666539
סליחה שאני נדחפת פה עם עניין שולי שאינו נוגע לאסטרטגיות צבאיות. האזנתי לא מזמן ל"יהיה טוב" שנכתב ב-‏1978. זה המנון, כך אומרים, ואפשר לשיר אותו שעות בלופ על המצדה והכל. כבר בתנועת הנוער שרנו אותו ברגש רב וידענו את כל המלים בעל פה. אבל הפעם הקשבתי באמת.

לא הבנתי שני דברים עיקריים:

1. "ואז הוא (סאדאת) אמר קדימה, רק תרדו מהשטחים" - מן הסתם זו ביקורת רגשנית על החזרת נואייבה בתוך סיני. אבל האם באמת כותב המלים התנגד להסכם השלום?

2. מיהם הגנרלים מהממשלה ש"מחלקים לנו את הנוף" - האם זה לא ההוא, דוד של יהונתן גפן? דיין ושאר חבריו?
בכלל מוזר איך יליד אליטה כמו גפן מאמץ שיח מתריס כזה, חתרני לכאורה. אולי בעצם זה לא מוזר, זה מאפיין את כל המשפחה דורות קדימה.
חלוקת שטחים 666544
1. מה שאני הבנתי מהשורה הזו היה הקשר שנעשה בין השלום עם המצרים לדרישתם ל"אוטונומיה" (או מה שזה לא יהיה) לפלסטינים. השיר נכתב לפני קמפ דיוויד (ברוזה?)

2. אולי מדובר על הממשלה המצרית (סאדאת, מובראכ, וכדומה) והישראלית (דיין, וייצמן, שרון, ואולי עוד כמה ששכחתי את שמם). ההמשך הרי הוא "לשלהם ולשלנו". גם הממשלה הישראלית הקודמת הייתה משופעת בגנרלים (רבין, בר-לב, ועוד).

2א. גפן היה "מאז ומתמיד" (או לפחות כבר קודם לכן, החל משנת 1974) מתריס וחתרני.
חלוקת שטחים 666552
2א. מאז ומתמיד גם השתייך לאליטה.
חלוקת שטחים 666556
ובני דודו השתייכו לאליטה אך היו גם הם מהסוג המתריס (בסגנונם שלהם).
666564
כשכולם אותו דבר זה בדיוק ההפך מחתרנות,זאת סטגנציה. כצפוי מנישואי קרובים בשבט הלבן (כמו בבתי המשפט והאקדמיה) יוצאים ילדים מפגרים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים