זה כתוב בספרים 633460
נראה שיש כאן (ובעמודי הדעות והמכתבים למערכת) דעה דומיננטית שטיפול מועדף תמורת תרומות כספיות הוא מותר ואף רצוי. אם נחזור לטור של מירב ארלוזורוב שמקושר בתקציר למעלה, היא רוצה שאם כך אז הנושא יוסדר.

אני תוהה אם זה אפשרי או רצוי. כלומר, אפשר לכתוב נהלים, אפילו מחירון, אבל אני חושש שתקנוּן של המנגנון הזה שזה יעקר אותו. הטייקון רוצה להתרגש מהיחס האישי שהוא מקבל מהמנהל, אולי אפילו מהידיעה שהוא מקבל יחס מעבר למה שכתוב באיזשהם נהלים. אם הוא ידע מראש שהמנהל ייקח אותו אישית לרנטגן תמורת מיליון שקל למחלקת עור, כי כך כתוב בחוזר המנכ"ל, הוא לא יתרגש ואולי יעדיף כבר לא לתרום. כך נדמה לי, אף פעם לא הייתי טייקון.
זה כתוב בספרים 633461
דוגמה נגדים (אבל די חלקית): בחסויות לכנסים ולדברים דומים קובעים מחירים של "תומך כסף", "תומך זהב", ועוד.
זה כתוב בספרים 633462
נכון. אני מניח שמדובר בסכומים של אלפי דולרים, לא של עשרות מיליונים.
זה כתוב בספרים 633465
אנשים תורמים עשרות מיליונים כדי להרגיש טוב עם עצמם, כי הם רוצים לעזור, כדי להנציח את עצמם, כדי שיכבדו אותם. פשוט לא נראה לי עיסקה טובה לתרום עשרות מליונים לבי''ח מסויים כדי שאולי בעתיד יזכו לקבל בו יחס מועדף. בתמורה לחלק קטן מאוד של הסכום אפשר לרכוש בשעת הצורך יחס טוב בכל בי''ח ברחבי העולם.
זה כתוב בספרים 633466
לא בטוח שהבנתי - אתה מסכים איתי?
זה כתוב בספרים 633468
לאחר לימוד מדוקדק של הפתיל כולו, הגעתי למסקנה שכנראה אני מסכים איתך.
זה כתוב בספרים 633470
בעצם אתה צודק רק אם התעריף של יחס מועדף קרוב לתרומה שהייתה שמזכה את התורם ביחס מועדף ללא הסכם ותעריף. אם התעריף נמוך בהרבה, עדיין התורם והחברה יתיחסו לתשלום כתרומה המזכה את התורם בתועלת הנפשית והחברתית הכרוכה בתרומה. אם התעריף קרוב לסכום התרומה המזכה ביחס מועדף, תחושת התורם תהיה שהוא עושה עיסקה, ולדעתי זו עיסקה לא טובה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים