63664
בחרתי ב''ישראל ביתנו'' בתקווה שליברמן יילחם בפרקליטות, באגף החקירות של המשטרה ובבית המשפט העליון. לא נרשמו הצלחות.
63722
ביג פאקינג סורפרייז, מה?
bloody americanism 63736
כוונתך לבחירתי או לכשלונו? 63742
כוונתך לבחירתי או לכשלונו? 63763
הכשלון. הבחירה שלך דווקא מאוד הפתיעה אותי.
כוונתך לבחירתי או לכשלונו? 63778
הבעיה היא שישנה "מעטפת תרבותית" שמאלנית כוללת, שחלקיה מגינים זה על זה ‏1. בכל אופן, אסור להתייאש מכישלון.
לאיזו מפלגה חשבת שהצבעתי?

גם שינוי, לה הצבעת אתה, לא יכלה לעשות הרבה באמצעים הפרלמנטריים שעומדים לרשותה. היא כן הצליחה לפעול באמצעים חוץ פרלמנטריים, באמצעות אותה מעטפת תרבות שמאלנית שעומדת לרשותה, ובסיוע המימון שהיא מקבלת כתנועה פוליטית מסדר גודל בינוני.
כפי שאמרתי בעבר, אני מצר על כך שלמערכת הפוליטית כמעט שאין משמעות. אתה מרוצה, כמובן, מכוחם של הגופים שאינם נבחרים על ידי הציבור, מכיוון שהם פועלים פחות או יותר לפי השקפת עולמך.

========================
1 שאלתי את הביטוי מאורי מילשטיין,תגובה 63737
שנעביר לשם?
כוונתך לבחירתי או לכשלונו? 63780
לא חשבתי, אבל פחות משהבחירה בישראל ביתנו הפתיעה אותי, הפתיעה אותי הסיבה.

שינוי עושה פחות או יותר מה שהיא הבטיחה לעשות, ואני הצבעתי לקטגוריה הראשונה בסקר. בהנתן התנאים הקיימים - היא עושה כל שביכולתה לעשות (ולא מוכנה לחמם כסאות בממשלה אם לא ניתן לה לעשות זאת). זה ההבדל בינה לבין ישראל ביתנו (וכל מפלגה אחרת בכנסת, שמזנקת לממשלה ברגע שמתאפשר לה).

אני בטוח שבג''ץ היו שמחים להוריד מעצמם את העול המונח על כתפיהם, לו רק הייתה קמה לישראל חוקה משמעותית כלשהי שתבטיח את זכויות האדם בארץ. לצערנו, זה לא יקרה בעתיד הקרוב. אז כן, אני שמח שיש מי שדואג שישראל תשאר דמוקרטיה.
כוונתך לבחירתי או לכשלונו? 63783
הייתכן ש"שינוי" הבטיחה דברים שמלכתחילה לא היה סיכוי לקיימם, מתוך ראייה נכוחה מספיק של המציאות הפוליטית ואפשרויות השינוי (pun intended)? אם כן, האם בעצם כך ש"היא עושה כל מה שביכולתה לעשות" האין היא בעצם מבזבזת את האנרגיות (ואת המנדטים) לה לריק?
כוונתך לבחירתי או לכשלונו? 63818
שינוי אמרה דבר פשוט למדי - היא לא תצטרף לממשלה עם המפלגות הדתיות. את זה היא ביצעה על הצד הטוב ביותר (yes,well...). היא לא הבטיחה משהו בלתי אפשרי. מטרתה מלכתחילה הייתה לנסות ולהראות שאפשר גם אחרת (אחת מהמדבקות שלה נשאה את הקריאה ל"ממשלת אחדות חילונית").
כוונתך לבחירתי או לכשלונו? 63819
נו, והם הצליחו להראות ש"אפשר גם אחרת"? בכלל אפשר "אחרת"? אולי אי-אפשר בנסיבות הנוכחיות "אחרת"? אולי בכלל היה, למשל, כדאי להסכים על "הסכמי ביניים" בנוסח ועדת טל כקרש קפיצה, במקום לקפוץ קדימה ולדרוש "הכל, ועכשיו"?

יש כמובן את האפשרות ש"לא מתכוונים למה שאומרים", אבל נניח אותה לרגע בצד.
כוונתך לבחירתי או לכשלונו? 63820
כן, אפשר. יהיה עוד יותר אפשר אחרי הבחירות הבאות, כששינוי רק תגדל, וש''ס (אי''ה) תקטן.

ועדת טל הציעה הצעה מגוחכת שלא פותרת את הבעיה. שינוי לא דורשת ''הכל, עכשיו''. היא דורשת שתהיה פה דמוקרטיה נורמלית, בלי אפליה. היא דורשת רק את מה שהמדינה הזו מתיימרת להיות בין כה וכה. לקבל את החרות שלי זה לא ''הכל, עכשיו'', זה הדבר הבסיסי ביותר שאפשר להעלות על הדעת.
כוונתך לבחירתי או לכשלונו? 63825
חזרנו לסיסמאות? תחת הסיסמה "דמוקרטיה נורמלית" אתה בעצם מחביא דרישה לשינוי באופי החלק החרדי של החברה הישראלית. ובכן, לא תקבל "דמוקרטיה נורמלית" מעכשיו לעכשיו ואפילו לא מעכשיו למחר. ואם תאיים על החברה החרדית תקבל בתגובה סגירות - לא פתיחות והשתלבות בחיי המדינה. ליתר דיוק, תעודד גורמים בקרב החברה החרדית שמעודדים את ההפרדה והסגירות. לדעתי, דווקא בתהליך ארוך וממושך של היפתחות הדרגתית תצליח להשיג את המטרה שאתה לכאורה מצהיר עליה. זה ההבדל בין להוריד פלסטר במכה אחת לבין להחדיר שמן ארומטי לגוף בעיסוי מתמשך (אחלה דימוי, הא?).
כוונתך לבחירתי או לכשלונו? 63879
ממש ממש לא מפריע לי שהחרדים יתנתקו מהמדינה. אני לא חושב שישראל צריכה לוותר על עקרונות דמוקרטיים בסיסיים בגלל שחלק מהציבור אינו מוכן לקבלם (כאשר הם אינם פועלים לטובתו, כמובן). אני חושב שהבעיתיות נעוצה בעצם צורת החיים הדתית, ולכן אי אפשר לצפות מהחרדים לעשות ויתורים מרצונם. הדמוקרטיה צריכה להכפות עליהם הר כגיגית, ורק אז הם ילמדו להסתדר איתה בדיוק כפי שאוכלוסיות דומות למדו להסתדר עם מערכות דמוקרטיות ברחבי העולם המערבי.
כמוני כמוך בנקודה זו 74156
הייתי מאושר, דווקא, לו היתה ניתנת לחרדים איזו אוטונומיה כלךשהי, בה יכלו לאמלל את עצמם ולהניח לנו ה"כופרים" לחיות כחפצנו. יחד עם זאת, שינוי כמפלגה *כמעט* חד-נושאית אינה מייצגת אותי - ועל-כן, לאחר שנשבר לי מזעיר-מפלגות (כגון "עלה ירוק", לה הצבעתי אז), החלטתי, בלב ולב, להתפקד למר"צ... באמונה ובתקוה, שיוסי שריד למד את הלקח, ולעולם לא ישב עם ש"ס.
יחד עם זאת עלי להודות, שאברהם פורז ויהודית נאות בהחלט מייצגים את עמדותי בכל נושא הרבה יותר מאבו-וילן, אמנון רובינשטיין, חוסניה ג'בארה או ענת מאור (שאת ארבעתם הייתי שמח מאד לראות מתעופפים בחזרה הביתה, לו רק יכולתי...)
יפה 74760
כלומר: אתה מצביע בעד מר"צ, אבל היית שמח אם היא לא היתה מצליחה להכניס את הח"כים שלה לכנסת.
רבע מבקשתך מתגשמת 75691
אמנון רובינשטיין פורש מהפוליטיקה.
ואגב, יש סתירה רצינית בין עמדותיהם של פורז ונאות בתחומי איכות הסביבה.
רבע מבקשתך מתגשמת 77953
שלא לדבר על זה שיש מתאם גדול בין עמדותיהם של פורז ורובינשטיין, שהיו שותפים לשינוי המקורית, של לפני מרצ.
מה כל כך מגוחך בהצעה של ועדת טל? 63839
לא שאני חושבת שהיא מושלמת או האידיאלית ביותר, אבל השאלה היא מה ציפית שיקרה.
שהחרדים יתעלמו מהצרכים, הערכים והאמונות שלהם (בנוגע למה ואיך צריך להיות) ויתגייסו לצבא בהמוניהם?
שהחילוניים יתעלמו מהצרכים, הערכים והאמונות שלהם ויוותר לחרדים לחלוטין על גיוס לצבא ושהמצב ישאר כמו היום?

לפי מיטב הבנתי, המטרה של וועדת טל הייתה לספק פיתרון שיהיה הקרוב ביותר לשביל הזהב.
אם אחת הטענות כלפי הציבור החרדי היא שהם לא מפרנסים את עצמם, וחיים על חשבון הציבור החילוני, הרי שוועדת טל מספקת מענה מסויים לכך.
זה לא הכל או כלום. אם הם לא מתגייסים לצבא, לפחות שיעבדו ולא ייחיו על חשבוני.
לדעתי זה רק יקטין את האנטי בין הזרמים השונים, ויאפשר בשלב מאוחר יותר למצוא פיתרון שיגביר את השיוויון.

לדוגמא, להמיר את השירות הצבאי בשירות למדינה. מה שיהווה פתרון גם למגזר הערבי, לפציפיסטים, וללא מעט אנשים שרוצים לתרום, אבל לא מצליחים בצבא.
הרי לא חסרים יהיו אנשים שירצו לתת את השירות שלהם דווקא בצבא. מצד שני, יהיו יותר אנשים שבאמת יהיו מועילים במשך השנתיים האלו. הן לא בהכרח קלות יותר.
מה כל כך מגוחך בהצעה של ועדת טל? 63880
או - נפלא. אז למה, בעצם, לעבור דרך הצעת טל, ולא לקפוץ ישר למה שאת מציעה (שזה בדיוק מה שאני תומך בו)? למה ליצור תקופה כלשהי (והרי ידוע שאין קבוע יותר מהזמני) בה החרדים יזכו מן ההפקר, לא יתנו כלום למדינה, ושום סנקציה לא תופעל נגדם? לא מוכן לזה. שיעשו שירות לאומי, מצידי. לא מפריע לי - הם יעזרו שם הרבה יותר מאשר בצבא. אבל שיעשו משהו. אני לא מוכן לאי-השיוויון הבוטה הזה, שהצעת טל רק מדגישה ומעוררת.
מה כל כך מגוחך בהצעה של ועדת טל? 63891
למה שיעשו שירות לאומי, מצידך? גם זהו אי שיוויון בוטה.
מה כל כך מגוחך בהצעה של ועדת טל? 63954
זה הרבה פחות בוטה מאי-שיוויון אחר. תרומה לכלל היא תרומה לכלל. אני לא מאלה שזועקים על הבדלה בין דם לדם. רוב המתגייסים הם ג'ובניקים ואינם מסכנים עצמם כלל. אז לא אכפת לי שכל החרדים יהיו ג'ובניקים אוטומטית. אבל כן חשוב לי שהם ישלמו בדיוק כמו שאני משלם (שלוש שנים) ויקבלו בדיוק מה שאני קיבלתי באותן שלוש שנים (300 ש"ח לחודש, פלוס ארוחה אחת ביום), ולא גרוש יותר. זה שיוויון.
דפקו אותך 63956
לפי פקודות מטכ"ל הגיעו לך 3 ארוחות ביום.

וזה מזכיר לי גרפיטי שקראתי פעם בשרותים צבאיים שאמר:

המשכורת הצבאית היא כמו וסת: מקבלים פעם בחודש, נגמרת אחרי חמישה ימים, ואם לא קיבלת סימן שדפקו אותך.
דפקו אותך 64027
כן, אם הייתי מגיע לבסיס עד 7:30 ויוצא ממנו ב-‏19:00, הייתי יכול לאכול שלוש ארוחות ביום... למזלי, זה לא קרה יותר מידי.
מה כל כך מגוחך בהצעה של ועדת טל? 63975
היום הם משלמים הרבה יותר זמן ממך - הם לא יכולים לעבוד במשך הרבה יותר משלוש שנים.
מה כל כך מגוחך בהצעה של ועדת טל? 64028
על זה בדיוק אני מדבר - הצעת טל רק הופכת את חיי החרדים ל*קלים* יותר, בלי שום תמורה עבור הצד השני. האיסור על עבודה כרגע הוא סנקציה כנגד מי שלא מתגייס. ועדת טל הציעה להסיר את הסנקציה הזו, ולהשאיר את ההשתמטות החרדית ללא כל עונש. עלי זה לא מקובל, ואני מוכן להסיר את הסנקציה הזו רק תמורת שיוויון בהשקעה מצידם - כלומר, שלוש שנים של שירות לאומי.
מצויין- אתה מסכים איתי. 63898
תעדכן אותי כשאני אנהל את המדינה, טוב?
הנקודה היא לא מהו המצב הטוב ביותר בעינך או בעיניי.
הנקודה היא, שוועדת טל, גם אם לא מצאה את הפתרון האופימלי, עדיין מצאה איזשהו פיתרון שעונה על צורך מסויים.
נכון, אין שיוויון בין המגזר החרדי לחילוני. מצד שני, וועדת טל לפחות פותרת את הבעיותיות בדבר תלמידי ישיבות ש"נתקעים" בישיבה למרות שעולם הלימודים לא מתאים להם. הם מתוסכלים, הציבור החילוני זועם על כך שהוא צריך לפרנס אותם, ו"הם לא יוצאים לעבוד ומשלמים מיסים, (כי אסור להם על פי חוק. לפחות כך היה. אני לא יודעת מה המצב כיום) ואין שום נקודת תקשורת אפשרית.

כמו שכבר אמרתי- מנקודת המבט שלך מצטייר במובן מסויים שאתה מאמין בגישת "הכל או כלום". בסדר, עדיין אין שיווין, אבל לפחות התקדמנו קצת בעקבות וועדת טל, לא?
מצויין- אתה מסכים איתי. 63953
לא, לא התקדמנו לשום מקום עם ועדת טל. כמו שאמרתי - מה שהצעת טל אומרת זה שהחרדים יהנו מכל העולמות: גם לא יעשו צבא (בגלל שהם לומדים) וגם לא יסבלו שום סנקציות של המדינה בשל כך (בגלל שהם לא חייבים ללמוד, ויכולים ללכת לעבוד).
איך את יכולה להסכים לתוכנית כזו, ואז לבוא לבן או בת 18 ולומר להם ברצינות שהם צריכים ללכת לשחת שנתיים-שלוש מחייהם כדי "לשרת את המדינה"?
לא ה. שלי. 63993
או.קי. אין שיוויון. החרדים שיחקו אותה והצליחו לדפוק את המערכת.
אני כרגע מנסה לחשוב איך אני מצליחה להוציא את המירב מהסיטואציה הזו, לא איך אני דופקת אותם יותר.
מבין? אם זה היה משחק הייתי רוצה _לנצח_. לא שהם _יפסידו_.
אם אין שיוויון, לפחות שהמיסים שאני משלמת לא ילכו לאלו שמופלים לטובה, אלא שילכו אלי.
(אלק. כאילו שהם יגיעו אליי. הם יגיעו לכל העולם ואישתו לפני שהם יגיעו אליי. ולמען האמת, חלק לק קטן מהמיסים שאנחנו משלמים מגיעים לחילונים שלא עושים צבא. זה לא מפריע לך?)
לא ה. שלי. 64029
נו, ואת חושבת שזה שהם יעבדו אומר שלא ימשיכו להזרים לשם כספים? פחחחח...
אני רוצה שכולם ירוויחו - המדינה תרוויח, כי הם יעשו שירות לאומי, החרדים ירוויחו, כי הם יוכלו לצאת לעבוד. המצב כרגע הוא שהחרדים דופקים את המערכת פעמיים - גם לא משרתים, וגם מקבלים תקציבים מאיתנו. ועדת טל הציעה (עאלק) להוריד את הדפיקה השניה, כך שהחילונים ידפקו, אבל רק פעם אחת. אני חושב שאני לא צריך להדפק בכלל, אם אפשר - ולכן אני דורש שהם יעשו שירות לאומי, וגם יעבדו. ושלום על ישראל.
אני חוזרת על עצמי. 64030
ולכן בפעם האחרונה (אני מקווה).
הפתעה 1 >אני גם לא חושבת שאני צריכה להדפק בכלל.
הפתעה 2 >אנחנו לא חיים בעולם אידיאלי.

ולכן, בין הבחירה האם להדפק פעמיים או פעם אחת, אני מעדיפה את השנייה.
כמה טיפשי מצידי.

לא שאני נגד הדרישה שלך. באותו הזדמנות אתה מוכן לדרוש גם שלום עולמי ושאני אהיה גבוהה בחמשה עשר סניטימטרים?
אני חוזרת על עצמי. 64110
אז זהו, שכפי שכבר ציינתי, אני לא חושב שה"דפיקה השניה" (העברת תקציבים לחרדים) תפסק. היא תמשיך ביתר שאת, רק שעכשיו הם גם יעבדו וגם יקבלו תקציבים.
אני חושב שכן אפשר להשיג את הדרישות שלנו, וחשוב מכך - אני חושב שהדרישות שלנו הוגנות מאוד, ולא "אידיאליות". הן צריכות להיות המינימום, לא המקסימום.

על שלום עולמי אני עובד בשיתוף עם מלכות היופי לדורותיהן, ועל החמש-עשרה סנטימטרים שלך אני אדבר עם רופא חבר שלי, טוב?
אני עדיין חוזרת על עצמי. 64168
למען האמת, לא, אבל אני אחדד את הנקודה שנראתה לי ברורה מאליה.
אנשים עובדים-->משלמים מיסים-->משקיעים כסף ברווחת הכלל. (שמעתי את הצחקוק החנוק הזה)

חרדים עובדים-->משלמים מיסים--->משקיעים כסף ברווחת הכלל. (כן, החרדים הם חלק מהכלל. )

אתה יודע משהו דובי? אני גם אשמח מאד אם הדרישות שלנו ייענו. (חלק יותר, ויפה שעה אחת קודם!) אני פשוט סקפטית.

____
לא ענית לי על הדואל. משהו אישי נגדי?
אני עדיין חוזרת על עצמי. 64346
משהו חייב להעשות, זה משהו, ולכן זה חייב להעשות. לא מקובל עלי. זה לא עניין של הכל או כלום, אבל זה כן עניין של דרישות מינימליות, שהצעת טל, לטעמי האישי, אינה עומדת בהן.

----

בטח שעניתי. לא? טוב, אולי לא. אבל זה לא אישי. זה פשוט בגלל שמישהו קיצר לי את היממה ועכשיו יש רק 24 שעות בכל אחת, מה שמרגיש כמו הרבה פחות מאשר מקודם, אם כי אינני זוכר את המספר המדוייק שהונהג בעבר.
פחחחח?! 64057
מה נהיה, דובי?
פחחחח?! 64109
יותר מידי צ'טים בבמה חדשה...
פחחחח?! 64469
צ'אטים בבמה חדשה? ---> ניסיתי ----> ברחתי.
וייז מיר. דובי...הדרדרת לי... לך מהר, תראה "שרק" ותתפכח.

:)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים