הו, הצביעות 627677
ואיך ,לדעת המזדעזעים, הגיע הסטייק לצלחת שלהם?
פרות וכבשים הם לא פחות חמודים מהג'ירף המסכן הזה.
ביום שבו יתחילו לארגן סיורי חובה לקרניבורים האנושיים בבתי מטבחיים, תצנח אכילת הבשר בעולם פלאים.
הו, הצביעות 627679
האנושות גדלה, צמחה והתפתחה‏2 בשבטים וכפרים שבהם כל ילד ראה תרנגולות נמלקות ופרות (או חזירים כנראה. או ממותות) נשחטות. משום מה דווקא אז אף אחד לא העלה על דעתו להיות צמחן‏1.

2 יש לא מעט טענות כיום שעצם המעבר לאכילת בשר איפשר את התפתחות המוח והתרבות, מאחר שהפך את הזמן הנדרש לעיכול המזון הנדרש לקצר הרבה יותר ופינה זמן לחשיבה על תיאטרון, פילוסופיה, טטריס וביקוע גרעיני.
1 התרגום שלי ל-vegan.
הו, הצביעות 627684
יש הבדל בין בע''ח שנולד וחי בחצר משק, או במרעה שליד הכפר, בתנאים טבעיים פחות או יותר. ויום לבין בע''ח שנולד וחי בתנאים לא טבעיים ובד''כ גם לא טובים, ובסוף שולחים אותו ואת חבריו במסע יסורים ארוך לבית מטבחיים, שבו אחד גם שוחטים אותו במקום, הם עומדים ומחכים בתור לשחיטה, והכול מסביב דם אימה ומוות. באמת שיש הבדל. הג'ירף הקטן שהוצא להורג לפחות לא סבל. הפרות לבשר (וגם אלה לחלב) סובלות. אין לזה הצדקה בעולם שבו יש הרבה תחליפי בשר זמינים.
הו, הבלבול 627686
הנ"ל צ"ל: יש הבדל בין בע"ח שנולד וחי בחצר משק, או במרעה שליד הכפר, בתנאים טבעיים פחות או יותר. ויום אחד גם שוחטים אותו במקום, לבין בע"ח שנולד וחי בתנאים לא טבעיים ובד"כ גם לא טובים, ובסוף שולחים אותו ואת חבריו במסע יסורים ארוך לבית מטבחיים, שבו הם עומדים ומחכים בתור לשחיטה, והכול מסביב דם אימה ומוות. באמת שיש הבדל. הג'ירף הקטן שהוצא להורג לפחות לא סבל. הפרות לבשר (וגם אלה לחלב) סובלות. אין לזה הצדקה בעולם שבו יש הרבה תחליפי בשר זמינים.
הו, הצביעות 627687
אבל זה נכון שיש הבדל בין עזים שגידלת בחצר ואתה שוחט מפעם לפעם או לקראת החג, לבין השחיטה ההמונית, בהמות שעומדות בתור ומבינות שהן לא רוצות להיות שם, ונהרות הדם בבית מטבחיים.

לאחרונה יצא לי לקרוא את ''בית קטן ביער הגדול'' של לורה אנגלס ויילדר (ספר המשך ל''בית קטן בערבה''). יש שם המון תיאורי הרג וביתור של בע''ח, ושימוש בכל מיני חלקים מהם. שם די ברור שמדובר בהישרדות ואין ברירה אחרת. ועם זאת הרעיון או החיזיון של שחיטה, ביתור, הפשטת עור וכולי כלל לא משביתים שינה מעיני הבנות. למעשה הספר נפתח בכך שהילדות רוקדות מרוב שמחה כיוון שהאב הצליח לצוד צבי (נדמה לי) והן מאוד אוהבות בשר צבי. אחר כך הן משחקות בשלפוחית השתן שלו, כמו בלון.
הו, הצביעות 627688
אגב, הספר נהדר ומומלץ מאוד לקריאה גם לגדולים.

מתוארות בו המון פעולות יומיום שהיו חיוניות אז, ולנו בעולם המתועש הן נראות כזוללות זמן אדירות. למשל, האב מכין בכל ערב את כדורי הרובה שלו בעצמו, אחד אחד.
הו, הצביעות 627728
אצלנו בקיבוץ...
תגובה 473028
הו, הצביעות 627738
מצטער, אבל זה דומה מדי לשירות הצבאי שלי מכדי להיות אקזוטי.
הו, הצביעות 627744
אז מה דעתך על צביעת גושי חמאה בתמצית גזר שגורר ונסחט במיוחד? (מפני שהחמאה יוצאת לבנה מדי לטעמם בחורף, מסיבות שאני לא זוכרת, וחמאה צהבהבה נראית טוב יותר).
הו, הצביעות 627755
תמית גזר זו אחת האירוניות הגדולות בתחום המזון ה"טבעי" ותוספי המזון למיניהם: החומר הנותן לגזר את צבעו הוא הבטא קרוטן. חומר זה משמש בין היתר כצבע מאכל (E160a), ובתור שכזה ליעד במלחמתם של שוחרי המזון ה"בריא" למיניהם (לא לחומרים משמרים, לא לצבעי מאכל). אלא מאי, הבטא קרוטן הוא חומר דרוש לגוף (צריכה יומית של בטא-קרוטן לאדם מבוגר צריכה להיות 2–7 מ"ג ליום), שכן הוא אבן היסוד ליצירת ויטמין A. בתור שכזה הוא נמכר בחנויות הטבע למיניהן כתוסף בריאות המאריך ומשפר את חיי האדם.
באגס באני בסכנת חיים! 627761
בטא קרוטן במינון גבוה מגדיל את הסיכון לסרטן ריאות אצל מעשנים. אגב, גם ויטמין E בכמות גדולה מעלה את שעור התמותה). שני אלה היו בכותרות לאחרונה בקשר לאי-נחיצותם של מולטי-ויטמינים.
באגס באני בסכנת חיים! 627763
כן, אני מודע לכך שבטא קרוטן במינון גבוה מגדיל את הסיכון לסרטן ריאות אצל מעשנים. כמות של פי שלושה עד עשרה מהמנה המומלצת ליום במשך 5-8 שנים. כשמדובר בויטמינים (וביסודות קורט) מומלץ לא להגזים. לא לכאן ולא לכאן.‏1
אני לא הייתי מודע לכך שויטמין E בכמות גדולה מעלה את שעור התמותה באופן כללי. שיעור התמותה הוא לא 100% מכלל האוכלוסיה, בלי קשא למינון ויטמין זה או אחר?

____
1 ההמלצה שלי‏2 - אל תתנזרו ממאכלים צבועים בבטא קרוטן, ואל תצרכו כדורי בטא קרוטן.
2 מי שנוהג לפיה עושה זאת על אחריותו הבלעדית.
באגס באני בסכנת חיים! 627768
"שיעור התמותה הוא לא 100% מכלל האוכלוסיה?" - בד"כ לא עד סיום המחקר (מה שקרוי endpoint).
______________
(יש הטוענים שהשוטה איבד את חוש ההומור שלו. לעומתם, יש הסוברים שמעולם לא היה לו כזה)
הו, הצביעות 628153
באופן מעניין, למרות ההשקעה האדירה בזמן על עבודות שהיום לא עושים או שבהינף אצבע מכונה עושה אותן, עושה רושם שיש להם הרבה יותר זמן פנוי. והילדים עם ההורים המון (טוב, נו, שניהם עובדים מהבית או ליד הבית, עד הספרים המתקדמים).
מצד שני ולא כל כך קשור לזה, הרושם שלי שהחינוך שלהן והיעדר הקשר עם אנשים אחרים כל הילדות המוקדמת, הפך את כל בנות ווילדר, כולל לורה (שהיא הכי מוחצנת מכולן) לביישניות בצורה קיצונית, מתקשות לדבר עם זרים וכיו"ב.

___
אבל צריך לזכור שזה מה שמתואר בספרים, שעברו עריכה מדוקדקת, כולל ייפוי המציאות והתאמה שלה לתפיסות של לורה אינגלס ובתה (למשל, הן היו חופשיסטיות).
הספרים התבססו על היומנים, שאמורים לצאת לאור בשנה הקרובה, וביומנים כתובים כמה דברים שהספרים דילגו עליהם. למשל - התקופה בה הם עבדו בבית מלון שבעליו רצחו חלק מהאורחים.
מלון קליפורניה? 628157
________
You can check out any time you like, but you can never leave...
הו, הצביעות 627690
ילד שרואה שחיטה בגיל 3 או 4 או 5 או גם מאוחר יותר לא שוכח אותה, וזאת חוויה מעצבת.
הו, הצביעות 627691
גם העיזים בחצר רואות את חברותיהן נשחטות (וודאי התרנגולות). מבחינתי אפשר להרדים את הפרות קודם, שלא יעמדו בתור. ומיותר לומר שגם אני הייתי מעדיף שכל התרנגולות והפרות יאכלו באחו בכיף למשך כל חייהן.

הפסקה השנייה שלך אכן מדגישה ומחזקת את הטיעון שלי.
הו, הצביעות 627692
אבל אתה לא רוצה חומר הרדמה בבשר שלך.

וכן, אנחנו מסכימים עקרונית.
הו, הצביעות 627694
ניטפוק: זה לא ההמשך, אלא הראשון בסדרה. זה כמעט כל מה שאני זוכר ממנו.
הו, הצביעות 628136
ניטפוק: לא ספר המשך, אלא הראשון בסדרה.

_______________
נדמה לי שהוא צד דב.
חרמפפ! 628137
הו, הצביעות 628135
2 ואז המציאו את החקלאות, וצריכה הבשר צנחה פלאים.
הו, הצביעות 628139
אני לא בטוח שהמעבר לחקלאות הביא לירידה דווקא, גם לפני כן ציידים-לקטים אכלו לא מעט צמחים (זה מה שהלקטים הביאו), כי מן הסתם לא היה קל כל כך לצוד בעלי חיים שחיו בטבע. אם אני לא טועה, עם המעבר לחקלאות החל גם המעבר לגידול חיות משק למאכל, ביצים, חלב ופרוות, ולכן ייתכן שדווקא אז צריכת הבשר עלתה.

אם יש לך נתונים אחרים את מוזמנת להביאם ולהקטין את בורותינו.
הו, הצביעות 628140
צריכת הבשר לא בהכרח עלתה. בתרבויות עמקי הנהרות, אכלו בשר רק האצילים והכוהנים. במסופוטמיה מצאו שהאצילים היו גבוהים יותר מהאיכרים -כנראה בגלל התזונה.
הו, הצביעות 628141
האם אתה מנסה לרמוז שלצריכת בשר יש יתרונות בריאותיים?
הו, הצביעות 628142
יש להם יתרונות חלבוניים. האם יש יתרונות בריאותיים? לא יודע. אולי האיכרים חיו יותר. צריך לזכור שהאיכרים חיו חיים עלובים ועניים ולכן קשה לקבוע מה היה בריא יותר.
הו, הצביעות 628144
אני הסתמכתי כמובן על ידיעותיו המלומדות של איציק ש. - ואני מצטט - "כנראה בגלל התזונה".
הו, הצביעות 628147
כשאדם אומר, כפי שציטטת אותו, "כנראה בגלל התזונה", אין צורך בלגלוג הקל ל"ידיעותיו המלומדות".
הו, הצביעות 628149
כשאדם סותר את עצמו (או משנה את דעתו תוך שתי תגובות ללא הסבר או התנצלות) יש מקום להרמת גבה.
הו, הצביעות 628150
א. מסכים אם אא (הרמת גבה וכאלה).
ב. לא היה כאן לגלוג, לא קל ולא כבד. התגובה הראשונה שלי לאיציק הניחה כהנחת בסיס שמה שהוא אומר נכון ובדוק, ומשם המשיכה הלאה.
הו, הצביעות 628148
אני מנחש שבאיזורי הנהרות והחופים אכלו הרבה דגים וצדפות שההשקעה בליקוטם או צידם היא אפסית וכל ילד יכול לעשות זאת.
הו, הצביעות 628151
אכלו לחם, ועדשים במקרה הטוב.
תחשוב על זה שהצייד-לקט יוצא לצוד כל אימת שחשקה נפשו לאכול בשר, וחוץ מזה אין לו המון מה לעשות בחיים. למזון הצמחי הלקט(ת) דואגת. הסיכוי שלו לאכול בשר גדול בהרבה משל האיכר שצריך לותר על חיית משק מניבה על מנת לאכול בשר.

הו, הצביעות 628156
ייתכן, אבל יכול להיות שהיה סוג של שילוב בין השניים, חקלאות וחיות משק, וחלק (קטן יותר) מהאנשים עדיין יוצא לציד מדי פעם. מכל הדברים נראה לי שהסיכוי לצוד בשר 'מתי שבא לך' היה קטן מאז ומתמיד. אבל האמת כל הפסאודו תיאוריות האלה נראות לי מבוססות באותה המידה. אין לי באמת מושג כמותי סביר כמה בשר הם אכלו, לפחות ברור מהמאמר שקישרת אליו שחלב וביצים היו מעמודי התווך של התזונה גם של החקלאים, ועד כאן למיסיונריות הצמחנית (בקמץ) הפושה בנו.
הו, הצביעות 628158
ככל שריכוז האוכלוסייה גדול יותר, הסיכוי להשיג משהו בציד (או סתם בליקוט) ''מתי שבא לך'' נמוך יותר.
הו, הצביעות 628159
האיכרים המצרים והמסופוטמים אכלו ציד או חיות משק? בניגוד לאיכרים ולרועים בא"י, גבו מהם מיסים באופן נוקשה-כולל מס עובד.
הו, הצביעות 628163
למה בניגוד?
הו, הצביעות 628170
מפני ששיטת המשטר באזורים שלא היו תלויים בנהרות הייתה שונה והרבה פחות עריצה. כדי לקיים את המנגנונים שמתחזקים את מה שכינה ויטפוגל, המערכת ההידראולית, היה צריך לגבות מיסים ולקיים שליטת ברזל.
הו, הצביעות 628165
מה היה בסיר הבשר שבמצרים?
הו, הצביעות 628175
נכון, אבל חקלאות אפשר לקיים גם בכפרים קטנים, שאין סיבה שיהיו הרבה יותר גדולים משבט נודד. אני מניח שהעיור התחיל הרבה אחרי המהפכה החקלאית.
הו, הצביעות 628182
שבט נודד, גודלו יכול להיות גם כגודל משפחה גרעינית, או משפחה מורחבת.
הו, הצביעות 628183
ותהרגי אותי אם אני מבין איך משפחה כזאת הצליחה לשרוד. (וגם להתרבות - משפחה זה לא מספיק בשביל זה, לא?)
הו, הצביעות 628241
אף אחד לא אמר שצריך להתרבות בתוך השבט.
הו, הצביעות 628164
נדמה לי שאדם בודד (להבדיל מקבוצה) חמוש בחנית אבן, יכול לצוד בערך כלום, אבל אולי אני טועה. אני לא יכול לדמיין איך עם חנית אפשר לצוד ממותה, צבי או ארנב באחוזי הצלחה גבוהים. בפרט, אחרי שהן יודעות שאדם זאת חיה מסוכנת.

נראה לי שציד היה מבצע מסובך ומתוכנן הייטב, אם כי בהתחשב בהכחדה המהירה של החיות הגדולות, כנראה לא מסובך כמו שאני מדמיין.
הו, הצביעות 628167
בשביל ארנב צריך קלע. לא חנית.
בשביל כל האחרות צריך, ככל הידוע לי, קבוצה.
הו, הצבוע 628168
מלכודות.
הבדואים בסיני צדו אפילו נמרים בעזרת מלכודות.
בנגב נהגו לצוד צבאים ע''י כינוסם בעזרת סוללות אבן לא גבוהות, בעזרתן הובילו את הצבאים שמשום מה רצו לאורך הסוללות ולא דילגו מעליהן, לתוך זירת קטל מגודרת שם הרגו אותם עם אבנים.
הו, הצבוע 628169
וכלבים כמובן, כלבי הסלוקי מסוגלים להדביק צבי במרוצתו, שלא לדבר על שפנים וחיות קטנות אחרות.
הו, הצבוע 628213
וואלה חרמף
הו, הצביעות 628166
צייד יכול לצאת לצוד כל אימת שחשקה נפשו, אבל בשר הוא יאכל רק אם התמזל מזלו, ולעיתים קרובות זה לא קורה. אחד החסרונות המרכזיים של אורח החיים הזה הוא חוסר הוודאות באספקת המזון. למרות שבממוצע ציידים-לקטים אכלו טוב יותר מראשוני החקלאים, האחרונים שיגשגו והתרבו הרבה יותר. למה ? כי הצייד אולי אכל טוב הקיץ, אבל בחורף משפחתו עלולה למות ברעב בגלל עונה חלשה. לחקלאים היתה יציבות רבה יותר.

מעבר לזה, כל מי ששהה בקרב חברות ציידים-לקטים כותב על היום העמוס שלהם, על חוסר ההבחנה בין מנוחה לעבודה וכו'. הרעיון הרומנטי של זמן רב פנוי לא מוצא ביסוס חזק בקרב מי שחי בקרבם. למשל "אבל מה שהכי חשוב להבין הוא שמושג הפנאי הוא מערבי ומודרני מכיוון שעבורנו פנאי זה מושג שהוא יחסי לתרבות של עבודה. אין להם פנאי במובן של לקרוא ספר, או לשכב בערסל ולרבוץ במשך כמה שעות. החיים שלהם הם סיפור אחד ארוך של השרדות."
הו, הצביעות 628172
בציד - נכון. אבל בלקט תמיד מוצאים.
דווקא היציבות, באופן פרדוקסלי, יותר גבוהה אצל ציידים לקטים. צייד-לקט מדלג על ארוחות, רעב כמה ימים - בסוף מוצאים אוכל. אבל איכר עלול לרעוב חודשים על גבי חודשים‏1.
הציד והלקט מבוססים לעיתים קרובות על אורח חיים נוודי. נגמר הציד באזור? ליקטנו את כל הראוי ליקוט? עוברים לתחנה הבאה. אבל האיכר נייח.

החקלאים שגשגו יותר מכמה סיבות.
ראשית כל, כשיש יבולים טובים, בסופו של דבר זה יוצא יותר קלוריות על פחות מאמץ. כלומר, בעוד שאשה לקטת, אם היא מיניקה, סיכוי סביר שהיא לא תכנס להריון, איכרה עשויה להכנס להריון למרות ההנקה. וזה אומר - הרבה יותר לידות. ריבוי טבעי גדול יותר.
שנית, אורח החיים של האיכרים פירושו יישובים גדולים יותר, עודפים שמאפשרים לפתח תרבות וציביליזציה - ומעמד של מורים, סופרים, מנהיגים, שלא כל כך קיים אצל ציידים לקטים.
שלישית, אליבא דג'ארד דיימונד, החקלאות הביאה למחלות האפידמיות, גם בגלל הקרבה לבעלי החיים וגם בגלל שבחברה צפופה הן משגשגות יותר. ברבות הזמן, האוכלוסיה האיכרית מתחסנת, ואבוי לציידים-לקטים שבאו איתם במגע. היסטורית, בכל העולם, חברות איכרים דחקו את הציידים-לקטים לאזורים פחות ופחות נוחים.

הקישור שהבאת מעניין מאוד. תודה.
אבל אם יורשה לי - הגברת שכאן, שריד אחרון למשפחה שנמלטה לסיביר מהרדיפות של סטלין, על מנת שיוכלו לעבוד את אלוהים בשקט, חיה בחבל ארץ דומה לזה שהחאנטי חיים בו. היא איכרה, לא ציידת ולא לקטת. והיא עובדת כמו חמור מהבוקר עד הערב. אני לא בטוחה שזה אורח החיים - זו הסביבה.
אחרי שקראתי את "רובים, חיידקים ופלדה" פתאום ראיתי את סיפור גן העדן באופן שונה לגמרי.

1 תחשוב על הרעב האירי הגדול: שנים רצופות של יבול בלתי ניתן לאכילה. "האדמה הטובה": כל עשור לערך יש רעב כבד שמאלץ את האיכרים לעזוב או לגווע ברעב או שניהם. מגפות הרעב של ימי הביניים, ש"הנזל וגרטל" הם שריד להן (בסיפור המקורי אין אם חורגת. זו האם הביולוגית).
הו, הצביעות 628176
הפעם החמישית בערך שאני רושם לי תזכורת לקרוא את הספר הזה. אולי בסוף זה יקרה.

1 (ושוב הזכרת לי כמה האגדות שליקטו האחים גרים היו אכזריות ומדממות במקור. סרטי אימה וגור‏2 אחת אחת).
2 Gore
הו, הצביעות 628199
חקלאי מוצא דרך לשמר את מזונו, לכן מחסור של כמה חודשים ביבול הוא לא קריטי עבורו, בזמן שהוא קטלני עבור הצייד-לקט. ישובי קבע גם כן תומכים בשימור מזון. אני לא טוען שלא היו מקרים של רעב בישובים חקלאיים‏1, אבל עבור ציידים-לקטים זו היתה שיגרה (בתלות באזור). ההוכחה הטובה ביותר לכך היא קצב הגידול האיטי. גם עם פריון נמוך במקצת, ציידים-לקטים (שהתקיימו עשרות אלפי שנים לפני המהפכה החקלאית) היו מאכלסים את העולם בצפיפות. כשאוכלוסיה כמעט ולא גדלה, או גדלה לאט מאוד, משמע שישנו גורם שמגביל את הגידול שלה. חיות טרף לא היו גורם מגביל, למיטב ידיעתי גם לא טפילים ומחלות (שאמנם קטלו, אבל לא התקיימו כמגפות). רעב וסיכסוכים, שנובעים ממחסור במשאבים, הם שהגבילו את האוכלוסיה.

דרך אגב, אני לא בהכרח מסכים עם הטענה שחקלאים השיגו יותר קלוריות בפחות מאמץ. אני חושב שעבור החקלאים הראשונים, שלא היתה להם כמעט טכנולוגיה חקלאית וחשוב מכך, נאלצו לגדל זני בר, סביר להניח שהיה מדובר במאמץ גדול בהרבה (במיוחד מול איזורים פוריים).

1 כל זמן שצפיפות האוכלוסיה היא יחסית נמוכה, לחקלאי תמיד פתוחה האופציה ללכת ללקט בעתות מחסור. בהרבה תרבויות, גם בנות זמננו, ליקוט מהווה השלמה תזונתית לחברה חקלאית ואף מתועשת.
הו, הצביעות 628200
איני יודע מתי התחילו לשמר בשר ודגים במהלך ההיסטוריה, אבל שימור בשר ודגים ע''י ייבוש, עישון והמלחה מוכרים כבר דורות רבים.
(לדעתי מרגע שהחלו להשתמש באש לצליה ובישול החלו לחקור אפשרויות נוספות, כמו עישון וייבוש)
הבדואים של סיני נהגו לצאת למסעות דייג בורי של ששה חודשים עד חופי קניה ולשמר את הדגים בחביות מלח.
הבדואים של סיני נוהגים ליבש דגים ולהעבירם לחבריהם בהרים.
המצרים הקדמונים הכירו את השימור בשמן.
כל זה לאיזורים החמים, באיזורים הקרים שימור בשר ציד במטמונות קרח לאורך מסלולי הנדידה שלהם הוא הפיתרון בו נקטו האינואיטים.
הו, הצביעות 628201
אתה יכול לשמר בשר רק אם יש לך עודפים ממנו - מה שנדיר למדי אצל ציידים (צריך לצוד חיה די גדולה בשביל זה, סתם ארנבת לא תספיק). כמו כן, ברוב הסביבות (שאינן ארקטיות) תצטרך לסחוב איתך בנדודיך את מה ששימרת או להשאיר אותו לטורפים. בחברה של ציידים-לקטים גם אין כמעט פיתוח של כלים - חביות מלח, למשל, לא רלבנטיות להם.
הו, הצביעות 628214
כן, היו שיטות שימור כמו מלח, שמן או קרח, אבל קדמונינו נמנעו מלאכול את המזון המשומר כיוון שחומרים משמרים מזיקים לבריאת.
הו, הצביעות 628219
''איני יודע מתי התחילו לשמר בשר ודגים במהלך ההיסטוריה'' - כמו שאמר פינקר, עד המצאת המקרר המקום הטוב ביותר לשימור בשר היה הקיבה של החבר שלך.
הו, הצביעות 628202
ראשית, יתכן בהחלט שהחקלאים הראשונים היו בכלל רועים והחקלאות היתה להם רק עיסוק צדדי. שנית, גם אם נניח שהחקלאות לא התפתחה מתוך מרעה אלא ישירות ממצב של ציד/ליקוט, ברור שבמשך תקופה מסוימת היתה חפיפה בין העיסוקים - למשל, הנשים עוסקות בחקלאות במקביל לליקוט והגברים ממשיכים לצוד, או שעוסקים בחקלאות רק במשך זמנים מסוימים בשנה וכו'. כמו כן, ההתחלה היתה מן הסתם באיזורים פוריים שבהם היה פשוט להתחיל. לכן, בשלב שבו מתבססים על חקלאות כמקור יחיד או עיקרי למזון סביר להניח שכבר היתה התקדמות מסוימת בשיטות העבודה וגם בטיפוח הזנים המתאימים.
הו, הצביעות 628299
מהמעט שקראתי, נראה שחקלאות קדמה לרעיה. כמובן שמדובר בתהליך הדרגתי, אבל היתרון הגדול שלו, ומה שהוביל לאימוץ נרחב יותר ויותר, עד למצב הכמעט בלעדי בימינו, הוא היציבות היחסית באספקת המזון, כמו גם הגידול המתמיד בו (עם התקדמות הטכנולוגיה והזנים).
הו, הצביעות 628205
ממה שקראתי בחברות ציידים לקטים לא היו עודפים משמעותיים.
רק בעקבות המהפכה הנאוליתית החלו להווצר עודפים אמיתיים ואתם הומצא הסחר.
מה שהקפיץ את מגוון המזונות שהניאולית יכול לצרוך היה הסחר. יש לי עודפי חלב עיזים אז אני עושה גבינה וגם מחליף תמורת זיתים ודבלים.
הו, הצביעות 628207
"מן הסתם" צייד של בעלי חיים שחיו בטבע היה לפעמים קל מאוד. ואפילו קל מדיי,
ככה זה אחרי שמגלים את הטריק (לך וצפה בתילנדים).
הו, הצביעות 628215
לרוסים יש שיטה מעניינת לצוד זאבים. הם יוצרים סביב להקת הזאבים מעגל ענק מחבלים שנכרכים סביב גזעי עצים. על החבל, במרחקים קצובים, תלויות פיסות של בד אדום. הזאבים משום מה לא עוברים את החבל. הציידים מצמצמים בהדרגה את קוטר המעגל, עד מרחק יריה נוח, ואז הורגים את הזאבים.
הו, הצביעות 628217
הדבר הכי מעניין בשיטה הוא לא החבלים, אלא המכשיר הזה שיורה כדורים. אם היית צייד לקט, זה היה מפתיע אותך הרבה (הרבה) יותר מהחבל.
הו, הצביעות 628216
עשרות אלפי שנים מפרידות בין התארוך בלינק שלך לתקופת הציידים-לקטים. לכן הוא לא נראה לי רלוונטי.
הו, הצביעות 628222
תקופות מוקדמות יותר שנויות במחלוקת - מן הסתם.
There is evidence to suggest that humans did cause the mammoth extinction, although there is no definitive proof. It was found that humans living south of a mammoth steppe learned to adapt themselves to the harsher climates north of the steppe, where mammoths resided
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Mammoth

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Quaternary_extinction...
-- Hunting hypothesis

בכל מקרה: לא מדובר רק בציד יחידני עם חנית מאולתרת כנגד כל הסיכויים (מה שהשתמע מדבריך כמדומתני ).
הו, הצביעות 629474
מה ההבדל בין צמחן לצמחוני?
הו, הצביעות 629507
כמו בין Vegan ל-Vegetarian: צמחן לא אוכל גם מוצרים מהחי, כמו ביצים וחלב. צמחוני לא אוכל את החי (לשעבר) עצמו.
הו, הצביעות 629520
בעברית: טבעוני.
הו, הצביעות 629530
כמובן, רק לדעתי זהו תרגום ומינוח שגוי ואני מנסה‏1 להפיץ מילה ראויה יותר.

1 כמובן שזה נועד להכשל, אבל לפחות ששת קוראיי באייל ייחשפו לזה.
הו, הצביעות 629535
צמצוני (=צמחוני קיצוני)
סיירת הצמחנים 629536
לא חזרתי על הפרשנות האטימולוגית שלי, כי כבר כתבתי אותה כאן:
צמחן - הוא חן את בעלי החיים, והוא צמ כי הוא לא אוכל כמעט שום דבר. וגם הדמיון במשקל ובחריזה ל'צרחן' לא מזיק כאן.
סיירת הצמחנים 629537
אני בכל זאת מעדיף ''צמצוני''
סיירת הצמחנים 629538
זה בסדר, שנינו נזרק ממילא לפח האשפה של העברית המתחדשת.
סיירת הצמחנים 629546
אבל זה נשמע כמו שם חיבה לצמצון הגיבור.
סיירת הצמחנים 629732
זה נשמע כמו חידוש לשוני בסגנון אופק און-בר‏1.

1 האחראי על טבעונאות - raw(vegan)food, על טפח (במקום טבח, כי הוא לא טובח את האוכל, הוא מטפח אותו) ומטפח (המקום בו מטפחים את האוכל, במקום מטבח).
סיירת הצמחנים 629759
ומסעדה תיקרא "מטפחת"?

הממ. זאת הפעם הראשונה שאני שם לב לכך שמילה מטבח מתחילה ב-meat.
סיירת הצמחנים 629762
לעת תכין מטבח מצר המנבח‏1

____________
1 חנוכה בתאילנד
סיירת הצמחנים 629770
לא ברור לי מה בסגנון דומה (ולכן לא ברור אם זו מחמאה או הוקעה). מהדוגמאות שלו שהבאת, התיקונים שלו באים להסוות את המקור של האוכל, בעוד שלדעתי המינוח שלי יותר קרוב ונכון למשמעות המושג האמיתית.

שכן, אם עוד לא אמרתי לאחרונה, אין שום קשר בין צמחנות/טבעונות לבין 'טבע'. נהפוך הוא, המילה המכובסת 'טבעונות' בדיוק באה להסוות את זה שאין בטבע - גם לא בטבע האדם לדורותיו - שום טבעונות שהיא. והמונח הזה בא לרמוז כאילו 'זו הדרך הטבעית' לאכול - ובזאת להסתפח לאג'נדות תזונה אחרות, במרמה.
הו, הצביעות 627683
עם חינוך כזה לדנים הקטנים, כבר פחות מפתיע לראות את הטבח השנתי בלווייתנים שעושים בחורים דנים עם סכינים בתור שעשוע מסורתי.
הו, הצביעות 627685
זה לא הנורבגים?
הו, הצביעות 627689

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים