לב הבעיה 665461
אני רוצה לצטט את שני המשפטים הראשונים ממאמרו של אמנון לורד "ליל הסכינים הארוכות" שפורסם בגיליון יום שישי של "מקור ראשון":

"הפלסטינים, בתור אוכלוסייה סונית, נלחמים על זכותם לשחוט באופן חופשי את המיעוט שבסביבתם. היהודים הם המיעוט היחיד במזרח התיכון שהוא זדוני מספיק כדי להגן על עצמו."

זו מהות העניין, וכל מי שחושב על "אופק מדיני" צריך להסביר למה הסיכוי ל"פתרון" בעזרתו אצלנו סביר יותר מהסיכוי לפתור בעזרתו את בעיית דאעש למשל, בסוריה עיראק סיני לוב ואחרות.

משהו אחר אבל באותו עניין:
כדי לקבל מידה מסוימת של פרופורציה, לגבי מה שקורה אצלנו היום, אני ממליץ מאד לקרוא את הערך "טבח חברון" בויקיפדיה, שבמקרה נתקלתי בו לאחרונה, כדי להיזכר באירוע אחד מרבים בו נטבחנו תחת חסות בריטית.
לב הבעיה 665463
האם הכורדים נמצאים במזרח התיכון? דרך אגב, הערך המקביל על צפת לא מזכיר את התפקיד של בן למשפחת עבאס בסיפור.
לב הבעיה 665467
אם אתה מקבל את הרעיון המרכזי בדבריו של לורד, והבעיה היחידה שמצאת בהם היא שיש עוד קבוצה שמגינה על עצמה, ואין אנו היחידים, אז זה כבר צעד גדול לאנושות.
את הקטע על צפת לא הבנתי.
לב הבעיה 665468
הוא מתכוון ל https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%98%D7%91%D7%97_%D7%...
(וחיפוש קצת יותר מעמיק מגלה שאבו נאצי נהג, כילד, לזרוק אבנים על יהודים - הרבה לפני ה"נכבה" והרבה לפני ה"נכסה")
לב הבעיה 665470
האמת, שבמחשבה שניה לא בטוח שהוא התכוון דווקא לטבח של תרפ"ט
ערביי צפת טבחו, אנסו ובזזו ביהודים ב1799, 1823, 1834, 1838, 1929 (כאמור) ו1936.
אבל לא צריך לחשוד באבו נאצי שמשפחתו השתתפה בכל מעשי הטבח, מכיוון שהם היגרו לצפת רק בסוף המאה ה19, וזכו להשתתף רק בשניים האחרונים.
לב הבעיה 665497
עכשיו אני מרכיב משקפיים בעלי מסגרת שחורה עבה, ואומר בקול: בניגוד לגלות אירופה, תחת שלטונם של הערבים נהנו היהודים מחיים טובים בהרבה!
לב הבעיה 665472
אבל כשהמלצתי על קריאת הסיפור המזעזע של טבח חברון, לא חשבתי כלל על אבו מאזן, וגם עכשיו איני מבין מה הקשר כאן. בסך הכל רציתי להזכיר שכבר היינו במצבים גרועים בהרבה, ממש חסרי אונים, ושהעניין כאן הוא תאוות הרצח הדעשית רבת השנים של הערבים, ולא איזה קיפוח כזה או אחר, כפי שהיטיב להדגיש אמנון לורד.
לב הבעיה 665500
משפחתו של אבו נאצי חיה תקופה מסויימת בצפת.
לב הבעיה 665496
אנקדוטה:
שוחחתי עם אדם שסיפר לי על אביו שהיה רופא ושהה בזמן מלחמת השחרור באחד הישובים בדרום. באותה תקופה - כמו באותה תקופה, צבאו האורקים על הישוב במטרה לטבוח את כל תושביו היהודים. היהודים נסוגו והתבצרו בתוך המבנה החזק היחיד שהיה בישוב, וניסו להתגונן. הערבים הוסיפו לתקוף וחלק מהם נפגעו. אז באו הבריטים "לעשות שלום", והערבים אמרו שפצועיהם זקוקים לטיפול. בתוך המבנה התנהל ויכוח בשאלה האם הרופא צריך לצאת או לא. לבסוף הרופא התעקש ויצא ...ונרצח מול עיניה של אשתו ומול הבריטים הצדיקים שתמיד מגינים על יהודים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים