סאדו-מזוכיזם 635411
(לידיעת החבר אפופידס:)

חברים הולנדים שלחו לי מאמר (פוסט, ליתר דיוק) של הסופר ההולנדי-יהודי לאון דה וינטר:
הוא תומך נלהב במדיניות הישראלית (הימנית, לא המדיניות של גדעון לוי). אפשר לקרוא תרגום לאנגלית דרך גוגל. אבל התמצית: תושבי עזה סובלים מפסיכוזה קולקטיבית הכוללת הזיות פראנואידיות. הסכסוך עם ישראל אינו סב על טריטוריה, אלא על השאיפה ההיסטורית והלא רציונלית למחוק את ישראל. ברור שזה לא יקרה דרך כמה עשרות רקטות ביום, אבל הרציונל לא עובד כאן יותר. על הדרך הוא גם מבקר את ההיבדלות והקנאות של מוסלמים אדוקים בהולנד (אני מקווה שהוא יאריך ימים לאחר ההתבטאות הזו, יותר מתיאו ואן גוך).
סאדו-מזוכיזם 635413
עיקר שכחתי - הפוסט נכתב בעת ביקור שלו בארץ בימים אלה, בת''א וביפו.
Negotiating with the PLO was never going to work 635426
קול שוועתך הגיע עדי אוזניו של החבר אבינרי, גם הוא איש ימין ידוע:
“We were incredibly stupid…. We thought they wanted a state, and a two-state solution, but it turns out that they want to destroy Israel, because they cannot/will not accept any form of Jewish national self-determination.”
(מתוך Front Page Magazine)
Negotiating with the PLO was never going to work 635450
מעניין.

בעיני הלא-מלומדות יש כמה רבדים לעניין:

1) עוול היסטורי שהפלסטינים חשים שנעשה להם (ובמידה רבה נעשה להם, בלי כל קשר לאילוצי הציונות). לזה אפשר להוסיף תלות מסוימת של עזה בישראל, שרק מגבירה את המשטמה כלפי ישראל.

2) קנאות דתית מתגברת (האם הפלסטינים היו דתיים באותה מידה ואופן לפני 1948? מי יודע? אבל באמת יודע).

3) היותו של החמאס תנועת התנגדות רדיקלית במהותו, מה שמקשה על הידברות איתו. שמעתי טענה שהכרה בתנועות גרילה גורמת להתמתנות שלהן. אני תוהה אם זה נכון - הלא באותה מידה היה אפשר להמריץ את הבריטים בתקופת היישוב ל"הידברות" עם לח"י.
Negotiating with the PLO was never going to work 635455
3) הטענה שאני מכיר היא שונה - שתנועות גרילה מתמתנות כאשר הן מקבלות מעמד פוליטי ואחריות על אזרחים. אם נממש את זה על האנלוגיה שלך - יצחק שמיר כראש ממשלה היה יותר מתון מיצחק שמיר איש האצ"ל.
Negotiating with the PLO was never going to work 635458
מקבלות מעמד - הכוונה היא שהן מקבלות מעמד ממי שהן נלחמות נגדו.
הדוגמה של שמיר לא אידיאלית, כיוון שהוא נבחר לראשות הממשלה בידי אזרחי ישראל ולא בידי הגוף שנגדו נאבק.
כדי להפוך אותה לאידיאלית יש צורך לחשוב מה היה קורה לו הבריטים היו מכירים בתנועתו, פותחים במו''מ אתה וממנים את שמיר לתפקיד רשמי בהנהגת היישוב.
Negotiating with the PLO was never going to work 635462
זה נראה לי שילוב של שני הדברים. ברוב המקרים אי אפשר לקבל מעמד רשמי בהנהגה של אזרחים רק כתוצאה של החלטה חיצונית, אם אין לך מספיק תמיכה פנימית זה לא ישנה כלום. את חושבת שהבריטים יכלו 'למנות' את יאיר שטרן‏1 לתפקיד רשמי בהנהגת היישוב דאז? זה לא נראה לי סביר.

1 ואנקדוטה - נכדו, שי שטרן, מופיע על מסכי ערוץ 10 (גם לאחרונה באולפן המלחמתי הפתוח) כניהיליסט פוסטמודרני שנון ומשעשע שאין לו אלוהים.
Negotiating with the PLO was never going to work 635467
עכשיו תאר לעצמך שרוב מוחץ של היישוב תומך בלח''י ויש לו מספיק תמיכה פנימית (ואז הדוגמה תהיה מושלמת).
נכון שהלח''י היה תנועה קטנה וחלשה מאוד לעומת החמאס של היום.
Negotiating with the PLO was never going to work 635747
החיזבאללה הוא חלק מממשלת לבנון זה כמה וכמה שנים, ובמידה רבה הגורם הדומיננטי בה. הוא גם הכוח הצבאי החזק במדינה הזו. יש לו אחריות על אזרחים. האם זה הוביל להתמתנות שלו? האם הוא נמנע, למשל, מלסבך את הלבנונים במלחמת האזרחים הסורית בגלל האחריות הרבה שהוא חש כלפי האזרחים?
Negotiating with the PLO was never going to work 635751
לא סביר שמה שתקף לתנועות ״רגילות״ של לוחמי חופש, יהיו אלו אלימות ככל שיהיו, רלבנטי לתנועות פונדמנטליסטיות כמו החמאס. מדובר בזרם אידיאולוגי שהקשר שלו למתרחש במציאות הוא רופף למדי עד בלתי קיים. הם לא נלחמים עבור משהו שרלבנטי לעולם בו אנחנו חיים.
Negotiating with the PLO was never going to work 635595
הבריטים מינו את חאג' אמין אל חוסייני לתפקיד רשמי דתי (מופתי) בהנהגת ערביי א''י, למרות שהיתה לו השכלה דתית מוגבלת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים