על הסכנה שבעירוב מין בשאינו מינו 63277
החל משנות החמישים של המאה העשרים קיבלו מאות מיליונים או אף מיליארדי אנשים ברחבי העולם חיסון נגד פוליו. חלק גדול מהחיסונים הללו יוצרו בתוך תרביות תאי כליות של קופים, למרות שניתן גם להשתמש בתרביות אנושיות (תאי ריאה למשל) לצורך זה.

כבר בתחילת שנות השבעים של המאה הקודמת, כך טוען האנס רוש בספרו "טבח החפים מפשע", היה ידוע שיש סכנה בייצור של חיסונים בתוך תרביות תאים של מינים אחרים. בין שאר הסכנות, מתאר רוש במפורש את הסכנה שקיימת בחשיפה לנגיף בשם SV40, שהוא נגיף שקיים אצל קופים בטבע. הנגיף הזה לא מסכן את הקופים בשום צורה ולא גורם להם לשום מחלה, אך ברגע שהוא עובר למין אחר (לאדם, לצורך העניין), הוא עלול לגרום למחלת הסרטן אצל אותו מין. לפי הערכות עדכניות, קיבלו כמה עשרות מיליוני אנשים חיסון נגד פוליו שהיה נגוע בנגיף SV40.

שלושים שנה חלפו מאז, ולפני מספר שבועות התפרסם ב'לנצט' הבריטי מאמר של חוקרים מאוניברסיטה בארה"ב המוכיחים קשר בין סרטן הלימפומה (מסוג Non-Hodgkin Lymphoma, מחלה קשה שבכל שנה נוספים למעלה ממאתיים אלף אנשים לרשימת החולים בה) לבין נוכחותו של נגיף SV40 ברקמות הנגועות. אצל למעלה מארבעים אחוז מחולי הסרטן שנבדקו במחקר נמצא הנגיף הזה, והסברה כעת היא שהוא הגיע אליהם דרך חיסוני פוליו מזוהמים שהם או הוריהם קיבלו עשרות שנים קודם לכן.

לפני מספר ימים התפרסמה גם התביעה המשפטית הראשונה נגד חברות התרופות ששחררו לציבור הרחב חיסונים שהיו נגועים בנגיף SV40. התובע הוא אדם שבעקבות קבלת החיסון המזוהם פיתח גידול ממאיר במוחו. הסיבוכים מהניתוח להסרת הגידול דרשו הסרה של חצי מהמוח, ולכן היום הוא אדם בן 35 שמבחינה שכלית מתפקד כמו תינוק.

מאמר המוכיח קשר בין SV40 לבין סרטן הלימפומה: http://www.sciencedaily.com/releases/2002/03/0203110...

תביעה משפטית ראשונה של אדם שנפגע מהחיסון המזוהם: http://www.bergen.com/page.php?level_3_id=1&page...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים