הרהורים בעקבות פלוני נגד מדינת ישראל, פסאודו-מדע ומשפט 642450
ניתוח עם ניחוח סטטיסטי של הפרשה, מאת ינקי ריטוב.
הרהורים בעקבות פלוני נגד מדינת ישראל, פסאודו-מדע ומשפט 642455
1. עדה מומחית מטעם התביעה העידה שרוב הזונות עברו התעללות מינית בילדותן (ולא רק הקביעה ההפוכה). לא ראיתי שההגנה ערערה על הקביעה הזו. מישהו כאן טען (ואני מסכים עם הטענה) שהקביעה הזו שגויה. אבל זו כבר טעות של ההגנה (או שאולי לא שמתי לב למשהו).

2. השופטים ייחסו חשיבות לדרישת האב מבנותיו לישון ללא תחתונים מכיוון שהוא התעקש שזה לא היה נכון.
אם כבר מדברים על ניתוחים סטטיסטיים 642546
לנשמות הטובות בעלות הנטיות הפליליות באתר: המאמר הזה יתקבל בברכה בתיבת הדואר שלי. המאניקים מ-nature רוצים 32$ עבורו...
אם כבר מדברים על ניתוחים סטטיסטיים 642613
תודה למי שנענה!
אם כבר מדברים על ניתוחים סטטיסטיים 642614
וכשירות לציבור נשמח אם יהיה לך זמן וכח לסכם כאן את ההיילייטס.
אם כבר מדברים על ניתוחים סטטיסטיים 642619
הידיעה הופיעה לאחרונה גם בעיתונות הכללית. נמצא קשר סיבתי בין צריכת ממתיקים מלאכותיים (סכרין, אספרטם, סוכרלוז) לבין אוכלוסיית חיידקי המעיים אצל עכברים ואנשים (אם כי המדגם האנושי להדגמת הסיבתיות היה קטן). נמצא גם קשר סיבתי בין אוכלוסיות מסויימות של חיידקים (עודף ב bacteroides, חוסר ב Clostridialis אם זה אומר משהו למישהו) לבין תנגודת אינסולין, ומכאן, נמצא קשר סיבתי בין צריכת ממתיקים מלאכותיים לבין סיכון לפתח תנגודת אינסולין כלומר סיכון לפתח סוכרת סוג 2. עד כה היו ממצאים שונים שהעידו על קשר אפשרי בין אלה, אבל לא הוצע שום מנגנון תומך.

בעיני החובבניות המאמר מצויין (כיאה לפרסום ב- nature). הממצאים הם ברמת מובהקות גבוהה, והמסקנות עשויות להיות משמעותיות גם למי שאינו צורך ממתיקים כאלה, שכן אם אוכלוסיית חיידקי המעי משחקת תפקיד חשוב לעניין תנגודת אינסולין, אפשר, אולי, לצפות שתוספות פרו-ביוטיות מסויימות ישפרו את מצבם של הלוקים בתסמונת (העברת צואה מאדם בריא לאדם חולה נראית לי אמצעי דרסטי מדי).

מה שהכי מפתיע אותי הוא שהמאמר התקבל בשתיקה יחסית. אני מקבל מהדוד הטוב עדכוני חדשות לענייני סוכרת (נחש למה) והייתי בטוח שלאחר הפרסום הזה יגיע מבול של ידיעות שמאזכרות אותו, כפי שקורה לעתים מזומנות אחרי ידיעה מעניינת, אבל זה לא מתממש, ומלבד אותה ידיעה ראשונית שהפנתה למאמר אין קול ואין עונה.

התקציר פתוח לקהל הרחב כך שאני מצרף אותו כאן:

Non-caloric artificial sweeteners (NAS) are among the most widely used food additives worldwide, regularly consumed by lean and obese individuals alike. NAS consumption is considered safe and beneficial owing to their low caloric content, yet supporting scientific data remain sparse and controversial. Here we demonstrate that consumption of commonly used NAS formulations drives the development of glucose intolerance through induction of compositional and functional alterations to the intestinal microbiota. These NAS-mediated deleterious metabolic effects are abrogated by antibiotic treatment, and are fully transferrable to germ-free mice upon faecal transplantation of microbiota configurations from NAS-consuming mice, or of microbiota anaerobically incubated in the presence of NAS. We identify NAS-altered microbial metabolic pathways that are linked to host susceptibility to metabolic disease, and demonstrate similar NAS-induced dysbiosis and glucose intolerance in healthy human subjects. Collectively, our results link NAS consumption, dysbiosis and metabolic abnormalities, thereby calling for a reassessment of massive NAS usage.

אם כבר מדברים על ניתוחים סטטיסטיים 642620
אכן ממצא מעניין מאד, הקשר בין חיידקים לתנגודת אינסולין, תודה על התמצות. ידעתי שתעשה עבודה יותר טובה מ'העיתונות הכללית'.

באשר לחוסר התהודה הציבורית - חובבי הקונספירציות מיד היו טוענים כמובן לאינטרסים נגדיים של חברות המזון (בגזרה של מוצרי הדיאט למיניהם) מחד, ויצרני התרופות נגד סכרת מאידך. אבל אנחנו הרציונליים כנראה ניוותר ללא תשובה סבירה p-:
אם כבר מדברים על ניתוחים סטטיסטיים 642656
לגבי "חוסר התהודה הציבורית": אני חושב שראיתי אזכור של המאמר בכל מדיה עלי אדמות, בארץ (כולל טלוויזיה, עיתונות ורדיו) ובחו"ל.
אם כבר מדברים על ניתוחים סטטיסטיים 642665
אני רק מחזיר כדור לשואל הראשון, לא יפה לבוא אלי בטענות.
הדגימה שלי של המדיה עלי אדמות כל כך מדגמית עד לא קיימת, שאין לי שום סימוכין לטענה שכזאת, לכאן או לכאן.
אם כבר מדברים על ניתוחים סטטיסטיים 642617
אפרופו גניבה לאור היום בלי שמץ בושה: "זו הייתה הכפית האחרונה ואני גנבתי אותה!"
סליחה, נזכרתי בסרטון, והייתי חייב למצוא אותו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים