מעלה אדומים 6423
כאשר כתבתי את המאמר בתחילה, אכן התייחסתי לכך שאזור מעלה אדומים הוא אזור נוח למדי לבנייה מבחינה סביבתית. עם זאת, החלטתי שראוי יותר להתמקד במתרחש מערבית לירושלים - היום למשל בהארץ מופיעות תוכניות ל- 26 אלף יחידות דיור בשטח נרחב המנותק בעיקרו גיאוגרפית מהעיר (רכס לבן, הר חרת ועוד).
איני מסכים לטענה שבין מעלה אדומים לירושלים ראוי לבנות - כוונתי לבנייה דרומית ומזרחית למעלה אדומים, בואכה קידר ומישור-אדומים, ללא פגיעה בקרקעות בבעלות פלסטינית, וללא פגיעה בנוף היפה של חורשות אורנים ושטחי ספר המדבר.
וכעת לגבי האוכלוסייה הערבית: הבנייה המוצעת על ידיך במזרח העיר, תהיה כולה על קרקעות פרטיות שלא הופקעו - כל קרקע שישראל הפקיעה כבר נוצלה לבנייה ולכבישים וכיו"ב. האם אתה מודע להשלכות? כאשר ממשלת רבין ניסתה להפקיע כמה עשרות דונמים, היתה סערה בינלאומית. שווה בנפשך מה יקרה אם יופקעו יותר מאלף הדונמים שבין גבעת חומה לרמת-רחל.
ושאלה לסיום: באיזה גבולות צריך להיות רוב יהודי? למה שלא תכלול בתחום הרוב הזה את בית-לחם? אבו-דיס? ואולי את בית-שמש?
האם אתה מודע לכך שבהצעות שעלו בשנים האחרונות לספח לירושלים את מבשרת-ציון והסביבה, הסיבה העיקרית שאיש לא הציע לספח את השכונה החרדית בקרית-יערים, היתה שזה יחייב סיפוח אבו-גוש, ובכך ייפגע אותו רוב יהודי מקודש בירושלים?
ירושלים ההיסטורית היא שטח מצומצם ביותר, וירושלים המודרנית גדולה בהרבה, כאשר הגבול חוצה פיזית לשניים יישובים ערביים (אבו-דיס למשל). זהו גבול שרירותי, וניתן עדיין, בכל דרום-מזרח העיר, לשרטט גבול ממשי בין שכונות יהודיות וערביות. בצפון העיר יותר קשה - אבל אפשרי. גבול חדש כזה יהיה לא פחות הגיוני גם לצורך שיקולים לאומיים.
רוב יהודי? 6429
תסלחו לי על הבורות -
אבל למה זה כ"כ רע שלא יהיה רוב יהודי בבירתינו הקדושה?
מה יקרה אם יהיו בעיר, בוא נגיד 50% יהודים?
השמיים ייפלו?
או שאולי זה יבטל את הלגיטימיציה המובנת מאליה שעיר כבושה יכולה להיות הבירה שלנו?

אלקין

נ.ב.
שמתם לב כמה יודים יש בלגיטימיציה?
רוב יהודי? 6434
אני מניח שארבע מאות אלף הירושלמים אזרחי ישראל היהודים יתנגדו לגישתך.
כיום משיקולים פוליטיים, הפלסטינים מחרימים את הבחירות בירושלים, אבל מה יהיה אם הם יחליטו לנצל את האופציה הדמוקרטית לאחר השגת רוב כזה, ולהכתיר את פייסל חוסייני (או גרוע יותר - עכרמה צברי, המופתי בהר הבית) לראש העיר המאוחדת ?

מעבר לכך העיר היא בירתנו עוד טרם 67 כאשר לא כבשנו אף אחד. איחוד העיר נראה לי חיוני ועיקר המחלוקת שלי היא לגבי הגבולות ולגבי ההשלכות שיש מהעניין הזה לשטחים הפתוחים.

, לגיטימציה - legitimation
ויש לך יוד אחת מיותרת כאן אם כבר התחלת
למה לא? 6439
אני מצידי מניח שלשאר תושבי העיר המוסלמים מגיע לבחור נציגים בכמות שווה לחלקם באוכלוסיית ירושליים.
וכן, אני גם מאמין שאם יהיה רוב ערבי בעיר אין שום סיבה שלא יהיה לה ראש עיר ערבי.
אני בטוח שאתה לא רוצה שבתל אביב, לדוגמא, ישבו רק ערבים בעיריה.
העיריה צריכה לייצג את האוכלוסיה של העיר, אחרי הכל.
ואם כבר אתה רוצה לפתור גם את בעיית הרוב היהודי, וגם את בעיית הכיבוש - הנה פיתרון יצירתי - חלק את ירושליים לשניים - מערב ומזרח.
כל חלק יוכר כעיר נפרדת.
ואני בטוח שלא יקרה יותר מידי נזק אם נעביר את המזרח לשליטת האו"ם.
וגם אם לא - אל תשכח שגם אם פייסל חוסייני או אחד מחבריו ייבחרו לראשי עיריית מזרח ירושליים - הם יהיו כפופים לסמכות של הממשלה.

וכתבתי בהתחלה לגיטימי.
ואז, שיניתי את הרוב והוספתי 'מציה'
ועמכם הסליחה.
אלקין
למה לא? 6440
אני מציין שכבר מהמאמר המקורי, אפשר להבין שאני מוכן לחלוקת העיר. עם זאת אני רוצה שחלוקה זו תהיה על בסיס הגיוני גיאוגרפית, וכן מעדיף שהמקומות הקדושים יישארו בידינו. עם זאת, במאמר זה השתדלתי להתייחס לעניין מנקודת מבט צרה, והיא העניין הסביבתי, שאינו עולה בדרך כלל לדיון בהקשר מהסוג הזה. לצערי, רוב המגיבים מעדיפים להתייחס לעניינים אחרים, שגם אם יש בהם עניין ציבורי רב הם כבר די לעוסים, וכמו תמיד שיקולי הסביבה נדחקים לפינה.
למה לא? 6500
שיקולים סביבתיים ( אם כי לא בעלי משקל כמו שיקולים מדיניים ) לחלוקת ירושליים -
א. תימנע בנייה במזרח ירושליים ( אני תמיד אמרתי שיש בעולם שוטרים
יותר נחמדים משלנו, וגם יותר יעילים. (אם שוטר קורא את התגובה - שידע שאני לא מתכוון ספיציפית אליו, ושאני חושב שהוא באמת עושה עבודה טובה - עלה והצלח!!! )
ב. כשהמרוץ להשגת הייתרון הדמוגרפי ייפסק במערב ירושליים - נפסיק לבנות מערבה כמו מטורפים.

נכון שזה כבר הרבה פחות לעוס?
אלקין
למה לא? 6502
שים לב,
מהמאמר עצמו כבר ברור שזו דעתי, השאלה היא יותר איזה גבולות. אני אומר שגם חלוקה חלקית, תבטל את הנימוק הדמוגרפי המטופש.
לגבי ''תימנע בנייה במזרח ירושלים'' - טיעון מגוחך. בין אם יבנו שם ישראלים או פלסטינאים, ברור שיבנו בשטחים שאין עליהם הגנה חוקית כריאות ירוקות וצמודים לשכונות ולכפרים. הרי אם היתה הגנה כזו מערבית לבירה, לא הייתי צריך בכלל לכתוב את המאמר.
למה לא? 6505
בנוגע למזרח ירושליים - כמו שכבר טרחתי להזכיר - האו''ם הרבה יותר רגיש לנושאים סביבתיים.
בנוגע למערב ירושליים - באמת צריך חקיקה.
למה כן? 6441
גם הערבים שותפים חוקיים לבחירות לעירייה אם הם לא מעמידים מועמד זאת בעיה שלהם.
לחלק את העיר לשני חלקים זוהיא בחירה גרועה גיאוגרפית, ודמוגרפית היא לא תיצור יותר מאשר מסך ברזל ותנתק את היהודים מהמקומות הקדושים ליהדות וזוהיא גם החלטה גרועה כלכלית.
ואם אתה דואג להפרת שיוויון הזכויות מהצד היהודי אז תנסה לבקר בהר הבית הוא בשאר מקומות קדושים ליהדות בעיר העתיקה מבלי שיזרקו עליך אבנים או שתחטוף כמה הערות לא במקום בעוד התושבים הערביים של אזור ירושליים יכולים להסתובב איפה שמתחשק להם.
מסך הברזל הירושלמי 6476
ולנתק את הערבים מהמקומות הקדושים זה יותר טוב?
אני מניח שאתה יודע שלערביי הרשות הפלסטינית והשטחים אין שום דרך להגיע להר הבית?

משטרה בינלאומית בוודאי תוכל לשמור על הסדר - באופן שוויוני - בלי שב"ק ועינויים.
לא עדיף?
נימי נים? 6496
זה כמובן השב"כ - שירות הביטחן הכללי ולא השב"ק - שופים, בופים, קטעים (הכל במלעיל) או שאתה טוען שפילוני מתעלל בערבים בדרך לתפילות יום השישי?
נימי נים? 6498
יופי.
תהרוג אותי על שגיאת כתיב.
אם זה עושה לך הרגשה טובה, אני תמיד יכול לכתוב כחה עם חית.
be a sport! 6499
אויש, על תעלב, זו בסח אכול איזדמנוט לעפגין ידה ולרדט כצט אל עכרים. וחוץ מזה בדרך כלל התיקונים הללו הם הזדמנויות מצויינות לקצת הומור, כפי שכבר ספגתי בעצמי.
נו, יופי. 6501
שופים, בופים ושאר ירקות 6606
באשר לשם הלהקה, שמעתי אותם מסבירים אותו כ"שופים, בופים, קטעים וסחתין", ובהזדמנות אחרת כ"שופים, בופים, קטעים וסבבה". לאור מה שנאמר כאן, אולי אפשר להציע להם לשנות את שמם ל'שב"ק ע': "שופים, בופים, קטעים ועינויים". לא קול?
שופים, בופים ושאר ירקות 6689
כן, אבל אז איך יבדילו בין השב"כ לבין השב"ק?
תגובה - רוב יהודי? 6463
הייתי רוצה להציע הצעה יצירתית מעט ,
מה באמת יקרה , אם לירושלים המאוחדת יהיה ראש עיר ערבי ?

אז בתור התחלה ההזנחה המזעזעת של המגזר הערבי במזרח העיר תפסק , אולי חלקו אף יתפתח
העיר תתקרב למצב האוטופי של שתי בירות לשתי עמים
ואולי , רק אולי , המדינה תוכל לתפקד במצב זה בהרמוניה.
כמה נפלא יהיה מצב בו במדינה היהודית ראש העיר הבירה הוא ערבי אזרח המדינה?
מעלה אדומים 6451
הרקע מצפון לכביש ים-מעלה אדומים היא קרקע מדינה, וכבר קיימת תוכנית מתער לבניה על אותו מקום אולם תוכנית זו מטורפדת על ידי הדרג המדיני משיקוליו הם. באזור אבו דיס ישנם קרקעות בבעלות פרטית יהודית, ובבעלות לאומית עליהם מתכוונת עריית ירושלים לבנות.

הרוב היהודי הרצוי בעיני הוא בכל ארץ ישראל אולם אם רוב במקום אחד בא על חשבון רוב במקום אחר, אני אעדיף את אזור י-ם (קירבה פיזית) על פני אזור אחר (תל-אביב יפו לדוגמא). אין יותר מידי משמעות בעיני אם הרוב כלול בשטח המוניציפאלי של ירושלים או לא.
המועצה לדמוגרפיה גזענית 129768
איך אתה בדיוק מתכנן להשיג רוב יהודי על ידי עידוד ילודה ‏1 או על ידי גירוש נניח חצי מהערבים וסתם לא יהודים מישראל?

1 כאשר אני שומע את אפי איתם מדבר על המשרד למשפחה היהודית ועידוד נשים יהודיות ללדת הרבה ילדים יהודים איך שהואמסיבה כל שהיא אני נזכר בבחורות בלונדיניות וחבורה של חיילים במעילים ארוכים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים