ספרים רבותי, ספרים 650866
באוניברסיטאות אמריקאיות ספרי לימוד הם אמצעי הוראה הרבה יותר מרכזי מאשר בארץ. הרבה מאד קורסים (כמעט כולם?) מתבססים על "ספר קורס" ספציפי, שהסטודנטים חייבים להשיג בתחילת הסמסטר, ולעבוד איתו באופן צמוד.

בגלל שהספרים האלה בד"כ די יקרים - סדר גודל של $100 לספר - יש שוק ער של ספרי לימוד משומשים. באוניברסיטת סטנפורד, שם עשיתי את הדוקטורט שלי, חנות הספרים מוכנה לקנות בחזרה בסוף כל שנה (או אולי בסוף כל סמסטר? כבר לא זוכר) ספרי לימוד שניקנו אצלה, כדי למכור אותם כמשומשים בשנה / סמסטר הבא. אז יש תאריך שמתפרסם, ובו מקימים מחוץ לחנות דלפק שאליו מגיעים סטודנטים עם ערמות ספרים. אממה? לפעמים קורסים משתנים או מתבטלים, ואז החנות לא מוכנה לקנות בחזרה ספרים מסוימים. לטובת הסטודנטים שלא יכולים / מתעצלים להמשיך להיסחב עם ספרים כאלה, נמצא במקום ארגז ענק, שבו הם יכולים פשוט להניח אותם, וכל דיכפין יכול לקחת. ליד הארגז הזה היה עומד בד"כ … אני. ככה השגתי בחינם עשרות ספרים מעולים, שבחלקם אני משתמש עד היום.
ספרים רבותי, ספרים 650867
נהדר!
אני זוכר שאי אז כשהייתי בבית הספר היסודי, גם שם היה קיים שוק מאד פעיל של ספרי לימוד משומשים, באירוע שוקק חיים לקראת סוף השנה, כמדומני.

אגב - כיום ניתן לרכוש חלק מהספרים האלה בהזמנה ברשת מהודו או סין, ובמחירים מוזלים גם כן.
ספרים רבותי, ספרים 650868
ספרי לימוד מבית ספר יסודי?
ספרים רבותי, ספרים 650870
לא לא, במשפט האחרון התכוונתי לספרי לימוד אקדמיים, הנסיון שלי היה עם ספרי פיזיקה במקרה.
אגב, כאנקדוטה משעשעת, הספר הגיע עטוף בקרטון גלי וכרוך בחבל עם קשר, מדיף ניחוחות הודיים אופייניים - קצת נוסטלגיה למי שביקר שם בעברו.
ואמנם הדפים היו דקים יותר ולא דפי כרומו משובח, אבל איכות המשוואות היתה משביעת רצון בהחלט.
ספרים רבותי, ספרים 650872
אלה ספרים פיראטיים, או שהם נמכרים ברישיון, תוך כיבוד זכויות היוצרים?
ספרים רבותי, ספרים 650878
לדעתי הם נמכרים ברשיון מלא, יש הוצאת ספרים, כריכה נאה, וזה ספר לכל דבר.
יכול להיות שחלקם לא אמורים להימכר מחוץ להודו, אבל אני לא סגור על זה - ואם הוצאת הספרים מוכנה לשלוח לי אותם, מי אני שאלין?

(ככלל אני מנסה ככל יכולתי לכבד זכויות יוצרים בעניינים שכאלה. כל הקטע שמי שכותב משהו רשאי ואמור לקבל עליו תשלום וכל הזבל הארכאי הזה).
ספרים רבותי, ספרים 650884
בחנויות ספרים במזרח המיועדות לתיירים, גיליתי ספרי קריאה, כרוכים בכריכה סבירה, עם דפים סבירים, שהלקוח הסביר יכול לחשוב שהם מקוריים וחדשים או במקרה הרע משומשים במצב טוב, קניתי כמה כאלה, באחד מהם היו עמודים שמוקמו לא בסדר הנכון (כלומר, נדמה שחסר עמוד 12, אבל למעשה הוא מוקם בעמוד 15), עמודים הפוכים וכיו"ב שגיאות קלות, מה שהביא אותי למסקנה שלא מדובר בספר מקורי של הוצאה בריטית מכובדת כפי שהתחזה להיות...
ספרים רבותי, ספרים 650886
יש גם הוצאות הודיות מכובדות.
למשל, הספר הספציפי שהזכרתי קודם מוצע למכירה גם באתר אמזון בהודו. לפקפק בזה זה כבר באמת להיות יותר קדוש מהאפיפיור.
אני במקרה של עמודים חסרים נתקלתי דווקא בסין. עם זאת, אימייל קצר למוכר, ותוך 24 שעות הם הביאו לחדרי במלון עותק חילופי תקין לחלוטין. מהשרות הטוב ביותר שנתקלתי בו בחנות אינטרנט כלשהיא.
ספרים רבותי, ספרים 650900
היתה תקופה שניתן הי לקנות בדוכנים במנהטן ספרי כיס במחיר אפסי, רק שהכריכה הקידמית שלהם היתה קרועה. אלה היו ספרים שהוחזרו מחנויות והיו מיועדים לגריסה ואיכשהו מצאו דרכם לרחוב.
ספרים רבותי, ספרים 650905
על ספרים שאני קונה לבני (paperback) יש לפעמים אזהרה: אם חסרה הכריכה הקדמית, מכירת הספר אינה חוקית והסופר לא קיבל תמורתו.
ספרים רבותי, ספרים 650904
וגם בארצנו המערבית המתוקנת, ועוד בהוצאת מעריב. בנערותי שאלתי פעם בספריית הקיבוץ את "אנשי הנייר" של ויליאם גולדינג (____ את __ יפה ____ ____, אלא מה. תודה לויקי). אחרי שהספקתי לקרוא מעט מאוד דפדפתי במקרה לסוף, וגיליתי שם הרבה דפים ריקים. בחשש דפדפתי אחורה, תוך שאני מכין את עצמי לסגור את הספר מיידית עם הרשרוש הראשון של מפלצת הספוילר, והגעתי לעמוד האחרון המודפס. הוא היה מודפס עד תומו, והמשפט האחרון בו נגמר באמצע. מהר מאוד ויתרתי על קריאת הספר - הוא היה ממש לא לגילי, השתעממתי רצח, ועכשיו גם ידעתי שאם כבר אצלח את הקושי ואתחיל להנות אז מחכה לי תסכול בסוף. אני לא זוכר כלום מההתחלה שקראתי, אבל את המשפט הקטוע בסופו אני נושא עמי, חוץ מאת שם הדמות, אז נניח רוברט: "איך לכל הרוחות הצליח רוברט

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים