דברים כהוויתם 654863
דברים כהוויתם 654913
כמה תהיות ופהיות.
ראשית, המספר של חצי מיליון פליטים נשמע לי מופרך. מה, שליש מתושבי הרצועה הם פליטים עכשיו? חצי מיליון פליטים זה אומר מאה אלף דירות הרוסות, זה נשמע לי מספר מוגזם. יתירה מזאת, אם אמנם נהרסו דירות של חצי מיליון איש ומהם יש רק אלפיים הרוגים, זה ציון לשבח, לא לגנאי.

שנית, הגיע הזמן אחת ולתמיד להפסיק עם טיעון איש הקש האולטימטיבי של 'הצבא הכי מוסרי בעולם'. אין דבר כזה, אין אפשרות למדוד דבר כזה, והכי חשוב, אין שום סיבה שדוקא הצבא שלנו יהיה הכי מוסרי בעולם. הוא צריך לעמוד במקום טוב בין המדינות הנאורות, העולם המערבי, או כל שם אחר שתקרא לזה, ולא יותר מזה. מי שטוען אחרת הוא אוטופיסט הזוי, או משתמש בזה כאמצעי לניגוח מצד אחד, או למירוק מצפון פנטזיונרי מצד שני.

ושלישית, אכן ראוי שצה"ל יתחקר את מעשיו וילמד ממקרים שגויים (רפיח הוא דוגמת הדגל שלי) להבא. גם בלי להיות הכי מוסרי בעולם, תמיד יש מה לשפר.
דברים כהוויתם 654923
הבעיה היא שאנשי צבא וציבור בכירים משתמשים במונח הזה והציבור בעקבותיהם לכן חשוב להעמיד עובדות כהווייתן ולא להמשיך עם הדימוי הזה שבחסותו ניתן לנקות החלטות ומעשים לא מוסריים של צה''ל כי התפיסה הזו כה עמוקה שהיא לא מאפשרת ביקורת הוגנת גם במקרים קיצוניים של הרג רב לא מוצדק של אזרחים פלסטיניים או בקיום נהלים לא מוסריים כדוגמת נוהל חניבעל.
דברים כהוויתם 654935
ואולי הבעיה הפוכה? מרוב לחץ להיות "הצבא הכי מוסרי בעולם", לא הורגים את מי שצריך ולא פועלים כשצריך, מחשש להרג לא מוצדק של "חפים מפשע", למרות שצבאות אחרים יחשיבו את זה כרמה מקובלת של נזק נלווה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים