ועכשיו: איתם בממשלה? 64444
יו''ר המפד''ל הרב יצחק לוי התפטר, ואפי איתם צפוי להיבחר תחתיו ביום ראשון. המפלגה מצטרפת לממשלה עם שני שרים ללא תיק.
ועכשיו: איתם בממשלה? 64472
לא כל כך מהר. דומני שהכנסת מפלגה נוספת לקואליציה מחייבת גם את אשור מפלגת העבודה, ויהיה זה לא סביר שהעבודה תצרף את מפלגת המתנחלים בהנהגתו של משיחיסט קיצוני. אמנם עם אפי איתם ההרים ירקדו כאלים וגבעות כבני צאן, אבל חסל סדר ''אופק מדיני'' או איזה אופק שהוא שהעבודה מתיימרת לשאוף אליו. עם המפד''ל הממשלה הזו לא תתחזק כי אם תחלש, הגיבוי בערבון מוגבל שאריק שרון מקבל מהמרכז-שמאל לצורך ניהול המאבק בטרור יתכרסם באורח ניכר.
ועכשיו: איתם בממשלה? 64541
על העבודה לא לאשר את צירוף המפלגה, אלא את ההסכם הקואליציוני. מה אם המפד"ל תיכנס ללא הסכם, כפי שמסרה ל"ואללה"?
וואלה! 64542
ועכשיו: איתם בממשלה? 64540
שמת לב איזה יופי? מפלגה עם 5 ח"כים, שיהיו לה שני שרים (בלי תיק!) - ושניהם לא חברי כנסת! איזה יופי של בזבוז כספי ציבור!
אחלה 64876
מה שמדינת ישראל צריכה זה איש חזק כמו איתם שייכנס להם באם אמא שלהם.
ייכנס במי? 64885
בערבים, כמובן. 64929
הם רוצחים אותנו כל יום. הגיע הזמן שאיתם יהיה בראשות הממשלה ולא שרון הרופס
אה. 64991
כמה זמן עד הכרזת דיקטטורה צבאית? 64891
(ושיהיה ברור, זה *לא* מה שאני רוצה. זה מה שאני חושבת שיקרה.)
למי ניתנה הנבואה? 64894
מה גורם לך לחשוב ככה? זה גם מה שחשבת כשהליכוד ניצח ב-‏77 (כי ידוע שדמוקרטיה זה טוב, אבל זה לא אומר שצריך לתת לצ'חצ'חים לנהל את המדינה שלנו)?
לא, דווקא לא חשבתי כך כשהליכוד 64895
ניצח ב-‏77.

אבל אני מבינה למה אנשי מפא"י חשבו כך – הם הכירו את מנגנוני השב"כ היטב ואת השימוש שנעשה בהם כדי לבלוש אחר הרויזיוניסטים ואורי אבנרי.

אני בעד דמוקרטיה. אבל אני נגד השימוש בדמקורטיה כדי לתת עוצמה לכוחות אנטי-דמוקרטיים. אולי אתה יכול להזכיר לנו מתי ואיפה קרו דברים כאלה בעבר?
אני חלש בהיסטוריה 64898
לא ענית לשאלתי "מה גורם לך לחשוב ככה?". אני ממתין לתשובה.

אז כאמור, אני חלש בהיסטוריה. הדוגמא שעולה בדעתי היא "ציד המכשפות" של מקארתי, ולא ממש נראה לי שגדעון עזרא (שהיועמ"ש העמידו במקומו לאחרונה בעניין נוכחותו בחקירות משטרה) יכול לארגן משהו דומה. גם השימוש של ח"כ עזמי בשארה בדמוקרטיה הישראלית כדי לדבר בשבחם של כחות אנטי-דמוקרטיים אינו מגיע למדרגה של "מתן עוצמה" לאותם כוחות, ואת דעתי בעניין ההליך המשפטי נגדו כבר כתבתי.
אי ידיעת ההיסטוריה אינה פותרת 64899
את האדם מחיים בתוכה.

מה גורם לי לחשוב כך? נראה לי שקיימת תופעה ארוכת טווח של צמצום הטווח ה"מותר" בחברה הישראלית – צמצום, לאחר תקופה של הרחבה.
כשתוסיף לכך את התרבות האוכלוסיה (*כמה* אנשים מתגוררים בצד הישראלי? [ובמאמר עוד יותר מוסגר, בוא לא נדבר על התפוצצות אוכלוסין השנה]) ואת הבעיות הקיומיות שעומדות בפניכם ואת המחויבות הנמוכה של רבות מהקבוצות בישראל לדמוקרטיה – ותגיע לטרנד שמאפשר לגדעון עזרא לדבר כך וגם להגשים. ועובדה היא שהיוע"מ נאלץ להסביר לו באופן פומבי את הבעייתיות שבהמשך הפעלת דרכי השב"כ שלו, מחוץ לתחום הפעולה של השב"כ.

ועזמי בשארה - אין לי כוח להיכנס לויכוח הזה. אפשר פתור להיום?
פוטרת, פטור 64902
"נראה לך שקיימת תופעה", אז תצביעי על חלקים מהתופעה (חקיקת חוקי-יסוד? האקטיביזם השיפוטי? נגישות לעוד ועוד ערוצי-תקשורת? ביטול חקיקה ארכאית נגד הומוסקסואלים? לא... כל אלה לא דוגמאות טובות, ובעניין ה"להגשים" של ח"כ עזרא אפשר להוסיף את חוק השב"כ, שאם יש צורך להזכיר - אינו כפוף לעזרא או למשרדו, כך שאין סיבה לדבר על "השב"כ שלו" ואינני יודע על איזה הסברים של היועמ"ש את מדברת).

נ.ב. אני לא שמן עד כדי כך שיש צורך לפנות אלי בלשון רבים ("בפניכם").
''בפניכם'' 64903
...בפני הקולקטיב הישראלי.

והיתר -- התרשמות אישית.
''בפניכם'' 64905
וכשאני מדבר אליכם, לאיזה קולקטיב אני מדבר?

אני מתרשם אישית שהתחזית שלך לגבי דיקטטורה צבאית מושתתת על התרשמות אישית שהיא חסרת בסיס מציאותי. זאת כל עוד לא תציגי את הבסיס הזה, דהיינו דברים שעשו עלייך את הרושם הזה (כלומר תשובה לשאלה "מה גורם לך לחשוב ככה"). אני, כזכור, ציינתי כמה דברים שעשויים לעורר רושם הפוך (מישהו יודע, למשל, כמה קנסות-חמץ ניתנו בפסח השתא לעומת פסח אשתקד?)
מישהו יודע, למשל, כמה קנסות-חמץ 64911
ניתנו בפסח השתא לעומת פסח אשתקד?
מן הסתם, אבל לא אני. אלא שזה ממש לא רלוונטי. גם אם קנסות החמץ השתא הוכפלו פי מאה, או אפילו פי מליון, זה עלול להצביע על מגמה לכוון דיקטטורה דתית, לא צבאית.
הדיון התפתח 64913
בשלב זה כבר לא דובר על דיקטטורה צבאית אלא עך כך שלדינה "נראה [...] שקיימת תופעה ארוכת טווח של צמצום הטווח ה'מותר' בחברה הישראלית – צמצום, לאחר תקופה של הרחבה". בעניין קנסות החמץ אינני יודע, אבל יתר הדוגמאות שנתתי - ויש עוד רבות - מצביעות בכיוון ההפוך ממה שנראה לה.
הדיון התפתח 64921
היום בידיעות: רק שני קנסות חמץ הוטלו השנה, לעומת כמה עשרות בשנה שעברה (ציטוט מהזכרון)
2 65183
היום (או אולי זה היה אתמול?) בידיעות: השנה נרשמו שני קנסות חמץ בלבד.
''בפניכם'' 65071
שניים, לפי ידיעות של אתמול. בשנים קודמות, על-פי הכתבה, נרשמו ''עשרות'' דו''חות.
יש לך גם הערכת זמן? 64994
כי אני מוכן לאיזו התערבות קטנה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים