בקשה לתקדימים 66388
דב,

האם תוכל להסביר על מה מבוססת ההנחה שפעולת תגמול קשה של ישראל תרתיע את הפלסטינים מלשגר מתאבדים?

למשל, אם להשתמש בדוגמא שנתת, האם הפצצת דרזדן ופעולות דומות של בעלות הברית מנעו מהצבא הגרמני מלהלחם עד לרגע האחרון ממש?

במילים אחרות, האם אפשר להצביע על תקדימים היסטוריים אחרים שיראו שפעולות מעין אלו יעילות כנגד אומות שבראשן שליט יחיד?
בקשה לתקדימים 66391
יש דברים שהם מובנים מעליהם, ואני מתפלא שבכלל נדרש ממני להסביר. איני יכול להסביר טוב יותר ממה שכבר הסברתי.
הפצצת דרזדן, כפי שאמרתי, הייתה פעולת נקמה. בעלות הברית לא ביקשו משהו מהגרמנים לפני ההפצצה כתנאי לכך שהעיר לא תופצץ ואחרי שהופצצה לא בקשו משהו תמורת אי המשך ההפצצה.
לעומת זה כניעת יפן שאף היא לא הייתה מדינה דמוקרטית באה בעקבות הפצצת שתי הערים.
דברים שמובנים מאליהם? 66482
דוב, אתה שוב ושוב מבקש מהקוראים לאמץ דרך הסתכלות "מדעית" על המצב ועל הדברים שאתה מציע, אך לדעתי אינך עושה זאת בעצמך. במקום זה אתה כל הזמן מתפלא על כך שאחרים אינם מאמצים בשתי ידיים את ההצעות שלך.

כשמגדירים ניסוי מדעי, בכל תחום שלא יהיה, מגדירים מראש את פרוטוקול הניסוי ואת מטרותיו (שני דברים שבהחלט גם אתה עשית), וכן מדדים להצלחה ומדדים לכשלון. מדד להצלחה קובע שאם תוך כך-וכך זמן ו/או לאחר כך-וכך נסיונות נגיע לתוצאה המבוקשת, הרי שהניסוי הצליח ואפשר להתחיל לכתוב את המאמר המסכם. מדד לכשלון קובע שאם לאחר הזמן שהוגדר או לאחר שנסיים לבצע מספר מסוים של נסיונות לא תושג המטרה שהגדרנו מראש, הרי שהניסוי נכשל. את המדדים האלה יש להגדיר, כאמור, לפני תחילת הניסוי, וזה מעשה מאד לא מדעי לשנות אותם במהלכו. לכל היותר קובעים שהניסוי הראשון נכשל ומגדירים ניסוי חדש. שום מדען שפוי בדעתו לא יגיד "אם הניסוי שלי לא יצליח, אעשה אותו שוב ושוב ושוב ושוב עד שהאנשים בחלוקים הלבנים יבואו לקחת אותי או עד שיגמרו לי חמרי הגלם".

אתה, לעומת זאת, כתבת בפירוש שאם הפצצת האזרחים שאתה מציע לא תביא להפסקה מיידית של הטרור, אתה תציע להפציץ אזרחים פלשתינים שוב ושוב באותו אופן, עד שיגמרו הפלשתינים או עד שמדינות העולם תעצורנה פיזית בעד ישראל מלהפציץ אותם (תגובה 65560). ברור לך מן הסתם שלפחות התסריט האחרון מגלם בחובו תוצאות עגומות למדי למדינת ישראל, עד כדי סיכון קיומי אמיתי, ולכן סייגת את האפשרות הזאת בקביעה "האפשרות הזאת אינה מעשית. אין דבר כזה." וכן "זה ממש נגד חוקי הטבע".

ברגע שעשית את זה, זנחת את המסגרת המדעית שהתיימרת לבנות סביב ההצעה לטובת טענות המתבססות על הרגשותיך האישיות בלבד. הובהר בדיון הזה שיש אנשים הרואים בהצעה שלך לא רק מעשה בלתי מוסרי ביסודו אלא גם "הימור על כל הקופה" מבחינת מדינת ישראל (בהינתן אחד התרחישים שאתה החלטת שהם בניגוד לחוקי הטבע), אז אולי הגיע הזמן שתפסיק להתפלא כל פעם מחדש על כך שמבקשים ממך שוב ושוב להוכיח דבר שרק בעיניך הוא מובן מאליו.
דברים שמובנים מאליהם? 66487
כשכתבתי "ממש נגד חוקי הטבע" אמרתי זאת כמובן על דרך ההגזמה, ולא התכוונתי כלל למדע. אני הרי כל הזמן טוען שהדיונים הפוליטיים והערכיים כאן שייכים לעולם אחר, שבו אי אפשר להוכיח בצורה מוחלטת את הטיעונים.
אבל כיון שאתה בוחר להתבונן בדברים דווקא "מדעית" ארים את הכפפה ואומר (משהו שגם אותו אמרתי הרבה פעמים בדיונים "המדעיים"), שגם המדע מסתמך על מעין אמונות מדעיות (אגב, כדי להביא דבר בשם אומרו, שמעתי את הרעיון הזה והמושג "אמונה מדעית" ממורי פרופ' ארתור שביט שאותו הזכרתי מספר פעמים, שכך התייחס לדברים כשדיבר על חוקי התרמודינקה, בתחילת הקורס.)
ואני אכן מאמין במה שאמרתי, וקשה לי להבין אחרים שאינם מאמינים.
אבל איני יכול להוסיף דבר על מה שאמרתי כדי להסביר אלא רק לחזור עליהם.
הבאתי פעם את דוגמת תאי הגזים לנאצים ושאלתי את זה שהתווכחתי אתו אם לדעתו הנאצים היו מעדיפים להכחיד את האומה הגרמנית ובלבד שגם היהודים יכחדו. מה דעתך ?
אתה יכול בכלל לתאר לעצמך שאותנו מישהו היה מתחיל להשמיד ואנחנו היינו יכולים להפסיק זאת רק על ידי זה שנפסיק לרצוח ולא היינו עושים זאת ?
אני פשוט לא יכול להבין דבר כזה.
הפלשתינים אינם מלאכים. הם בני אדם כמוני וכמוך.
דברים שמובנים מאליהם? 66494
אני אגיד לך בפשטות מה אני יכול לתאר לעצמי. זכותך המלאה לחשוב שאני טועה בדרך שבה אני מדמיין את השתלשלות האירועים הצפויה, אבל עליך לקחת בחשבון שלמרות כל אמונותיך יש סיכוי כלשהו, קטן ככל שיהיה, שמדובר בתסריט ריאלי.

לצורך הדיון אני אתעלם כרגע מההשלכות המוסריות של המעשים שאתה מציע, למרות שהן חשובות בעיני לא פחות מהדברים שכן אומר, ואתייחס רק להשלכות שיהיו בשטח.

אני יכול לתאר לעצמי שממשלת ישראל תחליט יום אחד להפציץ אוכלוסיה אזרחית פלשתינית כפי שהצעת, ושבתגובה לכך מה שיקרה הוא שהפרסומים האחרונים על הטבח שהיה כביכול במחנה הפליטים בג'נין יחווירו לעומת המראות והקולות שיתפרסמו בכל העולם מאותו אזור מופצץ. התגובות הבינלאומיות שתהיינה להפצצת אוכלוסיה אזרחית ע''י ישראל צפויות לדעתי להיות הרסניות, לאו דווקא במישור הצבאי אלא במישור המדיני. אני יכול לתאר לעצמי אמברגו כלכלי על ישראל, החרמה מוחלטת של מוצרים תוצרת ישראל ושל חברות ישראליות בכל העולם, קונצרטים של אמנים ופרוייקטים אחרים עם מסרים אנטי-ישראליים נוקבים שיתבצעו למטרת גיוס כספים עבור הרשות הפלשתינית. אני יכול לתאר לעצמי די בקלות שסחיפה כזאת בדעת הקהל העולמית תעמיד באופן מיידי כל יהודי בכל מדינה בעולם בסיכון גבוה בהרבה מאשר הוא נמצא בו היום, ולכן כסוג של הגנה עצמית אני יכול גם לתאר לעצמי התנערות רחבה של יהודי התפוצות מהפעילות הפושעת של הפצצת אזרחים פלשתינים ע''י מדינת ישראל. אני יכול לתאר לעצמי שדבר כזה ייצור קרע לא רק בין הישראלים שיתמכו בצעד כזה לבין אלה שיתנגדו לו (כמוני), אלא גם בין מדינת ישראל לבין יהודי העולם.

אתה ואחרים תוכלו לטעון כמובן שזה לא צודק, ולהביא שוב את הדוגמאות של הפצצת אפגניסטן או דרזדן או מה שלא יהיה, אבל לעקרונות מוחלטים של צדק יהיה לדעתי תפקיד שולי ביותר בהשתלשלות האירועים הצפויה, ובשבועות האחרונים נוכחנו שוב כיצד טיעונים רציונליים למיניהם (במיוחד כשהם מגומגמים ומלווים בנסיונות הסתרה של העובדות) לא מסוגלים למחוק את הרושם שיוצרות כמה תמונות זוועה על הציבור הרחב שברובו הגדול לא טורח להתעמק בפרטים.

במקביל לכל האירועים הללו, אני יכול לתאר לעצמי שהפצצת אוכלוסיות אזרחים פלשתינים דווקא תגביר בטווח הקצר את הטרור נגד ישראל ונגד יהודים בחו''ל ולא תצמצם אותו. אחרי הכל, הטרור הוא בינתיים הדבר היחיד שממש הצליח להוציא את הציבור הישראלי משלוותו, ולא נראה לי שהמנהיגים הפלשתינים והמוסלמים בכלל יחליפו את מה שנתפס אצלם כ''סוס מנצח'' מהיום למחר. גם אצלם יש הרי לא מעט אנשים שמאמינים שמה שלא הלך בכוח ילך בעוד יותר כוח.

עד כאן חלק קטן ממה שאני יכול לתאר לעצמי שיקרה. הטעות שלך לדעתי היא שאתה מתעלם מהזמן שלוקח לתהליכים עמוקים לקרות ומהמחיר שבצידו. אתה חושב שהפצצה או שתיים יגרמו למישהו לשנות את דעתו ולהחליט ''להפסיק לרצוח'', תוך התעלמות הן מאלמנט הנקמה המתבקש והן מכך ששינויים קיצוניים כאלה כמעט שלא קורים במציאות וכשהם קורים זה תמיד לוקח זמן רב מאד. לא נראה לי שמדינת ישראל יכולה להרשות לעצמה לחיות בתנאים שתיארתי למעלה אפילו כמה חודשים ובינתיים עוד להמשיך להפציץ אזרחים עד שהמסר יחדור. יכול להיות שאני טועה, אבל עם כל הכבוד, יכול להיות גם שאתה טועה, וההימור שאתה מציע נראה לי כמו הימור גדול מדי מכדי שאפשר יהיה לפטור את כל התרחישים שאינם מתאימים לתזה שלך כבלתי הגיוניים או כמנוגדים לחוקי הטבע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים