652460
מה שעבר על החברה הישראלית בחודשיים האחרונים הוא יותר מאשר תקופת בחירות. מסע רצח האופי שנעשה לנתניהו והגיע לממדים של פרשת דרייפוס, לא היה מעניין, אלמלא ניכר שמבעד לכל זה פעל מנגנון, אלמלא ניכר שמבעד לכל זה ישבו אנשים לתכנן את הבאת הדמוקרטיה הישראלית לדעה מסויימת או לנקודה מסויימת.

חשוב לחזור ולהדגיש שכל זה לא מעניין מן ההיבט של ימין ושמאל או של העיסוק בנתניהו. הבחירות הסתיימו וההתעניינות הציבורית חלפה לה.

מה שחשוב הוא שבישראל של 2015 נעשה שימוש פנימי ולקראת בחירות ביכולת:

- לייצר שיח ציבורי מזוייף.
- להפעיל ולתמרן מנגנונים שונים במדינה לפעולה מתואמת לתכלית פוליטית מסויימת.
- להשיא את החברה הישראלית באופן מלאכותי אל תחושות סף כאלה ואחרות.

כל זה לא קרה מאליו. היכן שהוא, ישבו אנשים ותיכננו דברים. אם נצרף לכך צעדים משפטיים שמתערבים בשלב מן השלבים - והרי לפנינו הפיכה.
652485
הדברים שלך אכן מזכירים את פרשת דרייפוס אך לא בהשוואה המופרכת לנתניהו הרחוק מלהיות חף מפשע ונקי מההאשמות שהוטחו בו אלא בתיאורית הקונספירציה שלך המזכירה את טיעוני האנטי-דרייפוסארים שהמאבק למען דרייפוס יזום וממומן בידי האגודה היהודית, המקבילה למאפיה השמאלנית בישראל. הניצחתם גם התקרבנתם?
652499
זאת שאלה רטורית אני מניח - הרי ברור לך שזאת דרך מצוינת לסלול גם את הנצחונות העתידיים. ובמקרה הזה, נתניהו התקרבן כבר בימים לפני הבחירות, כולל ביום הבחירות עצמו. ואתה רואה - זה עבד לו יופי‏1.

1 או לא שינה כלום, תלוי את מי אתה שואל באייל.
652522
אתה יודע ארז, אני לא ניצחתי דבר, אני מה, במצבי לחץ אין לי מה לעשות, אני הולך לישון. אבל סייגתי ששאלת נתניהו אינה מעניינת וכי הטענה אינה כפופה לדיון הפוליטי. לכן דווקא משום שאני מתרחק מתיאוריות קונספירציה, הרי שגם לפי ראייה מינימליסטית, אינני מצליח להכחיש הופעתו של קונגלומרט פוליטי אשר פעל באגרסיביות ושטף את כל מרחב השיח הציבורי באינטרס מסויים. עצם הפגנת היכולת אמורה להדליק נורות אזהרה, לפי שמדובר לא רק במשחק בחיים של אנשים, אלא באלו של החברה כולה. מתישהו השימוש ביכולת זו ילך צעד רחוק מדי מכפי שהדמוקרטיה תהא מסוגלת להכיל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים