לא רק 692! 66246
הבוקר הורה בג"ץ בצו ביניים למדינה לנמק מדוע לא תכריז על פיטום אווזים כעברה על חוק "צער בעלי-חיים".

לא רק 692! 66250
אפשר בהקשר זה לציין שמדינות רבות בעולם אסרו בחוק פיטום של אווזים בשטחן. על מדינות אלה נמנות אנגליה, גרמניה, שווייץ, פולין, דנמרק, שבדיה, אוסטריה, נורבגיה, צ'כיה, לוקסמבורג, פינלנד, ולאחרונה גם איטליה (החוק האיטלקי יכנס לתוקף בשנת 2004). ישראל, לעומת זאת, היא אחת היצרניות הגדולות בתחום זה. לפי הנתונים של המועצה לענף הלול, מייצרת ישראל כ-‏550 טון כבד אווז ומולארד בשנה. עד כמה שידוע לי, אין בישראל כבד אווז שלא עבר תהליך ארוך של פיטום.
שאלה 66257
האם גם חזה אווז מיצר מאווזים מפוטמים?
כל האווזים בישראל מפוטמים 66271
שאלה תמה. 66288
האם יתכן שניתן ל"כופף" את חוק צער בעלי חיים, כך שיאפשר להמשיך לפטם אווזים? האם יש דרך כלשהיא שמשרד החקלאות יכול להוכיח שאין פה עבירה על החוק הנ"ל?
שאלה תמה. 66312
ברור לכל, לדעתי, שקיים פוטנציאל התנגשות בין פיטום אווזים בכוח לבין הדרישה החוקית למנוע סבל מבעלי-חיים, אלא שניתן לומר זאת גם לגבי פעילויות רבות אחרות של ניצול בעלי-חיים בחקלאות. כלובי סוללה הם לא התעללות? ומה עם התנאים הקשים בהם מוחזקים העגלים המכונים "עגלי חלב"? הם סובלים פחות מאווז שצינור קשיח תקוע עמוק בגרונו?

התנהלות שופטי בג"ץ היום, שהוציאו מיד צו על-תנאי נגד משרד החקלאות אפילו בלי לשמוע את נימוקי שני הצדדים, מראה שלדעתם פיטום אווזים היא פעילות שאולי חוצה קו אדום כלשהו מבחינת מידת הסבל שנגרם לבעלי-החיים מול זכותו (המעוגנת גם היא בחוק) של החקלאי לנצלם למטרות רווח. טענת נציג משרד החקלאות שהשיב בזמנו לעתירה היתה שהסבל שעוברים האווזים הוא "סבל סביר". גם הם לא מכחישים שמדובר בסבל, אך עתה עליהם גם לשכנע את השופטים שהסבל הזה הוא אכן סביר. אין לי שום מושג מה ההבדל בין סבל סביר לסבל לא סביר, אבל תוך 45 יום נדע כולנו מה הופך את סבלם של האווזים לסביר בעיני החקלאים.

אישית אני מקווה שמדינת ישראל תאמץ בסופו של דבר את החקיקה המתקדמת במדינות אחרות בעולם בנושא זה, ותפסיק לשמש כחצר אחורית שבה מתבצעות פעילויות שאסורות על פי חוק במדינות רבות במערב.
אתנחתא 66324
בחיג'ז היו הבריות נוהגין לפטם כרסם בחגבים עד שבא חכם ואמר לן אי אתם בולסים רמשים והם דרין בכנופיות כאנוש יהוו לה, יען נפקא מינא רגישים המא לבני מינם וחפצים חברותא. ואתם תועבה תעשו ומצערים הנכם האגודה.

(נדמה לי שיש איזה מזמור לשבת שמקלס אכילת מטעמים ועופות מפוטמים)
להסענג בסענוגים הוי יוי יוי יוי 66368
ברבורים שלו ודוגים הוי!
תהייה משפטית 66370
מגיש בג"ץ לא אמור להיות צד בעל עניין בנושא? איך בדיוק עמותת נח היא צד בעל עניין בפיתום אווזים?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים