יש שתי אירלנד, ואפילו יותר... 633
כנטייתם של רוב האנשים, ובמיוחד של פילוסופים ומבקרים למינהם, שמתי לב כי העוסקים בדיון הזה נוטים לחפש פתרון מאוד מסובך, וכמה שיותר מסובך - יותר טוב.
אם יותר לי, למרות שאני לא מומחית גדולה למילים גדולות כמו "גיאופוליטיקה" (למרות שאת המשמעות אני מבינה, נא לא להתנפל עלי), יש פתרון פשוט יותר: ישנן שתי אירלנד, ואפילו יותר.
בעיני בן הכפר, שחיי סמוך יותר למיי הים הסוערים מאשר לחיים הפוליטיים הסוערים לא פחות, אירלנד היא מקום ירוק, יפה ונעים. ולמרות הגישה האידאליסטית הגלויה ב"להעיר את נד", הנופים הנידונים אכן צולמו באירלנד, ואכן קיימים בה.
בעיני פושע שכולם רודפים אותו, מהמשטרה ועד לארגוני הטרור האיריים, שחי כל ימיו בסביבת העוני של דאבלין - אירלנד היא מקום קשה ואכזר.
שתי האירלנד אכן קיימות, ולא רק בגלל המרחק הגיאוגרפי, אלא בעיקר בגלל נקודת המבט.
אבל למה לעצור כאן?
בעיני בן אותו כפר שקט ושלו, אירלנד יכולה להראות משעממת. בעיני בן פרברי העוני של דאבלין שלא טרח "לגנוב מהעשירים ולחלק לעניים", המאורעות המסעירים הופכים את אירלנד למענינת מאין כמותה.
אירלנד של בן הכפר יכולה להיות מפחידה, אם יש לו, למשל, אב אירי טיפוסי, שתוי ואלים. אירלנד של בן העיר יכולה להיות בטוחה, אם האב האירי הטיפוסי שלו הוא - ממש במקרה - הבריון הסביבתי.
וכן הלאה, והלאה, והלאה.

ובואו נפשט את הרעיון אפילו יותר, בדוגמא קרובה: כמה ישראל אתם מכירים?
האם סרט על מאה שערים יראה כמו סרט על שיינקין?
האם סרט על באי בית הכנסת של רחוב מסויים יראה כמו סרט על תושביו החילוניים של אותו הרחוב?
האם סרט על אדם ציוני בצבא קבע יראה כמו סרט על אחיו של אותו אדם, אנטי-ציוני, פציפיסט השוקל ירידה מהארץ?
איזו ישראל תרצה היום, אדוני?

כל אחת מה"ישראל" הללו היא שונה. קיימת ישראל אחת - ובעיני המתגוררים בה, כמעט שישה מליון ישראל.
קיימת אירלנד אחת, ובעיני המתבוננים - מליוני אירלנד, שונות האחת מהשנייה.
אירלנד, כמו ישראל, היא ארץ שמורכבת מניגודים. אחד מהם, כמו שראינו בסרטים הנידונים, הוא מציאות פוליטית קשה ונופים שלווים. אבל המציאות הפוליטית לא סותרת את קיומם של אנשים שלווים, שלא ממש אכפת להם מי כרגע יושב על הכסא המרוחק ההוא.
הבחירה נמצאת בנקודת המבט.
איזו אירלנד תרצה היום, אדוני?
שאלה טובה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים