ומה עם זה? 656366
"בדרך הביתה אני חושב על כמה המקרה הזה עבר בשקט. כמעט אף אחד לא שמע עליו, הרשויות כולן מתנערות, כאילו זה לא קשור אליהן. הסיפור מקוטלג כטרגדיה אישית של איש עם בעיות, משהו שעדיף להשתיק מהר ולדפדף הלאה.

רק מספר ימים קודם לכן שלח יד בנפשו פקיד בכיר במרשם האוכלוסין בעקבות "שיימינג" אינטרנטי שעבר. ההד הציבורי היה עצום. כולם דיברו על מילים שהורגות ועל הצורך להסיק מסקנות. הממשלה התגייסה לשינויי חקיקה נדרשים ולהגבלת חופש הביטוי, "שאיננו חופש הביזוי". רק חופש הביזוי של אזרחים עניים, החופש לחיות שקוף ולמות שקוף מעוני ומייאוש, לא נפגע. שום ישיבת ממשלה לא תתכנס לדון בו."

עוד דוגמא להטייה של התקשורת.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656376
כלב נשך אדם.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656377
התאבדות של אנשים במצוקה היא עד כדי כך דבר שכיח? ואם כן, למה מזדעזים רק ממקרים כמו של רוניס?
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656380
בגלל הסיבה הלא סטנדרטית שהביאה אותו לזה. וכי שיימינג זאת מילה מגניבה. קצבת הכנסה, מחלות, גירושים ביטוח לאומי הרבה פחות.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656382
לפי טמקא, יש כ 500 התאבדויות מוצלחות (אם אפשר לקרוא להן כך) בשנה, כך שדיווח על כל אחת מהן היה אומר שבכל יום היינו קוראים על התאבדות אחת או שתיים.
השאלה השניה שלך נענתה על ידי הפונז.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656384
מצד שני, אם התקשורת היתה שמה דגש על התופעה הזו היא מעוררת מודעות ציבורית ואולי גם לחץ לשינוי מדיניות.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656387
עקבות תחקיר של אישתון ובעזרת אב שכול שבנו התאבד בצבא נערכה תוכנית למניעת התאבדויות בצבא ונמסר שהן פחתו משמעותית. חלק מהשינוי כאיסור לקיחת נשקים לבית במצבים שונים אינו תקף לאזרחות אבל חלק אחר, למשל פתיחת הנושא לשיחה ואופן השיחה וזיהוי סימנים מוקדמים ע''י הסביבה, רלבנטי לבני נוער שהם אחת משתי הקבוצות (השניה - קשישים) בהן יש שיעור התאבדויות גבוה.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656473
לקחת כלי נשק הביתה במצבים שונים בהחלט רלוונטי גם באזרחות. זה רלוונטי לחיילים (ובני המשפחה שלהם), אבל גם לשוטרים, אנשי שב''ס, אנשי מערכת הבטחון, מאבטחים פרטיים, שומרים חמושים במפעלים ובטח עוד כל מיני קבוצות חמושות נסתרות מהעין. שלא לדבר על כלי הנשק הבלתי חוקיים שלא ברור מה וכמה המשטרה עושה כדי לצמצם את היקפם.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656488
נכון. מדי פעם כשגבר רוצח את אשתו בנשק ומתברר שהוא היה מאבטח / שומר או בעל תפקיד נושא נשק, עם או בלי עבר פסיכיאטרי כלשהו, מתעוררת סערה תקשורתית ושוב עולה לדיון שאלת אחזקת הנשק בבית אבל לא ידועה לי חקיקה ששינתה את המצב וחבל.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656489
חקיקה דווקא יש. לדוגמה, מאבטחים מחוייבים להפקיד את נשקם במקום העבודה.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656492
טוב לדעת.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656388
וזה טוב?! אם כל התאבדות תעורר דיון ציבורי ולחץ לשינוי מדיניות זה (1)ייתן לגיטימציה על להתאבדויות, ו(2)ייתן את הכח לקביעת הדיון הציבורי לחלקים היותר מדוכאים‏1 בחברה. נראה לי כמו lose-lose.

1 מדוכאים - לוקים בדיכאון, אובדניים. לא מדוכאים - שמדכאים אותם.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656389
יש תיעוד שמראה שדווקא פירסום מיקרים גורם לגל חיקויים.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656390
הגישה היום היא שהשפעת השיח על ההתאבדויות תלויה באופן הצגתן. אם מאדירים את המעשה (למשל, האדרה של התאבדות "על רקע רומנטי") יהיו חקיינים אבל אם השיח יהיה רציני (המשפט הנאמר בהקשר זה הוא: "התאבדות היא פתרון קבוע למצב זמני") ויתמקד בסימנים מקדימים ובדרכי מניעה, לא יתעורר גל חיקויים אלא שתהיה לכך השפעה חיובית של צמצום מספר הניסיונות.
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656393
האם יש קישור למחקר שמראה שפרסום 'שלילי' על התאבדויות מונע את אפקט החיקוי המפורסם?
ועוד דוגמא להטיה של התקשורת 656394
לא מדובר בפרסום "שלילי" אלא בהתייחסות עניינית ומובנית. לפני שנה בערך בתוכנית של קרן נויבך נערכה שיחה ממושכת שנכלל בה אותו אב שכול (לצערי שמו לא זכור לי, אאז"נ היה לו תואר צבאי בכיר כלשהו) וגורמים נוספים. השיחה נחרטה בזכרוני בין השאר כי צה"ל סרב במשך שנים לפרסם נתונים על מספר ההתאבדויות ואישתון, בתחקיר רב היקף שינה זאת. צה"ל זכה לשבחים באותה שיחה על הקטנה משמעותית של מספר המתאבדים בעקבות אותה תוכנית. היתה התייחסות לתופעת החקיינים ונטען שכיום יודעים שאופן הטיפול בתופעה קובע את התוצאה והשינוי בצה"ל מוכיח זאת.

ישנם בבלוג תחקירים נוספים בנושא וכן תיאור נסיונותיו לקבל נתונים מהצבא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים