644164
מה זה קשור לנושא הדיון??
בקליפת אגוז, אני כמעט בטוח שהיה על זה דיון בעבר, אבל בכל מקרה מוסר עובר בגנים, עבד תמיד ידע שעבדות לא מוסרית (הוא לא יצטרך להיעזר באנשים אחרים בשביל לדעת זאת) באותה מידה שילד תמיד ידע שלרצוח זה רע.
644166
תלוי איפה הילד והעבד גדלים.
יש, והיו ויהיו המון ילדים בעולם שלא יודעים שלרצוח זה רע ושעבדות איננה מוסרית. אותם ילדים רק ירצו להיות בצד החזק יותר של המציאות הזו.
644174
טעות. האדם מקבל את זה בגנים. לא משנה באיזה חברה אתה חי אתה תמיד תדע שעבדות/רצח זה רע.
644176
עובדתית, התקיימו, קיימות ויתקיימו חברות שבהן עבדות/רצח הם לא דברים פסולים.
644180
אז מה העובדה שהתקיימו חברות כאלה לא אומר שאלה שרצחו והעבידו אנשים לא ראות זאת כאקט חוסר מוסרי.
אדם שנולד למשפחת עבדים ידע שיש חוסר צדק כלפיו מפני שהוא ירש זאת בגנים בדיוק כמו שכל ידע שרצח הוא רע גם אם הוא נולד בסדום ועמורה.
644207
אתה חושב שמוסר הוא דבר שכולם רואים בצורה שווה. אבל מוסר הוא תוצאה של חינוך ותרבות.
לדוגמא: חרדי מבני ברק יחשוב שזה לא מוסרי שאשה תלך בחצאית קצרה, ונופשת באיביזה לא תבין מה לא מוסרי בזה ומה הוא רוצה מהחיים שלה.
זוג נערים מאוהבים מקיימים יחסים ובטוחים שזה הדבר הכי טהור ויפה בעולם, כשאנשים שמרנים יותר יחשבו שזה חטא והם צריכים לחכות לחתונה.

אתה בטוח שכל אחד יחשוב שיש חוסר צדק בעבדות, ואתה גם בטוח שירשת את זה בגנים. אבל למרות שבזמן האחרון יש טרנד ליצור סרטים להראות לכולם כמה העבדים הכושים סבלו באמריקה או ברומא, היו עבדים רבים שהיה להם אדון טוב והם לא היו רוצים לצאת לחופשי אילו היית מציע להם.

אילו מוסר היה אוניברסלי ועובר בגנים, לא היו הבדלים גדולים כל כך בחקיקה ותפישה מוסרית בין תרבויות. לא היה צורך בחינוך. הרי ממילא הילד ידע מה מוסרי. למה צריך ללמד אותו שאסור לגנוב/לרצוח/לשקר/מה שזה לא יהיה?
644210
ממש לא, אני לא חושב שיש מוסר אובייקטיבי.
אין לי מחלוקת איתך על השפעת החברה על המוסר אבל מה שאני אומר שגם ללא תלות בחברה אדם יידע לומר שרצח זה רע ועבדות זה לא מוסרי מהסיבה הפשוטה שהוא קיבל את זה בתורשה.

אם היית שואל אישה מוכה להתלונן על בעלה ולהתגרש ממנו היא הייתה מסרבת גם כן.
לשאלתך, כי אנשים לא תמיד פועלים ע''פ מה שנכון מוסרית.
644219
אין דבר כזה מוסר תורשתי, מוסר הוא חברתי נטו.
הרמה להנחתה. 644247
אפשר לומר שרוב האנשים ידעו לומר שרצח זה רע, מתוך שכלתנות גרידא ולא מתוך מורשת גנטית.
נדמיין מצב שבו תינוק מגודל על ידי קופים/זאבים. הוא חי את חיי הבר ולא קיבל חינוך או השפעה חברתית. אם יפגוש באדם, מה ימנע ממנו לרצוח אותו בשביל לקחת ממנו את הסנדביץ' שיש לו בתיק?
אתה באמת חושב שבמצב כזה הוא יחשוב שעשה מעשה רע?

בהנחה שאותו פרא לא ירגיש רע עם רצח-בשביל-סנדביץ', ולאחר שהסכמת איתי שהחברה משפיעה על מוסר, הרי שגם אם סדומי דור ראשון ירצח למרות שהוא יודע שזה לא מוסרי, יכול להיות שסדומי דור שלישי יסביר לילד שלו בק"ן טעמים למה מותר ואף ראוי לרצוח/לגנוב/לבצע כל רע. אותו ילד יגדל וירצח בלי שום נקיפות מצפון, מתוך מחשבה שאין בכך כל פסול - כי ככה נקבע על ידי החברה שבה הוא גדל.

נראה לי שנשים מוכות שלא מתלוננות, בחלק מהמקרים זה נובע מתסמונת שטוקהולם, בחלק אחר זה נובע מאותם רגעים שבהן הבעל נחמד אליהן. אותן אומללות משלות את עצמן שהנה עכשיו הכל בסדר, והוא ישתנה ומעתה ואילך הם יחיו באושר עד אין קץ.
אמר פעם מישהו שאישה חיה עם גבר מתוך תקווה שישתנה, והוא לא משתנה. גבר חי עם אישה מתוך תקווה שלא תשתנה, והיא כן משתנה.

אז נכון. אנשים לא תמיד פועלים על פי מה שנכון מוסרית. אבל אותם אנשים שמשתדלים, ומתאמצים לחפש ולהגדיר את הקווים שאותם הם לא יעברו גם אם הדבר יגבה מהם מחיר, אותם אנשים חלוקים בדעתם בשאלה איפה עוברים אותם הקווים. לא תמיד זה עניין של אינטרסים, לפעמים זה עניין של השקפת עולם.
יקום אדם א' ויאמר שאין לענות אסיר, ולא משנה איזה סוג אדם הוא ואילו פשעים ביצע. לא משנה כמה חשוב המידע שצריך להוציא ממנו. עינוי אסירים הוא קו אדום שלא חוצים, מאחר ושלילה של עינוי אסירים זהו ערך מוסרי חשוב מאוד.
יקום אדם ב' ויאמר שיש מקבים שבהם צריך וחובה לענות אסיר מסויים. במידה ואותו אסיר הוא מחבל, והמידע שניתן להוציא ממנו יכול להציל את חייהם של אזרחים הגונים. לכן, בתנאים מסויימים, עינוי אסירים יתאפשר מבחינה מוסרית, כי הצלת חיים של אזרחים הגונים - גם אם על חשבון רווחתם של מחבלים - זהו ערך מוסרי חשוב בהרבה מן הערך של שלילת עינוי אסירים.

והשאלה ממשיכה לתחומים נוספים. האם מותר להרוג אנשים כדי להציל אנשים? אם כן, את מי מותר להרוג? כדי להציל את מי? מה ההגבלים? מהי אמת המידה?
אז מי צודק? א' או ב'?
אולי ב' לא מוסרי, כי הוא לא שולל עינוי אסירים?
אולי א' לא מוסרי, כי הוא לא מוכן להתאמץ מספיק כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע?
מי חכם וידע?
644216
אנשים שמרנים יותר יחשבו שזוג הנערים המאוהבים לא צריכים להתחתן, ואולי גם לא צריכים להיות.
על מי אתה מדבר? 644246
אתה מדבר על זקנים נרגנים או פעילי דעא"ש? או שאתה מדבר על אנשים שמרנים ששואפים לכך שהחברה תשמור על כללי מוסר כפי שהם רואים את המוסר?
הראשונים ירצו לדלל אוכלוסין. האחרונים יעדיפו שאנשים ישנו את דרכיהם מאשר שימותו.
על מי אתה מדבר? 644265
אני מדבר עליך. איך אתה עם נישואים של "עומואים"?
על מי אתה מדבר? 644313
אם תציב בפני שתי ברירות‏1: האחת - מעמידים סנהדרין וסוקלים כל עומו-נשוי-לעומו, השניה - איכשהו הם חוזרים לנורמה ונישאים כדרך הטבע - זכר לנקבה.
אעדיף את האופציה השניה.

ובקשר לאותם בני נוער, אין עיני צרה בהם. שיהנו, שיאהבו. רק שלפי השקפתי, בעולם טוב יותר הם היו מתחתנים לפני קיום יחסי מין, או מקיימים יחסי מין לאחר חתונה.

____________

1 כמובן, מדובר ברעיון תיאורטי בלבד שמבוסס על ההיסטוריה התנ"כית וחזונם של נביאי ישראל.
על מי אתה מדבר? 644314
נו בחייאת. לו הם היו יכולים לחזור ל"נורמה", גם הסנהדרין לא היו סוקלים אותם.

באמת, איזה נאור ומתחשב אתה.
מה דעתך על הברירות הבאות: האחת - לשעבד כל שחור-עור, והשניה - שאיכשהו הכושי יהפוך עורו והנמר חברבורותיו. באיזו תבחר?
על מי אתה מדבר? 644320
נו בחייאת, הרי אתה אמור כבר לדעת שאני לא מנסה להציג את עצמי כ"נאור".
אני מציג בכנות את מחשבותי והשקפתי, בידיעה שיש רבים שיטילו בהם דופי. כשמישהו מראה לי שאני טועה, אני לא מתבייש להתנצל או להודות בטעותי. לכן אני חושב שאפשר להוריד את האפשרות הזו.

הסנהדרין לא סוקלים אדם על רגשות ונטיות. הם סוקלים אדם על מעשה שנעשה במזיד, בנוכחות עדים ולאחר התראה. גם מי שלא יכול לחזור לנורמה, לא חייב להתעקש ולהמשיך במעשה כשיש לו קהל שמתרה בו. ולכן אמר טיריון לאניסטר: "אני לא גמד מהסוג שאוהב קהל".

אז דיברנו על הפרשים בין השקפות מוסר שונות. טענת שהשקפות מוסר שונות רוצות לבטל את הקיום של כל מי שקצת סטה מן הדרך, במקום לתקן. את הטענה כיוונת אלי ספציפית, כאדם שמציג דעה שמרנית וטוען לעליונותו של סולם הערכים והמוסר התנ"כי.
והעמדה התנ"כית מעדיפה לתת סיכוי לתיקון, וענישה במקרים חמורים. אדם שמתעקש להמשיך במעשיו בנוכחות קהל ולאחר התראה, אין לו שום רצון לתקן. מי שאין לו רצון לתקן, נענש בהתאם לחומרת מעשיו.

מה דעתך על הברירות הבאות: האחת - לתת לכל מי שרוצה לפגוע בעצמו ובסביבה. השניה - לנסות ללמד אותם ו"לתקן" אותם כדי שלא יפגעו בעצמם ובסביבה. באיזו תבחר?
על מי אתה מדבר? 644329
הומוסקסואל לא פוגע בעצמו ובסביבה.
על מי אתה מדבר? 644335
וזה עניין של השקפה מוסרית. לפי סולם הערכים המוסרי של הליברל, אתה צודק. אבל השמרנים יחלקו עליך.
644221
טוב נו, כל הענין הוא לא אם העבד יודע או מרגיש שיש חוסר צדק כלפיו (Well, duh) אלא שהילדים של האדונים שלו נולדים ויודעים שזה ממש בסדר שיש להם עבדים. וזה לא בגלל הגנים, זה בגלל החינוך.
644229
אבל זה בדיוק העניין שהילדים של האדונים כן יבינו שזה לא בסדר שיש להם עבדים מפני שהם קיבלו את היכולת הזאת בגנים, מוסר עובר בתורשה.
644230
הטענות שלך לא עומדות במבחן הניסיון. היו תרבויות שראו בקורבן-אדם פעולה מוסרית ורצויה. מיליארד הודים בטוחים שבשר זה רצח לא מוסרי, ומיליארד אחרים שוחטים בעלי חיים ללא ספק מוסרי.

אנחנו יורשים את היכולת לרכוש מוסר, אבל הפרמטרים של המוסר מגיעים מן התרבות, ולא מן הגנטיקה.
644231
גם ראיה (=ההבחנה בין אור לחושך) היא תכונה נרכשת, ובכל זאת בעזרת פעולה מוכרת מההיסטוירה האנושית (עקירת העיניים) אפשר לשלול אותה מכל אדם.

עכשיו תחליף את הראיה במוסר (=הבחנה בין טוב לרע) ואת עקירת העיניים בחינוך, ותגיע לתוצאה דומה. (לא שזה טיעון בעד זה שהמוסר הוא גנטי, רק מבטל את הטיעון שהעובדה שיש והיו אנשים חסרי מוסר מחזקת את הטענה שהמוסר איננו גנטי).
In God we trust - Others bring evidence. 644234
אני לא מכיר ולו חיזוק או עדות אחת לכך שמוסר הוא גנטי, יש לך אולי קישור למידע הזה?
הרי זה לא כל כך קשה לבדיקה/הפרכה - קח שני תאומים שהופרדו בלידתם, אחד גודל על ידי משפחת עבדים ואחד על ידי משפחה אמידה בעלת עבדים, ותראה מה התוצאה. אם שניהם מפתחים תפיסת מוסר זהה - זה גנטי, אם לא - זה תרבותי.

וכמובן, בלי הגבלת הכלליות, אתה יכול לשנות עבדים/אדונים לדתיים/חילוניים, רפובליקנים/דמוקרטים, צמחוניים/אוכלי בשר, רוצחים/פציפיסטים, וכן הלאה‏1.

1 נא לא לראות את כל הדוגמאות הנ"ל כאנלוגיות מדויקות אלה לאלה ואז לנטפק בכיוון.
In God we trust - Others bring evidence. 644240
אני לא מכיר ולו חיזוק או עדות אחת לכך שמוסר הוא לא גנטי, יש לך אולי קישור למידע הזה?

זה מאד קשה להפרכה, משום שאין ספק שהסביבה בכלל וחינוך בפרט משפיעים על התפישה המוסרית של בני אדם, לכן אם תיקח שני תינוקות זהים ותגדל אותם בסביבה שונה, התפישה המוסרית שלהם תהיה שונה. האם, למשל, יש לך ספק שגנטיקה משפיעה על היכולת האתלטית של בני אדם? ובכל זאת, אם נחזור על הניסוי שלך וניקח שני תאומים זהים, אחד נגדל בתרבות אתלטית ונאמן אותו כל יום למיצוי כל הפוטנציאל שלו ואת השני נאכיל בזבל, נמכר לסיגריות, ונשקה באלכוהול מלידה ונמנע ממנו פעילות גופנית הרי שסביר להניח שבגיל 30 הם לא ירוצו מרתון באותה מהירות (אם בכלל). אותו ניסוי אפשר לחזור ולבצע על עשרות נתונים אחרים שנובעים, כפי הנראה, מגנטיקה (תוחלת חיים, ראיה, שמיעה, גובה, שומן, גוון עור, הסיכוי לחלות בסרטן, אינטליגנציה...). קשה לי לחשוב על נתון אחד שנובע מגניטיקה ויעבור את המבחן שלך, אפילו אם ניקח נתון פשוט כמו מספר אצבעות, וניקח שני תאומים זהים אחד נשלח להנדסה קרבית (או שסתם, בשם המדע, נחתוך לו אצבע) ואת השני נשלח ללהקה צבאית ונראה אם לשניהם יש מספר אצבעות שונה, הניחוש שלי, לא, ואני לא חושב שאפשר להסיק מזה שמספר האצבעות שלנו הוא לא גנטי.

מה שאני כן יודע הוא שתינוקות‏1 בגיל מאד מוקדם מזהים מצב לא הוגן, ומסוגלים לחוות אמפטיה. העובדה שמבוגרים רבים, בעיקר כאלה שגדלו בסביבות מסויימות, מתקשים בזה, מעידה, לדעתי, שהסביבה גרמה לשינוי.

1 לא כולם, אבל רובם.
In God we trust - Others bring evidence. 644245
בגלל זה ניסויים לא נעשים על אדם אחד, אלא על המון מקרים, ואז משתמשים בכלים נפוצים כמו ממוצעים, סטיות תקן, ושאר פרמטרים סטטיסטיים שהפלא ופלא - נותנים לבסוף תוצאות נאות וברות בדיקה, חזרתיות או הפרכה.

חיפוש קצר ברשת מעלה למשל ש:
"Twin research has shown that whether or not someone takes up smoking is determined mainly by environmental factors, but once he does so, how much he smokes is largely down to his genes. And while a person's religion is clearly a cultural attribute, there is a strong genetic component to religious fundamentalism. Twin studies are also unravelling the heritability of various aspects of human personality. Traits from neuroticism and anxiety to thrill- and novelty-seeking all have large genetic components".
כאן)

כאן תוכל למצוא טבלה נאה שמראה על המובהקות הגנטית (או להיפך, הסביבתית) של תופעות כמו אוטיזם, סכיזופרניה, אלכוהוליזם וסכרת, שנמדדו על ידי מחקרים בתאומים זהים.

אז לך אולי "קשה לחשוב על נתון אחד שנובע מגנטיקה ויעבור את המבחן שלך" וגו', אבל כנראה שנטייה לעישון כנראה היתה עוברת בהצלחה את המבחן שלי, כמו שלל נטיות אחרות, וכנראה שמחקר על תאומים זהים הוא כלי נפוץ ומוצלח לזיהוי נטיות כאלה.
זאת בהנחה כמובן שאתה מוכן לשים את התיאוריה שלך על מוסר גנטי לבדיקה שעשויה להפריך אותה.
והדרת פני חזיר 644261
הדירות, לא חזרתיות. ''חזרתיות'' יכול להיות אולי למדוד את החריפות.
והדרת פני חזיר 644284
כן כן, אני מכיר כמובן את המילה הזאת, אבל דו המשמעות שהזכרת טעמה לחיכי. אגב, באנגלית שתי המילים קיימות בנפרד.
In God we trust - Others bring evidence. 644283
אני מצטט את הניסוי שהצעת מילה במילה, רק מוסיף הדגשות במקומות מסויימים:
"הרי זה לא כל כך קשה לבדיקה/הפרכה - קח שני תאומים שהופרדו בלידתם, אחד גודל על ידי משפחת עבדים ואחד על ידי משפחה אמידה בעלת עבדים, ותראה מה התוצאה. אם שניהם מפתחים תפיסת מוסר זהה - זה גנטי, אם לא - זה תרבותי."
עכשיו הניסוי שאתה מציע מאד מאד מאד שונה, ומאד קשה לבדיקה. בהתחשב בעובדה שחובת ההוכחה חלה על שנינו באופן זהה לחלוטין, לא ברור לי למה אתה מחפש ניסויים על עישון ולא על מוסר. בכל מקרה, ניסויים שכן נעשו על תאומים שהופרדו בלידתם מוביל למסקנה שיש להם נטיות דומות לפשיעה לפוליטיקה ודת. עכשיו תורך.
In God we trust - Others bring evidence. 644293
אז מה, הבעייה שלך זה שציינתי זוג תאומים ולא אלף זוגות? אתה רציני? ובפעם הבאה שאני אומר לך על משהו שאפשר בקלות לבדוק אותו באמצעות מדידה במעבדה, אתה תאמר לי "מה פתאום, צריך מיליון מדידות"? אתה רציני, כל דבר צריך להאכיל בכפית?

ובאשר ללינקים שלך -
קודם כל, אני מבין מהם שאתה מסכים שמחקר על תאומים יכול לבדוק האם מוסר הוא גנטי, שזה בדיוק מה שטענתי לפני שתי תגובות. תודה.
בהמשך, לא מכל המאמרים השתכנעתי (בייחוד ה-New scientist נראה חשוד וללא ביקורת עמיתים על פי ויקי), אבל העניין הוא כזה: נניח שהראו שיש קשר בין פשיעה לגנים, ובין נטייה לדת לגנים. ויפי, אז כנראה שיש כלים מחקריים מוצקים לבדוק דברים שכאלה. זה לא אומר שיש קשר בין מוסר לגנים. עכשיו, אם אתה מביא טענה שיש קשר כזה, שהיא טענה חדשה ומעניינת, אתה צריך להביא איזה בדיל מחקר שתומך בה. הרבה לפני שאתה דורש מאחרים להפריך אותה.

בדיוק כמו שאם מחר תטען שחד-קרן סגול מנהל את העולם, כדאי שתביא טענה תומכת, והטיעון 'בואו אתם ותוכיחו לי שיש מחקר שאין חד קרן כזה' הוא טיעון כושל.
In God we trust - Others bring evidence. 644298
הבעיה שלי היא לא רק הזוג (אם כי, כמובן, גם) אלא גם הפשטות והחד משמעיות. כמו שאתה רואה, זה ממש לא פשוט והתוצאות המעטות שיש הן ממש לא חד משמעיות. בו נעשה את זה הפוך (והנה, אני מבקש את אותה בקשה בפעם השלישית), תמצא לי בבקשה מחקר אחד שמראה תוצאה חד משמעיות שמוכיחה שאין קשר בין גנטיקה למוסר. או, נעשה את זה יותר קל (בשבילך), תנסה לנסח לי מחקר כזה - איזה תוצאות ישכנעו אותך שיש קשר כזה, איזה תוצאות ישכנעו אותך שאין קשר כזה.

מחקרים על תאומים, עם כל הכבוד, יכולים לתת לנו רמזים, אבל אני לא חושב שאפשר להסיק מהם מסקנה חד משמעית בשאלה הזאת (לפרטים נא להסתכל בראי). האם אתה טוען שאין קשר בין פשיעה למוסר? שרוצחים מוסריים כמו מי שנמנעים מרצח? אם כך, השאלה חורת על עצמה, איזה ניסוי היית מנסח שמשתמש בתאומים זהים ובסופו מסיק האם מוסר מושפע מהטבע האנושי או לא.

טענה כמו "חד-קרן סגול מנהל את העולם" היא טענה שאין לה נגיעה לעולם האמפירי, לכן כמו שאי אפשר להגדיר ניסוי שיוכיח שהיא נכונה, אי אפשר להגדיר ניסוי שיוכיח שהיא לא נכונה, ולכן היא בכלל לא מעניינת ואין שום סיבה בעולם שלא נניח שהיא נכונה או לא נכונה או בכלל לדבר עליה יותר מידי. ניסויים אפשר להגדיר רק לשאלות שיש להם נגיעה לעולם האמפירי. בטענות כאלה, חובת ההוכחה חלה, בדרך כלל, על מי שטוען טענה שרחוקה יותר מהקונצנזוס. במקרה הזה אתה טוען שקיימת תכונה אנושית מוגדרת היטב וקלה לבדיקה שלא מושפעת מהטבע האנושי, זאת נשמעת לי טענה סנסציונית, מופרכת למדי ומנוגדת למה שאני מכיר ולקונצנזוס המדעי, ויותר מזה, אתה טוען שפשוט לבדוק את זה, מה שנשמע לי בכלל מופרע, אז בבקשה - עדיין תורך.
In God we trust - Others bring evidence. 644306
תראה, החל מתגובה 644164 הרחק במעלה הפתיל, אתה טוען שמוסר הוא גנטי בהחלטיות בוטה, בלי להביא לכך שום תימוכין. אני ביקשתי תימוכיםן כלשהן, והבקשה שלך שקודם אני אביא הוכחה סותרת היא כושלת, גם אם תאמר אותה בפעם המאתיים, לא השלישית.

ניסוי לדוגמה כבקשתך:
ניקח את העניין עם עבדות. לו היו לך מספיק תאומים (ולפני שתנטפק עם כמה זה מספיק - זה לא מעניין, אלף, מאה, כמה שתגיד) שהפרדו וגודלו במעמדות שונים - חלק כעבדים וחלק כאדונים, והיית שואל אותם לעמדתם המוסרית כלפי זה, והיית מגלה שיש בינהיהם קורלציה גדולה הרבה יותר משל אחים או תאומים לא זהים במקרים דומים - אז כנראה שיש כאן הטייה גנטית. אם למשל לא היית מוצא שום קורלציה ביניהם - אז אין הטייה, והרי לך מחקר עם תוצאות ברורות בנושא הזה.

כנ"ל אם תיקח תאומים שהופרדו וגדלו בתרבויות שונות (למשל כאלה שרצח על כבוד המשפחה מקובל בהן, מול כאלה שלא), ותשאל אותם האם רצח על כבוד המשפחה הוא מוסרי. ועם אותן תוצאות כמו קודם. הנה, ניסויים ברורים, והרי סיפרתי לך איזה תוצאות ישכנעו אותי שיש קשר כזה, ואיזה תוצאות ישכנעו אותי שאין קשר כזה, כבקשתך.

באשר לפשיעה, זאת אכן שאלה מעניינת, הבעייה היא שהיא מערבת גם גורמים ביולוגיים אחרים. אתה התחלת מהשאלה האם עבדות לדעתך היא מוסרית או לא. זאת שאלה קוגניטיבית - היא שואלת מה דעתך, מתוך שיקול דעת וביושבך על כסא בחדר נעים, אבל תוך דיבור גלוי על דעותיך. היא לא שואלת מה תעשה במציאות, אחרי פיטורין מהעבודה ושני בקבוקי אלכוהול‏1 ומישהו שמעצבן אותך בבר השכונתי. השני, כמובן הוא פושע, אבל לא ברור שלו היית שואל אותו מה מוסרי, הוא היה עונה אחרת ממישהו שאינו פושע. ובטח אפשר לחשוב על עוד שלל דוגמאות שקצת מקשות על הקישור הישיר, וודאי החד-חד-ערכי, בין מוסר לפשע.

1 שדומני שכבר הראו שיש לאלכוהוליזם נטייה גנטית.
In God we trust - Others bring evidence. 644308
אני הצטרפתי לדיון בתגובה 644231 שבא טענתי שמבחן הנסיון של אא לא עומד במבחן הסבירות.

ניסוי העבדים שלך, כמו ניסוי הרצח על כבוד המשפחה, חוזר על מבחן הנסיון של אא, וככזה לא עומד במבחן הסבירות ולא מוכיח את מה שאתה חושב שהוא מוכיח. כאמור, אף אחד לא חולק על העובדה שיש לסביבה השפעה על המוסריות, כמו על על תכונות גנטיות מובהקות אחרות (נתתי רשימה בתגובה 644240). זאת הרי בדיוק היתה הטענה שלי מתחילת הדיון, והיא נשארה כשהיתה. ברגע שאתה מקבל את האפשרות שמוסריות מושפעת מהסביבה ומהגנטיקה, ברור שאדם מוסרי מלידה שגדל בחברה לא מוסרית באופן בסיסי יתרגל לחוסר המוסריות של הסביבה שלו ויתקשה לאבחן אותה כלא מוסרית, זה לא אומר שהאדם לא מוסרי מלידה. בדיוק כמו שאדם שחי כל חייו בשוודיה יהיה שזוף פחות מאדם שחי כל חייו בישראל, גם אם הם תאומים זהים, גם אם נחזור על הניסוי הזה אלף או מליון פעמים, ובכל זאת אף אחד מאיתנו לא יסיק מכך שצבע העור נקבע על ידי הסביבה.

לא הבנתי את הפסקה האחרונה שלך, אם יש מחקרים שמראים קורלציה סטטיסטית מובהקת בין גנטיקה לנטיה לפשע, אז, מעצם היותה מובהקת היא מבטלת השפעות חריגות (כמו למשל, פיטורין מהעבודה). בעוד שברור שלא כל פושע הוא לא מוסרי, וברור שלא כל מי שלא יושב בכלא הוא מוסרי, קשה שלא לקבל את הקורלציה בין מוסריות לפשיעה. אתה לא יכול לרקוד על העוגה ולהשאיר את הרצפה נקיה, או שאתה מקבל שיטות מחקר שכוללות סטטיסטיקה על הרבה משתנים ומוותר על הרצון לבודד משתנים מתוך אמונה בחוק המספרים הגדולים (ואז אתה מחוייב לקבל את הקשר בין גנטיקה לפשיעה כקייים, ואת הקשר בין פשיעה למוסריות כקיים), או שאתה לא מקבל את ההנחה הזאת (ואז הבקשה שלך לניסוי כזה היא חסרת טעם, אף אחד לא יעשה ניסויים כאלה בבני אדם).

אם אתה באמת מחפש מחקרים שירמזו שהמוסר הוא מולד, אני חושב שהבאתי מספיק כאלה - גם כאלה שמראים קשר בין ההתנהגות המוסרית של אנשים בעלי גנטיקה דומה להתנהגות מוסרית דוה - וגם כאלה שמראים שתינוקות מתנהגים באופן מוסרי. יש, כמובן, עוד הרבה כאלה (חפש כאן או כאן), ורצוי לציין שאין, למיטב ידיעתי, ממצאים שמראים את ההפך. אם, מצד שני, אתה סתם מחפש תירוץ שלא לשנות את דעתך, אז אולי כדאי שתגיד את זה מראש.
In God we trust - Others bring evidence. 644354
ההפניות המגוחכות לא מועילות לך.
הבאת לינק יחיד למחקר יחיד - זה שמדבר על פשיעה. שני הלינקים האחרים, שמדברים על דת או פוליטיקה, לא קשורים למוסר.
ולגבי המחקר היחיד הבאתי את הסתייגותי, שלא התייחסת אליה (רמז - היא לא נגעה לחוק המספרים הגדולים, אלה להגדרה של מהו מוסר ואיך מודדים אותו. כולל דוגמה נגדית - נטייה לאלכוהוליזם מגבירה פשיעה, אבל לא בהכרח משנה לגבי הגדרות מסוימות של מוסר, כמו שהצעתי).
אז אתה יכול לא להתייחס למה שאני אומר, וניפרד כידידים (או שלא, וואטאבר).

בנוסף, השאלה הספציפית שהחלה כאן הכל היא האם עניינים ספציפיים כמו עבדות הם מורשים או נרכשים. 'מוסר' הוא דבר כללי מדי בשביל השאלה כאן, כי ייתכן שיש עניינים מוסריים שיש מחקרים שמראים שהם גנטיים (למשל כאן מראים שיש איזה גן שגורם דרך ייצור סרוטונין לשינוי בשיפוט של גרימת נזק לא מכוונת‏1), ויש עניינים מוסריים שאין שום מידע שמחזק את התורשה שלהם (עבדות?).

1 או אפילו בהפניה לישיר למאמר שטוען:
We found a significant difference between carriers and non-carriers of the C-allele in exculpating agents for accidental harms (F((1,152))=11.49, .p=.001, η(2)=.07) indicating that carriers of the C-allele rated accidentally committed harm as significantly more blameworthy than non-carriers

מה שעוד מעניין במאמר הזה הוא הטענה כי :"This is the first study providing evidence for a genetic contribution to moral judgments". כמה מוזר, לפי האייל הקורא (האלמוני) יש עשרות מחקרים כאלה על כל צעד ושעל.
In God we trust - Others bring evidence. 644355
הבאתי חמישה לינקים לחמישה מחקרים שונים. זה שבחרת להתעלם מארבעה מהם לא אומר שהם לא קיימים, רק משכנע אותי שאין טעם לחפש אחרים. יחד עם העובדה שעד עכשיו לא הבאת חיזוק מחקרי אחד לטענה שלך (שטענת שפשוט להוכיח אותה, אבל אפילו ניסוי מוצלח לא הצלחת לנסח) עונה לשאלה האחרונה שלי. אנשים שמתעלמים מהמציאות כשהיא לא מתאימה להנחות המוקדמות שלהם, ולא מעוניינים לבדוק אם היא נכונה, הם אנשים שאני לא מצליח לנהל איתם דיון פרודוקטיבי. סליחה ותודה.
In God we trust - Others bring evidence. 644358
אנחנו פשוט כנראה מנסחים את השאלה בצורה כל כך שונה, שארבעה מתוך חמשת הלינקים שלך מצאתי שלא היו רלבנטיים.
אני שמח לפחות שהסכמנו על כך שאלה שאלות מחקריות שניתנות לבדיקה או הפרכה כמו שאמרתי מלכתחילה, למרות האנרגיה שנראה שהשקעת בלהראות שהן לא כאלה.
תוס''ש.
In God we trust - Others bring evidence. 644302
הערת אגב, מחקרי תאומים לא מבודדים תכונות גנטיות, כי מעבר לגנטיקה, ההריון היה משותף לשני התאומים. מדויק יותר לומר שהם מבודדים תכונות מולדות.
In God we trust - Others bring evidence. 644303
מסכים לתיקון.
In God we trust - Others bring evidence. 644279
ישנם מחקרים המראים שתינוקות חווים דחיה כלפי תינוקות שונים ומשיכה כלפי תינוקות דומים, בגיל כמה חודשים, תופעה אבולוציונית של דחיית הזר (היתה על כך תוכנית בערוץ 8). זו תחילת גיבוש עמדה.
בחינוך ובחיברות, דברים משתנים. וכך, כעבור כמה שנים, ילדים (בגיל 5 בערך) לבנים ושחורים העדיפו והעריכו חברים/ות לבנים/ות. (סדרה של תמונות, "מי תרצי/ה כחבר/ה" "מי את/ה חושב/ת שיותר נחמד, חכם" וכדומה).
644683
אנשים לא חושבים במושגים של צדק/מוסרי בכל סיטואציה.
644177
טעות. יצר לב האדם רע מנעוריו. מי שגדל וחוברת לתוך חברה שמבוססת על שעבוד וניצול, לא יראה ברוב המקרים את העבדות כרעה, או אפילו לא יזהה אותה כעבדות. ייתכן שהוא ישתכנע, כמו קרנפים בזויים כאן, שהעבדים נועדו לעבדות מדאורייתא, ושחסד עושים עמם בכך שמעניקים להם קורת גג ופרנסה. תפישות דומות לכך מופנות גם בימינו אנו כלפי אוכלוסיות שמתועלות לתת-חינוך, לעבודת כפיים ולמגורים נחותים, ללא סיכוי משמעותי לשחרור.
שאלה: 644178
מי שגדל בחברה שבא כולם מדברים פינית, ידבר פינית ואפילו לא יזהה אותה כשפה מוזרה. האם מכך אתה מסיק ששפת האדם היא פינית מנעוריו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים