659213
יש פה עוד מישהו שבדרך כלל מחשיב עצמו ליברל, תומך בשוויון לערבים, תומך באיסור על אפליה בקבלה למקומות עבודה שאינם קבוצת כדורגל, ובכל זאת מרגיש לא נוח עם ניסיון לכפות על בית"ר לקבל ערבים?

קשה לי לשים את האצבע למה בדיוק אני רוצה לתת לקבוצת כדורגל פטור משוויוניות, ואני אפילו לא לגמרי משוכנע שאני רוצה, זו הרגשה עמומה בינתיים. משהו בכיוון שקבוצת כדורגל קיימת עבור אוהדיה, וזכות קיומה הוא ההזדהות הרגשית שהם מזדהים איתה. אוהדי בית"ר הם ככלל גזענים, כנראה, וזה מגעיל אותי, אבל מותר להם להיות גזענים, בכל הנוגע לרגשות והדעות הפרטיים שלהם. מותר להם (מבחינת החוק) אפילו לבטא את הגזענות - הסתה לגזענות אסורה, אבל לא כל ביטוי הוא הסתה. שמירה של הקבוצה על טוהר אתני של שחקניה נראית לי דרך לגיטימית (מבחינת חוק המדינה) לבטא עבור אוהדיה את זהותם הגזענית.

אם ההתאחדות לכדורגל היתה מתערבת ומכריחה את בית"ר לקבל ערבים, זה עניין אחר. (היתה נשארת אז לבית"ר הזכות התיאורטית להישאר "טהורה" ולשחק שלא במסגרת ההתאחדות.)
659218
יש בזה משהו. אם הגדרת העבודה של שחקן כדורגל היא מעבר לרק לשחק כדורגל, ויש לו תפקיד קהילתי בקרב אוכלוסיה מסוימת, אז אולי האפליה הזו נובעת מאופי התפקיד ולכן לא אמורה להיות אסורה (הדוגמא בויקיפדיה היא קבלת מוסלמי לתפקיד רב).
659223
בהחלט לא נוח. בנוסף, עבור קבוצת כדורגל שבנקודת זמן מסויימת הסגל שלה מכיל גג עשרים איש, חוק 'המספרים הקטנים' מונע מלכתחילה אפשרות לייצוג הוגן כלשהוא של מגוון אוכלוסיות שונות. בשלב הבא גם תאלץ את הפועל ג'לג'וליה להחזיק שחקנים יהודיים, וגם זה גורם להרגשה לא נוחה.
למרות שיש נטייה 'לכלכל' כל מערכת יחסים בתקופתנו, אני חושב שקבוצת כדורגל היא לא רק מעסיק והשחקנים אינם רק 'מועסקים'. כנ''ל גם לקבוצות תיאטרון דרך אגב. והראייה שלהן כשהיא מצומצמת לפריזמה הזאת היא קצת מוגבלת לטעמי.
659232
יש לי תחושה שבעולם המפותח (במדינות שבהן בירוקטיה ממשלתית מפותחת), קיימות שתי אפשרויות בלבד: או חוקים נגד אפלייה במקום העבודה, או חוקים שמחייבים אפלייה‏1. איש אינו מעלה בדעתו את האפשרות שהמדינה לא תכפה את האידאולוגיה השלטת.

1 אפלייות מתקנות, או אפליות גזעניות כמו במשטר האפרטדהייד או המצב שהיה קיים בארה"ב לפני התנועה לזכויות האזרח שם.
659287
כדאי לציין שבית''ר לא קיימת בואקום - היא חברה בהתאחדות הישראלית לכדורגל שחברה באופ''א שחברה בפיפ''א, ולשלושתן יש חוקים נגד גזענות. לכן, במידה ויוכח שבית''ר אכן גזענית כעקרון, גם בלי חוקי מדינה היא לא תוכל להיות חברה באף אחד מהגופים האלה, ואף קבוצה שחברה בהם לא תשחק עם בית''ר. במקרה הזה אין שום צורך במדינה ש''תכפה את האידאולוגיה השלטת''.
659233
לדעתי, ללא קשר אם קבוצת כדורגל היא בתחום שיפוט ההתאחדות או של נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה, גוף שמצהיר במודע שהוא מפלה על בסיס לא עניני הוא גוף שיש לטפל בו. הדבר דומה למשל למינוי נשים למנהלת בתי הדין הרבניים. כמובן שבכל תחום סוג ואופי הטיפול שונה, וחייבים שתהיינה רגישויות להשלכות הרחבות. קבוצת כדורגל המסרבת במפגיע לקבל מוסלמים זהה למועדון גולף שסרב לקבל יהודים או קבוצת בייסבול באזור מוכה ק.ק.ק. שמסרבת לקבל שחורים.
בן ערב, בן נצרת ובני 659248
הקבוצה טוענת שאין שום אפליה. סתם במקרה זה לא קרה עדיין (וסתם במקרה לא היה אף זר מוסלמי מאפריקה - עד כמה זה מקרי? או שזרים מוסלמים מאפריקה הם נדירים יחסית?) וסתם במקרה הזרים המוסלמים שהגיעו עפו די מהר.

אני בכלל לא בטוח שיש כאן אפשרות לתביעה. אבל אני רוצה להיות בטוח מה עמדת הקבוצה. כמו שציינתי בתגובה קודמת, אחת הכתבות הקודמות ציינה שורה של גופים שאולי יהיה להם אכפת מעמדה כזו של הקבוצה.

דרך אגב, האם יש ערבי מנצרת בשם בני?
בן ערב, בן נצרת ובני 659251
אחד מה"גופים" הללו הוא האוהדים. הכתבה האחרונה (בינתיים) בסדרה נכתבה על ידי אלחי הלמן, שמציג את עצמו כדתי (חרדי?) אוהד ביתר שהחליט להחרים את המגרשים בגלל פרשת הצ'צ'נים. לדבריו, "זה הכיף בספורט, שערבי ויהודי יכולים להתחבר לשעתיים של שנאה משותפת. במקרה שלנו, השנאה לצבע האדום.".

כמובן שאוהדים אחרים ממשיכים להגיע.
בן ערב, בן נצרת ובני 659399
בינתיים בדיון הזה כמה גזענים מראים עד כמה הם ראויים לתאור הזה. אבל מה יקרה עם הקבוצה עצמה? האם היא יכולה לרסן את אותו קומץ מפורסם? מסתבר שכשאופ"א מאיימת, הקבוצה רוצה ויכולה.
בן ערב, בן נצרת ובני 659800
כנראה שזה עובד רק בארץ. זמן לא רב לאחר מכן, במשחק מול שרלרואה הבלגית במגרשה, המשחק הסתיים בתבוסה צורבת: 5-1. מביתר הגיעו 800 אוהדים, 100 מביניהם נמנו על ה"קומץ" והתפרעו בצורה שתוארה על ידי רבים כ"מבישה", כולל הנפת דגל כך, זריקת חזיזים, וזריקת חפץ שפגע בשוער שרלרואה. במחשבה שניה, התנהגותם מתאימה למי שעל שמו קרויה העיר: קרלוס השני, מלך ספרד [ויקיפדיה].

משום מה נראה שהפעם הם השתינו מהמקפצה. מעבר למקהלת הגינויים הרגילה, הבעלים, ניר טביב, החליט שנמאס לו. בהצלחה לבית"ר במציאת ספונסר חדש.
בן נעוות המרדות 659802
ניר טביב?!
דיליטנט!
הליכה לכפר שמריהו 659804
סליחה: אלי. וכאמור, זה ייגמר בקרוב.
בני עבדים 659825
הנפת דגל כך מביישת רק לאומנים פלסטינים.
מעניין שהבעלים של הקבוצה השניה שאוהדיה נופפו בדגל אש"ף (שהוא כמובן לא מביש אותך,מה כמה כבר 2-3 אלף יהודים נרצחו בגללו?),צעקו "יהודים לגז" והצדיעו במועל יד,לא התפטר.
ואתם תרקדו לפני הגביר,כי התנהגתם לא יפה.
בני עבדים 659826
כמה אנשים במדינה, באחוזים, לדעתך, הם ״לאומנים פלסטינים״? כמה מתביישים בדגל כך?
בני עבדים 659849
מבחינת המהות ההצד השמאלי של הליכוד (כל מיני מרידור ודומיו) ושמאלה.
מבחינת המציאות רובם עדר שעושה מה שאומרים לו בטלויזיה,אחרי שתופסק ההסתה האנטישמית בטלויזיה נוכל לדעת מי לאומן פלסטיני באמת,ומי עגל חסר דעת.
בני עבדים 659903
בקיצור, רוב נשמע לך סביר? זה כמו הבדיחה על זה שתשעים ותשעה אחוז מעורכי הדין מוציאים שם רע לשאר?
בני עבדים 659904
לא,ממש לא,לא בנבחרים ועל אחת כמה וכמה לא הבוחרים.
רוב הנבחרים והבוחרים בוחרים שבטית ורגשית,הם לא באמת מבינים מה המשמעות של עמדות לכאורה ''ליברליות'' (כי סיפרו להם שזה ליברלי),זה רק נשמע להם ''יותר נכון'' או ''צודק''.
כמו שבטח הבנת מהדיון על גירוש היהודים-זאת אנטישמיות קלסית פרימיטיבית שרוב מי שתומך בזה חושב (כתוצאה של שטיפת מח אירופית ורצון להאמין מפחד הערבים) שזאת דעה ליברלית ומתקדמת.
כך מהנדסים פסיכולוגיה המונית.

וגם לזה אין רוב,לשמחתנו הישראלים בסוף הם עם חכם.(יחסית)
בני עבדים 659943
הצד השמאלי של הליכוד וכל מה ששמאלה מכך נשמע לי די באזור ה 50% אם לא יותר.
להגיד עליהם "רק" זו גרסה מצומצמת אך מתאימה במהותה לזה שאמר ש"רק" 99% מעורכי הדין מוציאים שם רע לשאר.
בני עבדים 659950
נכון מבחינה מהותית.
לא נכון מבחינה אידאולוגית.
בן ערב, בן נצרת ובני 659831
לא הייתי ממהר להספיד את הקשר טביב-בית''ר. זרזיר ועורב כאלו לא מוצאים כל יום.
בן ערב, בן נצרת ובני 659873
מירי רגב טוענת שמדובר ב7-10 אנשים והיא אינה מכירה את לה פמיליה. כשהמראיין עדכן אותה שיש להם עמוד אינטרנט והם ועמדותיהם ידועים, היא החלה לגמגם.

היא סיימה בנימה תקיפה, לאחר שנשאלה אם היא פוחדת שכן התגובות בעמוד שלה קראו לה "בוגדת", שלא תאפשר אלימות "משני הצדדים" באירועי ספורט. נראה שהשבלונה התפלקה לה. איזה שני צדדים? איזה 7 אוהדים? מוזר מאד.
בן ערב, בן נצרת ובני 659874
שני הצדדים
בן ערב, בן נצרת ובני 659404
לכשבאל שבאב ריאד או באל ואחדה מכה ישחקו שחקנים יהודים, אפשר יהיה לבוא בטענות לבית''ר ירושלים. עד אז - שיחפשו את החברים שלהם בקטאר.
בן ערב, בן נצרת ובני 659406
אין הרבה שחקנים יהודים בשוק הבינלאומי.

להבדיל: בקטאר משחקים שחקני רכש נוצרים יקרים. אין לי נתונים על מדיניות קבלת הזרים בליגה הסעודית.

ובכל מקרה, מה אכפת לך ממה שקורה בסעודיה? המצב בארץ צריך להיות ממש גרוע אם אנחנו צריכים להשוות את עצמנו אליהם.
בן ערב, בן נצרת ובני 659407
ירושלים ליהודים כמכה למוסלמים
בן ערב, בן נצרת ובני 659412
ממש מכת מדינה.
בן ערב, בן נצרת ובני 659867
בעקבות תגובת הקבוצה ואוהדיה לשחקנים הצ'צ'נים החליטו קומץ אוהדים שנקעה נפשם מהגזענות והם מקימים קבוצה חלופית בשם בית"ר נורדיה ירושלים. בהתאם לכותרת, הסגל כולל בן ערב אחד ובן נצרת אחד (שניהם ערבים ירושלמיים). המוסלמי הוא שחקן שגדל בבית"ר ירושלים אך חסרו לו כישורים (כנראה שמהסוג הדתי) כדי לשחק בבוגרים.

בניגוד לציפיותיהם, הם לא הצליחו לעלות ליגה (הגיעו למקום שלישי בליגה ג' המקומית).
בן תימן, בן נצרת ובני 676084
דובר בית"ר ירושלים: "בקבוצה לא רק ששיחק שחקן ערבי, גם יש בעלים ערבי".

מכיוון שבהארץ המשיכו לכנות את הקבוצה "הקבוצה היחידה בליגה שבה לא משחק ערבי", לדובר נמאס בשלב מסוים מכתב הספורט של העיתון והוא החל להחרים אותו. העניין התפוצץ, וזה אילץ את דובר הקבוצה להצהיר שאין כלל בעיה.
בן תימן, בן נצרת ובני 676086
מסתבר שאלי טביב הא אח של פרס.
השאהידים של בית''ר 676087
אז כשהם שרים "מוות לערבים" זאת משאלת מוות פרוידיאנית?
השאהידים של בית''ר 676104
והרי כל ישראל ערבים זה לזה.
659250
שמירת זהות אתנית יהודית מתפרשת בקרב חוגים מועדים לבלבול כגזענות. יש גזענות ויש בלבול צדקני ושניהם מזיקים לעמים שיושבים בציון.
יחד עם זאת אני לא חושב שפעילות ציבורית (גם לא ספורטיבית) ראויה לכלול עקרונות גזעניים. מטבע הדברים, אפשר ליישם עקרונות גזעניים (במציאות ובפועל) מבלי להצהיר על עקרונות ולכן אני מפקפק מאוד בתועלת שהמחוקק יכול להביא.
659286
אתה מכיל את אותו כלל על קבוצה כדורגל הונגרית שתחליט לא להעסיק יהודים כעקרון?
659290
ומה על קבוצת כדורגל אוסטרית שתחליט להעסיק רק יהודים כעקרון?
עלק "רחל", לא נמאס לך להחליף שמות? 659291
מה הקשר?
659714
ברור. נו, חמש דקות ראשונות בשיעור הראשון בלימודי גזענות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים