עוד בעניין דעת הקהל באירופה 66945
לאיזו ציוויליזציה משתייכת ישראל? 66977
אסתי,

תודה על הקישורית ועל קישוריות מעניינות נוספות ששלחת בזמן האחרון.

כותב המאמר מתאר את ישראל כמוצב קידמי של תרבות המערב בעולם השלישי, וטוען שהעוינות האירופית הנוכחית לישראל נובעת מחוסר ביטחון בתרבות המערב.

אנחנו הישראלים, מנסים לשכנע את האירופים שאם הטרור יצליח לפגוע בנו לעומק הוא יגיע בסופו של דבר אליהם. אך הם מתנערים מאיתנו, ומסרבים לראות כל קשר בין ישראל לבינם. "הזוועות" כביכול שאנו מעוללים בפוגענו בפלסטינים אינן מייצגות את תרבותם הנאורה (אצלם אין הקבלה בין ההפצצות האמריקניות והבריטיות בעירק ובאפגניסטן לבין הלחימה בטרור הפלסטיני). עמדתם היא: אם המדינה הקטנה והמחורבנת הזאת, ישראל, תתפוגג איכשהו, אזי יתברר שאין שום מלחמת ציוויליזציות או עוינות בין האיסלאם למערב. בקצרה, אין להם בעיה להשליך את ישראל לכלבים, ובלבד שיחסכו לעצמם צרות ובתור בונוס עוד יוכלו להציג עצמם כבעלי מצפון ומוסר טהור.

אך בהתייחסות לדברים ניתן לשאול:האם ישראל היא אכן חלק מתרבות המערב? הנטינגטון בספרו "התנגשות התרבויות" מעיר בהערת שוליים שקשה לשייך את ישראל לציוויליזציה המערבית. הוא הדין בתורכיה של ימינו, שקשה לשייך אותה לציוויליזציה האיסלאמית, אך גם היא אינה ממש שייכת לאירופה.

ישראל נמצאת על קו התפר בין שתי ציוויליזציות ובמלחמה הנוכחית הפכה שעיר לעזאזל של שתיהן.
לאיזו ציוויליזציה משתייכת ישראל? 67510
היחסים בין ישראל ואירופה כ"כ טעונים, מסובכים ומתוסבכים [ולא חשוב כמה שכבות מוסר מתקפלות זו על זו (כטענת מאן) שתיים שלוש או ארבע], שלא נראה לי שאפשר יהיה להתיר את הפלונטר הרגשי הזה בשנים הקרובות. (תמיד יהיה משהו- תמיד יהיו האשמות והאשמות נגד).

אולי לכן נשמעים לאחרונה, פה ושם בא"י, קולות נבונים שקוראים להסיט את העיניים מאירופה מזרחה, אל ארצות כמו סינגפור, וקוריאה, - ארצות מתקדמות טכנולוגית ומשגשגות כלכלית, שגם הן אינן בדיוק "מערב" וגם לא "עולם שלישי".

ומרחיקי הראות (?) טוענים ששם העתיד- אירופה בשקיעה, והשמש אכן עולה במזרח.

עם מדינות אלה אין לנו עבר טעון מנשוא, הן גם לא שייכות לאיזור התרבותי המונותאיסטי, על כל מה שזה אומר- ואולי לכן אפשר יהיה לקיים איתן יחסים מדיניים נורמליים.

והאירופים? שיילכו לעזאזל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים