אם כניסת הפסקת האש אתמול, האם הפסדנו או נצחנו ? 640183
קודם כל הבנתי שלפי הסיכום עם הפלשתינים תוך חודש צריך להגיע לאיזה שהם הסכמי המשך. בהכירנו את חמס ובמיוחד את אופן התנהלותו חסרת ההיגיון ה"אשכנזי", כפי שהתבטא מישהו, בחודשים האחרונים, ברור שמאד ייתכן, אם המו"מ לא יתנהל כפי שהיה רוצה, שעוד לפני סיום התקופה הזאת הוא יתחיל לירות כפי שעשה בעבר, כי כולם יודעים שנותרו לו יכולות ירי במיוחד לכוון עוטף עזה, וישבור את הפסקת האש. לכן כלל לא בטוח שה"סבב" הנוכחי הסתיים, ולכן הסיכומים מוקדמים.
בהנחה שהשקט יישמר גם לאחר תקופת שלושים הימים וייראה שהדבר הזה יימשך גם בחודש שאחר כך בצורה "חלקה" וללא כל מיני תמרונים של המצרים וכדומה, אפשר יהיה אולי לסכם. בהנחה שכך יהיה האם הפסדנו או נצחנו ?
בתגובה מוקדמת שלי עוד מתחילת ה"סבב" אמרתי שאני בכלל לא רוצה לנצח אלא רוצה שקט לתקופה ארוכה ככל היותר. מבחינה זאת דווקא חגיגות הניצחון של החמס משפרות את הסיכוי לשקט, ובכך משרתות את המטרה שלנו, כי אם הם משכנעים את הציבור שנצחו, בוודאי לא ירצו להציג את עצמם כמתפארים מוקדם מדי.
ואחרי שנעבור את תקופת הביניים הזאת, התשובה לשאלה תבוא רק בתקופה שלאחר מכן. אם יהיה שקט ארוך זמן, והחמס לא יחדש את ארסנל המנהרות והטילים שלו, השגנו את מטרתנו ואם לא, לא השגנו.
בקיצור, איני יודע. רק העתיד ייתן תשובה לשאלה הזאת.
אם כניסת הפסקת האש אתמול, האם הפסדנו או נצחנו ? 640198
בהתחשב בכך שבכל סבב עולה יכולתו של החמאס לפגוע בישראל, שקט תמורת שקט זה בסך הכל הזדמנות לחמאס ללקק את פצעיו, למלא את השורות, להפיק לקחים ולהתכונן לסבב הבא.
שקט תמורת שקט משאיר את הכדור במגרש של החמאס. מתי שהוא רוצה יהיה שקט, מתי שהוא רוצה הוא חוזר לירות.
גרוע יותר המצב שתמורת שקט החמאס מקבל הבטחה שלא יהיו חיסולים, פתיחת מעברים וכו'.
אם כניסת הפסקת האש אתמול, האם הפסדנו או נצחנו ? 640241
לא אמרתי שקט תמורת שקט. אמרתי שהמבחן להשגת מטרתנו היא משך הזמן שבו ישרור שקט. אם יקרו הדברים לפי הצפי שלך המבחן הזה יראה שלא השגנו את מטרתנו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים