האם 'האלטרנטיבה' מתממשת? 65158
היום ה-‏12 לפעולת הכיבוש מחדש של השטחים על ידי צה"ל.
יום קשה. היום איבדנו כ-‏20 לוחמים (יש הערכות שונות: 13-20, תלוי מאיזה אתר אינטרנט אתה דולה את המספרים שלך). יותר מאשר בכל יום אחר של הלחימה.

ובכל זאת: זהו היום התשיעי ברציפות ללא שום פיגוע כנגד אזרחים. במציאות שנכפתה עלינו - זה לא מעט.
נהוג לשרטט את דיוקנו של המתאבד המפגע כמישהו שאין לו מה להפסיד, ההולך ומתאבד. התמונה הזו קצת פשטנית. לו הייתי רוצה לבצע זאת מחר, לא הייתי יודע כיצד. חייבת להיות מערכת לוגיסטית המאתרת את המתאבדים, מגייסת אותם, משיגה להם חגורות נפץ ומדריכה אותם היכן להתאבד. חייב להיות מישהו מקצועי לעילא המייצר את החגורות האלה בצורה הניתנת להפעלה פשוטה על ידי הדיוט, אך אינה מופעלת בטעות. בקיצור - יש צורך בכסף ובתשתית.

הפיגוע האחרון היה יומיים לאחר תחילת כיבוש השטחים. מכאן אנו למדים שהפיגוע מוכן יומיים לפני התרחשותו.

כמה זמן ייקח למערכת לשקם את הלוגיסטיקה שלה? שבועיים? חודש? הערב החל צה"ל לצאת מקלקיליה ומטול-כרם. הפיגוע הבא בנתניה או בכפר סבא יצא כבר לדרכו, לפחות מבחינת התיכנון.

יש לדעת שבפעם הבאה יהיה האוייב מוכן יותר לקראתנו, ובכל פעם שניאלץ לכבוש את השטחים תהיינה אבידותינו מרובות יותר. אינני יודע כמה זמן יקח להנהגה להבין שמחיר כיבוש השטחים נמוך ממחיר אי כיבושם. בינתיים המחירים האלה ברורים לכל מי שעיניו בראשו.

לעניין זה, של מחיר הכיבוש מול מחיר האי-כיבוש, כדאי לעיין כאן: תגובה 21031

כמה ייהרגו לצה"ל אם נכבוש את השטח? ewilde העריך בזמנו ש-‏50% מהכוח הלוחם ייהרג. הנבואה האפוקליפטית *הזו* התבדתה, ושמחתי לראות את ewilde 'מכה על חטא' היום. הנה הנבואה:
והנה ההודאה בטעות:
תגובה 65147
האם 'האלטרנטיבה' מתממשת? 65225
לא שבועיים ולא חודש, http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-1826290,00.h... .
האם 'האלטרנטיבה' מתממשת? 65227
הבוקר הועלתה ההשערה כי בתוככי ישראל ישנם "פצצות רדומות" - אנשים שמחכים להוראה לצאת ולהתפוצץ. אם ההשערה נכונה, עולה כמובן השאלה "למה דווקא עכשיו"?
האם 'האלטרנטיבה' מתממשת? 65232
התשובה לשאלה ברורה (על מנת להוכיח ל''יובל רבינוביץ''ים בישראל שהם טועים). הנקודה היא שאם כמות הפיגועים מהוה אמצעי לבדיקת האלטרנטיבה, אז חייבים לקבל את האמצעי לטוב ולרע. אי אפשר לטעון, ''כשיש פיגועים זה בגלל אוסלו וכשאין זה בגלל הכיבוש''.
האם 'האלטרנטיבה' מתממשת? 65311
כמות הפיגועים היא בהחלט מדד. לא חשבתי שהיא תרד מייד, אך היא כן ירדה מייד. נכון, לא ל-‏0, אבל קרוב לכך.

יש להמתין לתחקיר שיקבע את מסלול תנועתו של המפגע. אם יתברר שהוא הגיע מטול כרם או קלקיליה, שמהן יצא צה"ל אתמול, יוכיח הדבר שהנסיגה מהן היתה מוקדמת מדי. אם הוא הגיע מג'נין או משכם, הרי שפעולת צה"ל בהן אינה יעילה.
האם 'האלטרנטיבה' מתממשת? 65316
צריך להמתין תקופה מספיק ארוכה, לפני שקובעים אם ''פתרון'' כלשהו הצליח. אי אפשר להסיק מסקנות אמיתיות לאחר שבועיים, כאשר ה''פיתרון'' אמור לפתור בעיה של עשרות שנים למשך עשרות שנים. כל נסיון להסיק מסקנה (אמפירית) על סמך תקופה כל כך קצרה, הוא לא יכול להיות רציני.
האם 'האלטרנטיבה' מתממשת? 65355
מוסכם, ובכל זאת אני מתפתה לסיכום ביניים. בינתיים התוצאות מעודדות.
אני מכה על חטא! 65448
אני גוזר על עצמי שתי דקות בפינה עם הפנים לקיר בלי לנבא נבואות!

תם תידים תידם....תם תידים תידם....
(עברה דקה)
תם תידים תידם....תם תידים תידם....
OK, עברו שתי דקות.

1. אני מציע להמתין עד שערפל הקרב יתפזר, אז נהיה קצת יותר חכמים.
2. כיבוש השטחים הוא דבר שונה ממטרתו של מבצע "חומת מגן", מהסיבה שצה"ל לא נשאר שם לאורך זמן. נאספו אלפי כלי נשק, נחשפו עשרות מעבדות נפץ, ונהרגו ונתפסו מאות מחבלים. עדיין מספר כלי הנשק נמדד בעשרות אלפים, המעבדות במאות, והמחבלים באלפים. כלומר עדיין אנו רחוקים ממצב שליטה כזה המאפשר לכוח רגלי זעיר של חיילי צה"ל להסתובב חופשי לאור היום במחנות הפליטים כפי שהיה המצב ערב אוסלו. אני מזכיר, שבלבנון ספג צה"ל את רוב האבדות בשנים שלאחר השבועיים בהן נערך מבצע של"ג.
3. עם זאת, לאור ההצלחה הראשונית, מתחזקת אצלי הדעה (בה החזקתי גם קודם) שאכן מוטב לממש את ה"אלטרנטיבה" שלך (או שלנו, אם יורשה לי, שכן אני כותב דברים אלה מאז הגעתי לאייל) בהקדם האפשרי, ועם כל המאמצים הצבאיים והמדיניים. בין השאר כדאי אולי לרתום את ארה"ב כמובילה מהלך גיוס כספי, גם מאירופה וקרן המטבע הבינלאומית.
4. על מנת להקשות על המערכת לשקם את הלוגיסטיקה שלה, והכי חשוב: על מנת לתת סיכוי טוב יותר לתהליך דמוקרטיזציה, דרוש לדעתי לחסל את הזרועות *הפוליטיות* (ע"פ הגדרתם) של ארגוני הטרור. ההיסטוריה מלמדת שהנהגות טרוריסטיות לא משתלבות בדמוקרטיה.
5. לאור דבריו של שרון על "תכנית מארשל" דווקא, ולא סתם "תכנית לשיקום הכלכלה הפלסטינית", אולי יש תקווה, נחייה ונראה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים