איך זה נגמר? בסוף כולם יודעים 633482
תהייה טפשית: אילו הספר לא היה מוסווה כיצירה דמיונית, אלא היה בגלוי ובמוצהר על אותה אישה, ובהנחה שכל הכתוב בו הוא אמת (בגבולות הסביר), כלומר אין בו לשון הרע אבל כן יש בו פגיעה אנושה בפרטיות - האם זה אסור? לפי איזה חוק?
איך זה נגמר? בסוף כולם יודעים 633483
במחשבה ראשונה, גם פגיעה בפרטיות או החצנתה הם סוג של לשון הרע (פגיעה בשמה הטוב).
איך זה נגמר? בסוף כולם יודעים 633487
יכול להיות שאתה צודק (עד כדי זה שאנלע"ד ואתלע"ד). חשבתי ש"אמת דיברתי" היא הגנה תקפה, אבל ויקיפדיה מסייגת שצריך בנוסף לזה גם עניין ציבורי בפרסום, וכנראה זה נועד בדיוק למקרה הזה.
איך זה נגמר? בסוף כולם יודעים 633490
אנחנו דווקא מאוד מתעניינים בחיי המין של זרים!
איך זה נגמר? בסוף כולם יודעים 633492
לפי אותו ערך בויקיפדיה, בהתחלה היה הביטוי "עניין לציבור" והוא הוחלף ב"עניין ציבורי" בדיוק בגלל האי-הבנה הזו. אני חושב שהתמרון הזה היה מוטעה: הבעיה הסמנטית לא היתה עם "לציבור", היא היתה עם "עניין". אני לא יודע מה גלוגליה הסמנטיים של המילה "עניין", אבל לפחות בעברית מודרנית הקשר שלה עם "אינטרס", שלמיטב הבנתי זה מה שרצו לומר כאן, רופף.
איך זה נגמר? בסוף כולם יודעים 633496
עד כמה שאני יודע, הביטוי השחוק "התיק נסגר עקב חוסר עניין לציבור" הוא שגיאת תרגום גסה של המונח Public Interest שמשמעותו היא בכלל טובת הציבור. אולי גם בנושא הזה השאלה צריכה להיות טובת הציבור ולא מה מגעיל לו ומה מגדיל לו.
איך זה נגמר? בסוף כולם יודעים 633491
אנלע"ד זה קיצור לאנלעדל"ח?
איך זה נגמר? בסוף כולם יודעים 633511
ממה ששמעתי מהמו''ל שלי, לפי החוק בישראל מותר לאדם לתבוע אם שמו המלא נזכר בספר פרוזה, וזאת בלי קשר לפרטים מזהים כלשהם הקשורים אליו - וגם אם לספר ולסופר אין שום קשר אליו. וכבר היו דברים מעולם, ותביעות שהצליחו. זו אחת הסיבות ששמות דמויות ספרותיות בעברית, לפחות בספרים שיצאו מאז שהתביעה הראשונה הצליחה, נשמעות לעתים כאילו יצאו ממחולל שמות עבריים (שלא קיימים). פשוט כדי לא לקחת סיכון.

לגבי ספר ''תיעודי'' במוצהר, אין לי מושג.
איך זה נגמר? בסוף כולם יודעים 633566
מה עם סדרות טלויזיה?

באיזה סיטקום ישראלי עכשוי הייתה דמות אורחת כזו שמופיעה בפרק אחד ונעלמת שנשאה את השם שלי (שם פרטי ושם משפחה). הבחור הזה היה די נלעג גם סוטה מין, גם יפה נפש במובן המגוחך של המילה ובסך הכל טיפוס עלוב ודוחה.
במהלך הפרק כשהתיחסו אליו כאל דורון, הסתדרתי אבל כשבסוף קראו בשם המשפחה שלו, אני נעלבתי עד עמקי נשמתי, ואז אני חושש להראות את פני בציבור.

כמה אני יכול להוציא מערץ 2?
איך זה נגמר? בסוף כולם יודעים 633569
לא יודעת, אבל ממליצה לך לבדוק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים