לא זה הדרך 666195
לנוכח גל הטרור אנו מוצאים את נתניהו בארצות הברית משוחח 4 שעות עם קרי, ומותיר אצל קרי שבב של אופטימיות, מפציר במלך ירדן לאשר שלא חל שינוי בסטטוס קוו בהר הבית, וקורא לאבו מאזן להפסיק להסית ולקרוא לשקט. לא חסר הרבה שבקרוב הוא יצרף את אבו מאזן לרשימת ידידיו אחרי הידיד הגדול ממהומות מנהרת הכותל - ערפאת.
נראה לי שיש כאן חזרה על השגיאות שעשה נתניהו בפרשת מהומות מנהרת הכותל. "פתרון", או במילים אחרות ויתורים, זה פטנט שמאלני, ואל לימין לחקותו.
מה שצריך לעשות הוא לחשוק שפתיים, תוך ניסיון להמעטת הנזק אצלנו והגדלתו אצל הפוגעים, כפי שאכן אנו עושים, ולחכות שלפורעים יימאס לגרום נזק בעיקר לעצמם. ונתניהו יכול בשלב זה לשבת בבית ולנהל את המלחמה הזאת מכאן. קרי לא יעזור לו לפתור את הבעיה הזאת, גם אם ירצה מאד.
בסך הכל כמות ההרוגים והפצועים אצלנו עקב גל הטרור הזה, קטנה בהרבה מכמותם עקב תאונות דרכים, וכפי שאנו יכולים לחיות כל הזמן עם תוצאות תאונות דרכים כך אנו יכולים לחיות תקופה זמנית תחת גל הסכינאות, ולנסות להרגיע את הציבור ולהלחם בפאניקה הבלתי מוצדקת, גם על ידי צמצום הדיווחים בתקשורת למינימום. החגיגה בתקשורת מלבה את האש.
לא זה הדרך 666220
״נראה לי שיש כאן חזרה על השגיאות שעשה נתניהו בפרשת מהומות מנהרת הכותל.״ נתניהו חוזר תמיד על השגיאות במנהרת הכותל סלע קיומנו. במקרה ההוא הייתה עצם פתיחת המנהרה. במקרה הזה, היותו של נתניהו המסית הראשי והאולטימטיבי למרות שהוא מאשים את כולם בהסתה. מזכיר לי את הקלפטומן בפלוגת המילואים שלי: הוא היחיד בפלוגה שהיה נועל את הצ,ימידן.
לא זה הדרך 666221
ציינתי בברור לאילו שגיאות התכוונתי. השגיאה שאתה מוסיף מבחינתי אינה שגיאה אלא דווקא מעשה נכון, וגם לא ברור איך היא חזרה עכשיו. הפעם לא חפרנו מנהרה.
לא זה הדרך 666238
ועוד איך, חפרנו מתחת ליסודות שקר ומשהו בהחלט התערער כאן:

נתניהו: "אם שוב תבחר באלימות שקרים ואנטישמיות כלחצים לוויתורי שלום ארחיק אותו באמירות משלי".
חוסיין: "שתוק כבר ינעל אבוק. אם הממלכה האשמית מתפרקת אין רשות פלסטינית"
קרי: "קיזזנו 80 מיליון דולר מהסיוע עד שתלמד להסוות את האנטישמיות והרצחנות באופן יעיל יותר".

אבו מאזן (היום בבוקר): http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1154624
לא זה הדרך 666460
נו, מה יש לומר: מעולם לא היה מצבנו טוב יותר. רק מה, אפעס המצב רוח לא משהו.
לא זה הדרך 666484
אני חושב שבשלושת הימים מאז שכתבתי את דבריי ועד שהגבת עליהם גם מצב הרוח השתפר בהרבה. אפילו התקשורת קצת נרגעה, שזה הרבה פחות צפוי.
אולי הצד הטוב באירועים האחרונים הוא שכמו במחלת אבבואות הרוח חולים רק פעם אחת. אז מה הם יעשו עכשיו ? ירוצו על ידיהם כשהסכין אחוזה באצבעות רגלם האחת והסמרטפון עם הפייס בוק אחוזים באצבעות רגלם האחרת ?

ושוב אני ממליץ לקרוא את הערך "טבח חברון" בויקיפדיה, טבח שהתרחש הרבה הרבה לפני ה"כיבוש", בימיו הנפלאים של הצדיק חג' אמין אל חוסייני המסכן שכל כך פגעו לאחרונה בזכרו.
לא זה הדרך 666485
אתם הימנים לא יכולים בלי דמגוגיה?

אף אחד לא מכחיש את העובדה שהסכסוך הציוני-פלסטיני התחיל הרבה לפני ימי הכיבוש אבל בניגוד לימין ולמרכז הלאומני, השמאל לא מתכחש או מתעלם מהעובדה שהסבל היומיומי של הפלסטינים והרגשת חוסר המוצא שלהם הם שורש הבעיה של ימינו ולא השלבים ההיסטוריים של הסכסוך.

אף אחד לא עשה מהמופתי צדיק או התעלם משיתוף הפעולה שלו עם הנאצים. הקצף המוצדק יצא על כך שכחלק מתעמולה אנטי-פלסטינית יצא ראש הממשלה בשקר החוטא למציאות ההיסטורית ותוך כדי כך נתן נקודות זיכוי לאחראים האמיתיים של הפיתרון הסופי.

בעולם אידיאלי הימין לא היה מגן על נתניהו כשהוא לא ראוי לכך אבל המחנה הזה אינו מכיר את פירושם של המושגים "איפוק" ו"הגינות". הטירוף הלאומני הזה עוד יהרוג את כולנו.
לא זה הדרך 666487
מה שאתה מציין כעובדה אינו עובדה אלא כל מיני הרהורים משיחיים. רצח יהודים הוא אצל הערבים מטרה כשלעצמה. זה מה שכתוב באמנת החמס, וזה מה שאמר אותו מטיף באל אקצה שראינוהו אתמול. הדבר הזה לא קשור כלל למסכנות, כמו שפעילות דע''ש לא קשורה במסכנות. המסכנות כסיבה היא המצאה של השמאל. המציאות ההיסטורית מוכיחה בדיוק את ההפך.
לא זה הדרך 666488
אהה. ומי שלא יכול בלי דמגוגיה זה אתה.
לא זה הדרך 666510
לא. הטירוף שבהתעלמות משורש הבעיה עם הערבים, זה מה שיהרוג אותנו.
לא זה הדרך 666486
אפרופו ההסתה כנגד חוסייני המסכן, פורסם אמש בטלוויזיה סרטון ובו דברים של מטיף במסגד אל אקצה הקדושה (בימינו. ממש לא להאמין.) לפיהם היהודים מכינים את המצות לפסח תוך שימוש בדם ילדים פלשתינים, וממש היום ראיתי ידיעה לפיה פורסמה עצומה של למעלה משלש מאות אמנים בריטים נאורים מתקדמים ושמאלנים ובה בין השאר טענה שישראל מבצעת רצח עם. ושאיש לא יאמר לי שאותם מתקדמים מונעים ממניעים שונים מזה של אותו מטיף: אנטישמיות טהורה וקלאסית ממש כמו בימים קדומים יותר. דבר לא השתנה.
לא זה הדרך 666509
אתה טועה. כפי שרואים בתגובה 666300, רק היהודים מעלילים עלילות דם על הערבים!
לא זה הדרך 666516
ברור. אם אומרים שהיהודים מכינים מצות מדם גויים, או שלמראה הסכינאות מאשימים אותנו ברצח עם, רק לנו הפשוטים זה נראה כעלילות דם. בשביל להבין לעומקה מה זאת עלילת דם צריך להיות פרופסור לפחות אם לא רון בן יעקב ממש.
לא זה הדרך 666519
לאורך כל ההיסטוריה יהודים העלילו על הגוים עלילות דם. לומר שהגוים העלילו על היהודים - זו עלילת דם ממש!
לא זה הדרך 666554
"... ראיתי ידיעה לפיה פורסמה עצומה של למעלה משלש מאות אמנים בריטים נאורים מתקדמים ושמאלנים ובה בין השאר טענה שישראל מבצעת רצח עם..." הטקסט המלא של ההצהרה:
"A Commitment by UK scholars to the rights of Palestinians

As scholars associated with British universities, we are deeply disturbed by Israel’s illegal occupation of Palestinian land, the intolerable human rights violations that it inflicts on all sections of the Palestinian people, and its apparent determination to resist any feasible settlement.

Responding to the appeal from Palestinian civil society, we therefore declare that we will not:

accept invitations to visit Israeli academic institutions;
act as referees in any of their processes;
participate in conferences funded, organised or sponsored by them, or otherwise cooperate with them.
We will, however, continue to work with our Israeli colleagues in their individual capacities.

We will maintain this position until the State of Israel complies with international law, and respects universal principles of human rights."

איפה כתוב שם משהו על "רצח עם"?
לא זה הדרך 666558
אני ראיתי קיצור כנראה של הידיעה הזאת שרצה אצלי בעבודה ברשת פנימית. הקיצור הזה אינו כרגע לפני ואיני יודע אם אראה אותו שוב כדי לראות מה בדיוק קראתי. מכל מקום מדובר כאן על ההצהרה של האמנים וגם מספרים על מפלגת הירוקים באיסלנד שהיא זו שמאשימה את ישראל ברצח עם. איני יודע אם הקיצור שקראתי הוא שחיבר את שני הדברים לאירוע אחד או שאני עשיתי זאת בטעות.
אבל מבחינתי גם אנשי מפלגת הירוקים באיסלנד הם "נאורים מתקדמים ושמאלנים", כך שזה לא ממש משנה לעניין הנקודה שרציתי להדגיש.
לא זה הדרך 666560
אם הנקודה שרצית להדגיש היא שה''איסלנדים'' קופצים למסקנות בלי לבדוק את העובדות על סמך חצי ידיעה, אני חושש שהצלחת בזה הרבה יותר ממה שהיית רוצה...
לא זה הדרך 666562
לא הבנתי את הרעיון, אבל אולי מדובר בעוד חשד למחדל שלי.
לא זה הדרך 666903
בינתיים המאזן (pun intended) הוא בבירור לטובתנו (כמדומני בסביבות 1 ל 6)
עזרה לידידים 668953
לנוכח הידיעות לפיהם הרוצחים מקליפורניה הם מוסלמים אדוקים, ויש חשד שמדובר בפיגוע על רקע דתי איסלאמי, מומלץ בזאת להעמיד מיד את סגנית שר החוץ, צפי חוטובלי בכוננות, ובמקרה שיתבסס החשד, להטיסה בדחיפות לארצות הברית כדי לעזור לקרי ואובאמה למצוא דרכים לפיצוי המוסלמים באמצעות מחוות שונות, כדי להרגיע את המצב אצלם.
עזרה לידידים 668954
אבל הם לא טורחים לסגור שם כנסיות שבהן מטיפים לרצח (ושבעקבות הטפות דומות מתרחשים מקרי רצח).
עזרה לידידים 668961
להזכירך שתכף אחרי ההתקפה על התאומים והפנטגון ב2001,הנשיא בוש הלך לבקר במסגד ושם אמר שאין לו מלחמה באיסלם( זה לא הפריע לו להדבר שנה שנתיים אח"כ על מסע צלב לעירק).
עזרה לידידים 668956
להרוס למשפחה שלהם את הבתים! זה כבר מאוחר להתנקם באלה, אבל זה בטח ירתיע מפגעים עתידיים!
עזרה לידידים 668962
ברור שמאוחר להתנקם בהם אחרי הכוח המופרז שהפעילו השוטרים האמריקאים כך שלא נותר מהמסכנים יראי אללה שריד ופליטה.
עזרה לידידים 668976
עקשנות הממשל האמריקאי לא לכנות את האירוע בקליפורניה טרור איסלאמי, למרות העובדה שהאיש עבר לאחרונה התחזקות באמונתו ואף קיים קשרים עם גורמים קיצוניים איסלאמיים שהיו במעקב האף בי איי מצד אחד ואמונתו שלטרור אצלנו יש "פתרון" מצד שני‏1, מצביעה על התעקשות להיות עיוור, שבכל זאת רואה דברים שאינם קיימים.
את המצב הזה ניסיתי להעביר בתגובתי הקודמת, ולא לכוון האחר אליו סטה הפתיל.

1 חטובלי צאי לדרך.
עזרה לידידים 668978
לי נראה שזה דווקא מעיד על זהירות של ממשל לא לשסות קבוצות אזרחים זו בזו לפני שמספיקים בכלל לחקור, בניגוד לממשל ולמערכת הפוליטית אצלנו שנציגיהם מתחרים אלו באלו בעידוד האזרחים להפוך את עצמם לשופטים ותליינים בזירות ארוע עוד לפני שהם מבינים מה קרה. בארה"ב יש תקריות ירי המוני כמעט מדי יום, וברוב המקרים איש אינו יודע מה המניע ואפילו מי ירה. לארוע הזה אין מאפיינים שתואמים לארועי טרור סטנדרטיים. אם אתה שואל אותי, גם אם המניעים שלו איסלמיים הוא נראה יותר כמו פשע שנאה מאשר כמו טרור, אבל כמובן אין לי כל מידע מהחקירה. בתנאים האלה, נראה לי שאחראי יותר לא להכריז על הארוע כארוע טרור עד שהחקירה תעלה זאת בבירור - הרי תמיד יהיה זמן לקבוע זאת.
עזרה לידידים 668983
אתה מזכיר לי משהו ישן: הרב עובדיה יצא פעם בפומבי כנגד בית המשפט העליון ואמר כנגד בית המשפט דברי נאצה כמו "בית משפט תחתון" וכדומה. בתגובה לכך אמר מישהו ש"צריך לפתוח בחקירה כנגד הרב", והאמירה הזאת קצת הצחיקה אותי, שכן מה יש כאן לחקור. כל עם ישראל ראה את הדברים בטלוויזיה בדמותו ובקולו, וכל העובדות נהירות.
אז גם אחרי שהתברר שהגברת הרוצחת נשבעה אמונים לדע"ש עדיין צריך להמשיך לחקור ?
עזרה לידידים 668995
בשביל זה בדיוק יש חקירה - למשל, כדי לגלות שהגברת נשבעה אמונים. כרגע למיטב ידיעתי ההגדרה של ה-FBI היא שחוקרים את הארוע כארוע טרור. בעיניך אולי היה צריך להכריז על זה כארוע טרור ברגע שגילו שקוראים לו פארוק וזהו, למה לחקור בכלל?

אגב, מה בדיוק ההשלכה האופרטיבית מבחינתך אם מגדירים את זה כארוע טרור? יש להם שם איזה אגף שיקום שאפשר לקבל ממנו הכרה כנפגע פעולות איבה? יש יום זכרון מיוחד לנרצחי טרור בניגוד לסתם נרצחי ירי המוני?
עזרה לידידים 668999
לא זה לא משנה אם היא נשבעה לדאעש עם עדים, רק בלבבה, לא נשבעה אך החליטה לעשות, תומכת נלהבת, תומכת שמסתירה את התלהבותה, מעדיפה את אל קעידה, מעדיפה חמאס, מעדיפה את אללה, צמחונית בהפרעה דתית- היא לקחה חלק ממלחמת הטרור המוסלמי נגד הכופרים. כל התארים חסרי הפואנטה שנועדו לשייך אותה לארגון כזה או אחר או מגדירים את רמת הקירבה שלה לארגון מגוחכים כשמדובר באידיאולוגיה. אותה אידיאולוגיה שאובמה ונאורי אירופה מסרבים לכנות בשמה לארגוני הביון ולאזרח המזרח תיכוני ובמיוחד הציוני מאוד קל לזהות.

על אותו עקרון כשערבי דוקר בלי שעובר האורח היהודי שמע שאללה הוא הכי גבר היוצא דופן הוא אירוע פלילי או סכסוך עבודה.
עזרה לידידים 669011
מה ההבדל בינה לבין מישהו שמסיבות דתיות הולך ויורה לייד מרפאת הפלות?

מעבר לכך, בארץ כשלמישהו קופץ הפיוז, הוא לוקח סכין או אפילו מספריים. בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, הוא קונה רובים ומתחיל לירות. בזה אובמה מנסה לטפל כבר כמה שנים, והקונגרס מכשיל אותו בעקביות בשם החופש להתנגד לשלטונות (החופש לשאת נשק).
עזרה לידידים 669013
הניו-יורק דיילי ניוז NEW YORK DAILY NEWS סיכם את זה באופן קר ואכזרי - "המפלגה הרפובליקנית מציעה תפילות - לא פתרונות להגבלת נשק - אחרי הטבח בסאן ברנדינו. כשקבוצה נוספת של אמריקאים חפים מפשע שוכבים בשלולית דם, פחדנים שיכולים באמת לעצור את שערורית הנשק ממשיכים להתחבא אחרי קלישאות חבוטות". מיד אחרי הטבח הסנאט הצביע על בדיקות רקע לרוכשי נשק ולא היה שום שינוי בעמדות הרפובליקניות מאז הטבח בביה"ס בניוטון לפני כמה שנים. רוב מוחלט של אמריקאים תומכים בזה אבל רק 4 סנטורים רפובליקניים הצביעו בעד. למרות שאתה לא יכול לעלות על מטוס מסיבות בטחוניות אתה יכול לקנות אקדח.
עזרה לידידים 669031
כשיש רגולציה על כלי נשק, לעבריינים קשה להשיג אותם, ולאזרחים הישרים קל להחזיק אותם. כשיש איסור על כלי נשק, היחידים שמצליחים להחזיק אותם הם העבריינים. כמה פיגועי דקירה וזריקת אבנים בארץ סוכלו או נקטעו במהרה בזכות אזרחים ישרים בעלי נשק ומיומנים? ומצד שני - אולי לו למי מהקרבנות בסן ברנדינו היה נשק (והיה מיומן בהפעלתו) הוא היה מצליח לקטוע את הפיגוע?
עזרה לידידים 669033
מדינת קליפורניה מנסה לאכוף רגולציה. אבל מי שחפצה נפשו ביד נפץ, יכול לסור אל מעבר לגבול למדינת נבאדה, ושם אין כלל מגבלות רכישה (כולל נשק אוטומטי, ללא הגבלות על גודל המחסנית). ר' Gun_laws_in_the_United_States_by_state [Wikipedia]

לעניין מניעה: המדגם בארצות הברית מספיק גדול: סדר גודל של מקרה אחד ליום. אם זה היה אמור להיות כל כך מועיל, ומכיוון שחוקי הנשק בארצות הברית כל כך מתירניים, ברור שהיו כמה מעשי טבח שנמנעו בזכות אזרחים נושאי נשק, לא? וברור שלובי הרובאים ישמח לפרסם אותם. אם כך, אתה מוזמן להצביע על המקרים הללו.

בגל הפיגועים האחרון בארץ, ברוב (גדול מאוד) של המקרים המקרים הירי היה על ידי אנשי כוחות הבטחון.
עזרה לידידים 669084
איזה בעסה עם האינטרט, שמאפשר למצוא הפרכות לכל קשקוש שמאלני לגבי ארה"ב.
ואיזה בעסה עם המציאות, שמתזמנת אירועים ככה שבבוקר שמאלני כותב שטות, ובערב היא כבר מופרכת ע"י חייל בחופשה שבמקרה היה במקום - המקבילה הישראלית, באין חוקה.
עזרה לידידים 669091
למה קשקוש? הנחחתי הנחה ונתתי לך להשקיע זמן באישושה. כמעט בכל המקרים הללו היורה הספיק להרוג לפחות אדם אחד קודם לכן. כך שהנשק הנוסף מנע טבח, אך לא מנע הרג. המאמר הוא מאמצע 2015, ולכן אתייחס לשנת 2014.

* ינואר: מקרה אחד שבו היורה נורה לאחר שהרג שלושה אנשים. הוא נורה בידי אחד השומרים.
* אפריל: אדם חמוש בזירה נכנס לקרב עם היורה. שניהם נפגעו אך לא היו נפגעים נוספים.
* מאי: יורה התחיל להשתולל בבית חולים. שומר חמוש במקום משך את תשומת ליבו ושני correction officers (לא מדובר כאן על שוטרים?) ירו בו.
* יולי: היורה הספיק להרוג אדם אחד לפני שנורה על ידי רופא.

בשנת 2014 היו בארצות הברית 336 מקרי ירי המוני. יש שם קישורים לדיווחים ואתה מוזמן למצוא שם עוד מקרים שבהם היורים נוטרלו על ידי אזרחים.

ומה לגבי הנזק? מוות כתוצאה מירי בשנת 2010 בארצות הברית. אני מניח שהמספרים לא השתנו יותר מדי. 31,000 נהרגו, 73,500 טופלו בבתי חולים אך לא נהרגו. רוב מקרי המוות (כ־19,000) הם ממקרי התאבדות. ברור שלא כולם היו נמנעים, אבל מניעת זמינות לאמצעי התאבדות מורידה את הסיכוי שזמן משבר נפשי זמני האדם יצליח להתגבר על העכבות וישלח יד בנפשו. אבל יש גם כ־11,000 מקרי רצח. ועוד כ־600 מקרים של ירי בשוגג. שוב, לא את כולם אפשר למנוע, אבל כשיש פחות נשק (ואצל אנשים שיותר מיומנים בתפעולו) יש פחות ירי בשוגג.

לעניין הקישור ברוטר: חייל בחופשה הוא עדיין איש כוחות הביטחון.
עזרה לידידים 669092
correction officers = סוהרים
עזרה לידידים 669108
המקרים בהם ההרג נמנע מראש לא מגיעים לחדשות הכלל ארציות...
עזרה לידידים 669116
נו, ובשביל זה אנחנו (טוב, לא אנחנו, הם) מעסיקים לובי שלם (אולי הלובי החזק ביותר בארצות הברית) וכן אוסף גדול של מתנדבים שיטרחו לספק את הנתונים. אם למרות התמשכות הדיון יש כל כך מעט מקרים, זה אולי לא טיעון כל כך חזק. בהתחשב במחיר שכלי הנשק הללו גובים מהחברה.
עזרה לידידים 669093
חייל בחופשה הוא אדם שנושא באופן זמני כלי נשק (ששייך למדינה ולא לו), והוא מאומן ומיומן בשימוש בו. לא בדיוק מקבילה לרכישת רובה בוול-מארט.

למיטב הבנתי את הטקסט (וכמובן שיש המון פרשנויות לתיקון השני) החוקה האמריקאית מתירה לשאת נשק ככלי כנגד עריצות, לא בהכרח כאמצעי להגנה עצמית. כלומר הנשק אמור להיות מופנה כנגד השלטון, אם וכאשר יהפוך לעריצות, ולא כנגד אזרחים אחרים. התכווונתי לכתוב שזה בדיוק להיפך מהרעיון של חיילים חמושים, אבל בעצם זה לא ממש נכון מכיוון שאחד הנימוקים למען "צבא העם" (= גיוס כללי) הוא שמכיוון שהמגוייסים מגיעים מכל שכבות האוכלוסיה, ניסיון לעריצות או הפיכה צבאית יוכשל על ידי החיילים.‏1

1 בלי קשר ישיר, סתם כי אני אוהב את הציטוט הזה של אריאל שרון (לא יאומן שבסופו של דבר הוא נבחר כאן באופן דמוקרטי). "קמים ואומרים – תשמעו אתם [שרי הממשלה], ההחלטות שלכם מסכנות את מדינת ישראל ומאחר והמצב הגיע למצב של חמור ביותר – אתם מתבקשים להיכנס לחדר הסמוך ולהמתין פה. והרמטכ"ל ייגש לקול ישראל וישדר הודעה." ~ ערב מלחמת ששת הימים, מדבר על האפשרות שצה"ל יתפוס את השלטון במדינה.
עזרה לידידים 669107
בישראל כידוע אין זכות חוקתית להחזיק בנשק, וכמות האזרחים שמחזיקים אקדח קטנה הרבה יותר מאשר בארה''ב. צה''ל החל להוציא חיילים לחופשה עם נשק (בניגוד למה שמקובל בצבאות אחרים) בדיוק מסיבה זו - כדי להגדיל את הסיכוי שבמקרה של פיגוע יהיה ''מישהו עם נשק'' באזור. מאותה סיבה גם יש הוראת שעה שמתירה לאנשי אבטחה לקחת את הנשק איתם בסוף יום העבודה.
עזרה לידידים 669125
רובאי 02 לא נושא נשק בחופשה, אלא אם מתקיים אחד מהתנאים המופיעים כאן. ולא בכדי.
עזרה לידידים 669126
הכוונה כמובן ללוחמים (רובאי 03 ומעלה). רובאי 02 לא מיומנים דיים בירי.
אחד מהתנאים להחזקת נשק (בישראל) הוא ירי במטווח - בדיוק מסיבה זו - כדי לשמר את המיומנות.
עזרה לידידים 669218
כל כמה זמן? האם אזרח שמחזיק בנשק מחוייב לטווח בתדירות שבה טווח לוחם?

_________________
בגל הפיגועים האחרון היו כמה וכמה פיגועים שהוחרפו כשהדוקר דקר אזרח-בעל-נשק, לקח לו את הנשק, ושדרג את פיגוע הדקירה לפיגוע-ירי.
עזרה לידידים 669225
בעל רשיון לנשיאת נשק (להבדיל מבעל רשיון להחזקת נשק) חייב לבצע ביקורת רפואית (אצל רופא המשפחה) הדרכה עיונית ואימון כשירות אחת לשלוש שנים. מי שרוצה להתאמן בזמנו הפנוי בירי, כמובן שרשאי לעשות זאת, אבל זה לא פוטר אותו מההדרכה ומהאימון התקופתיים.
עד כמה שאני זוכר, בפיגוע בבאר שבע (זה עם הלינץ') נחטף נשק של חייל דווקא. חטיפת נשק מחייל קרתה גם בפיגוע שהיה בקרית גת, רק שהמחבל שכח שכדי לירות ברובה צריך גם כדורים.
עזרה לידידים 669230
פעם ב-‏3 שנים זה בעליל לא מספיק.
עזרה לידידים 669237
מספיק בשביל מה?
בשביל לשלוף אקדח תחת אש, לדרוך, לכוון, לשחרר כדור ראשון תוך 2 שניות ולפגוע כדור ראשון במטרה מטווח של 20 מטרים, כנראה שגם אימון כל חצי שנה לא יספיק.
בשביל לשלוף אקדח, לדרוך לצמצם טווח לדוקר, לירות כדור התראה לאוויר ומטווח של 2-3 מטרים לירות בדוקר ולפגוע בו בכדור השני, זה אמור להספיק.
עזרה לידידים 669778
זה לא מספיק. לירות ולפגוע באקדח בתנאי אמת עם כל הלחץ הכרוך בהם וכשהמטרה נעה זה קשה אפילו בטווח קצר של שלושה מטר, ומטווח במרתף סטרילי באיזה איזור תעשיה לא מכין אותך לזה. אני, אגב, מאד לא הייתי ממליץ לאזרח לא מיומן, אפילו עם אקדח, לצמצם טווח לשלושה מטר ממישהו שמחזיק סכין. שלושה מטר זה טווח שהסכינאי יכול לסגור בתוך פחות משניה, ואפילו אם תספיק לשחרר כדור וגם לפגוע לא בטוח שזה ימנע ממנו להגיע אליך ולדקור. לוחם הימ"מ צ'ארלי שלוש ירה במחבל ב-‏1990 ובכל זאת נרצח על ידו - וזה לוחם ימ"מ מיומן שעבר אימונים בהשתלטות על מחבל לא פצוע ופריקת נשקו מידיו. נקודה נוספת היא הסיכון לפגיעה בלא-מעורבים על ידי יורה לא מיומן שמשחרר כדורים תחת לחץ בשטח אזרחי הומה אדם. באופן כללי, לדעתי, רק מי שיש לו נשק שהוא חי אתו באופן רציף ומתאמן בו באופן רציף (כמו לוחם בצבא או שוטר) או מי שעבר הכשרה יעודית ויסודית לנושא (כמו "קורס אחיד") יהווה נכס בעת ארוע אמת. מי שלא עונה להגדרה הזו עלול להיות סיכון לעצמו ולסביבתו, שנזקו רב מתועלתו.
עזרה לידידים 669789
המציאות בחודשים האחרונים מוכיחה שאזרחים נושאי נשק ומאבטחים שעושים מטווח פעם בחצי שנה במקרה הטוב, יורים ופוגעים במחבלים, וכמעט ואין מקרים של פגיעה בחפים מפשע בשל חוסר מיומנות.
עזרה לידידים 669800
גם לי זה נראה כך. רוב המחבלים של נשק קר חוסלו במקום על ידי הנוכחים. החיסול המסיבי של מפגעים (נניח 90 אחוז מהמחבלים) מרתיע רבים מלפגע. למרות האמירה ש"המחבלים מוכנים למות", אם הם יודעים שיחוסלו בוודאות גדולה הם נימנעים מפיגוע.

גם אם לא הורגים את המחבל בעזרת אקדח - מהממים אותו לרוב למספר שניות. מספר שניות מספיקות להשתלטות עליו, או מספיקות לבריחה של קורבנות או להתבצרות.

גם אם היורה פוגע בטעות במישהו בסביבה צפוי שהפגיעה לא תהיה קטלנית כי מדובר בירי מכוון לכן פגיעה כזו היא לרוב ללא סיכון מיידי (אפשר לטפל בפצוע בבית חולים).
עזרה לידידים 669798
אני לא מסכים איתך ומתרשם שהאימון שהמשרד לבטחון פנים דורש מנושאי נשק, נותן את המינימום הנדרש.
לגבי צ'ארלי שלוש, המקרה שלו (לפחות כפי שתואר בקורס מאבטחים שעברתי) הוא בדיוק המקרה ההפוך - עודף בטחון עצמי ואי הקפדה על התרגולת. צ'ארלי ירה במחבל שלושה כדורים והמחבל נפל על הרצפה. כשצ'ארלי ניגש אליו הוא לא הרחיק ממנו את הסכין (שזו התרגולת הרשמית) או ביצע וידוא הריגה (שזו התרגולת הלא רשמית) אלא התכופף אליו לראות אם הוא חי, ואז המחבל דקר אותו.
לגבי פגיעה בסובבים, לרוע המזל זו אכן תופעה נפוצה מדי, והיא קורה לא רק במקרים שבהם מעורבים אזרחים נושאי נשק אלא גם בארועים שבהם יורים שוטרים או חיילים מיומנים.
עזרה לידידים 669812
התיאור שלך לנסיבות מותו של צ'רלי שלוש שונה מאד מזה שמופיע בקישור של תשע נשמות. שם כתוב: "הוא קרא לו [למחבל] לעצור ומשלא עצר, ירה בו צ'רלי על מנת לפצוע אותו, אך המחבל הפצוע רץ לעברו ודקר אותו מספר פעמים עד שצ'רלי נהרג". מעניין מה נכון.
עזרה לידידים 669814
אני יודע. בכל אופן, זה מה שסיפרו לנו כשרצו להדגיש כמה חשוב להרחיק את הנשק מהמחבל השוכב לפני כל פעולה אחרת (חיפוש חגורת נפץ, מחבלים נוספים וכד'). אני לא בטוח אם זה מה שקרה באמת או ששינו את הסיפור לטובת הלקח.
עזרה לידידים 669817
פה מסכימים עם הגירסה ששמעת: "שלוש הבחין במחבל מנסה להימלט ... הוא לא חושב פעמיים, פותח במרדף וצועק לו לעצור, אולם המחבל ממשיך במנוסה שלו. תוך כדי ריצה של שניהם שלוש יורה מספר כדורים לכיוון הרגליים של המחבל, וזה נופל לארץ. הוא בטוח שהמחבל מנוטרל, ואז החל להתקרב לעברו בכדי לעצור אותו למסור אותו למשטרה. כאשר עמד מעליו, ככול הנראה לבדוק את הגוף שלו ולחפש כלי נשק נוספים, המחבל מצליח להפתיע את שלוש ולדקור אותו דקירה קטלנית בלבו."
עזרה לידידים 669821
לקח חשוב: צריך לשנות את הוראות הפתיחה באש. לא עוד ירי לכיוון הרגליים.
עזרה לידידים 669841
(קצת לא יפה לאזכר תרבות פופולרית בהקשר לטרגדיה מצמררת כזו, אבל) גרגור קלגיין נגד אוברין מארטל!
עזרה לידידים 669865
הייתי צריך לגגל כדי להבין מה אתה מאזכר (כידוע, אני לא בעניינים).
עזרה לידידים 669872
וגם שושנה דרייפוס ופרדריק צולר.
עזרה לידידים <עם אזהרת ספויילר לשיר של אש וקרח> 669875
אמנם זכרתי במעורפל במה מדובר‏1, אבל התפתתי לגגל את הקטע הזה. מעכשיו‏2, תמיד אקפיד לוודא הריגה.

__
1. מהספרים, אותם קראתי רק עד הנקודה בה לייזה התעופפה לה.
2. כלומר אחרי שצפיתי בקטע ביוטיוב. מאוד גרפי.
Say Hello Kitty to my little friend 669102
חבר סיפר לי לפני יומיים שבתכנית שראה בקשר לתפוצת הנשק בארה"ב (60 דקות? ייתכן, לא בטוח), נאמר שבחלק מהמדינות זה לא חריג לתת לילד בן 7-8 אקדח ליום הולדת. יתירה מזו - חלק מכלי הנשק האלה משווקים גם בוורוד, עבור פלח השוק של הילדות. אני הצתמררתי.
Say Hello Kitty to my little friend 669113
ברוך הבא..
Say Hello Kitty to my little friend 669124
בדיוק אתמול קראתי בערך Elvis Presley [Wikipedia]:

A few months later, Presley received his first guitar for his birthday; he had hoped for something else — by different accounts, either a bicycle or a rifle.

יום ההולדת המדובר הוא של הגיל המופלג 11.
Say Hello Kitty to my little friend 669141
אופצית הרובה היתה עלולה להוביל לגרסה אחרת של Jailhouse Rock.
Say Hello Kitty to my little friend 669128
מה ההבדל בין בנים לבנות? שוביניסט!
Say Hello Kitty to my little friend 669133
לא הבנתי, איפה אמרתי שמה שהפריע לי זה ההבדל?
Say Hello Kitty to my little friend 669205
ה''יתרה מזאת''
Say Hello Kitty to my little friend 669206
ה''יתרה מזאת'' כוונה למיתוג - המוכר מעולם הצעצועים לילדים - של הנשקים. באותה מידה יכולתי להתלונן על טלטאביז שמודפסים על הנשק, אלא שזאת הדוגמה שהועלתה בפני.
Say Hello Kitty to my little friend 669146
חפרתי קצת בנתונים, ונראה לי שהטבלה, במקרה הזה, קצת משקרת.
כמחצית מההתאבדויות ובין שני שליש לשלשה רבעים ממקרי הרצח בארה"ב‏1 מבוצעים בנשק חם.

טבלת הפשע בכלי נשק‏2 מראה שיעורי אחזקת נשק גבוהים, אפילו מבהילים, ושיעורים גבוהים של רצח, אבל מה שהטבלה לא מראה הוא את המוקדים העירוניים של רצח.

מרילנד, למשל, שמדורגת שלישית עם 7.3 מקרי רצח ל 100 אלף תושבים בשנת 2010, חבה את דרוגה לעיר בולטימור (הזכורה מהסדרה "הסמויה"). בשנת 2010 היו בבולטימור 223 מקרי רצח, יותר ממחצית המקרים במרילנד, למרות שתושבי העיר היוו רק תשיעית מתושבי המדינה.
באותו אופן דטרויט אחראית ליותר ממחצית מקרי הרצח במישיגן, למרות שאוכלוסייתה רק עשירית מאוכלוסיית המדינה.
שיעור מקרי הרצח בשנת 2010 ל 100 אלף תושבים דומה מאוד בדטרויט ובולטימור (34-36) אבל בניו אורליאנס הוא הגיע ל 51. אם תחבר את ניו אורליאנס ובאטון רוז' תקבל שמינית מתושבי לואיזיאנה שאחראים גם הם ליותר ממחצית מקרי הרצח במדינה.
גם סנט לואיס, עם שיעור רציחות של 45, תרמה את שלה למיזורי.
ארבע הערים הללו (סנט לואיס, דטרויט, בולטימור וניו אורליאנס) מככבות בראש גם ברשימת פשע בערי ארה"ב ב 2014‏3 וגם ברשימת הערים שאוכלוסייתן התכווצה‏4 כאשר דטרויט וסנט לואיס אפילו מוליכות את הטבלה באחוז ההתכווצות.
82% מתושבי דטרויט בשנת 2010 שחורים, 63% מתושבי בולטימור, 60% מתושבי ניו אורליאנס ו"רק" 49% בסנט לואיס.
אם נחזור לטבלה המקורית‏2 מדינות כמו איווה נהנות משיעור רצח בנשק חם נמוך כמעט כמו בקנדה, אף ששיעור הבעלות על נשק באיווה נמצא בסביבת הממוצע הארצי. שיעור המתאבדים בנשק חם אינו שונה באיווה מאשר הממוצע בארה"ב, אבל בדה מוין היו רק 6 מקרי רצח ב 2010 (שיעור של 3 ל 100 אלף).
שיעור השחורים בדה מוין הוא 10%, אני רק אומר.

________________
1 תלוי באיזה שנה ומי סופר, FBI או CDC. אני מעדיף את נתוני CDC כי ראיתי שלא כל תחנות המשטרה מדווחות ל FBI, יש כאלה שמשום מה פטורות.
Say Hello Kitty to my little friend 669147
ערים כמו בולטימור ודטרויט לא קיימות בריק, יש להם איזור מטרופוליטני ענק שצריך להיות חלק מכל סטטיסטיקה שמתייחסת לחברה שלהן. בבולטימור רבתי יש 2.7 מליון אנשים (בערך 45% מאוכלוסיית מרילנד). בדטרויט רבתי יש 3.9 מליון אנשים (בערך 40% מאוכלוסיית מישיגן).
Say Hello Kitty to my little friend 669149
הנתונים הם על העיר עצמה. בטבלה מופיעה בולטימור עם 623 אלף תושבים. יש לי מכר בבולטימור שמספר לי שהפשיעה הקשה אפילו עוד יותר מרוכזת, ממש בשכונות בודדות. גלול למטה בקישור על הרציחות בבולטימור שהבאתי בגוף התגובה ותמצא מפה שדי מאשרת את זה.
כמו כן - 90% מהקרבנות בבולטימור הם זכרים, ושני שליש מהקרבנות הם בני 20-39

ארבע ערים שאוכלוסייתן המשותפת 2 מיליון איש מייצרות 9% מהרציחות בארה"ב. פי 15 מחלקן היחסי.
Say Hello Kitty to my little friend 669151
ברור, אבל על מנת ששכונת פשע תתקיים כלכלית היא צריכה ''סביבה תומכת'' רחבה מספיק. הפשע ברמלה מושפע גם מהאוכלוסיה ברחובות, נער מגבעתיים שרוצה לקנות סמים יילך לתל אביב, איש עסקים ממבשרת שרוצה ללכת לזונה יילך לירושלים, סוציופט מעומר שרוצה לפתח קריירה קרימינלית יעבור לבאר-שבע. אם היית לוקח את שכונת הפשע הכי קשה בבולטימור ומעביר אותה כמו שהיא לשומקום באמצע מונטנה, ויומינג או אלסקה וחוזר אליה אחרי שנתיים היית מגלה שהפשע בה ירד באפן משמעותי (אם היו נשארים שם אנשים). לכן, כשאתה מסתכל על הסטטיסטיקה של הערים השונות אתה צריך להתחשב בגודל האמיתי שלהם, גודל שכולל גם את הפרברים והערים הצמודות (שלרוב מגדילות את האוכלוסיה ומקטינות את מספר הפשעים).
Say Hello Kitty to my little friend 669153
סדר את הערים בטבלה List_of_United_States_cities_by_crime_rate_(2014) [Wikipedia] לפי גודל האוכלוסיה ותראה שהשונות בשיעור הרציחות עצום. סן דייגו עם 2.3 ל 100 אלף מול פילדלפיה עם 15.9. אוסטין, טקסס עם 3.5 מול אינדיאנופוליס עם 15.9
לאוסטין אין הינטרלנד?
Say Hello Kitty to my little friend 669160
אין ספק שיש שונות בין הערים השונות, רק ציינתי שכשמתחשבים בגודל האוכלוסיה המספר הרלוונטי הוא האוכלוסיה של המטרופולין כולו.
Say Hello Kitty to my little friend 669157
אני מתקשה להבין מה הנקודה שלך, אפילו אם אני כמעט בטוח שהיא לא מאד קשורה לתגובה שלי.
Say Hello Kitty to my little friend 669161
הנקודה היא שאקדחים לא הורגים, אנשים הורגים.
תפוצת הנשק בארה"ב היא עצומה (40% מבתי האב) ולכאורה השימוש בהם לעבריינות גבוה בהתאם. אבל אם תוציא מהמשוואה את הכנופיות שהורגות זו את זו (90% גברים, 67% בגילאים 20-39) במרכזים העירוניים בערים המתפוררות מסתבר שהמספרים לא שונים בהרבה מאלו של קנדה. הם אמנם עדיין כפולים מאשר מדינות מערב אירופה, אבל רחוק מאוד מהתדמית האלימה שתפוצת הנשק האדירה מסמנת.
מאידך הזמינות של כלי הנשק גורמת ליותר התאבדויות באמצעותם, אבל זה דיון אחר.
Say Hello Kitty to my little friend 669178
גם בקנדה ובאירופה יש מרכזים עירוניים בערים מתפוררת. ובכל זאת, שים לב שמתוך 50 מדינות בארה"ב, רק באחת יש אחוז רצח נמוך מהממוצע בקנדה כולה.
Say Hello Kitty to my little friend 669181
אני השתמשתי כל הזמן במספרי 2010 - אז חמש מדינות, לא אחת, אבל העיקרון ברור. מוסכם ששיעור הרצח בארה"ב גבוה יותר מאשר בשאר מדינות המערב. רק ציינתי את המשיכה החזקה של ממוצע הפשיעה למעלה על ידי אותם מרכזים עירוניים הרוסים ומוכי פשיעה.
אני לא חושב שבקנדה ובאירופה יש ערים שהאוכלוסיה שלהם הצטמצמה במשהו שמתקרב ל 60% של דטרויט וסנט לואיס. ההרס של המרקם העירוני עצום.
אבל גם בניטרול הזומבילנדס המספרים בארה"ב גרועים יותר ללא ספק.
קל להשוות בין לונדון רבתי, עיר בת 8 ומשהו מיליון תושבים, לבין ניו יורק עם מספר תושבים דומה.
בלונדון היו ב 2010 רק 123 מעשי רצח ושיעור הרצח היה 1.5 (שיעור השחורים 13% שחורים אפריקאים רק 7%)
בניו יורק היו באותה שנה 534 מעשי רצח, שיעור של 6.5 (שיעור השחורים 25.5%)
ברובעים האלימים ביותר של לונדון כמו למבת' (שיעור השחורים 25%, כמו ניו יורק) שיעור הרצח עדיין רק 3.2- כחצי משיעורו בניו יורק.
Say Hello Kitty to my little friend 669190
ברור שאנשים הורגים, השאלה היא אם אנשים עם אקדחים הורגים יותר מאנשים עם אייפונים.
אגב, אמנם ענין ההתאבדויות הוא נושא אחר, אבל המסקנה מהנושא הזה (אנשים עם גישה נוחה לנשק נוטים לביצוע מוגבר של מעשים אלימים‏1) עשיה להיות רלבנטית גם לנושא שלנו.

1 כלפי עצמם.
Say Hello Kitty to my little friend 669207
כפי שראינו, אנשים הורגים גם עם סכינים, גרזנים, מכוניות, ואפילו חבלי סנפלינג.
Say Hello Kitty to my little friend 669208
נכון, אבל לא מייתר את השאלה העיקרית בפתיל הזה.
Say Hello Kitty to my little friend 669211
בהינתן זמינות כלי נשק, מי שרוצה להרוג ישתמש בהם. בהיעדר כלי נשק, מי שרוצה להרוג ישתמש בכלים אחרים.
Say Hello Kitty to my little friend 669213
עניין ההתאבדויות מפריך את התיזה הזאת.
אתה מוזמן להעלות תיזה חדשה.
Say Hello Kitty to my little friend 669245
איך בדיוק מפריך? אין דין התאבדות כדין רצח.
Say Hello Kitty to my little friend 669259
אם לשיטתך זמינות היא לא פקטור, סביר שהיא גם לא תהיה פקטור בהתאבדויות. הרוצים להתאבד לא פחות נחושים מהרוצים להרוג, סביר אפילו שיותר. ובכל זאת, העובדות מראות שהזמינות כן מעלה את מספר ההתאבדויות.
Say Hello Kitty to my little friend 669260
עניין ההתאבדויות אינו רלבנטי, מכיוון שהמניעים והשיקולים של אדם שרוצה להתאבד שונים בתכלית מאלו של אדם שרוצה לרצוח, ולכן לא ניתן להסיק מאחד לשני.
לפי ההגיון שלך אפשר גם לבדוק מה הקורלציה שבין זמינות הנשק לנפוצות הציד (למטרות מזון, מסחר או הנאה כאחד), ומכאן להסיק מסקנות לגבי רצח.
Say Hello Kitty to my little friend 669262
אני חושב אחרת. אבל נראה לי שמאחר ושנינו לא מביאים נתונים חדשים ותומכים, נישאר בזאת.
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669316
ב-‏1996 אחרי שאדם חמוש רצח 35 תיירים ופצע 23 ממשלת אוסטרליה העבירה חוקים להגבלת נשק. הממשלה קנתה מהציבור 600,000 רובים (כחמישית מסך כלי הנשק), אסרה על מכירת נשק פרטית, חייבה שכל כלי נשק ירשם ותינתן סיבה ממשית להחזקתו. מספר מקרי הרצח ביריה ירד ב- 59% והתאבדויות ביריה ירדו ב- 65%.
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669320
תודה, נתונים מרשימים.
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669325
אתה לא מדייק. לפי הקישור שלך עצמך, ממשלת אוסטרליה לא אסרה על כלי נשק בכלל אלא רק על רובים אוטומטיים וחצי-אוטומטיים.
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669333
על אחת כמה וכמה.
קל וחומר.
אדרבא!‏1
___________
1- מי שהמורה מינה לא קופצת לו לראש עבר ילדות עשוקה.
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669414
המורה זינה?
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669422
על אחת כמה וכמה? אני מקווה שהיא הנותנת.
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669459
אדרבא!
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669335
ככתוב, איסור על מכירה פרטית, לא על החזקה בכלל.
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669340
כלומר, אפילו הגבלה חלקית של אחזקה ומכירת נשק הורידה את שיעור הנפגעים בכמעט 60%? מרשים עוד יותר.
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669356
קשה לי להאמין שזו הסיבה. הרבה יותר קל להתאבד עם אקדח מאשר עם רובה. יתר על כן, היותו של רובה חצי אוטומטי או אוטומטי היא חסרת משמעות לחלוטין במקרה של התאבדות (הרי מספיק כדור אחד).
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669360
האם תוכל להצביע על שינוי גדול אחר שהוביל לירידה של כמעט 60% במספר הנפגעים (הנח כרגע את מספר המתאבדים בצד)? גודל השינוי כגודל התוצאה הברוכה והוא מעיד על הגורם: הפחתת מספר הנשקים בידי האזרחים.
אם אינך יכול להצביע על גורם מקביל בגודלו שהוביל לשינוי, מדוע קשה לך להאמין שזו הסיבה?
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669365
אסביר לאט כדי שתביני מהר: התאבדות בעזרת רובה היא הרבה יותר נדירה מאשר התאבדות בעזרת אקדח, על אחת כמה וכמה התאבדות בעזרת רובה אוטומטי או סמי-אוטומטי. הממשלה האוסטרלית אסרה על מכירת רובים אוטומטים וסמי אוטומטים, אך לא על מכירת אקדחים, ולכן קישור של הירידה במס' ההתאבדויות דווקא לצעד זה נראה לי קלוש.
יתר על כן, בארה"ב, פחות או יותר באותו פרק זמן (בין 1993 ל2000) היתה ירידה של כשליש במס' ההתאבדויות ע"י כלי נשק, ללא שינוי מקביל בחוקי הנשק.
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669378
כן. לכן שאלתי (ואף בקשתי שתניח בצד את ההתאבדויות. האם קראת את תגובתי?)ולא ענית אם יש הסבר אחר, פרט לשינוי המדיניות באוסטרליה לירידה המרשימה, 60%! במקרי הרצח כמתואר בתגובה 669316?
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669387
העובדה שבאותה תקופה היתה ירידה מרשימה גם כן, של כ30% במקרי ההתאבדות, בארה"ב (שבה לא נאסרה מכירת נשק אוטומטי) מחלישה את הנחרצות של התיאוריה שלך.
דרך אגב, לדן אריאלי יש תיאוריה לפיה הירידה הכלל עולמית במקרי רצח והתאבדות (ובכלל בפשיעה אלימה) בשנים הללו נובעת מעליית הפופולריות של הגלולה 20 שנים קודם לכן...
זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי 669436
לגבי השורה השניה שלך, האם בתקופה המדוברת נמנו פחות צעירים (שהם קבוצת סיכון להתאבדות ולמעורבות בפשע)?
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • מאור ציון
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • האייל האלמוני
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • מאור ציון
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • שוטה הכפר הגלובלי
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • מאור ציון
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • אריק
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • הפונז
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • שוטה הכפר הגלובלי
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • יובל נוב
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • שוטה הכפר הגלובלי
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • שוטה הכפר הגלובלי
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • נמר טמילי
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • שוטה הכפר הגלובלי
  העירום הבלתי רברסיבילי של הברווז שטס לאחור במהירות האור • נמר טמילי
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • תשע נשמות
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • מאיה
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • שוטה הכפר הגלובלי
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • מאיה
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • שוטה הכפר הגלובלי
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • מאור ציון
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • שוטה הכפר הגלובלי
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • תשע נשמות
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • מאיה
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • הפונז
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • מאיה
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • מאיה
  העולם גדול ופתוח, עננים בסך הולכים • הפונז
  העולם גדול ופתוח, עננים בסך הולכים • מאיה
  העולם גדול ופתוח, עננים בסך הולכים • הפונז
  העולם גדול ופתוח, עננים בסך הולכים • מאיה
  העולם גדול ופתוח, עננים בסך הולכים • הפונז
  העולם גדול ופתוח, עננים בסך הולכים • מאיה
  על נשקנים וחבקנים. • הפונז
  על נשקנים וחבקנים. • מאיה
  על נשקנים וחבקנים. • הפונז
  על נשקנים וחבקנים. • מאיה
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • נמר טמילי
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • צפריר כהן
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - המקרה האוסטרלי • מאיה
  זמינות כלי נשק והתאבדויות - מיזורי וקונטיקט • רון בן-יעקב
  Say Hello Kitty to my little friend • אריק
  רפובליקנים אוסרים מחקר • רון בן-יעקב
  תמוך במועמד רפובליקני, זכה ברובה סער • רון בן-יעקב
  ערוץ הקניות לנשק, 24/7 • רון בן-יעקב
  עצומה בעד הכנסת נשק לכנס של הרפובליקנים • רון בן-יעקב
  Say Hello Kitty to my little friend • נדב
  Say Hello Kitty to my little friend • אביר הקרנפים
  Say Hello Kitty to my little friend • נדב
  Say Hello Kitty to my little friend • אביר הקרנפים
  Say Hello Kitty to my little friend • נדב
  Say Hello Kitty to my little friend • אביר הקרנפים
  Say Hello Kitty to my little friend • צפריר כהן
  Say Hello Kitty to my little friend • אביר הקרנפים
  Say Hello Kitty to my little friend • מאור ציון
  Say Hello Kitty to my little friend • נדב
  Say Hello Kitty to my little friend • הפונז
  Say Hello Kitty to my little friend • צפריר כהן
  Say Hello Kitty to my little friend • אביר הקרנפים
  Say Hello Kitty to my little friend • נדב
  Say Hello Kitty to my little friend • הפונז
  Say Hello Kitty to my little friend • צפריר כהן
  Say Hello Kitty to my little friend • מאור ציון
  Say Hello Kitty to my little friend • צפריר כהן
  Say Hello Kitty to my little friend • מאור ציון
  Say Hello Kitty to my little friend • הפונז
  Say Hello Kitty to my little friend • צפריר כהן
  Say Hello Kitty to my little friend • הפונז
  Say Hello Kitty to my little friend • נדב
  Say Hello Kitty to my little friend • מאור ציון
  Say Hello Kitty to my little friend • שוטה הכפר הגלובלי
  עזרה לידידים • נמר טמילי
  עזרה לידידים • צפריר כהן
  עזרה לידידים • אביר הקרנפים
  עזרה לידידים • נמר טמילי
  עזרה לידידים • דב אנשלוביץ
  עזרה לידידים • צפריר כהן
  אובמה קיבל נובל כדי ליצור שרשרת אסונות הומינטאריים • נמר טמילי
  אובמה קיבל נובל כדי ליצור שרשרת אסונות הומינטאריים • צפריר כהן
  אובמה קיבל נובל כדי ליצור שרשרת אסונות הומינטאריים • נמר טמילי
  עזרה לידידים • דב אנשלוביץ
  עזרה לידידים • צפריר כהן
  עזרה לידידים • רון בן-יעקב
  עזרה לידידים • תשע נשמות
  עזרה לידידים • אישקש
  עזרה לידידים • מלאכי
  עזרה לידידים • אישקש
  עזרה לידידים • מלאכי
  עזרה לידידים • אישקש
  עזרה לידידים • מלאכי
  עזרה לידידים • מאור ציון
  עזרה לידידים • מלאכי
  עזרה לידידים • מאור ציון
  עזרה לידידים • מלאכי
  עזרה לידידים • מאור ציון
  עזרה לידידים • מלאכי
  עזרה לידידים • מאור ציון
  עזרה לידידים • מלאכי
  עזרה לידידים • אישקש
  עזרה לידידים • רון בן-יעקב
  עזרה לידידים • רון בן-יעקב
  עזרה לידידים • דב אנשלוביץ
  עזרה לידידים • דב אנשלוביץ
  עזרה לידידים • דב אנשלוביץ
  מתנה מהבוס, לא תיקח אחשלו? • נמר טמילי
  עזרה לידידים • רון בן-יעקב
  עזרה לידידים • דב אנשלוביץ
  עזרה לידידים • מאיה
  עזרה לידידים • דב אנשלוביץ
  עזרה לידידים • דב אנשלוביץ
  עזרה לידידים • מאיה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים