מאמר בלתי נשכח מ''יתד נאמן'' 66562
אחד מבכירי הכותבים ב"יתד נאמן", עיתון הפלג הליטאי של אגודת ישראל (שלו שייכים הח"כים רביץ וגפני), ישראל וורצל, המשתמש בשם העט "פ. חובב" פרסם את המאמר המאלף הבא ב-‏19.4.02. דברים שאפשר ללמוד על ישראל והציבור החרדי בשנת 2002. המאמר מובא בלשונו.

תשקיף ל"חג"
___________
ייקח הרבה זמן עד שבבזק ישכחו את ערב "יום העצמאות" תשס"ב. לחץ כל כך כבד על מרכזיית הטלפונים שלהם לא זכור לזקני צפת עוד מלפני שהמציאו את הטלפון. לא סתם לחץ. פתאום, ללא כל התרעה מוקדמת, התחיל זרם של שיחות טלפון מכל רחבי הארץ, כל היום בלי הפסקה, כולן לאותו מספר טלפון ב"בית יתד נאמן" בבני ברק. אם בימים הקרובים תסתמן מגמת עלייה במניות בזק, עובדי החברה וקוראי יתד נאמן הם האחרונים שיגיבו בהפתעה. לכמות כזו של שיחות חייבת להיות משמעות כלכלית.

ומעשה שהיה כך היה: כידוע, מאז הקמתו של "יתד נאמן" לפני כך וכך שנים, מתפרסמת כל יום בעיתון, בעמוד שלפני האחרון, מסגרת יומית מיוחדת על תחזית מזג האוויר. ככה זה. אנשים הרי צריכים לדעת מה מזג האוויר. בלי לדעת מה מזג האוויר, איך הם יוכלו לדעת מה מזג האוויר ? בשל העובדה שעל פי חוקי המדינה, אסור להוציא עיתון ב"יום העצמאות", פורסמה בערב "יום העצמאות" תחזית מזג האוויר ליומיים, אלא שמשום מה, לתדהמת הרבבות השתרבב למסגרת, הנוסח המקורי של תחזית מזג האוויר, כפי שנשלח על ידי סוכנות הידיעות עתי"ם : "תשקיף לחג מעונן חלקית, התקררות ניכרת וייתכן גשם מקומי בצפון".
נו נו, זה מה שהיה חסר לרבבות בימי אינתיפאדה טרופים אלו. מרכזת הטלפונים לא יכלה לעמוד, אפילו לא לשבת, בלחץ הפניות. "תשקיף לחג" ? איזה חג ? מה קורה פה ?
חלק מהפניות הטלפוניות הבהולות היו בקול שבור ודואג: מה יהיה ? איך אפשר לתקן את התקלה ? אולי כדאי לשים התנצלות גדולה בעמוד ראשון ? ואולי צריך להודיע שמכאן ולהבא, המערכת לא אחראית גם להודעות מזג האוויר, כמו לתוכן המודעות ולסגנונן ?

פונים אחרים הגיבו בשצף קצף:"תשקיף לחג" ? בושה וחרפה. ככה כותב עיתון של בני תורה ? מי היה מאמין שנגיע לדיוטה שכזו ? מי הסמיך אתכם להכריז לנו על חגים חדשים ? וכמובן, לא נגרע גם מקומם של השמחים לאיד: "תשקיף לחג ?" תגידו, החלטתם להתחרות עם "הצופה" ? למה לא פירטתם גם איפה אפשר ללכת לבמות בידור ? למה לא עשיתם מוסף חג מיוחד ? בפעם הבאה, תסבירו לקוראים איך עושים מנגל ומה מקור המנהג.
כל ההתנצלויות על כך שלא מדובר בטשטוש דעות של אחד מכותבי יתד, אלא בנוסח של סוכנות עתי"ם, שהשתחל למרבה הצער בשגגה, לא עזרו: אבל ביתד זה לא היה צריך לקרות.

אולי הכוונה לתשקיף לחג השבועות הממשמש - ניסה מישהו ממערך ההגנה של יתד ליישב בדוחק.
אוי באמת - נדחה הניסיון הציני בשאט נפש - לא מספיק שמכשילים את הציבור בדעות פסולות, עוד מתרצים תירוצים לא מתקבלים על הדעת.
- הכוונה לחג בעומר - הבהיר העובד התורן של מחלקת התחזוקה, במבטא רוסי כבד. ועוד לפני שהפונה הספיק להתאושש מהתשובה המפתיעה ומהמבטא הבלתי צפוי, הוא המשיך לדקלם את המילים שנתבקש - זה אנשים צריכים לדעת בשביל שאפשר לקנות עכשיו חי רוטל משקה למירון.
- סליחה, טעות, ניתוק

כך, במשך כל היום, כמעט, זרמו למרכזת הטלפונים של יתד אלפי טלפונים, בלי גוזמה, כמעט. כולם קראו את העיתון וגילו את המילה הבודדת בת שתי האותיות הנוראה, שהסתתרה בפינה הנידחת בקצה העיתון, "תשקיף לחג" ביתד ? איך ייתכן ? כל התירוצים, כל ההסברים, כל ההתנצלויות, לא הניחו את דעתם של הפונים.
- נכון, אתה צודק - הסביר העורך לאחד הפונים בקול משתנק מבכי, כמעט - זו טעות, מה לעשות ? מי שהיה צריך לשנות את זה לא שם לב. קורה. אחרי שתחזית מזג האוויר מתפרסמת בעיתון כל יום כבר יותר מ-‏15 שנה בלי בעיות, לא יכול לקרות שהוא לא כל כך בדק את זה בעיון ? לא יכול לקרות מצב שמביא את האדם לידי טעות ? טעות.
- טעות שמטעות, ביתד אסור שזה יקרה גם בטעות.

* * *

כזה הוא יתד נאמן. עיתון, שרבבות קוראיו סומכים על כך שלא תשתרבב בו אפילו לא טעות אחת, ואפילו לא מילה אחת של טעות. סולת נקייה, שמן זית טהור, מנופה היטב דק מן הדק.
לולי העובדה שהטור הזה צריך להגיע עד תחתית העמוד, היה מיותר אפילו להוסיף את הסיום הבא: בימים אלו, כשמבצע המנויים הגדול "יתד לבית" נמצא בעיצומו, ומאפשר לכל אחד להצטרף למשפחת מנויי העיתון בתנאים חסרי תקדים - כדאי לזכור גם את זה.
יש להם אתר? 66601
יש להם אתר? 66640
השתגעת ?! האינטרנט אסור בתכלית האיסור.
מאמר בלתי נשכח מ''יתד נאמן'' 66608
התגובה המיידית, כצופה חילוני מבחוץ, היא כמובן על הסקאלה בין שעשוע לזעזוע מהניכור למדינה. אבל במחשבה נוספת, אני מוצא עניין בכך שניתן גם ללמוד שהניכור הזה אינו מובן מאליו. הציבור שאליו פונה העיתון לא חוגג את יום העצמאות, ובכוונה רבה; אבל אילו הוא היה בטוח בעצמו בכך, טעות ההגהה התמימה היתה עוברת בשקט. אם, נניח, לקראת חג סוכות היתה מתפרסמת תמונת דוכן לולבים והכיתוב היה אומר "דוכן אתרוגים", איש לא היה מתרגש.

יפה כאן, אולי, הכותרת של טל, בעניין אחר, "אסורה ובלתי נמנעת". בדומה להשוואה בין ישראל לנאצים, ההכרעה של חוגים חרדים אלו בעניין המדינה היא חד-משמעית וברורה. אבל הסוגיה עומדת שם בחלל האוויר, כך אני מתרשם, וללא הרף תובעת התייחסות והתמודדות. אני לא אומר שזה טוב או רע או מעודד או מיאש, אבל זה מעניין.
מאמר בלתי נשכח מ''יתד נאמן'' 78776
לא יודע, עיקר השעשוע שלי נובע מההפרזה המגוכחת וההתפארות העצמית לגבי ''זרם התגובות'' שיעלה את ערך המניות של בזק - שהרי לא יתכן שכ''כ הרבה טלפונים לא יביאו לשיפור משמעותי ברווחים של בזק. אם אנחנו מחפשים ניתוק מהעולם האמיתי - ההצהרה המופרכת הזאת היא לב ליבו של הניתוק הזה. אפילו כבדיחה זה פשוט מגוחך, והדגש העצום שהושם על העניין הזה הופך את כל העסק לעוד יותר מטופש.
מאמר בלתי נשכח מ''יתד נאמן'' 78777
לא יודע, אולי הבעיה היא בי, אבל אותי המאמר שעשע, ומשום מה נראה לי כי זאת גם היתה כוונת המחבר, ללגלג על אותם קוראים אשר גם שמו לב לטעות, וגם טרחו להתקשר למערכת העיתון עקב כך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים