את ד"ר סוס אתה מכיר? 65614
את המשל על המלחמה הנוראה על החמאה?
את המונח "צל העתיד" בוודאי שלא אני הגיתי. הסיבוב הזה ביננו לבין השכנים שלנו (ומה לעשות שאנחנו חולקים דירה קטנה במיוחד) הוא ודאי לא האחרון;אילו סיבובים עתידיים פתרון כמו שלך יביאו?
חוץ מזה, זה לא רק מי "מנצח", או נשאר עומד. זה איך נשארים עומדים. אני לא רואה איך הרס והרג מודעים וסיסטמטיים יחזקו את בסיס הקיום שלנו.
דבר אחד הוא להימצא המצב של מלחמה.דבר אחר הוא לשוש לקראתה.
את ד"ר סוס אתה מכיר? 65629
איני שש למלחמה. אני מחפש דרכים יעילות ומוסריות להגן על חיי אזרחנו.
ביצירות שכתב ביאליק על הפוגרומים בקישינב ובמקומות אחרים הוא ביקר דווקא את המוכים בגלל שלא עשו משהו, למרות שלא היה בידם שום כלי להתנגד.
אני רואה את מצבנו היום כ''הליכה כצאן לטבח''. אין אנו עושים את מה שבכוחנו לעשות למרות שלנו בניגוד לאבותנו יש אמצעים, כדי להפסיק את השחיטה.
את ד"ר סוס אתה מכיר? 65655
מעניין איך היה ביאליק משנה את ''על השחיטה'' ו''בעיר ההרגה''
לו היו היהודים נמצאים באותו מצב בו אנחנו נמצאים היום-כלומר, במצב בו היו יכולים מבעוד מועד ובצעדים לא-אלימים למנוע את התדרדרות המציאות סביבם לכדי פוגרום.אני רוצה לקוות שמי שהוכתר כמשורר הלאומי שלנו היה ער לניואנסים ה''פעוטים'' האלה.
כשאתה אומר ''את מה שבכוחנו'', אנח מניחה שאתה מתכוון לאפשרויות הטכניות, הצבאיות שבידנו. לשמחתי, לא כל מה שפיסית ניתן לעשות אוטומטית יקבל את האור הירוק המוסרי לעשות. אנחנו לא יכולים ללבוש את דמות הקוזאקים בשחזור הכפוי הזה של קישינב, לדידך.
את ד"ר סוס אתה מכיר? 65709
אני מתפלא על כך שאת כותבת "למנוע את התדרדרות המציאות סביבם לכדי פוגרום".
במה שידוע כ"פרעות קישינב" נהרגו 49 יהודים.
בשבוע האחרון שלפני מבצע "חומת מגן" נהרגו כ 150 וסביר להניח שאם ניסוג מהערים, (מה שהוצהר שייעשה וכנראה גם ייעשה), המצב הזה יחזור וללא ספק גם יחמיר.
האם לא הגענו כבר למצב של פוגרום ? מה עוד צריך לקרואת כדי שגם את תחשבי שזה בדיוק המצב ?

ואולי באמת זה המקום להתחיל פתיל חדש וארוך בדו שיח. מה ההצעה שלך לפתרון המצב הזה ? הבנתי מתגובתך שקיים משהו כזה.
פו? גרום? 65740
קצת קשה לי לקרוא למה שקורא בארץ ''פוגרום''. המונח ''פוגרום'' מתקשר אצלי בטבח שנעשה במיעוט בלי התערבות השלטונות, וזה לא מה שקורה במקרה דנן.
פו? גרום? 65745
זו בדיוק הטענה שלי. כיון שהשלטונות לא מנסים למנוע את המעשים בדרך הכי טבעית שבה כל עם נורמלי היה נוקט לו היה נקלע למצב כזה אני רואה את פעולתם כאי התערבות.
אבל אם נקודת ראיתי שגויה והשלטונות כן מתערבים אך לא מצליחים נשאלת השאלה למה התכונה הכותבת כשאמר שעוד נגיע לפוגרום אמיתי. לכך שהשלטונות יתחילו לעודד את התופעה ?
זה לא סביר.
פו? גרום? 65753
אולי באמת הייתי צריך לנסח זאת אחרת - פוגרום הוא מתבצעה בהסכמה שבשתיקה עד כדי עידוד של השלטונות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים