אין חצי-הריון, ואין חצי-שכחה 645591
מי שרוצה להישכח צריך להסכים ששמו יימחק מהאינטרנט לגמרי, במקרה של הפסנתרן הנ''ל זה אומר שגם ביקורות חיוביות יימחקו. אחרת זו לא שכת האדם אלא שליטה של האדם בסוג הזיכרון שהוא משאיר אחריו- שכנראה יהיה זיכרון הדברים הטובים בלבד...
אין חצי-הריון, ואין חצי-שכחה 645592
לא לגמרי. האם העיתון חזר בו מן הביקורת? אם העיתון לא חזר בו מן הביקורת אין על מה לדבר - העיתון עומד מאחורי פרסומו.

אבל נניח (במקרה אחר) שהעיתון פרסם תיקון (או תיקן את הפרסום). האם אפשר "לנקות" מהאינטרנט את התוכן המקורי? האם יש כלל טעם בדבר?
אין חצי-הריון, ואין חצי-שכחה 645593
במקרה הזה העיתון לא חזר בו מן הביקורת. נטען שהמבקרת נקטה באותה גישה כנגד אמנים מוערכים נוספים אך מה בכך? חופש הדיבור מאפשר זאת.

יש חברות שמומחיותן היא בניקוי תוצאות גוגל על ידי דחיקת המאמר הלא רצוי באמצעות הצפה של אזכורים חיוביים או ניטרליים של הנדון.

(זכור לי שמדובר בעלות די יקרה אם כי לא ברור לי למה).
בכל זאת יש בה משהו 645611
נניח שהעיתון לא חזר בו מהביקורת. ושהביצוע האמור, ב 2010, היה באמת גרוע כמו שהתפרסם.
אבל נניח גם שהפסנתרן השתפר מאז - או שינה את דרכיו וסגנונו - ואם המבקרת הייתה רואה אותו היום היא הייתה משבחת אותו מאוד.
(אולי אפילו נניח שהיא ומבקרים אחרים ראו אותו מאז ושיבחו את נגינתו בעיתונים אחרים)

אז במקרה כזה, העובדה שהביקורת מ-‏2010 (אפילו הייתה נכונה לזמנה) עדיין מפורסמת באתר של הוושינגטון פוסט, ועולה בגוגל, גורמת נזק לא מוצדק לפסתרן ואולי אפילו עוול לצופים הפוטנציאלים שמפסידים הופעה טובה. זה נזק שלא היה נגרם במדיה הישנה, כי אף אחד לא קורא עיתון נייר מלפני 4 שנים כדי להחליט אם ללכת היום להופעה. העיתון היה אז "אקטואלי".
בכל זאת יש בה משהו 645613
הטיעון הזה נכון, אבל הוא הרבה יותר אוניברסלי מהבעייה הספציפית של הפסנתרן הלז.
קריאה מושכלת באינטרנט אמורה לבחון את התאריך של כל כתבה או מאמר, ולשקלל בהתאם.
קריאה מתסכלת באינטרנט נתקלת בלא מעט אתרים, כולל אתרי עיתונים, שציון מודגש של התאריך, אם בכלל, הוא ממש לא בסדר העדיפויות שלהם.

דוגמה מהעת האחרונה לבילבולים ותסכולים שכאלה חוויתי כאשר בימי צוק איתן, גיגול של מאמרים על הנעשה בעזה ומי יותר רשע ממי, העלה פעמים רבות טיעונים על מקרים מעופרת יצוקה או עמוד ענן, כשלפעמים היה כמעט בלתי אפשרי לחלץ את התאריך של המאמר כדי להבין על מה מדובר כאן.
בכל זאת יש בה משהו 645615
נכון, זו בעיה אוניברסלית.. לא רק לפסנתרנים.
ויכול להיות שמה שאנחנו דורשים מגוגל (ומנועי החיפוש בכלל), באמצעות בית המשפט, זה לא את "הזכות להישכח" לגמרי אלא שהם ייצרו הבחנה ברורה ופרקטית בין "אקטואלי" ל-"ארכיוני". נגיד משהו כמו שחומר ארכיוני לא יופיע בחיפוש הרגיל אלא רק ב- "google archive" (כמו שיש google scholar) כך שמי שרוצה חומר ארכיוני יצטרך לטרוח (ולו מעט) כדי לקבל אותו. זה כמובן לא פשוט, בין היתר כי לא כל הדברים מתישנים באותו קצב‏1, אבל נראה לי שלשם זה הולך (או צריך ללכת).

___
1 למשל אם הוא רצח או אנס או התעלל לפני ארבע שנים זה כנראה עדיין מידע אקטואלי, אפילו אם נניח שמאז הוא לא עשה זאת שוב.
בכל זאת יש בה משהו 645617
אז עכשיו הדרישה מגוגל שתנהל את הארכיון שלה בהתאם לדירוג ההתיישנות של עבירות פליליות?
בכל זאת יש בה משהו 645652
how does animal abuse rank on your scale?
בכל זאת יש בה משהו 645618
אני מצטרף. הייתי מאד שמח לחיפוש מסודר כרונולוגית, על פי בקשה.
בכל זאת יש בה משהו 645628
זה כמובן פיצ'ר שקיים זמן רב, אתה יכול לבחור לחפש בין כל שני תאריכים שתבחר (תחת search tools).

אני משער שאין אופציה לסדר כרונולוגית את התוצאות, כי זה בעצם רצון להתעלם לחלוטין מהאלגוריתם הבסיסי של דירוג הדפים.
בכל זאת יש בה משהו 645630
זה בכלל לא אותו פיצ'ר. נתחיל מזה שאת מה שאתה הצעת אפשר לעשות ב(O(n ולמה אני ביקשתי צריך (2^O(n.

ועל איזה search tools מדובר?
בכל זאת יש בה משהו 645633
מה שאתה הצעת הוא (כמעט תמיד) חסר תועלת, בדר"כ חיפוש בגוגל של 3-4 מילים מביא אלפי תוצאות, כל הכח של גוגל, זה שבהסתברות טובה התוצאה שאתה רוצה היא ב-‏10 הראשונות, אם תגרום לתוצאות להופיע סתם כך לפי תאריך כנראה שלא תגיע למה שאתה רוצה. אבל גוגל מציעים לך שילוב, נניח שאתה מחפש כתבה מ-‏2007, הם מאפשרים לך לחפש ב2007 עם האלגוריתם שלהם.

הsearch tools נמצא מעל תוצאות החיפוש. ויחד עם הadvanced search (צד ימין, אייקון של גלגל שיניים) מאפשר מגוון של אופציות כדי למקד את החיפוש שלך.
בכל זאת יש בה משהו 645635
תודה על הטיפ.
בכל זאת יש בה משהו 645634
במידה וגוגל ירצו לתמוך במיון לפי תאריך, זה בטח לא יקח להם סיבוכיות ריבועית. לא רק שמיון אפשר לעשות בסיבוכיות נמוכה יותר‏1, אלא שמיון נעשה, על פי רוב, בעזרת אינדוקס מוקדם, ואנחנו יודעים שלגוגל יש אינדקס לפי זמן‏2, ככה שאין שום סיבה שהסיבוכיות לא תהיה לינארית.

1 מיון מיזוג [ויקיפדיה]
2 בעזרת האופרטור daterange
בכל זאת יש בה משהו 645636
1 כן, אני יודע שזה NלוגN כשמתאמצים קצת, קצת חיפפתי שם.
אבל זה לא משנה מה יש לגוגל, הפיצ'ר שההוא שענה לי הציע הוא לא אותו פיצ'ר, והסיבוכיות היתה סוג של דרך להראות את זה (שני דברים שיש להם תכונות שונות הם שונים, הסוס הלבן היה קצת יותר גבוה מהסוס השחור וגו').
בכל זאת יש בה משהו 645637
הפיצ'ר שרצית לא קיים מסיבה שהוסברה למעלה. הנקודה שלי היא שאני לא מאמין שיש לזה איזשהו קשר לסיבוכיות. גוגל כבר עכשיו ממיינים את התוצאות לפני שהם מציגים לך. הרבה יותר קל (חישובית) למיין לפי תאריך מאשר לפי דירוג - הדירוג מחושב באופן אקטיבי, מה שאומר שאתה צריך לחשב אותו עבור כל חיפוש וכל דף, והתאירך הוא סטטי, מה שאומר שאתה יכול לאנדקס את כל הדפים מראש.
מיון לפי זמן קיים גם קיים 645646
אחרי שמשתמשים חיפוש לפי זמן ניתן למיין התוצאות לפי תאריך.
בכל זאת יש בה משהו 645641
רק למען הסדר הטוב אעיר שהפיצ'ר שאני דיברתי אליו לא קשור למיון ולא לסלקציה אלא לסיווג לפי קונטקסט - וזה, נדמה לי, (א) עדיין לא קיים וגם (ב) לא פשוט. פיצ'ר של סיווג יבחין בין מידע אקטואלי ומידע ארכיוני. אם הדבר היחיד שכתבו עלי באינטרנט - לפני 30 שנה - זה שנכשלתי בבחינת בגרות, או שהשתתפתי בהפגנה של ה-X הקיצוני כשהייתי בן 17, אז חיפוש שמי יעלה את זה גם אם אם התוצאות ממוינות לפי תאריך. אני רוצה שדבר כזה יעלם, לפחות מהחיפוש ה"אקטואלי" שרוב האנשים מעוניינים בו, כי אחרי הרבה שנים זה לא רלוונטי. אפשר לשמור מידע "ארכיוני" אבל הנגישות אליו צריכה להיות יותר מוגבלת.
זה לא פונקציה של תאריך הדף - למשל דף של וויקיפדיה על המהפכה הצרפתית הוא אקטואלי/רלוונטי היום גם אם הוא נכתב לפני 30 שנה.
גוגל לבדה לא יכולה למשטר דבר כזה. זה יהיה שיתוף פעולה של רגולטורים, בעלי האתרים ומנועי החיפוש.
בכל זאת יש בה משהו 645620
נדמה לי שכבר היום יש העדפה של מידע חדש יותר בתוצאות החיפוש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים