הצלחתם של יהודי אתיופיה בישראל 659188
על פי ניתוח של מרכז טאוב נראית קליטת יהודי אתיופיה מוצלחת למדי. אולי אפילו המוצלחת מבין הקליטות של אוכלוסייה אפריקנית במערב מאז ומעולם:

"שיעור בעלי ההשכלה התיכונית של בני הדור השני מגיע ל-‏90%, אחוז כמעט זהה לשאר האוכלוסייה היהודית (93%), ופי שלושה לעומת בני הדור הראשון של יוצאי אתיופיה (36%). שיעור הזכאות לבגרות הוא "רק" 53%, אלא שזה כמעט פי ארבעה מהדור הראשון (16%). גם שיעור בעלי ההשכלה האקדמית בקרב בני הדור השני (20%), גבוה כמעט פי ארבעה מזה של הדור הראשון (5.7%). שיעור התעסוקה של בני הקהילה האתיופית - ופה מדובר בשני הדורות, משום שבני הדור השני רק התחילו את דרכם בשוק העבודה הישראלי - זינק מ-‏50% ל-‏72% בתוך 12 שנה. הזינוק המרשים ביותר היה בקרב הנשים, מ-‏35% ל-‏65% בתוך עשור. שיעור בני הדור השני שעובדים בניקיון, אגב, הצטמצם כבר ל-‏5% בלבד." - TheMarker
הצלחתם של יהודי אתיופיה בישראל 659193
לא יודע, האתיופים פה כבר 25 שנה לפחות. האם בשנת 1975 המספרים של האוכלוסייה המרוקאית שעלתה ב1950 לא היו גבוהים יותר?
_____
אני נכנס לשדה מוקשים, אני יודע, אבל השאלה נראית לי ראויה.
גילוי נאות - כותב התגובה חולק גם מוצא מרוקאי, בין השאר.
הצלחתם של יהודי אתיופיה בישראל 659195
סביר להניח שגם היהודים שהיגרו מצפון אפריקה לצרפת וארה''ב הצליחו קצת יותר... גם היהודים שברחו מדרום אפריקה לישראל בשיאו של האפרטהייד (או הלבנים וההודים שברחו מדרום אפריקה לאירופה, אוסטרליה וצפון אמריקה...), וכמובן ההודים שברחו מאוגנדה לאנגליה, כולם הצליחו בצורה קצת יותר מרשימה.
הצלחתם של יהודי אתיופיה בישראל 659197
תגובה לך ולשני האלמונים:
תהייתך במקום ואין לי כרגע מידע העונה עליה. אגב, עפ"י יהדות_מרוקו [ויקיפדיה], החל מ1972 התאפיינו העולים ממרוקו בהשכלה גבוהה משל הצברים (:

באשר להודים שברחו מאוגנדה, הלבנים שברחו מדרא"פ - נראה לי שצריך להשוות את הרמה הסוציואקונומית בהגיעם למערב לעומת זו של הדור השני (למשל).

באשר לניגרים בארה"ב - זה מקרה קצת בעייתי להשוואה, מאחר ואחוז ניכר מקרבם הוא כאלו שהגיעו כדי ללמוד.

אבל השתכנעתי שה"אולי" שבתגובתי לעיל נוטה לצד השלילה. זאת מאחר וסביר מאוד שקיימת לפחות קהילה אפריקנית אחת במדינה מערבית אחת הנמצאת במצב סוציואקונומי טוב משל העולים האתיופים.

אני עדיין עומד מאחרי עיקרו של המשתמע מן הנתונים שהובאו: מדובר בקליטה מוצלחת מאוד של אוכלוסיה שהגיעה ממדינה ותרבות מפגרות, ולמיטב ידיעתי אין לפעילים "חברתיים" מתוכם ומחוצה להם, לטפח בם תרבות של מיסכנות והטלת אשמה ודופי בחברה שהקפיצה אותם מאות שנים קדימה במעשה שכל כולו סולידריות נטולת מניעים זרים.
הצלחתם של יהודי אתיופיה בישראל 659201
לא באים ללמוד בארה"ב יותר ניגרים ממהגרים אחרים - ובכל זאת הם כן מצליחים להיות משכילים יותר מכל קבוצת מהגרים אחרת (ויותר מהאוכלוסיה המקומית).

ברוב העולם כשמהגרים ממדינות פגרות מגיעים למדינות מפותחות הם לא מגיעים למערכת של "קליטה", לרוב מדובר במהגרים שאחראים לגורלם והעזרה של הממשלה והציבור, אם בכלל, היא מצומצמת. כמו שראינו, גם כשמשווים את העליה מאתיופיה לגלי הגירה אחרים ממדינות לא מפותחות למדינות מפותחות היא רחוקה מלעמוד בשורה הראשונה, ועל אחת כמה וכמה כשמתחשבים בעובדה שמדובר בנסיון אמיתי לקלוט מצד הציבור והממשלה.

השאלה אם יש או אין להם מה להתלונן היא פונקציה של צפיות. אם נקודת ההשוואה שלך היא האוכלוסיה באתיופיה, אז אין להם מה להתלונן, אם נקודת ההשוואה שלך היא עליות אחרות בתנאים דומים (או יותר קשים), אז נראה לי שיש להם כמה סיבות להתלונן. אולי זה לא כשלון מוחלט, אבל בין זה לבין: "המוצלחת מבין הקליטות של אוכלוסייה אפריקנית במערב מאז ומעולם" עומד עולם ומלואו.
הצלחתם של יהודי אתיופיה בישראל 659246
מן הטענה שמדובר ב"המוצלחת מבין הקליטות של אוכלוסייה אפריקנית במערב מאז ומעולם" כבר ירדתי (גם אם לא ממש טענתי זאת). כדי שאשתכנע שהצלחת העליה מאתיופיה "רחוקה מלעמוד בשורה הראשונה" תצטרכי לעמול ולקבץ קצת יותר מידע סטטיסטי השוואתי המתייחס לפחות לכמה עשרות מקרים אחרים במערב, זאת לאחר שנסכים על הקריטריונים להצלחה... כך שאולי כדאי לעצור כאן (:
הצלחתם של יהודי אתיופיה בישראל 659288
אני בטוח מעל לכל ספק סביר שממש טענת זאת. טוב שירדת מהטענה, חבל שבמקום להגיד שירדת ממנה אתה מתכחש לזה שהיא עלתה.

לא ברור לי איזה "מידע סטטיסטי השוואתי" ישכנע אותך שלא מדובר בשורה הראשונה. לדעתי, השורה הראשונה היא המקרים בהם המהגרים הצליחו להגיע למצב סוציואקונומי דומה לאוכלוסיה המקומית בתוך דור. אני חושב שהסכמנו שהיו מספיק מקרים כאלה, אני חושב שהסכמנו שהמקרה המדובר רחוק מלהיות כזה. מה חסר לך על מנת להשתכנע? למה אתה צריך "עשרות מקרים" בשביל זה?
מאז ומעולם? 659194
אם שיעור ההשכלה האקדמית של יוצאי אתיופיה הוא 20% לעומת 40% באוכלוסיה הכללית. ובמקביל בארה"ב, 37% מהמהגרים מניגריה הם בעלי תואר ראשון לעומת 19% מהאוכלוסיה הכללית, אני לא מבין איך זה אפילו מתקרב ל"המוצלחת מבין הקליטות של אוכלוסייה אפריקנית במערב מאז ומעולם". בשביל שננצח את האמריקאים אחוז האקדמאים האתיופים יצטרך לעמוד על 80% - פי 4 מהאחוז שלהם היום (ואחוז לא ממש סביר).
מאז ומעולם? 659207
באחוזים, יותר ניגרים בעלי יכולת ויוזמה יהגרו לארה''ב, ובין השאר יאשרו להם להכנס כדי ללמוד או כי הם כבר משכילים.
קשה להשוות עם קהילה שלמה שמעתיקה את עצמה על שמנה, סולתה ופסולתה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים