תעשיית בעלי החיים 654396
הערב בתשע בערוץ הראשון תחקיר מבט שני חושף כי המועצה לביטחון לאומי טוענת שהצעת החוק לאיסור מכירת פרוות עלולה לפגוע באינטרסים הביטחוניים של ישראל וביחסי החוץ שלה - לא פחות.
נחשפים המהלכים התמוהים בלשון המעטה , של ממשלת ישראל וחברי הכנסת שלה, מול תאגידי הפרוות החזקים באירופה וצפון אמריקה המפעילים לחץ פוליטי ומדיני על ישראל ומתערבים בהליכי החקיקה שלה.
תעשיית הפרווה שילמה בשנים 2009-2014 כסף רב על מנת לבלום את החוק הישראלי שהיה עלול להשפיע גם על המתרחש במדינות אחרות. משרדי שתדלנים ויועצים נשכרו למשימה, "שעות ייעוץ" נקנו משגרירות זרה בישראל כדי שתטרפד את החוק, הונפק מסמך סודי המציג את החוק כסכנה למדינת ישראל, וחברי כנסת ישראלים הוזמנו לביקורים ממומנים בתעשיית הפרוות האירופית, במסווה של ביקור בקהילה היהודית שבגולה.
לקראת תחילת עבודתה של הכנסת ה-‏20, פורשת "מבט שני" את השיטה - איך קוברים חוקים הזוכים לתמיכה ציבורית רחבה, בשל אינטרסים זרים. עלייתו ונפילתו של "חוק הפרוות" בכנסת, מדגים לציבור מי באמת קובע בישראל, והתשובה היא "לא אנחנו".
תעשיית בעלי החיים 654399
כמה זה "תמיכה ציבורית רחבה"? 2 ס"מ?
תעשיית בעלי החיים 654619
מה ההבדל בין פרווה, נוצות, עור ושניצל? (כלומר, למה שאנשים שנועלים נעלי עור ישנים בפלומת אווז ואוכלים שניצל‏1, יתנגדו לפרווה?)
תעשיית בעלי החיים 654636
הרבה יותר קל להתנגד למשהו שאנשים אחרים, שאני במילא לא כל כך אוהב, עושים. לכן ההתנגדות לפרוות ולניסויים בבעלי-חיים קולנית יותר מההתנגדות לנעלי עור ושניצלים.
תעשיית בעלי החיים 654643
נעלי עור מכינים מפרה שממילא שחטו אותה למטרה אחרת. שניצל מזין אנשים, כלומר מספק צורך אנושי בסיסי (גם אם יש דרכים אחרות לספק אותו). פרווה אינה מספקת שום צורך (להוציא אולי פרוות שמיועדות לשימוש באזורים ארקטיים), ועבורה נהרגות חיות שאין להרג שלהן שום מטרה אחרת.
תעשיית בעלי החיים 654648
שום מטרה אחרת? לא אוכלים את הבשר שלהן?

איך זה מסתדר עם הטענה שרוב הפרוות מגיעות מסין?
תעשיית בעלי החיים 654671
אתה מכיר הרבה תרבויות שבהן אוכלים שועלים? למרות הסטראוטיפ על הסינים, נדמה לי שגם בסין מעדיפים חזיר ופרה יותר משועל.
תעשיית בעלי החיים 654652
שוחטים תרנגולת לא רק בשביל שניצל שאוכל אדם רעב, שוחטים תרנגולת גם כדי שתשים על השולחן עשרה שניצלים בשביל חמישה סועדים ותזרוק שלושה לפח, רק כדי שירגישו שיש שפע אוכל.
תעשיית בעלי החיים 654656
"כדי שתשים על השולחן עשרה שניצלים בשביל חמישה סועדים ותזרוק שלושה לפח, רק כדי שירגישו שיש שפע אוכל".
רק כדי שירגישו שיש שפע אוכל? מוזר. מאיפה באים לך כל הרעיונות האלה?
תעשיית בעלי החיים 654674
באמת מוזר מאיפה באים לי כל הרעיונות האלה. תמיד מגישים כמות מדויקת של מנות, או שבדרך כלל דואגים שיהיה יותר, כדי שיהיה שפע ולא יחסר?
בשורה התחתונה, כמויות האוכל שנזרקות לפח בעידן השפע שלנו, הן מדהימות. אז נראה לך שזורקים רק פתיתים ומלפפונים, או גם שניצלים?
תעשיית בעלי החיים 654677
אני משערת שיש גרעיני אמת ברעיונות שלך, אבל בתוספת הגזמה ניכרת בתיאורים.
תעשיית בעלי החיים 654683
איפה ההגזמה? אם התופעה קיימת והדבר היחיד שמצרים עליו זה שחבל על האוכל שנזרק לפח - אבל זה לגמרי לגיטימי ששחטו תרנגולת רק כדי שיהיה עוד שניצל על השולחן למרות שלא אוכלים אותו, למה שתהיה בעיה עם אלה שמעדיפים נעלי ובגדי עור, על פני נעליים ובגדים מחומרים אחרים?
תעשיית בעלי החיים 654658
גם לגבי עור של פרות זה לא נכון כי רוב העור בעולם מגיע מסין והודו, ובהודו לפחות הבשר הזה הוא לא למאכל, או לא המוצר העיקרי של התעשייה הזאת. לכן למשל בתעשיית העור שם לפעמים השיטה היא להרעיל. עור היום הוא מאד זול, חגורת עור עולה כמו חגורה מפלסטיק, וזה בא מהמקומות האלה. דקה על תעשיית העור בהודו, לא לרגישים, מאד מאד קשה לצפיה.
תעשיית בעלי החיים 654659
בדברי עור שבאים מסין, במיוחד פריטים קטנים כמו כפפות עור, ארנקים, קישוטי עור ופרווה, תוויות עור, צעצועים לכלבים וחתולים, זה עור כלבים. זה מה שמוכרים בארץ. גם זה חלק מתעשיית המזון כי התעשיות האלה משולבות, בשר הכלבים למאכל. בכל זאת העור נפשט מהם כשהם חיים.
תעשיית בעלי החיים 654664
למה לא להרוג את הכלב קודם? אני מניח שיש סיבה פרקטית ושלא מדובר בסתם סדיזם, מה גם, שעל פניו, נראה לי שכלב מת לא נאבק ומדמם פחות, ולכן עדיף.
תעשיית בעלי החיים 654665
איזה אינטרס יש להרוג את הכלב, אין צורך להרוג אותו כי זה גוזל זמן ולא כלכלי.
חוץ מזה כל מיני שיטות הרג פוגעות בשלמות העור או הפרווה, בתעשיית הפרווה זאת פרקטיקה רגילה גם במערב, כדי לא לפגוע בפרווה בחתכים ודם והפרשות, ולשמור על שלמות המבנה שלה, שלהבנתי נפגע כשהחיה מתה. במקרה הטוב, למשל למינקים שוברים את המפרקת על הברך, אבל הם לא מתים מזה רק משותקים. ומתקתקים אותם בסרט נע. הדברים האלה הם דברים מזוויעים ברמה שהדמיון לא יכול להכיל. אבל זה לא שונה מתעשיית המזון מהחי, כל עוד יש ביקוש תמיד יהיה מי שמוכן לספק אותו.
יש פה סרטון שנתקלתי בו אתמול ואין לי אומץ להסתכל, כי חואקין פניקס אומר שזה הדבר הנורא ביותר, והוא אדם שרואה הרבה זוועות.
תעשיית עור כלבים, כל הארנקים וכפפות האופנוע, והפיצ'יפקס בשווקים ובחנויות.
תעשיית בעלי החיים 654666
להרוג את הכלב נראה לי די חסכוני בזמן, כלב שפושטים את עורו בעוד בחיים, צריך להיות מוחזק הייטב, ולא ברור שזה יותר קל מלהרוג אותו. בסרטון‏1 הדי מזעזע, הכלבים, שנדמה שאינם חושדים בדבר, מוכים באלה בראש, ונראה שהם מתים, המקום אגב, מלא בדם, כך שלא נראה שאכפת להם ללכלך את הפרוות\עור. מה שמעניין בסרט, זה שהכלבים הם מסוגים שונים מאוד, כך שדי ברור שהם לא מגודלים בחוות למטרה זאת, אלא נגנבים, נמכרים, או אולי נתפסים ברחוב? בפרט, זה כנראה אומר שהסרטון הזה לא מייצג את התעשייה של עור הכלבים שהיא אולי גרועה יותר.

1 צפיתי בלי סאונד אז יש לי רק רשמים ויז'ואליים
תעשיית בעלי החיים 655139
זה באמת הדבר הנורא ביותר.

אולי חוץ מאושוויץ וכשמגרד לך פתאום בתוך הג'ינס.
תעשיית בעלי החיים 655697
?
תעשיית בעלי החיים 654657
ההבדל הוא בדמיוננו, לדעתי, זה חלק מהאבסורד שלנו ביחס לבעלי חיים, סידרנו לעצמנו תפיסת עולם עגולה ומסודרת מלאה סתירות. האבסורד הוא חזק במיוחד כשזה נוגע לצלחת, משום מה, לכן עור זה בסדר כי אוכלים את הפרה (גם זה לא נכון) והצלחת היא בסדר אז גם עור זה בסדר.
וחלק מזה נובע מבורות, למשל לגבי המקור של עור, המקור של פוך, רוב האנשים לא מדמיינים את המציאות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים