אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 628455
אני מנצל את ההקשר האיראני כדי להעיר משהו בעניין צורת הפרסום שלנו על הניסיון האיראני להבריח נשק באמצעות אנית מטען.
יש משהו צורם באופן הפירסום. הדיווח המפורט, כעין ''שוויץ'' גדול, על מסלול האוניה ועל כל מיני פטנטים של זיופי שטרות מטען נראו לי מוגזמים, מיותרים, וייתכן מזיקים. לדעתי זה יכול לתת לאיראנים קצה חוט לתחילת עבודה, ואם נקבל בעתיד דיווחים על כמה גופות תלויות על עץ ששוב לא יוכלו לספר לנו שום דבר, אולי האשמה תהיה בנו. אני חושב שדיווח יותר לקוני, היה משיג את אותן מטרות הסברה, והיה די בו.
מאידך גיסא, היום, כשכבר בודאי יודעים יותר על מהות מטען האניה וקיימת סקרנות בציבור לדעת במה מדובר, שורר איזה שהוא ערפל קרב, מין הכנה למסיבות העיתונאים המתוקשרות מחר. ההתנהלות הזאת לא נראית לי.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 628460
לשם שינוי אני מסכים אתך. במקרה הזה הנשק מיועד לאויבינו. יש איזה סיפור על מי שעומד בשמש עם חמאה על ראשו. אנחנו מיצואני הנשק הגדולים. שלא נמצא את עצמנו יום אחד במצב דומה של מעבירי נשק למה שקרוי "טרוריסטים". בזמנו עזרנו לכורדים. בשביל ממשלת עיראק (קאסם) הלוחמים הכורדיים היו טרוריסטים. זה בסדר גמור שתפסו את הספינה אבל הפסטיבל!
עם ''מסכימים'' כאלה לא צריך מתנגדים 628462
אני בעד עצמנו, היותנו יצואני נשק אינה קשורה לעניין, ואין לי בעיה גם עם העזרה לכורדים בעבר, ומי שיורה טילים על ישובים אזרחיים כבדרך קבע, ובאים לתגבר את יכולתו, הוא לא טרוריסט במרכאות אלא ''האמא'' של הטרוריסטים.
עם ''מסכימים'' כאלה לא צריך מתנגדים 628465
הכורדים זו רק דוגמא. מדינת ישראל חימשה ארגונים שאפשר לכנותם טרוריסטים למרות שלפחות חלקם פעלו בשירות ממשלות.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 628467
אתה לא מסכים איתו. הוא חושש לפגיעה בכוחה של ישראל, ואתה חושש לשיפור בתדמיתה של ישראל.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 628489
הפרשן דלהשמטה של החששות שלי. לעולם לא תתאפק? מה מוביל אותך? אתה רואה את שמי ושיקול הדעת נוטש אותך?
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 628490
אה, איציק, לו רק לא היית חי בהדחקה...

(קרא שוב את מה שכתבת. הניתוח שלי עובדתי, צונן, קר, מדוייק, לוגי, ולא רגשני. להבדיל מתגובתך הספונטנית ותחושותיך האי-רציונליות למראה ה'פסטיבל').
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 628492
נדמה לי שנכנסתם ללולאה של מריבה מתמשכת על על בסיס אישי. אם כן, למה לכם לסבול ? נתקו מגע.

אני לא מסכים עם רוב דעותיו של של איציק אבל איני מרגיש צורך לאמר לו זאת שוב ושוב.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 628494
אתה יודע מה? צודק.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 628495
כדי לדייק התגובה הראשונה של טוידלי הייתה נכונה וקולעת. איציק אמר שהוא מסכים עמי בעניין אופן הפרסום על תפיסת האוניה, אבל אוי לאותה הסכמה. אני התכוונתי לחשש לחשיפת מקורות והוא אמר משהו כמו: שבו בשקט אתם לא פחות גרועים מהאיראנים בעניינים האלה, וזו אמירה לא נכונה ומעצבנת.
בתשובה לו, עזב איציק לחלוטין את העניין ועבר להקנטה אישית, מה שקורה הרבה במחוזותינו. על כך,אולי,באמת לא היה צריך לענות כלל, אבל כנראה כולנו נגררים לכך מבלי משים מדי פעם.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 628501
למה לומר כולנו נגררים? זה רק אתה שנגרר לכך כל פעם.
ומפרש הרשכ''ג 628507
קוראים רבים, בנים לעם החכם ביותר בעולם (1) עם הצבא המוסרי ביותר בגלקסיה, שאלוני על מה ולמה כתב מר אנשלוביץ " טוידלי" במקום "טווידלדי", ותשובתי היא שעניין זה דורש עיון מעמיק ואין ברצוני לתת תשובה נחפזת, שהרי אנו עוסקים בדיני נפשות. המתינו נא.
____________
(1) בדיחה ישנה מספרת על מנחם בגין ועל העם החכם ביותר, ואם תציקו מספיק לגלילי הוא יספר לכם אותה.
ומפרש הרשכ''ג 628681
ואם תציקו מספיק לשוטה הוא יפנה אותכם לתגובה 628671.
ומפרש הרשכ''ג 628705
ואני חשבתי שצריך להציק לגלילי של גולדה. נו ההוא, הסבא של קריינית הרצף.
ומפרש הרשכ''ג 628715
אתה לא מדבר על הקומיקאית והמנחה ע' גלילי?
ומפרש הרשכ''ג 628751
כתוב בויקיפדיה, עובדה‏1.

1 עד שמרן דוד יבוא ויגיד שויקיפדיה לא נחשב
ומפרש הרשכ''ג 628810
אה, התכוונת לתפקיד המיתולוגי שלה לפני עשרים שנה ב'העולם הערב', ולא ביטלת את שאר פועלה הרב מאז ועד היום. זה נשמע לי סביר.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 629149
אתכבד ואצטרף לאיציק ש. בהסכמתו איתך לשם שינוי.
כמוהו גם אני רואה כאן נזק שעליו לא עמדת. חלק גדול מאיתנו איננו עולים חודשים ולא זכינו לשרת באוהלה של תורה אלא באוהלי צה"ל. לפחות חלקנו מספקלצים היבט נוסף של הידיעה על לכידתה של ספינת נשק סינית-סורית-איראנית בדרך לרצועת עזה. אנו מניחים שכל לכידה של ספינה כזו בהכרח מרמז ש-‏3-4 ספינות כאלו יחמקו בעתיד מבלי שיתפסו או שכבר עשו זאת או כל כיוצא באלו. אני מניח שאלו שם למעלה מודעים לכך שהאפקט המצטבר של ידיעות כאלו, לאו דוקא מחזק את המורל ואת העמידה האיתנה של אזרחי ישראל. ואכן דרגים בכירים מבטיחים לנו שעל כל ספינה שמודיעים על תפיסתה, נתפסות 3-4 ספינות בלא שמודיעים על כך. דומני שלא אהיה בודד בתקווה שאכן אלו פני הדברים.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 629324
איני מוצא שום קשר בין דבריך ובין הדברים שנאמרו בתגובה 628460 . אשר ל: "ואכן דרגים בכירים מבטיחים לנו שעל כל ספינה שמודיעים על תפיסתה, נתפסות 3-4 ספינות בלא שמודיעים על כך", דרוש כאן איזה קישור. לא שמעתי על כך ולמרות ש"דרגים בכירים" אלמוניים, בעיני, זה "אף אחד" עד שיוכח אחרת, קשה לי להאמין אפילו בידיעה כזאת כפי שהיא. קישור מתאים היה אולי היה משנה את אמונתי זו.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 629612
כל זה לא מעניין אותי מספיק כדי לנסות לפתח דיון.
הנקודה שרציתי להציג היא כי הודעות כמו ההודעה על לכידת ספינת הנשק בצד תחושת הגאווה והטפיחה העצמית על השכם הצה''לי משאירות אחריהן גם שובל רירי שקוף של אוירת ''וילה בג'ונגל'' ולאורך זמן יכולות לתרום לאוירת יאוש ותבוסתנות ולאו דוקא גאוות הלאום והיחידה.
אני מניח שרבים מייחדים את התבוסתנות והייאוש למחנה הסמול וככה, אך כל מי שעושה אפילו מדגם מקרי בקרב קהילות היורדים מבין שאין לדבר שחר. הבעל של שרה מקבל הרבה קולות במחוזות הללו וזהבה גלאון לא ממש.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 629613
ובכך אתה מסכים עם איציק ש ? ובכך אתה מסכמים עמי ? הרי הצטרפת להסכמתו של איציק עמי למרות שאני עצמי הסתייגתי מהסכמה זו.
בקיצור, אם יש לך רעיונות יפים להציג פנה לקהל הקוראים כולו, ולא דווקא אלי.
אשר למידע שיש לך בדבר הודעותיהם של "גורמים בכירים", אחרי תגובתך זו הספקות בלבי שבכלל הסתמכת על משהו ולא על דמיונך רק גברו.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 629618
הסכמתי עם איציק ש. שהסכים איתך שלהודעה על לכידת ספינת הנשק יש גם היבטים מזיקים. מעבר לכך איני טוען לקשר אחר.
באשר לטענתי שדרגים בכירים מבטיחים לנו שעל כל ספינה שמודיעים על תפיסתה, מיורטות 3-4 ספינות בלא שמודיעים על כך, תפסת אותי בעניין המספרים, מעבר לכך אין לי עניין להוכיח את הנאמר כפי שאין לי עניין להוכיח שהירח אינו עשוי מגבינה צהובה.
באשר להצעתך לפנות לקהל הקוראים כולו, ולא דווקא אליך - צודק! אשתדל.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 629622
לא תפסתי אותך על מספרים. הראה לי היכן אמר ''דרג בכיר'' שעל כל ספינה שמודיעים עליה נתפסת ספינה אחרת. שיהיה חצי ספינה. רק תראה.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 629636
"חיל הים פרסם בשבוע שעבר את היקף הפעילות המבצעית שלו בשנה החולפת, אז התברר כי ב-‏2013 ערך החיל 54 מבצעים ימיים, כמות הדומה לזו של שנת 2012. בחיל הים ציינו כי כמעט מחצית מפעילות ה"מב"ם" הצבאית - המערכה שבין המערכות, כלומר פעולות המבוצעות מתחת לרדאר התקשורתי ונועדו למשל למנוע הצטיידות ביכולות טכנולוגיות מתקדמות - בוצעו על ידי חיל הים."
אמנם לא טרחתי במיוחד ואפילו לא ממש מצאתי את חצי הספינה שלך, אבל גם כך איני חש שהשגתי משהו או שכנעתי מישהו. מוטב שתניח לנוקדנות המגוחכת והטרחנית של דיג ציטטות. התקשורת הישראלית אינה כתבי אפלטון או אפילו פרופ' לייבוביץ שיש טעם לנבור בה אחר שברי ראיות. קריאות ה"תביא ציטוט, תביא ציטוט" שלך אינן אלא נצר באוש של הטכניקה הדיבייטית של חבורת דן בן אמוץ, אורי זוהר ופמלייתם: אני אטען שהירח מגבינה צהובה ואתה תוכיח לי שלא". לא נראה לך מה שכתבתי, תכתוב ש"אף אחד בצה"ל לא טען מעולם שנתפסה ספינה מבלי שהודענו על כך" ונסגור עניין.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 629691
אצטט שוב את המשפט המקורי שלך שממנו התחיל העניין שלפנינו ואסתפק בכך:

"ואכן דרגים בכירים מבטיחים לנו שעל כל ספינה שמודיעים על תפיסתה, נתפסות 3-4 ספינות בלא שמודיעים על כך"
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 629976
שמעתי הערב את ''צ'ייני'', מפקד חיל הים לשעבר, בטלויזיה, מספר (בערך) שתפיסת האוניה הייתה רק דוגמה שאנו מפרסמים, אבל זה רק חלק קטן ממה שעושה חייל הים. אני חייב להודות ביושר שלמרות שהוא לא דיבר על שלוש ארבע אוניות, רוח הדברים מתאימה למה שאמרת, ולכן ייתכן שדברים ברוח זאת נאמרו גם קודם, ופשוט החמצתי אותם. מכל מקום לא התרשמתי שהוא ראה עצמו שליח של מישהו להעביר לציבור איזה שהוא מסר, וגם איני מאמין שנתפסה אי פעם אנייה כל כך גדולה עם נשק והדבר הועלם מהציבור, אבל ככל הנראה הגזמתי בדברי הביקורת שלי על דבריך בנקודה זו.
אופן הפירסום על האוניה מבריחת הנשק 630015
בכל מקרה נקלענו פה לפינה צדדית ולא מהותית לעצם העניין שהעלתי.
הטענה שלי, היא שלריבוי פרסומי "הצבא הכי ... בעולם" יש גם אפקט שלילי. משל למה הדבר דומה? למשטרה המודיעה השכם והערב על תפיסת גנבים. אחת המסקנות האפשריות של האזרח יכולה להיות שהוא מוקף גנבים מכל עבר. אני לא טוען בזכות הסתרת האמת. מה שמדאיג אותי הוא משהו חשוב יותר (גם הוא לא קשור ישירות לידיעה על יירוט הספינה הטורקית). יש לי הרגשה כבדה ששליטת הממסד השלטוני האזרחי על הממסד הצבאי נחלשה מאד וזהו מצב מסוכן ממש.
גם הדעה המאוד שלילית שיש לציבור על השלטון האזרחי וגם זעקות ה"תנו לצה"ל לנצח" הביאו למצב בו הממשלה האזרחית מתגאה בכך שלקציני הצבא יש חופש מספיק/רב/מוחלט בהחלטה על פיגועים נגד מפגעים. כמובן, שלהודעה זו יש יותר מפרשנות אחת, אבל זה מצב מאד לא טוב כאשר שאלת הביצוע ושאלת העיתוי נשמטים מידי ההנהגה המדינית ועוברים לידי הקצינים בשטח.
איך זה קשור לענייננו? שאלת הפרסום או אי הפרסום של לכידת משלוחי נשק לאוייבנו צריכה להיות 100% בידי הממשלה/משרד הביטחון. חוששני שהצעד היחיד שיכול להבטיח זאת הוא חסימה מוחלטת של הופעת מפקדי מבצעים כאלו בתקשורת. יאפשרו לראיין חיילים אך לא את מפקדיהם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים