המישור המוסרי מול המישור התועלתנ 65650
דוב,

לצערי במצב אליו נקלענו, קרי: הקף הפיגועים, התמיכה העממית הנרחבת בהם, התחרות בין הארגונים, והעובדה שבעיני הפלסטינים (לרבות הנהגתם כמובן) רצח מכוון של אזרחי ישראל הוא הנשק האסטרטגי היעיל ביותר העומד לרשותם - במצב זה הדרישה להמנע בכל מחיר מפגיעה דומה בצד השני בשמו של עקרון מוסרי בעל תוקף עליון היא במקרה הטוב תמימה או מתחסדת. במקרה הפחות טוב מנחה אותה משאלת הלב: "תנו לערפאת לנצח!"

אבל אני חולק מאוד על תועלת הפעולה שאתה מציע: אתה נותן לצד השני התרעה שתאפשר לו ליצור מגן אנושי (מנהיגים פוליטיים, מפגיני שלום, אנשי דת ועוד) ולזמן סביב יריחו את כל התקשורת העולמית בהמתנה לראות אם תממש את האיום או ששוב מדובר בבלוף. אם בילפת - עשית עצמך ללעג ולקלס. אם לא - מראות ההרס וההרג (שעליהם קשה לך לשלוט) יהיו מתנה לערפאת. ספק אם ממשלת ישראל תרהיב עוז לחזור על מעלל זה שנית ובאין יכולת להתמיד בקו ענישה זה רק תפרנס את מקהלת "ניסינו הכל ושום דבר לא הועיל".

אני רוצה להפנותך להצעה קודמת שלי:http://www.haayal.co.il/reply.php3?id=938&rep=63...
לענית דעתי היא עדיפה בהרבה מהבחינות הבאות:פחות פגיעה בחפים מפשע, מידתיות הפגיעה ביחס ישר לפגיעה בנו, היכולת להפעלה כמעט אוטומטית, קלות הביצוע, הרחקתה מהתקשורת, מניעת מראות זוועה, והקליעה אל נקודה רגישה עבור הפלסטינים כולם (כולל ההנהגה)
המישור המוסרי מול המישור התועלתנ 65653
ההערכות שלי שונות. את הצעתך בקישורית אקרא כבר במועד אחר, כי אני פורש לכמה שעות בשלב זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים