יש אופק מדיני והוא נקרא קונפדרציה. 662032
"הרעיון של קונפדרציה של שתי מדינות עם גבולות פתוחים, שהעלה באחרונה הנשיא ראובן ריבלין, מתסיס את שרידי שיח השלום מעל דפי "הארץ". רוית הכט סונטת ברעיון וסבורה שרק פתרון של שתי מדינות המבוסס על הפרדה מוחלטת יוביל לשלום צודק ("ריבלין ניצח את שתי המדינות", 12.8). תמיכת אנשי שמאל בריבלין היא בעיניה "היגררות נרפית ומיואשת אחרי האלימות והבריונות של תנועת ההתנחלות". גדעון לוי לעומתה מאיץ בריבלין להתקדם למסקנה המתבקשת: "אם לא שתי מדינות — כי אז רק מדינה אחת" ("פרדריק דה־קלרק או שמעון פרס?", 9.8).

תנועה ישראלית־פלסטינית שקמה באחרונה, "שתי מדינות, מולדת אחת" (שאני ממייסדיה), טוענת ששניהם טועים. הכט טועה מהסיבות שציינה; פתרון שתי המדינות היה לסיסמה חלולה, שבמקרה הטוב תתורגם למדינה פלסטינית מפוצלת וחסרת ריבונות אמיתית. הוא לא ייתן מענה לבעיות העומק, ייצור עימות עמוק ואלים בחברה היהודית, ולכן יוביל להמשך הסכסוך. המו"מ הבלתי נגמר נהפך למסך עשן המסתיר את ההתנחלות היהודית ואת מיסוד המשטר של "אפרטהייד זוחל", תוך שימון גלגלי הטרור וחיזוק האיסלאם הקיצוני. פתרון שתי המדינות היה לאשליה.

לוי טועה, כי הוא מזלזל בחשיבות מוסד המדינה לשתי התנועות הלאומיות. אף מדינת לאום בעידן האו"ם לא ויתרה על קיומה הריבוני. מדוע שישראל תהיה הראשונה לוותר ולהתמזג עם פלסטין? מדוע שפלסטין תוותר על זכותה? בנוסף, פתרון המדינה האחת זהה לחלומות הרטובים של קנאי הדת בשני הצדדים, וייתן להם רוח גבית. מתווה המדינה האחת הדמוקרטית גם הוא אשליה.

אז מה כעת? תנועת "שתי מדינות, מולדת אחת" מציעה מוצא שהוא המסלול היחיד שנותר לשלום, והוא הרעיון הקונפדרטיבי. קונפדרציה היא מבנה גיאוגרפי־פוליטי שבו מדינות ריבוניות מתאגדות ומאצילות סמכויות למוסדות משותפים, תוך שיתוף כלכלי וחופש תנועה ביניהן. לאחר שלוש שנים של עבודת שטח פיתחה התנועה מתווה מפורט של "איחוד" פלסטיני־ישראלי, שממחיש את האפשרויות הטמונות בגישה."
קונפדרציה עכשיו - אורן יפתחאל.
יש אופק מדיני והוא נקרא קונפדרציה. 662045
כל הכבוד על היוזמה.
יש אופק מדיני והוא נקרא רפטריאציה 662050
מצטרף לאיחולים.
ככל שיועלו יותר יוזמות הזויות ע''י רסיסי השמאל, כך יתפזרו מאמציו בין ה''פתרונות'' השונים, ויתרחק רעיון העיווים של ''מדינה פלסטינית''.
בסופו של דבר, גם השוליים ההזויים של השמאל יבינו שאין פתרון אמת מלבד חזרתו של הפולש הערבי למולדתו בחצי האי ערב (רפטריאציה)
יש אופק מדיני והוא נקרא קונפדרציה. 662052
על רעיון הקונפדרציה הבעתי את דעתי בתגובה 658669 - אם ביילין חושב שמימוש הרעיון הזה יביא לכך שרוב המתיישבים ביו"ש יירצו להתפנות, משהו כאן מסריח, ומדובר, ככל הנראה, בעוד רעיון שמאלני של נסיגה ממש תחת חסות מלים ממתנות.
אשר לריבלין, אני מקווה שהתנהלותו לאחרונה אינה מסמנת איזו "שרוניזציה" שמתחוללת בו, כלומר רצון להתחבב על השמאל, שאחראי במדינתו על שיפוט וקביעת ערכם של אישים. אבל גם אם החשד שלי לגביו יתאמת, מזלנו הוא שלא כשרון אין הוא נמצא במעמד השפעה כה רב, וגם יכולותיו "הבולדוזריות" פחותות בהרבה, כך שנזק רב אין הוא יכול לגרום.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים