הרצל והאנטישמיות 63128
לאחרונה התפרסמו ידיעות על כך שרב מחזיר בתשובה מפורסם , הכין סרט על כך שאישים ציוניים דגולים כמו הרצל ז'בוטינסקי ובן גוריון , היו למעשה אנטישמים רדיקליים.
בסרט אנשיו של הרב מסתובבים ברחוב , עוצרים עוברים ושבים ומקריאים לפניהם קטעים שונים שנראים כאנטישמיים ואז שואלים את העוברים ושבים אם לדעתם המדובר באנטישמיות. העוברים ושבים ( בסרט לפחות ) משיבים בחיוב ואז חושפים המחזרים בתשובה בצהלה את האמת : כי המדובר בדבריו של חוזה המדינה שהיה אנטישמי ונאצי...
מובן שהמדובר בהוצאת דברים מהקשרם ,שלא לדבר על כך שאותם מחזירים בתשובה משמיעים מידי יום דברים של אנטישמיות קיצונית הרבה יותר , לא רק נגד החילונים אלא גם כנגד זרמים אחרים ביהדות .

על התפתחות יחסו של הרצל לאנטישמיות בצעירותו ( התקופה שדברים שממנה מצטטים בדרך כלל אותם מחזירים בתשובה) יש כאן :

רחוב הרצל בבני ברק 63256
לאחרונה קמה שערוריה זוטא בבני ברק בגלל רצונה של העיריה שם להחליף את שם חלק מרחוב הרצל ל"רחוב הרב שך". דבר שעורר סערה בחוגים שונים שראו בכך פגיעה במייסד הציונות.
התגובה של החרדים הייתה שהמדובר רק בחלק מהרחוב , ובין כה וכה הם מעריכים את הרב שך יותר מהרצל ( דבר שאין מה לעשות , הוא נכון ).
ההערכה של הרב שך עצמו להרצל לא הייתה גבוהה כלל וכלל כפי שניתן לראות ממאמר זה בוינט:
ומצד שני יש חוגים דתיים שמעריכים מאוד את הרצל וטוענים שבסוף חייו התקרב ליהדות (לי לא ידוע דבר על כך ) , ובין השאר זוכרים לו לטובה את היותו ספרדי ולא אשכנזי :
הרצל והאנטישמיות 63283
שלום לך אלי.

אכן, דבר מפליא מעין כמוהו, בהתחשב בעובדה כי היתה זו האנטישימיות, וביטוייה בעיקר במשפט דרייפוס שאותו, כידוע לכל, נשלח הרצל העיתונאי לסקר, ש"העירה אותו מתרדמתו הדוגמטית" [בהשאלה] של ההתבוללות שחפץ בה, ושהיתה מנת חלקו.

ובכלל, הלעזות על ז'בוטיסנקי, האיש שהיה מקושר אל היהדות אלפי מונים מהרצל, היא בבחינת איוולות גמורה, למרות שיחסו אליה איננו של עורג לדת, דבר שאפשר לראות בהגותו;
הרצל היה אריסטוקרט, ואף הרהר בכינון מדינה מסוג כזה כאן בארץ ישראל, על פי המודל האוסטרו-הונגרי, הנשגב לטעמו.
הרצל חשש מאנשים "עומדים בשער", בדיוק כאותם מחזירים בתשובה.

בהערכה,

נ. ראוך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים