצא בשכבה הזו.
לטענתה של סבח, התשובה היא "לא". ורטה לא עודד דיון פתוח, אלא כפה את דעתו ולעג לה שוב שוב.
למי מאמינים? למרות שלא הייתי שם ואני לא באמת יכול לדעת את האמת, אני נוטה להאמין לסבח. מקריאה בין השורות, נראה שההתנצלות של ורטה אכן היתה על היחס שלו לסבח ולא על הדעות עצמן (וכך ראוי!). נדמה לי שהיה נוח מאוד לורטה ולתומכיו לרכז את הדיון בלגיטימיות של הבעת הדעה, ולא באופן שבו הוא ניהל את השיח. גם סבח, ועוד יותר מכך בן ארי, שיחקו לידיו.
לא בהכרח צריך היה לפטר את ורטה, גם אם התיאור של סבח נכון, אבל נזיפה בו בהחלט היתה נדרשת.
סלט ירקות 627420
אני מקווה שפרשת אדם ורטה שככה במקצת שכן איני רוצה להצטרף לאלו אשר כל כך מקפידים על חופש הביטוי של התלמידים ורוצים לסכור דוקא את פיו של המורה.
בכ''ז אני לא כל כך מתלהב מה''אדם ורטה'' למיניו. אני לא חושב שביה''ס התיכון אפילו בכיתות הגבוהות הוא הזירה המתאימה לבירור סוגיות אתיות ומוסריות בזמן הווה.
אני לא זוכר מה בדיוק מלמד ורטה, אבל עד כמה שידיעתי מגעת עדיין אין מקצוע כזה ''ענייני דיומא''. אם ורטה מלמד היסטוריה או אזרחות, נדמה שבמקצועות אלו יש קורפוס די נרחב של עובדות שצריך ללמד לתלמידים (שאיכשהו לא תמיד מצטיירים כמצטיינים במיוחד בבקיאות). מורה טוב, צריך להציג את העובדות ואולי אפילו לעורר את תלמידיו להביע דעתם על העובדות. יש שיאמרו שיעשה טוב גם אם יציג את העמדות הפרשנות והגישות השונות לעובדות. אבל נדמה לי שהצגת עמדתו האישית היא כבר צעד אחד מיותר.
אני חי טוב מאד עם עמדותיו של אדם ורטה, אבל צריך תמיד לזכור שעל כל אדם ורטה יש שני ''ליברמנים'' ושלושה ''כהנא''. מה יאמרו תומכי אדם ורטה כאשר הקולגות הללו שלו ירצו לפרט את דעותיהם לפני תלמידיהם. אני מניח שהאינדוקטרינציה מעשה ידיו של ורטה אינה שונה במהות מן האינדוקטרינציה שעוברים תלמידי החינוך הדתי לאומי או החרדי ולדעתי רע אחד אינו מתוקן ע''י רע נגדי.
בסה''כ מורה בחינוך חופשי צריך לזכור כי גם בחינוך החופשי, הוא עדיין שלוחם הקבוצתי של הורי התלמידים שלהם לבטח יש דעות שונות ומנוגדות. כתב המינוי של מורה לא צריך לכלול הטפה והסתת הילדים כנגד ערכי ואמונות ההורים.
אני מודה שמה שכתבתי פה לא נשמע טוב ובסה''כ חושב שהביקורת העיקרית צריכה להיות כנגד אותה תלמידה חצופה המנסה לסכור את פי המורה שלה. יחד עם זאת נראה לי כי קידום ההשכלה והבקיאות בעובדות של התלמידים צריכה להיות גמול מספיק למורה הטוב, גם בלי שאותו מורה יחצה את הגבול להטפה ואינדוקטרינציה של דעותיו האישיות. רצוי לחנך את התלמידים כי יש קשר בין העובדה שהם יודעים מי היו משה שרת, לוי אשכול וגולדה מאיר ומהם הסמכויות והחובות של רוה''מ לבין המשקל של דעותיהם על מעשיו של רוה''מ הנוכחי של ישראל.
כישורי חיים 627426
לימודי אזרחות הם בעצם סוג מאוד חשוב של כישורי חיים. אזרחות היא חברות במועדון וצריך להבין את הכללים של המועדון ושל החברות בו. מעבר לכך:

1. קשה לחשוב על כישור חיים נדרש בחברה הישראלית כמו היכולת להתמודד בצורה עניינית עם דעות שלא מסכימים איתן. באיזה מקום אחר במערכת החינוך אפשר לעשות את זה? זה לדעתי אחד התפקידים הכי חשובים של מערכת החינוך, ממש כמו הנסיון לחנך לרוח ספורטיבית דרך שיעורי ספורט.

2. יש הבדל די רצני בין להציג דעה לבין להגיד שמסכימים איתה. זו גם היתה אחת השגיאות המתודולוגיות הפטאליות של ״אם תרצו״ בדו״ח המגוחך ההוא על הטיה אנטי-ציונית כביכול בסילבוסים אוניברסיטאים. אפשר ללמד את אותו טקסט ולהפיק מתוכו לקחים הפוכים לגמרי. ואפשר גם להציג לתלמידים עמדות או תפיסות ולעזור להם ״לפרק״ אותן בשביל להבין מן אומרות (וגם מה הן לא אומרות, אגב). זה לא אומר שהם בהכרח מסיכימים איתן, אבל זה כן אומר שהם מבינים אותן מעבר לרמת הססמאות. להבנתי, זה בדיוק מה שורטה עשה עם ההיגד של ״צה״ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם״, ועל כל זה מגיע לו לדעתי כל השבח שבעולם.
סלט ירקות 627427
עפ"י Ynet ורטה מלמד (לפחות את הכיתה המסויימת הזאת) מחשבת ישראל ופילוסופיה (לא נאמר באותה כתבה איזו פילוסופיה, האם יהודית או כללית). נדמה לי שאתה קצת עושה לורטה עוול בכך שאתה משתמש לגביו במונח "אינדוקטרינציה". לדבריו, הוא הציג מול תלמידיו את עצמו כפי שהוא - כאדם שלם, שהוא בעל דעות אך גם בעל טעויות, שגיאות ו"פאדיחות", זה לא שהוא ניסה לתחוב לראשי תלמידיו את דעותיו ללא נכונות לויכוח, אפויות היטב ומנוסחות בשלמותן. להיפך - גם לטענתו וגם על פי התלמידים וההורים הרבים שהפגינו את תמיכתם בו, הוא היה מוכן לשמוע דעות שונות ומגוונות ואף עודד השמעת דעות שונות בכיתה.

דווקא התלמידה, ספיר סבח, שטענה כי "צה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם" (קשה לדעת מתי ואיך נולדה הקביעה הזאת, אבל היא הושמעה אפילו כאן, באייל. מעניין איך אפשר בכלל למדוד דבר כזה ולהגיע למסקנה פסקנית), ודרשה מרשת אורט ומאוחר יותר משר החינוך פירון כי יפטרו את ורטה, שאמר שצה"ל נוהג לפעמים באופן בלתי מוסרי וכי גם קצינים גבוהים מודים בעובדה זו - דווקא היא, סבח הצעירה, בתוקפנותה, נשמעת לי כמי שעברה אינדוקטרינציה ימנית חזקה, אם כי קשה לדעת מנין זו באה - מהבית, מהמורים (צריך לזכור שלכיתה, כמו לכל כיתה, יש עוד מורים, לא רק ורטה), מהחברים או ממקורות אחרים.

סלט ירקות 627428
בבי"ס בו אני מלמד (בהתנדבות) ראיתי היום עבודות של תלמידים שחזרו מ"מסע ישראלי", שזה 5 ימי סיורים ומפגשים ברחבי הארץ. העבודות הוצגן על לוח גדול במסדרון וכללו שאלות נוקבות ועמוקות על ההוויה הישראלית, על זהות, מוסר וחברה. לא רחוק פורסמו על לוחגדול עבודות בנושא קריקטורות פוליטיות שהתחרו שעקצו, ביקרו ולעגו לרוה"מ ואישתו, וגם לבנט ולפיד.
סלט ירקות 627431
אצלנו התיאור שלך הוא עדיין בגדר חלום, כמעט אוטופיה. הנה עוד באותו עניין:

סלט ירקות 627500
ממש כמו בארץ נהדרת
סלט ירקות 627516
גם בטבעון יש כנראה לא מעט תלמידים כאלה. הבעיה איננה סבח אלא מנהל בית הספר, רשת אורט, והימין הפוליטי בכנסת -שבמקרה הוא בשלטון וכולל שר החינוך-שנתנו תמיכה גורפת לדעות כהניסטיות. יתכן שהמורה טעה בסרקסטיות כלפי סבח והתנצל על כך. גם אני נתקלתי במחאות הורים על שאני נוגע בקודש הקודשים.
סלט ירקות 627429
איני יודע אילו דעות השמיע ורטה בכתה, אבל באופן כללי אני חושב שאולי אפשר לעודד השמעת דעות פוליטיות מנוגדות בכיתה וויכוח, אבל את דעותיו הפרטיות שלו, על המורה להסתיר, משום שכמורה יש לו יתרון על התלמידים, ונוצר אי שיויון וחוסר הוגנות בכיתה.
מורה שחוטא בכך, לא צריך, לדעתי, למהר ולפטרו מיד אחרי האירוע הראשון, אבל כן צריך להתריע ולבקשו להפסיק את התנהגותו זו, ורק אם הוא לא נענה וממשיך בדרכיו יש מקום גם לפיטורין.
כך אני חושב גם על עיתונאים מראיינים. יש להם עמדה ושליטה בדיון, ולכן איש לא צריך לדעת מה דעותיהם הפוליטיות.
ועל שופטי בית המשפט העליון עדיין לא דברתי . . .
סלט ירקות 627433
האם על מורה להסתיר את נטייתו המינית מפני תלמידיו?
סלט ירקות 627435
זה נושא שונה לגמרי, ואין לי עניין להתחיל לדון בו עתה.
דווקא מאוד דומה 627438
כל עוד הומוסקסואליות היתה נושא שנוי במחולקת (וכמובן שיש עדיין מקומות שבהם זה כך), השאלה האם ראוי שמורים יצאו מהארון בשביל לא להשפיע על התלמידים שלהם היתה שאלה די רווחת. המשותף לשניהם, כמובן, זה ששניהם קשורים למחלוקות יסוד בחברה הישראלית, וששניהם גם מהווים חלק מרכזי בזהותם של המורים. התקווה שאם רק לא נדבר על כל הדברים האלה שלא עושים נעים בגב לחברה שלנו אז הכל יהיה בסדר היא די חסרת יסוד, לדעתי.
סלט ירקות 627437
לו הייתי מורה, האם היית מצפה שאגיד לתלמידים "אח, הייתי עושה את המורה לאנגלית"?

לדעתי עדיף להצניע.
סלט ירקות 627446
להגיד את זה בסגנון כזה, "אח, הייתי עושה את המורה לאנגלית", אתה לא צריך בכלל, לא בתור מורה הטרוסקסואל ולא בתור מורה הומוסקסואל. אם, משום מה, הנושא מעסיק מאוד את התלמידים והם, מיוזמתם, שואלים אותך אם המורה לאנגלית יפה בעיניך, אתה יכול לומר: "אם אתם ממש מתעקשים לשמוע, בעיני היא יפה, אבל צריך לזכור שזו שאלה של טעם - מישהו אחר יכול להעדיף את המראה החיצוני של המורה למתמטיקה ומישהו שלישי את המורה לאזרחות".

אגב, וברצינות, הנה דעה שהיא גם כעין עצה - אם התלמידים שואלים אותך האם התלמידה זו-וזו יפה בעיניך, אתה צריך, לדעתי, הן משום רגישות הנושא בין התלמידות והן למען טובתך-שלך במעמדך בפני המערכת הפוקחת עין - להימנע בכל תוקף מלענות על השאלה הזאת.

(מנסיון, הכל מנסיון. התמימות שלי מלפני כמה שנים, שגבלה בטמבליות, מדהימה אותי כיום)

להסתיר את הנטיה המינית לא צריך, לא הכרח, אבל זה עדיף, אנחנו כנראה מסכימים שזה חכם יותר ולא משום ההשפעה שעשויה להיות לפריט האינפורמציה הזה על התלמידים אלא משום האפשרות שמאוחר יותר, הדבר יפגע במורה עצמו. יש להניח ולקוות שבזמנים מתקדמים יותר - נגיד בעוד עשר-חמש עשרה שנים, לא תהיה כבר כל בעיה.
סלט ירקות 627449
השאלה היא לא אם המורה לאנגלית יפה אלא אם הוא או היא מעוררים בי חשק מיני. ולעניות דעתי את הדבר הזה ראוי לשמור לעצמך באופן כללי, קל וחומר שלא לשתף בכך תלמידים. זה לא ראוי.
העיסוק בזהות מינית של התלמידים הוא ענין אחד, ובזהות המינית של מורים הוא עניין אחר. הראשון הוא ענין לשיחות עם היועצים שהוכשרו לכך ובקשר לשני- לטעמי למורה לא צריכה להיות זהות מינית כלל, ככל שתלמידיו צריכים לדעת.
לעומת זאת דעה פוליטית לטעמי היא דבר שהמורה רשאי לחוות או להצניע לפי שיקול דעתו, ובלבד שיציגה כדעה אישית ולא כתורה מסיני, בסגנון :"יש האומרים איקס ויש הטוענים ווי. דעתי האישית היא ש..."
סלט ירקות 627441
בקשר ל"אינדוקטרינציה" אתה כמובן צודק ולשון הגוזמא שלי החטיאה את המטרה.
אני מנחש שלפחות 50% מהורי התלמידים של ורטה מאמינים בכל מאודם ב"צה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם". זה מדגים את הבעייתיות בהתנהגותו של ורטה. אנו חיים בחברה מקוטבת מאד ואני לא חושב שכיתת הלימוד בתיכון היא המקום לנהל את המערכה הזו. אפשר להעלות את הדילמות הללו, אבל אני לא רואה מה התרומה הגדולה של הזדהות המורה כאיש שמאל ׁאו כהומוסקסואלׂ. נראה לי שזה רק מקשה על עבודתו כמורה. (נראה לי גם לא כל כך הוגן לעמת דעות של אדם מבוגר מלומד ומנוסה מול דעות של מתבגר צעיר).
אם אכן מדובר ב"מחשבת ישראל ופילוסופיה" נראה לי שמשימתו של ורטה להשכיל את תלמידיו ולערוך להם היכרות עם פירות המחשבה ההגותית של יהודים במשך אלפי שנים מספיק כבדה (וכפי שאתה יכול לראות יש שיאמרו אף משעממת) מבלי להעמיס עליה גם ויכוחים לא פרודוקטיביים על קלישאות מענייני דיומא. אני מתקשה להאמין שאדם ורטה יכול ל"חנך" את התלמידה ספיר סבח ל"ערכים". הייתי מסתפק בכך שהוא ילמד אותה מי היו ומה אמרו הרמב"ם ורבי נחמן.
אם אדם ורטה מתעקש להלחם על דעותיו שיעשה זאת מול המערכת (למשל שיעמוד על זכותו ללמד על הנקבה) ולא בחדר הכיתה מול תלמידיו.
סלט ירקות 627444
תפקידו של ורטה הוא לא להטיף לדעה כזו או אחרת אבל כן לעורר דיון ומחשבה בקרב תלמידים בעלי אינטיליגנציה כדי שיגיעו להשקפות שונות על סמך נימוקים. כשספיר סבח מתעקשת בפניו ש''צה''ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם'' למרות וגם אחרי שהוכיח לה עובדתית-אמפירית שלא כך הוא ובכוח מנסה לשנות את דעתו או לסכור את פיו (וזאת עוד לפני ההלשנה המכוערת), היא מנסה לשרש דיון כזה.
אם שיעורי האזרחות יתומצתו לשינון עובדות ולהצגה חד-ממדית של המצב הישראלי המאושרת בידי מערכת החינוך, מצב החינוך יהיה בכי רע.
סלט ירקות 627454
רק כדי לעמוד על מידת ההתכחשות הימנית למציאות, מספיק לקרוא את הפוסט של איילת שקד בפייסבוק:
"יצאנו היום מנאומו של נשיא הפרלמנט האירופאי לאחר שהעז לשקר בגרמנית בכנסת ישראל. הוא אמר שפלסטיני זכאי ל-‏17 ליטר מים ביום לעומת 70 של ישראלי וציין שישראל מטילה מצור פוגעני על עזה.

נפתלי בנט יצא ואחריו כל הסיעה. לא נסכים לשמוע שקרים והכפשות , בטח לא בגרמנית."

יש לציין שגם ח"כים מיש עתיד ה"שמאלנית" וה"מתונה" התקוממו נגד דרישת הנואם למחויבות ישראלית לשלום.
סלט ירקות 627457
גם להחרים את נשיא הפרלמנט האירופי וגם להחרים את השפה הגרמנית. עכשיו הם רק צריכים לנפץ דיסקים של ברנבוים מנצח על ווגנר ויש להם סריה.
סלט ירקות 627460
הם רק צריכים לקרוא לניתוק היחסים עם האיחוד האירופי לאחר שתקפו את קרי והמדיניות האמריקאית, וניתוק מדינת ישראל מהמציאות העולמית והפיכתה למדינה לבדד תשכון תשלים את מפעלם.
סלט ירקות 627458
וכמה מים *באמת* יש לתושבי עזה ליום?

(כי בעשר שניות מצאתי בנתונים של IRIN נתונים שונים. אז IRIN עכשיו הם ימניים שמתכחשים למציאות?)
סלט ירקות 627466
השאלה היא כמה מזה ראוי לשתייה ומה ישראל (לא) עושה בנידון.
סלט ירקות 627472
זו אחת השאלות, אבל השאלה היותר מעניינת היא למה אתה בוחר בפינצטה נתונים שמתאימים לך, מתעלם מאחרים, ובוחר כמובן להניח שהאחריות נופלת *רק* על ישראל.

"Clean water is limited for most Gazans to an average of 70-90 litres per person per day, compared to the minimum global World Health Organization (WHO) standard of 100 litres a day, according to Mahmud Daher, officer-in-charge of the WHO in Gaza."
http://www.irinnews.org/report/96209/opt-gaza-s-wate...
סלט ירקות 627487
ראה כאן:
סלט ירקות 627519
ומסתבר שלא 17 ליטר בכלל. ככה מגיעה ההתכחשות הימנית למציאות, עד שאומרים שמי שמצטט נתונים שקריים משקר:
סלט ירקות 627520
בין הנתונים על הנייר ובין הנתונים בפועל יש פער. ראה קישור בתגובה 627487
סלט ירקות 627525
ראיתי אותו וזה *מאוד* לא משכנע. קודם כל, כמובן, הוא גוזר מניעים מנתונים; שנית, הוא עושה צ'ריפיקינג. למשל, לפי שיטתו העובדה שבתל-אביב צורכים פי 2 מים מאשר בירושלים, מוכיחה שמדינת ישראל מפלה את ירושלים; ובביתר עילית ומודיעין עילית - שתי התנחלויות חרדיות גדולות - צורכים 33.4 ו-‏34.2 מ"ק לנפש, פחות מים לנפש מהממוצע הפלסטיני (37.7 מ"ק), וכתשיעית מהצריכה בסביון (273 מ"ק). יתרה מזו, יש ירידה קבועה בצריכת המים לנפש בישראל - בסביבות 5 אחוזים בין 2010 ל-‏2013 - ולא זו בלבד אלא שכשבודקים מי בתחתית הרשימה של הצריכה, מוצאים לפי הסדר במועצות מקומיות את בועיינה-נוג'ידאת (26.3 מ"ק), כסרא-סמיע (26.7 מ"ק), חורה ( 29.4 מ"ק) בקריית ארבע (30.3 מ"ק), ובעיריות - את רהט (33.3 מ"ק), מודיעין עילית (33.4 מ"ק) וביתר עילית (34.2 מ"ק). אגב, הנתונים האלה נכונים ביסודם לכל העשור האחרון: אלה נתוני 2011, האחרונים שיש, וב-‏2001 הרשימה מלמטה (ביישובים יהודיים) כללה את ביתר עלית,– 34 מ"ק לנפש ב- 2001, עמנואל (36), קרית ארבע (36), אלעד (41), בית אל (42), ומודיעין עלית – 42 מ"ק. אני בטוח שהירידה של כ-‏20 אחוז במודיעין עילית במשך עשור מעידה על אפליה קשה נגד חרדים...

בקיצור, לפי ההגיון הזה, יוצא שתושבי ת"א ורמה"ש וסביון מופלים לטובה לעומת תושבי בני-ברק, ביתר עילית, מודיעין עילית וקריית-ארבע.

ואם ממש רוצים לחטט קצת יותר ברצינות בנתונים, יש את העבודה של גבירצמן:
אבל נחזור רגע לסיפור המקורי: שולץ טען טענה. מחוסרת בסיס, מסתבר. אנשי 'הבית היהודי' טענו שזה שקר. אתה טענת שהטענה שלהם היא התכחשות למציאות. ואז מסתבר שזה אכן שקר. אז מה התגובה שלך - הנתונים משקרים.
סלט ירקות 627527
ממש לא מחוסרת בסיס.
סלט ירקות 627528
''שולץ טען טענה. מחוסרת בסיס, מסתבר.'' לא ממש, שולץ לא טען טענה, הוא שאל שאלה.
סלט ירקות 627531
שאלה רטורית היא טענה מרומזת ...
סלט ירקות 627533
ושאלה לא רטורית היא לא טענה מרומזת.
סלט ירקות 627534
נו. אני בטוח שגם הוא שמע על גוגל. כשאתה בא לנאום במדינה ידידותית (נניח), ו''שואל שאלה'' בנאום בפרלמנט, כשברור שאי אפשר לענות עליה במקום - זו שאלה רטורית.
סלט ירקות 627536
והתשובה ההולמת היא כמובן להזדעק ואז לקום ולעזוב את החדר כאחרון אנשי האופוזיציה.

שתי מפלגות בממשלה הנוכחית פשוט לא קולטות שהן מפלגות שלטון.
סלט ירקות 627537
מה התגובה ההולמת בעינייך?
סלט ירקות 627539
לשאת נאום תגובה? (באותו מעמד או לאחר מכן). אף אחד לא מת מקצת חילוקי דעות עם אורחיו הרשמיים.

לברר את העובדות (אפשר היום דרך סמ"ס לעוזר הפרלמנטרי, בזמן אמת) ולהציג אותן בפני הנואם והכנסת?

להעלות למודעות (כתהליך) את הנתונים הנכונים לגבי עניין השימוש במים, מול מדינות אירופה וגופים קשורים?

לכל הפחות, להפסיק עם השטויות הדמגוגיות של "הוא אמר את זה בגרמנית" - אתם נציגי הממשלה, הזמנתם אורח רשמי מגרמניה, אתם לא מצפים שהוא יהפוך לבולגרי בדרך.

וכל זה, בהנחה (נניח) שהנתונים שהוא הציג אינם נכונים. אני כלל לא מדברת על התסריט האחר.
סלט ירקות 627544
1 ו-‏2 בלתי אפשריים, ואת 3 כבר עושים.
די ברור שלשולץ היה רגע של טמטום, אבל זה היה.
והנקודה איננה שהוא *דיבר* בגרמנית, אלא שהוא *שיקר*, לפי הטענה, בגרמנית. דגש על שיקר.

הקטע של שר שיוצא במחאה על משהו איננו חדש (למשל: דיכטר יצא במחאה כשהממשלה אישרה את מינוי רמון לשר), ומהומות בזמן נאום אורח מכובד זר כבר היו (לראיה - התנהגות כמה ח"כים מהאופוזיציה בזמן נאום רה"מ הקנדי הרפר לא מזמן).

אז אם כל מה שנשאר הוא שלדעתך ח"כים מהקואליציה התנהגו בהתנהגות שלא מנומסת כלפי האורח, (והתעלמו מהצהרותיו המוקדמות יותר על זה שלא יהיה חרם בשום פנים, למשל) - זה באמת לא *כזה* עניין גדול.
סלט ירקות 627546
זה לא סתם ח"כים אלא גם שר בכיר. והטענה אינה לגבי התנהגות לא מנומסת (להפך, פעולה לפי צו המצפון היא מבורכת), אלא שלא הפנימו את מעמדם. מעמדם דורש, בין היתר, לאו דווקא נימוס כלפי אורחים רשמיים אלא הבנה שלמעשים שלהם יש משקל אחר, והם לא אופוזיציה אלא מייצגים את השלטון. התשובה שלהם לא חייבת להיות הזדעקות ומחאה אלא העמדת דברים על דיוקם, ויינתן לו משקל ממלכתי. יש פה התנהגות של מתבגרים שלא קולטים שהם כבר בני 18. זה מתיישב יפה עם ההפגנות של אנשי אותה מפלגה נגד שחרור אסירים פלסטינים, רגע אחרי שחתמו על השחרור במו ידיהם (על התפטרות מהממשלה בגלל עניין קריטי זה אני מבינה שאין מה לדבר).

במה שקר בגרמנית חמור יותר משקר בבולגרית? ומה לגבי שקרים בעברית, שפת הקודש?
סלט ירקות 627548
שוב: תתלונני על הנוהג בכנסת, זו לא הפעם הראשונה שדברים כאלה קורים - מיציאה ועד שרים שמסבירים שהם נגד מדיניות הממשלה או "קוראים לה" להחליט בצורה מסויימת (שמעתי פעם ברדיו את ציפי לבני, כשהייתה שרת החוץ, עושה דבר כזה). מה שהם דווקא מבינים טוב - כמו שמבינים טוב מאוד אנשי יש עתיד, וכמו שמבין כל חבר כנסת שממציא הצעות חוק חסרות פואנטה וחסרות הבנה באיזה נושא - שזה שאתה נושא במשרה מסויימת עדיין לא פוטר אותך מלקרוץ למצביעים שלך. אז זה מה שהם עושים.
(ד.א., נדמה לי ששרי 'הבית היהודי' דווקא לא חתמו, וכמו כן גם אם אני טועה - מאוד נהוג כבר בארצנו שחברי קואליציה עושים מה בראש שלהם אלא אם יש הצבעה עם משמעת סיעתית, וגם אז לא בטוח).

בקיצור, תפני את התלונות שלך לא למפלגות הנ"ל, אלא לתרבות הפוליטית הישראלית כולה.
סלט ירקות 627557
מסכים במאה אחוז!

היום בחדשות ברדיו - קרן המטבע הזהירה מפני בועה במחירי הדיור הארץ. שר האוצר בתגובה- התרעתי על כך כבר לפני שלוש שנים.
סלט ירקות 627576
התריע, רק שהוא לא מציע פתרון. בשביל מה הוא נבחר ? להמשיך להתריע ?
סלט ירקות 627585
ברקת אמרה את זה יותר יפה- שרים וחברי קואליציה שלא הפנימו את מעמדם.
סלט ירקות 627595
גם אני התרעתי:) בתגובה 575766 אמנם בעילום שם, בלשון מהוססת, ורק לפני כשנתיים וחצי... בכל זאת.
סלט ירקות 627596
נראה כאילו אתה זומם להיות שר האוצר בעתיד הנראה לעין.
סלט ירקות 627547
ומה הקשר שהוא אמר את דבריו בגרמנית? החבר'ה של הבית הלאומי שכחו שהם בשמש עם חמאה על הראש. אפשר להנדס סטטיסטיקה לכל הכיוונים. יש גם אמת. הסתובב בשטח ותראה מה קורה שם. אז הפלסטינאים מקבלים בממוצע יותר משהוקצב להם בהסכם אוסלו. אז אם הייתה חלוקה מסוימת בין מים להתנחלויות ומים לפלסטינאים, הפלסטינאים מקבלים במספר אחוזים יותר מים והמתנחלים במספר מאות אחוזים יותר מים. הפלסטינאים היו מוכנים לחתום על כל דבר כדי לקבל קצת סמכויות. מה שיוסי גורביץ כותב על הריסת בורות מים הוא נכון.
סלט ירקות 627535
הוא גם שאל אם היהודים ממשיכים להשתמש עד היום בדם של ילדים נוצרים בפסח, ואם הם משתמשים רק בדם של ילדים פלשתינים נוצרים ולא מוסלמים או שהדת לא מחייבת ?
סלט ירקות 627540
לתושבי סביון יש יותר גינות (גם ביתיות וגם גינון ציבורי) מלתושבי ביתר עילית. הנתון על קריית ארבע מפתיע אותי.

האם מדובר על צריכה ביתית בלבד? צריכת המים של ישוב חקלאי אמורה להיות גבוהה יותר (בליטרים לנפש) מזו של ישוב עירוני. בשטחים יש, למיטב הבנתי, ישובים חקלאיים רבים (ויש עדיין רוב של חקלאים?)

1 לכל ההכללות בהודעה הזו יש להוסיף "בממוצע" בממוצע.
סלט ירקות 627543
בדיוק מה שאני אומר: הנתונים חסרי משמעות ולא מוכיחים דבר ללא הקשר.
סלט ירקות 627530
כל הטענות של הפלשתינאיות על כמות המים לתושב ברצועת עזה הוא קישקוש אחד גדול, קישקוש דמגוגי. הבעיה של רצועת עזה אינה ישראל אלא רצועת עזה כשלעצמה. רצועת עזה היא איזור גיאוגרפי שחון שנידחסו בו מליון וחצי פלשתינים. מבחינה דמוגרפית וכלכלית אין לו הצדקת קיום ואין לו עתיד, אלא רק בתנאי שלום ושיגשוג שהפלשתינים אינם מוכנים לו.

החקלאות בעזה היא חסרת סיכוי אלא אם כן מוזרמים לשם מים שמובאים מחוץ לעזה, וגם אז ענפי החקלאות מוגבלים כנראה למעט סוגים שיכולים להתקיים באקלים הגרוע שם, או לחילופין בחממות , שהן נידמה לי פטנט ישראלי. אפילו לתעשיה נירחבת דרושים מים מבחוץ, אלא אם כן מדובר בתעשיה עדינה שלא צורכת משאבים חומריים (מים וחשמל בעיקר), כמובן שבתנאי סיכסוך עם ישראל אין שום סיכוי לתעשיה כזו. מבחינה היסטורית, נדמה לי, רצועת עזה היא כפרי דייגים עם קצת חקלאות שמספיקים , נאמר, ל- 300 אלף איש בקושי; יש שם היום מליון תושבים לפחות מעל להגיון הכלכלי. אז מה לעשות , מי שבחר לגור בצפיפות באיזור שחון שלא יתלונן על חוסר במים.

תושבי רצועת עזה למעשה מוחזקים ברצועה נגד רצונם, אילו ניתנה להם האפשרות הם היו ברובם מהגרים ממנה. להערכתי, אם הפלשתינאים לא יגיעו להסדר עם מדינת ישראל רצועת עזה תתרוקן כך או אחרת, כאשר תנאי הכליאה על התושבים שם יתרופפו.
סלט ירקות 627456
"הוכיח לה עובדתית-אמפירית"?

אני חושב שהמילון שלך התקלקל.
סלט ירקות 627461
כשאין מה להגיד מתעסקים בעניני לשון.
סלט ירקות 627473
כשלא אמרת כלום, במה עוד נשאר להתעסק?
סלט ירקות 627476
וביתר פירוט: ורטה טען* שהטענה שצה"ל הוא המוסרי ביותר בעולם היא טענה חסרת משמעות, וכמדומני שהוא (ואם לא הוא, ודאי תומכיו) טענו את הטענה (השגויה) שזה דבר שאי אפשר לבדוק אותו עובדתית-אמפירית, ולכן זה חסר משמעות. אתה בא וטוען שהוא "הוכיח עובדתית-אמפירית" שזה לא נכון.

וזה, אהמ, בבל"ת גם לדברי ורטה.

*נתעלם כרגע מטענתה של התלמידה לפיה הוא השפיל אותה בכיתה, ועוד מעשים שראויים למורה בישראל: "לא רק שהוא היה אומר אמירות קשות וחד צדדיות, הוא לא נתן לי להביע את דעתי ולהציג את הצד השני. הוא לא באמת עודד פלורליזם ולא נתן לי שום דרך להתבטא."
סלט ירקות 627478
את העובדה שצה"ל רחוק מלהיות צבא מוסרי באופן כללי (לאו דווקא המוסרי ביותר) ניתן להפריך בעשרות דוגמאות למשל כאן. אנשים המקובעים בדעתם שהצדק המוחלט נמצא בצד שלהם לעולם לא ישתכנעו ויכעסו אם יראו להם דוגמאות כאלו. לפי תיאור העימות בין סבח לורטה, נראה שהיא היתה בעלת האמירות החד צדדיות שניסתה לסכור את דברי ה"כפירה" של ורטה. הימנים מומחים בהצגות של קוזקיות נגזלת.
סלט ירקות 627480
את זוית הראיה שלך אנחנו מכירים, הוכחה עובדתית-אמפירית זה לא, בטח בהעדר הקשר והשוואה (אתה מוזמן לבדוק את הצבאות המערביים שנלחמים בתוך אוכלוסיה, לחזור ולדווח מה שיטות הלחימה, *ואז* יהיה אפשר לדעת מי הכי מוסרי). כל השאר הוא הסיסמאות הרגילות שלך.
סלט ירקות 627485
הקצין הבריטי Richard Kemp מעיד:

"הנני המפקד-לשעבר של הכוחות הבריטיים באפגניסטן. שירתי בנאט"ו ובכוחות או"ם; פיקדתי על כוחות בצפון אירלנד, בבוסניה ובמקדוניה; והשתתפתי במלחמת המפרץ. ביליתי פרק-זמן ניכר בעירק מאז הפלישה בשנת 2003, ועסקתי בטרור בינלאומי עבור הוועדה המשותפת לביון של ממשלת הממלכה המאוחדת.

"אדוני הנשיא, בהתבסס על ידיעותיי ועל ניסיוני, אני יכול לומר זאת: במהלך מבצע 'עופרת יצוקה', צבא ההגנה לישראל עשה יותר להבטחת הזכויות של אזרחים באזור קרב משעשה צבא אחר כלשהו בהיסטוריה של הלוחמה....

ואומר זאת שוב: צה"ל עשה להגנת זכויות האזרחים באזור לחימה, יותר מכל צבא אחר בהיסטוריה של הלוחמה."

אז אולי התלמידה צודקת למרות הכל.
סלט ירקות 627488
צה"ל בשיבתו כצבא הכיבוש בגדה המערבית מהווה חברת שמירה לחבורת פולשים (להלן: המתנחלים) המתנכלים באופן יום יומי לתושבי המקום (להלן: הפלסטינים). תפקיד זה הוא בלתי מוסרי בעליל גם בצורת התגלויותיו הפסיביות - חוסר תגובה להתנכלויות המתנחלים לפלסטינים. רק לאור זה ניתן לטעון שצה"ל אינו צבא מוסרי ללא השוואה לצבאות אחרים או לפעילותו באזורים שבהם הוא אכן לוחם.
סלט ירקות 627526
Jus in bello ו-Jus ad bellum.

אגב, למיטב זכרוני לשיטתך צה"ל הוא *כל הזמן* חברת שמירה לחבורת פולשים, כי אתה עסוק כל הזמן בהכחשת כל קשר וזכות שיש ליהודים על ארץ ישראל.
סלט ירקות 627529
ליהודים יש זכות וקשר לארץ ישראל וכך גם לפלסטינים, ולפיכך יש כאן מצב טרגי של סיכסוך מתמשך בין שתי קהילות הדורש פיתרון של חלוקה מדינית. ההתנחלויות על שטחים כבושים הן פלישה לכל דבר לאדמות אחרים ויש הבדל בינן ובין שטח מדיני בעל הכרה בינלאומית.
סלט ירקות 627532
לפני מאה וחמישים שנה לא היו כמעט ערבים בישראל, אולי 150 אלף שנה. רוב הפלשתינים מקורם בהגירה , בזכות הכלכלה המוצלחת שהביאו היהודים והבריטים.
סלט ירקות 627541
תרגיל באקסטרפולציה:

לפי מה שכתוב בוויקיפדיה (לא בדקתי את המקור לנתונים)‏1, לפני 130 שנים היו במצריים קצת מעל 6 מליון אנשים. היום יש שם מעל 80 מליון. אוכלוסיה של 150,000 שהייתה גדלה לפי אותו יחס (למרות שכאן מדובר רק על 130 שנים) הייתה מגיעה ל־2 מיליון תושבים.

סלט ירקות 627545
עכשיו הגידול הטבעי במצריים נעצר. בגלל הדלות במצריים אי אפשר לתושביה להגדיל את האוכלוסיה.

למצריים היה פוטציאל כלכלי עצום בגלל מים בשפע הצמודים לנילוס, בהבדל מארץ ישראל. הרומאיים ניקו את מצריים מעושרה הרב במשך עשרות שנים , מה שמעיד על הפוטנציאל הכלכלי. ההגעה ל- 80 מיליון איש במצריים היתה אפשרית בגלל שיפור השלטון המרכזי במיוחד שלטון הבעת: כנראה שלטון הבעת במצריים איפשר אירגון יעיל למדי של הכלכלה החקלאית המצרית, זה מה שאפשר גידול אוכלוסיה. אבל – הפוטנציאל הזה מוצה ומצריים כנראה תיעצר על 90 מליון תושבים שנים רבות, כל עוד היא בגבולות הנוכחיים.

הנתון של 6 מליון איש במצריים חשוד בעיני, מניח שהיו הרבה יותר, זאת על סמך מספר תושבי ארץ ישראל בימי הפריחה שלה בימי בית ראשון וימי בית שני, היו אז בארץ ישראל לפחות 3 מליון איש על שטח קטנטן. קשה להאמין שבמצריים היו רק 6 מליון , צריך להיות שלטון מרכזי גרוע במיוחד כדי למנוע קיום לאוכלוסיה גדולה פי כמה.

ארץ ישראל הייתה שוממת מאדם ומוזנחת קרוב ל 1400 שנה שנה למרות שאקלימה לא השתנה. ההתנוונות הגדולה החלה נניח בשנת 500 והסתיימה בערך בשנת 1900 . ההסבר היחיד לפריחות הדמוגרפיות של ישראל בימי בית ראשון, בית שני והמאה העשרים היא שלטון מרכזי יעיל שאיפשר ניצול המשאבים הכלכליים מוגבלים שלה. כדאי לקרוא את ספר המסעות בארץ הקודש של מרק כדי להבין באיזה מצב ירוד היתה ארץ ישראל.

'
סלט ירקות 629488
רק אוויל משריש ללא שמץ של ידע היסטורי, יכול לטעון שהיהודים היושבים בארץ אבותיהם (יהודה ושומרון, המיקום הגיאוגרפי המדוייק של ממלכות ישראל ויהודה ההיסטוריות), הם "חבורת פולשים", ואילו ערבים (שחלקם הקטן הגיע בגלי הכיבוש הערבי, וחלקם הגדול הובאו ע"י הכובש הבריטי לפני פחות מ100 שנים) היושבים מאות קילומטרים ממולדתם (חצי האי ערב) הם "תושבי המקום".
סלט ירקות 629490
עם כל הכבוד! להתהדר בידע היסטורי זה אתה יודע, אבל את כיבושי יהושוע שכחת? ופלישת אברהם ושבטו ממסופוטמיה, זה זניח בעיניך? חצוף.
סלט ירקות 629493
השאלה כמה מהיהודים מקורם מצאצאי האבות וכמה מאוכלוסיות שהתגיירו לפני שהרבנים סגרו את השורות.
סלט ירקות 629496
הרוב המוחלט, לפי http://www.cell.com/AJHG/abstract/S0002-9297%2810%29... - גם מצאצאי האבות (כרומוזום Y) וגםן מצאצאי האמהות (דנ"א מיטוכונדראלי)
סלט ירקות 629497
קראתי את האבסטרקט. היכן שם מייחסים את יהודי סוריה ואירופה לאבות?
סלט ירקות 629500
this study demonstrates that European/Syrian and Middle Eastern Jews represent a series of geographical isolates or clusters woven together by shared IBD (identity by descent) genetic threads

shared descent הווה אומר אבות (ואמהות) משותפים. יש אפשרות פרוש אחרת?
סלט ירקות 630149
איציק, רק תיקון קטן: הרבנים מעולם לא סגרו את השורות ואינם יכולים לעשות זאת. התנגדות שלהם היא גילדאית - הם מתנגדים שיקחו מהם את סמכות הגיור, אבל כשלא מאיימים על המונופול שלהם, אין להם בעיה לגייר אפילו חילונים ושחקני כדורסל.
בהקשר הזה נזכרתי בפרט מקסים שגיליתי בזמן האחרון. אנשים רבים, בפרט מן המגזר של שם (לא חובה), אוהבים מאד לצטט מחקר גנטי מלפני כמה עשרות שנים שגילה כי מבחינה גנטית יהודי אירופה קרובים יותר ליהודי המזרח מאשר לשכניהם הארופאים הגויים.
מלבד העובדה שלא צריך להיות מומחה לגנטיקה (די בראייה תקינה) כדי להיווכח שמדובר בתוצאה "מפתיעה" (אם להתבטא בזהירות). אישית, אני משער שמדובר בפרשנות מרחיבה לתוצאות מאד ספציפיות שהתגלו במחקרים הללו (נניח הימצאות גנים ים-תיכוניים גם ביהודי אירופה). לאחרונה חיפשתי משהו בויקיפדיה בנוגע למחקר כזה ושם התברר לי משהו משעשע. כיצד מגדירים משהו כמו גנים ים תיכוניים? מתברר שלחוקרים היתה קבוצת ביקורת שהגנטיקה שלהם הוגדרה כגנטיקה אופיינית של מזרח הים התיכון וגנים שהופיעו בשכיחות חריגה באוכלוסיה הזאת הוגדרו כגנים ים תיכוניים ויתכן שהתגלו בשכיחות לא רגילה גם אצל יהודי אירופה.
הקורא הסבלן כבר בודאי מנחש מי היתה אותה קבוצת ביקורת. היו אלו הערבים הפלשתינאים. אמור מאתה שערביי יו"ש קרובים יותר ליהודי אירופה מאשר לבני דתם בחצי האי ערב. (הכנענים היו בודאי שמחים לשמוע על ה"תגלית" הזו).
  סלט ירקות • איציק ש.
  סלט ירקות • מלאכי
  סלט ירקות • האלמוני המזוהה
  סלט ירקות • אריק
  סלט ירקות • אנטילופה
  סלט ירקות • צפריר כהן
  סלט ירקות • האלמוני המזוהה
  סלט ירקות • אריק
  סלט ירקות • אנטילופה
  סלט ירקות • האלמוני המזוהה
  סלט ירקות • אריק
  סלט ירקות • צפריר כהן
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • צפריר כהן
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • צפריר כהן
  סלט ירקות • האייל הפלמוני
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • האייל הפלמוני
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • ברקת
  האלל הקורא • הפונז
  סלט ירקות • האלמוני המזוהה
  סלט ירקות • שוטה הכפר הגלובלי
  סלט ירקות • ברקת
  סלט ירקות • שוטה הכפר הגלובלי
  סלט ירקות • יובל נוב
  סלט ירקות • שוטה הכפר הגלובלי
  סלט ירקות • יובל נוב
  סלט ירקות • האלמוני המזוהה
  סלט ירקות • צפריר כהן
  סלט ירקות • האייל הפלמוני
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • האייל הפלמוני
  סלט ירקות • אמ
  סלט ירקות • צפריר כהן
  סלט ירקות • אמ
  סלט ירקות • צפריר כהן
  סלט ירקות • אמ
  סלט ירקות • האייל הפלמוני
  שינויים אקלימיים • רון בן-יעקב
  שינויים אקלימיים • שוקי שמאל
  סלט ירקות • ארז לנדוור
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • הפונז
  סלט ירקות • ארז לנדוור
  סלט ירקות • אישקש
  סלט ירקות • ארז לנדוור
  סלט ירקות • יוסי
  סלט ירקות • ארז לנדוור
  סלט ירקות • יוסי
  סלט ירקות • הפונז
  סלט ירקות • שם (חובה)
  סלט ירקות • ידידיה
  סלט ירקות • שם (חובה)
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • ברקת
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • ראובן
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • צפריר כהן
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • ראובן
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • צפריר כהן
  וקשה להתאפק • אילה זמנית
  חיקוי עלוב • רון בן-יעקב
  וקשה להתאפק • שוקי שמאל
  וקשה להתאפק • ברקת
  שום בעיה • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • ארז לנדוור
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • טווידלדי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • ארז לנדוור
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • טווידלדי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אנטילופה
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • טווידלדי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אנטילופה
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • דורון הגלילי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • טווידלדי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • טווידלדי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • טווידלדי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • טווידלדי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמונימי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • טווידלדי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמונימי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמונימי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • צפריר כהן
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  זו הטרגדיה הגדולה של הבינאריה • אילה זמנית
  זו הטרגדיה הגדולה של הבינאריה • dd
  כאן איבדת אותי • אילה זמנית
  כאן איבדת אותי • dd
  כאן איבדת אותי • אילה זמנית
  כאן איבדת אותי • ארז לנדוור
  כאן איבדת אותי • אילה זמנית
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • רון בן-יעקב
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • הפונז
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • יואב
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • יואב
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אא
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אא
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • א. דה (בוטון)
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • א. דה (בוטון)
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • א. דה (בוטון)
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • א. דה (בוטון)
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • א. דה (בוטון)
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • א. דה (בוטון)
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אא
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אא
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס • רון בן-יעקב
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • מיקי מילר
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • הפונז
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • מיקי מילר
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • ב/אלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • מיקי מילר
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אא
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • הפונז
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • הפונז
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • הפונז
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • מלאכי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • מיקי מילר
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • ברקת
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אלמוני לרגע
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • צפריר כהן
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • יוסי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • dd
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • צפריר כהן
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • ארז לנדוור
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • הפונז
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • ברקת
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • dd
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • איציק ש.
  ללא כותרת • הפונז
  ללא כותרת • איציק ש.
  ללא כותרת • הפונז
  (גם אותי היא הצחיקה, מאוד) • ירדן ניר-בוכבינדר
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • dd
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • dd
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • dd
  אז הגמל באמת לא רואה את דבשתו? • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • מיקי מילר
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • dd
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • dd
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • dd
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל הצעיר והבור
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל הצעיר והבור
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אמ
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • הפונז
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • הפונז
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • ברקת
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • רון בן-יעקב
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • צפריר כהן
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • רון בן-יעקב, טרנטו
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • צפריר כהן
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמוני
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • צפריר כהן
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • הפונז
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות הבית הלאומי לעם היהודי • שם (חובה)
  לדעתי אתה מפספס את מהות הבית הלאומי לעם היהודי • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות הבית הלאומי לעם היהודי • שם (חובה)
  לדעתי אתה מפספס את מהות הבית הלאומי לעם היהודי • איציק ש.
  לדעתי אתה מפספס את מהות הבית הלאומי לעם היהודי • שם (חובה)
  לדעתי אתה מפספס את מהות הבית הלאומי לעם היהודי • אריק
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • האייל האלמונימי
  לדעתי אתה מפספס את מהות המקצוע ששמו פילוסופיה • שוקי שמאל
  סלט ירקות • איציק ש.
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • ארז לנדוור
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • אילה זמנית
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • הפונז
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • הפונז
  סלט ירקות • ארז לנדוור
  סלט ירקות • הפונז
  סלט ירקות • ארז לנדוור
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • הפונז
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • הפונז
  סלט ירקות • אריק
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • הפונז
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  מיניאטורה • שוטה הכפר הגלובלי
  מיניאטורה • שוקי שמאל
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • ראובן
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • ראובן
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • ראובן
  סלט ירקות • שוטה הכפר הגלובלי
  כל יום תאריך אחר • ראובן
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • האייל האלמוני
  סלט ירקות • צפריר כהן
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • צפריר כהן
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • ירון
  סלט ירקות • צפריר כהן
  סלט ירקות • ירון
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • אמ
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • שוקי שמאל
  סלט ירקות • ארז לנדוור
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • ירדן ניר-בוזגלו
  סלט ירקות • איציק ש.
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • איציק ש.
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • איציק ש.
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • אילה זמנית
  ״תת פילון״?! • אילה זמנית
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • אילה זמנית
  סלט ירקות • הדבורה מאיה
  סלט ירקות • שוטה הכפר הגלובלי
  איפה? • אילה זמנית
  איפה? • שוטה הכפר הגלובלי
  איפה? • אילה זמנית
  סלט ירקות • ידידיה
  סלט ירקות • אמ
  סלט ירקות • אילה זמנית
  סלט ירקות • אילה זמנית
  סלט ירקות • ידידיה
  סלט ירקות • אילה זמנית
  סלט ירקות • ידידיה
  סלט ירקות • אילה זמנית
  סלט ירקות • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה נהדרת • אילה זמנית
  סלט ירקות • הפונז
  סלט ירקות • אריק
  סלט ירקות • הפונז
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • ידידיה
  סלט ירקות • אילה זמנית
  סלט ירקות • ירדן ניר-בוכבינדר
  סלט ירקות • טווידלדי
  סלט ירקות • ירדן ניר-בוכבינדר
  סלט ירקות • איציק ש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים