''עץ חיים''- חומש או כפירה 63905
ביום שבת האחרון יצא לי לקרוא בחומש החדש של התנועה הקונסרבטיבית "עץ חיים". הספר אמור להחליף את החומש הנוכחי שיצא לפני כ60 שנה, ומשמש את כ1.5 מליון היהודים שחברים בתנועה הזו. מה שמיוחד בחומש "עץ חיים" הם מאמרי הפשרנות שמצורפים אליו, בתחומי חקר המקרא המורני, ארכיאולוגיה, אנטרופולוגיה ועוד. "עץ חיים" שנערך ע"י הסופר חיים פוטוק ומאמרי הפרשנות שנכתבו על ידי רבנים ומומחים שונים, הצליח לעורר מחלוקת ומהומה רבה.

למשל יש מאמר על המקור המיתולוגי של סיפורי המקרא, בו הכותב השווה בין סיפור נוח לעלילות גילגלמש וסיפורים מוקדמים יותר. הוא הראה שנוח או שהיה מבוסס על גלגמש או ששניהם ינקו ממקורות קדומים יותר. לא יכול להיות שסיפורי בראשית מקורם בכנען כי הצפות ומבולים היו מנת חלקם של תושבי הפרת והחידקל ולא אלה שישבו על בא"י. מאמר אחר טוען שאין שום זכר בכתובים מצריים ואחרים (חוץ מהתורה), ואין ממצאים ארכאולוגיים ליציאת מצרים או לכיבוש כנען (חוץ מכמה עדויות ספורות ושוליות). טענה נועזת יותר היא שאין כמעט שום ממצאים ארכאולוגיים המעידים לסיפורי התנ"ך על מלכות דוד ושלמה בירושים.

במאמר תגובה שמצאתי ב jewsweek.com כותב רבי אבי שפרן: "תשכחו מארכאולוגיה, התורה אומרת את האמת...כמה עצוב שאחרי שנה 3000 של מסורת, הזכרון היהודי עומד בפני מתקפה דווקא במדינה שבה ליהודים יש חפש ובטחון הכי רב מאז חרבן המקדש...זכרון יציאת מצרים הוא חזק וחשוב יותר מכל [המאוראות שעברו על היהודים בהסטוריה]".

מקרה מעניין שקשור לנושא ארע בבית הכנסת "סיני" בלוס אנג'לס (שם מתפלל גם קירק דאגלס). רב הקהיליה, דוד וולפה בסדרה של דרשות לכבוד הפסח טען גם כן שאין שום חיזוק ארכאולוגי משמעותי ליציאת מצרים כפי שהתורה מתארת אותה, ויש בכלל ספק אם זה קרה. הוא טוען שבימינו זה לא משעשע לטעון שהעולם עגול או שהתורה איננה היסטוריה שהוכתבה על ידי אלוהים. תריך להודות באומץ שהתורה היא מסמך רוחני ולא פרטני.
''עץ חיים''- חומש או כפירה 63906
הוא טוען שבימינו זה לא --מזעזע-- לטעון שהעולם עגול או שהתורה איננה היסטוריה שהוכתבה על ידי אלוהים. צריך להודות באומץ שהתורה היא מסמך רוחני ולא פרטני.
חבל שתיקנת 63929
זה דוקא שיעשע אותי מאד.
''עץ חיים''- חומש או כפירה 117167
כדאי שיבחרו שם אחר, "עץ חיים" הוא סידורו של המהרי"ץ מהמאה ה-‏18.
''עץ חיים''- חומש או כפירה 172787
עץ חיים הוא מוטיב קדום מאשור/בעל.
''עץ חיים''- חומש או כפירה 531212
התנ"ך הוא בסיס האמונה היהודית הוא ספר הדת היהודית היא דת משה. עד כאן הנושא התיאולוגי.
אין לנסות להשליך את רוחניות התורה והתנ"ך על ספרי ההיסטוריה.
החיפוש וההוכחה הארכאולוגית קשורים בארכאולוגייה ואין בהם שום עניין רוחני או תיאולוגי.
לכן הנושא של כפירה לא רלוונטי לענין זה.
התנ"ך גם לא תואם את המדע בנושא הבריאה, אז מה הקשר?
אין שום קשר.
יהדות זה התנ"ך (הברית הישנה)
את ההיסטוריה של היהודים ניתן ללמוד מספרי ההיסטוריה ממצאים ארכאולוגים וחלק גם מהתנ"ך. אולם אין לחפש ניסים בהיסטוריה כפי שאין לחפש ניסים במדעי הפיסיקה הכימייה ועוד.....
אני מאמין כי כוונת חיים פוטוק המנוח היתה להדגיש את אותם היסודות דווקה לחיזוק האמונה ע"י הפרדה נכונה בין המדעים השונים.
אגב ערבוב ואי הבנת היסודות שהזכרתי מובילה לפנטיות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים