תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652156
הליכוד ניצח בזכות כל מי שבעולם שפוי היה מצביע למחנ''ץ או למרץ, אבל האגו, המיוחדות, המגניבות לא נתנו לו לעשות דבר כ''כ פשוט, ולכן האנשים האלה לא הצביעו, או הצביעו למפלגות אינפנטיליות (פירטים וכו') או למשותפת, כי מרץ ציונית מדי בשבילם. כל זאת לעומת אנשי הימין שהצביעו ל- ימין.
עכשיו תהיה פה קואליצית ימין יציבה שתחזיק מעמד ארבע שנים. עד אז המגניבים האלה יתבגרו. אולי. אבל טיפשים לא מתים, הם רק מתחלפים.
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652157
הלוואי וזה היה נכון, אבל זה לא. גם אם כל מי שהצביע לרשימה המשותפת, לפיראטים, לעלה ירוק ו/או לירוקים היה מצביע למר"צ הם עדיין היו מפסידים.
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652158
גם אם כל מצביעי מרצ, עלה ירוק והמפלגות הערביות היו מצביעים לבוז׳י, לביבי עדיין יש רוב להרכיב קואליציה ולבוז׳י אין. אין בישראל חוק שקובע שהמפלגה עם הכי הרבה מנדטים מרכיבה את הקואליציה. ליכוד שמרכיב קואליציה כשיש מפלגה גדולה ממנו זו עובדה היסטורית ולא רק משהו שנגזר משיטת הבחירות שלנו בתאוריה בלבד.

חוץ מזה, לפיד וכחלון ומצביעי לפיד וכחלון, אינם מצביעי שמאל. הם ליכוד ב׳ ותפקידם הוא לשמר את שלטון הימין ע״י איסוף מאוכזבי ביבי. אם הם לא היו מצביעים למפלגות הללו, רובם היו מצביעים לביבי, לפני שהיו מצביעים למרצ+ערבים+עבודה.

השמאל, ככוח פוליטי/מפלגתי, מת. Deal with it.
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652190
אם כבר, לפי התוצאות עד כה, הימין איבד הרבה יותר מנדטים מהשמאל (היהודי, או היהודי והערבי ביחד) בגלל הצבעה לא מיטבית‏1. ספציפית, 4 מנדטים, כי מפלגת הימין הקיצוני של אלי ישי לא עברה את אחוז החסימה.

1 אני לא טוען כאן שאיזשהו מצביע החליט החלטה שגויה, על-פי הידוע לו בעת ההצבעה. אני לא מוצא את התגובה שבה טענתי שמי שיכול (מבחינת דעותיו) להצביע למפלגה שמתנדנדת סביב אחוז החסימה, שיברך את מזלו הטוב ויצביע לה. אתמול העברתי חצי קול מהעבודה למרצ רק בגלל השיקול הזה.
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652466
כדאי לציין שבניגוד למה שנדמה, הימין לא הפסיד ארבעה מנדטים בגלל אי-כניסתה של יחד לכנסת אלא שניים. כידוע, הקולות שניתנו למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה מחולקים לאלו שעברו אותו. הליכוד, עם כרבע מהקולות, קיבל בוודאות מנדט אחד נוסף בגלל כשלונה של יחד, וניתן להעריך שאם גוש הימין ללא יחד גדול מעט יותר מגוש השמאל אז עוד מנדט אחד לפחות ניתן לגוש הימין - אין לי כרגע זמן לנסות לשחק בסימולציות מספריות. בכל מקרה, התוצאה נטו היא אבדן של שני מנדטים ולא ארבעה.
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652478
אם אחוז החסימה היה אחוז (כמו שהיה עד 1992, וכמו שראוי היה שיהיה) אז תוצאות ללא שום הסכמי עודפים היו (על סמך הנתונים מכאן):
ליכוד 29
המחנה הציוני 23
הרשימה המשותפת 13
יש עתיד 11
כולנו 9
הבית היהודי 8
ש"ס 7
ישראל ביתנו 6
יהדות התורה 6
מרצ 4
יחד 3
עלה ירוק 1

בזכות הסכמי העודפים שנחתמו בפועל היה מנדט אחד עובד מיש-עתיד למרצ, אם מר"צ היתה מעבירה את החתימה מהעבודה לרשימה המשותפת והעבודה היתה חותמת עם יש עתיד המנדט היה חוזר ליש עתיד.

סה"ב, אם אני לא טועה, הליכוד היה מאבד מנדט, המחנה הציוני היה מאבד מנדט, יש עתיד היתה מאבדת מנדט וכולנו היתה מאבדת מנדט, שלוש היו הולכים לישי ומנדט אחד לעלה ירוק.
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652486
דרך אחרת לנתח את המצב היא להסתכל על האחוז מכלל הקולות הכשרים שקיבלו הרשימות בבחירות אלה ובקודמות.

ימין (ביבי + בנט + ליברמן + עוצמה לישראל):
35.25% בבחירות אלה, 34.22% בקודמות.
חרדים (ש"ס + אגודה + יחד בבחירות אלה, ש"ס + אגודה + אמסלם + אמנון יצחק בקודמות):
13.73% בבחירות אלה, 15.85% בקודמות.
ימין + חרדים:
48.98% בבחירות אלה, 50.07% בקודמות

כלומר לפנינו ירידה קלה של גוש הימין + חרדים.

מרכז (כולנו + יש עתיד + קדימה):
16.26% בבחירות אלה, 16.41% בקודמות
שמאל (מחנ"צ לחלקיו + מרצ + עלה ירוק + הירוקים + הישראלים ‏1):
23.8% בבחירות אלה, 23.57% בקודמות
מרכז + שמאל:
40.96% בבחירות אלה, 39.98% בקודמות.

אין שום שינוי בגוש המרכז-שמאל.

ערבים (כולל דע"ם והרשימה הערבית):
10.65% בבחירות אלה, 9.29% בבחירות הקודמות (עליה משמעותית)

מרכז + שמאל + ערבים:
50.71% בבחירות אלה, 49.23% בבחירות הקודמות

עליה קלה שבקלות.

1 מפלדה שהקים דוד קון, קיבלה חצי אחוז מקולותו הבוחרים ולהבנתי היתה אמורה להיות תנועת שמאל רוסית.
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652548
מרכז+שמאל: 40.06% בבחירות הנוכחיות (לעומת 39.98% בקודמות) - כמעט ללא שינוי.
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652576
זה בדיוק מה שכתבתי...
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652194
מדוע את כל כך משוכנעת בחובה המוסרית להצביע עבור מפלגות הנמנעות מלהציע כל שינוי מהותי בדרכי הפעולה של החברה הישראלית ובעצם כל מה שהן מציעות לנו הוא שינוי פרסונלי של ראשי השלטון? צר לי מאוד שהימין זכה בשלטון, אבל באופן אישי כרגע איני חש חרטה שלא הצבעתי עבור מפלגות שאיני מאמין או מעריך אותן.
האם העובדה שכפי הנראה תופעת הצבעת העדר אינה דבר נדיר במחוזות הימין, היא הצדקה להצבעת עדר במחנה השמאל? אני נמצא בשמאל משום שאני רוצה להיות טוב מהם ולא כמוהם.
אני סבור שגם רוב אנשי השמאל ש"מילאו" את חובתם המחנאית, יודעים שגם אם בקוניוקטורה כלשהי הרצוג ולבני היו מצליחים להשתחל לשלטון, קרוב לוודאי ששום דבר מהותי לא היה משתנה. החברה הישראלית טיפחה סבסדה והפרתה את המגזרים המתנחליים והחרדיים. במצבם ובמעמדם כיום, זה לא ריאלי, לא ניתן לביצוע ולא מוסרי לחתוך להם את צינור החמצן רק משום שהם יושבים על זה שלנו.
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652242
אני לא חושבת שהמגיבה כיוונה להצבעת עדר. ארי שביט, במשדר ליל הבחירות (בימים הטובים ההם, כשהתוצאות עוד היו 27:27), קרא לזה "גוש חכם" (הימין שליכד שורות) מול "גוש טיפש" (השמאל שלא עשה זאת). אמנם לשמאל היו סיבות משלו להצביע מרצ - הדאגה שלא תעבור את אחוז החסימה - ואילו לגבי הבית היהודי למשל לא היה חשש כזה.

עדיין, גם "גוש חכם" לא היה מצליח לאפשר להרצוג להקים ממשלה. אבל אולי היה מסייע לתסריט של ממשלת אחדות. תסריט שגם לו יש חסרונות משלו (הכנס כאן עוד הסתייגויות מהתקוה לשינוי, עוד תקוות, עוד הסתייגויות וחוזר חלילה).

בכל אופן, כשאני הצבעתי מטרתי לא היתה לחלק את כל משאבי המדינה מחדש אלא לעצור סחף רב-חזיתי שהחל בממשלה הקודמת. רק כמה אצבעות בסכר, לא יותר.

________

ברקת, באה לבקר ומצאה שוב אייל שקט וענייני. כמה נחמד.
תודה רבה לאנשים ה''מיוחדים'' 652244
הגוש החכם איבד ארבעה מנדטים. הגוש הטיפש לא איבד ארבעה מנדטים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים