מבצע תקציב איתן 637985
ועכשיו משתם המבצע ‏1, מסתבר שצה"ל ידרוש עוד איזה חמישה או עשרה מיליארד לתקציב הבטחון. ואני תמה קצת - למה הוא זקוק לתוספת על התקציב שמתוכנן מראש? כי הוא לא הכליל מבצע/מלחמונת בתכנונים שלו? באמת? כמה מוזר!
אם נסתכל כשמונה שנים אחורה, היו לנו מלחמת לבנון השנייה, עופרת יצוקה, עמוד ענן וצוק איתן. מה שאומר שכל שנתיים בממוצע יש מבצע כזה. אם היו מקבלים אותי לניהול חברה מסוימת, שבכל שנתיים יש לה בקיץ תקופת לחץ שמעלה את ההוצאות השנתיות שלה ב-‏20%, ובתחזיות (וההקצאות, והתחשיבים, והגיוסים, וכל מה שכלול בזה) הפיננסיות שלי לשנים הקרובות הייתי מתעלם מההוצאות האלה, כנראה שמהר מאד היו זורקים אותי מכל המדרגות.

מי שלא כולל בתכנית הרב-שנתית (כאילו שנתיים מצדיקות את המילה 'רב' כאן) של צה"ל ומערכת הבטחון את ההוצאות הכה צפויות האלה אם כך יכול להיות רק אחד משני המקרים הבאים:
א. אדיוט, שלא חי במציאות ומתחשב בתנאיה כשהוא מתכנן את הפעולות שלו, וראוי שיעסוק בדברים אחרים מתחום הפנטזיה, ולא בניהול מערכת הבטחון של מדינת ישראל.
ב. שקרן - כי הוא חי במציאות, הוא יודע היטב מה יהיו ההוצאות שלו, אבל הוא מעדיף לא לשים אותן על השולחן בדיונים הרגילים על התקציב, אלא להעלות אותן תחת סעיף 'תקציבים מיוחדים לשעת חרום' בשעת חסד ציבורית פעם בשנתיים.

אני לא יודע מה יותר גרוע‏2, שניהם לא גורמים לי לישון יותר טוב בלילה.

1 זה נשמע קצת כמו רמי לוי, לא בכוונה
2 כמובן שיש אפשרות גרועה עוד יותר - שאני בטוח שהיו מציגים לי אותה אז אני מקדים תרופה וגו' - שהוא יוזם או מעודד את האירועים היותר חריגים האלה, כדי לקבל עוד ועוד כסף. כרגע אני שם את זה בצד, זה יותר נעים ככה.
מבצע תקציב איתן 637988
לפי מה שקראתי היום: לא בדיוק מתוכנן מראש:
מבצע תקציב איתן 637989
התשובה הנכונה היא ב.
כי ככה מתנהלים דיוני תקציב.
וזה לא מדיר שינה מעיני כי גם פקידי האוצר, שנמצאים מעברו השני של המתרס, לא נולדו אתמול ויודעים ומתכוננים לחלק הזה במו''מ.
ואולי על זה נאמר- הפוסל, במו''מו פוסל.
אבל אולי זה היה על דיוני השכר של מיכלאנג'לו בפירנצה.
מבצע תקציב איתן 637994
ברור לך איזו מהומת אלוהים היתה קמה אם צה''ל היה מכניס בתקציב השנתי (או הרב שנתי) סעיף ''מלחמה''. איזה מאמרים מלאי שטנה על ''מחרחרי המלחמה'' היו כותבים גדעון לוי ועמירה הס.
מבצע תקציב איתן 637996
טוב, לא צריך להיות כל כך נאיביים. אתה לא מתקצב 'מלחמה', אבל בסעיף 'הצטיידות בטילי כיפת ברזל' אתה מניח שפעם בשנתיים איזה 500 מהם יתבלו בלאי טבעי (או לא טבעי). בסעיף 'מילואים' אתה מניח גיוס של כמה עשרות אלפים לחודש מילואים, פרוש על גבי שנתיים. וכן הלאה והן הלאה.

ואל תדאג לגדעון ועמירה, מובטחני שהם ימצאו על מה לכתוב בכל מקרה.
מבצע תקציב איתן 637997
אז מהומת האלוהים תקום (והפעם בצדק) מצד ועדת החוץ והבטחון על חוסר שקיפות בתקציב הבטחון.
מבצע תקציב איתן 638001
אתה אומר את זה כי היום תקציב הבטחון שקוף?
אגב, אנחנו סוטים מהטיעון המקורי שלי: מבחינתי ההנחה של הצטיידות שכוללת מבצע בסדר גודל של עמוד ענן פעם בשנתיים צריכה להיות שקופה לחלוטין, בלי בושה. זאת המציאות, וצריך להכיר בה ולשקלל אותה. ומה הרבותא? הרי כלל ההצטיידות של צה"ל כוללת למשל תרחישים של תקיפה ומלחמה באיראן - שמן הסתם עלו בעשור האחרון עשרות מונים יותר מהמבצע העכשווי. אז מה הבעיה עם זה?
מבצע תקציב איתן 638000
ג. ילד מפונק. ילד שהורגל להשמיע יבבות ואיומים ותמיד, אבל תמיד, בפועל מקבל את מה שהוא דורש.
צה''ל לא יתבגר ויהפוך לחלק אחראי ממרקם החיים כאן כל עוד אין מי שיציב לו גבולות.
כאשר (נדמה לי שבשנה-שנתיים האחרונות זה כך) קולות הביקורת נעשים פומביים יותר וממש מבקשים ממנו לנהוג באחריות, או אז זה זמן מצוין לאיזה מבצע.
וליהודים היתה אורה וצהלה.
כך אנו חיים בחברה ההולכת והופכת ליותר מיליטנטית וצה''ל הוא בן התפנוקים שלה, ומערך השירותים האזרחיים משלם את המחיר ובגדול.
מבצע תקציב איתן 638011
"אנו חיים בחברה ההולכת והופכת ליותר מיליטנטית"?! אדוני נולד לפני 31 יום?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים